Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Świdnica: nowi szafarze.... :(:(:( Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32602 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:15, 24 Mar 2009 Powrót do góry

Świdnica: nowi szafarze, ceremoniarze i lektorzy

Biskup Adam Bałabuch przewodniczył 14 marca liturgii ustanowienia nowych szafarzy Komunii św., ceremoniarzy i lektorów. Uroczystość odbyła się w świdnickiej katedrze. W liturgii uczestniczyli proboszczowie parafii z których pochodzili otrzymujący misję, ich krewni i przyjaciele.

Ceremonia udzielenia misji szafarzom odbyła się po raz drugi w historii diecezji.

W homilii, biskup zaapelował, aby posługujący przy ołtarzu „mądrym i pięknym życiem uwidaczniali obraz Chrystusa, tak wiernie, żeby inni mogli być pewni, że Bóg jest miłością i jest pełen miłosierdzia”.

Bp Bałabuch zwrócił się do dwudziestu dwóch szafarzy prosząc, by ich posługa była oparta o „przykład chrześcijańskiego życia, żywej wiary, dobrych obyczajów” zaś ich życie było „wypełnione braterską miłością”.

Trzydziestu sześciu ceremoniarzy usłyszało od biskupa zachętę do umiłowania liturgii, szacunku wobec niej i troski o jej piękno.

Natomiast ponad siedemdziesięciu lektorów zobowiązało się do „wyraźnego czytania Słowa Bożego i do życia według niego”.

Szafarze przygotowywali się do swej posługi podczas ośmiu spotkań w ciągu półrocznego kursu. Mieli zajęcia z liturgiki, teologii dogmatycznej i biblijnej oraz z historii Kościoła. Po dzisiejszej uroczystości w diecezji posługę pełni 162 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Ceremonia udzielenia misji szafarzom odbyła się po raz drugi w historii diecezji.

Ceremoniarze szkolili się pod okiem świdnickich kleryków i seminaryjnych profesorów od października 2008 r. W diecezji pełni służbę przy ołtarzu około 120 ceremoniarzy.

Natomiast lektorzy także od pół roku, zgłębiali tajniki liturgii, Słowa Bożego oraz artykulacji w ramach kursów organizowanych w poszczególnych dekanatach diecezji.

„Był to eksperyment, który bardzo dobrze zdał egzamin” - zapewnia ks. Gabriel Horowski, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza. - Dotychczas prowadzono jeden, centralny kurs, co wiązało się z wieloma niedogodnościami dla jego uczestników” - dodaje.

[link widoczny dla zalogowanych]


Shocked Shocked Shocked U mnie było ich 6!!! ( na pięciu kapłanów ) doszedł 7!!!
Kyrie Eleison. Christe Eleison, Kyrie Eleison


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 17:14, 12 Lut 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32602 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:19, 11 Maj 2009 Powrót do góry

Cytat:
Szafarze przygotowywali się do swej posługi podczas ośmiu spotkań w ciągu półrocznego kursu. Mieli zajęcia z liturgiki, teologii dogmatycznej i biblijnej oraz z historii Kościoła. Po dzisiejszej uroczystości w diecezji posługę pełni 162 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Ceremonia udzielenia misji szafarzom odbyła się po raz drugi w historii diecezji.

Oprócz tych różnych zajęć, chyba nie mieli zajęć z:

INSTRUKCJA REDEMPTIONIS SACRAMENTUM

Rozdział VII

NADZWYCZAJNE FUNKCJE WIERNYCH ŚWIECKICH


oraz nauczania papieża Jana Pawła II, kiedy powinno sie z takiej posługi korzystać. Trochę w tym temacie jest tu:

http://www.traditia.fora.pl/naduzycia-w-kk,20/swieccy-szafarze-i-szafarki-komunii-sw,28.html

Oraz pytanie, jakie jedna użytkowniczka zadała :

http://www.traditia.fora.pl/pytania,59/z-eucharystia-do-chorego,1961.html

W mojej miejscowości, w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym, gdzie są osoby starsze, chore, już nie ma tam posługi księdza, że rozdaje Komunię świetą tym ludziom, tylko właśnie ustanowiono świeckiego dystrybutora! Tak! dystrybutora! bo tu nie chodzi o to że ktoś pobożny czy "święty" ale chodzi o te KONSEKROWANE RĘCE!

Wyczytałam taką wypowiedź:

"Sprawa pierwsza - gdybym ja był chory to 100 razy wolałbym aby przyszedł do mnie ksiadz, a szafarza to bym kazał kijami pognać. Jak przyjdzie ksiądz to i porozmawiać można, wyspowiadac się etc. a szafarz co - tylko poda komunię i ucieka, taki komunijny UPS.

Sprawa druga - ciekawostka - mój tata będąc na jakiejś pielgrzymce rozmawiał z Panem, który był szafarzem. W pewnym momencie ów Pan zaczął mieć watpliwosci czy świecki powinien taką posługę pełnić etc. Wreszcie doszedł do wnioski, ze to jest profanacja i chciał zrezygnowac, ale nie wiedział jak to proboszczowi powiedzieć i modlił sie w tej intencji. Pan Bóg go wysłuchał - zaczał chorować na Parkinsona i ręce mu sie trzesą - wiec nie moze być szafarzem. Twierdzi, ze dziękuje Bogu za tę łąskę!"


A tak wogóle to:

"Wierni nie muszą przyjmować Komunii od szafarzy. Mają prawo odmowy przyjęcia z jego rąk Komunii i udania się do szafarza zwyczajnego, który w tym samym momencie komunikuje."
Zobacz profil autora
zygmunt
Gość
PostWysłany: Pon 23:05, 18 Maj 2009 Powrót do góry

Widac z Twoich postow, ze Biskup bierze na siebie odpowiedzialnosc za wszelkie profanacje.To naprawde bardzo smutne, ze kaplani majac tyle czasu na rozdanie Kumunii Swietej musza poslugiwac sie tzw. szafarzami. Sad
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 503 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:07, 19 Maj 2009 Powrót do góry

W NOM jest tak mało czasu na osobisty kontakt z Panem Bogiem w cichej modlitwie, praktycznie jest to możliwe tylko podczas dziękczynienia po przyjęciu Komunii św.
Wprowadzenie większej liczby szafarzy i kapłanów udzielających Komunii skraca te bezcenne chwile do jakiegoś absurdalnego minimum. Czasem jest to tylko jedna zwrotka pieśni, przy refrenie celebrans już się niecierpliwi i przebiera nogami.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32602 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:35, 19 Maj 2009 Powrót do góry

zygmunt napisał:
Widac z Twoich postow, ze Biskup bierze na siebie odpowiedzialnosc za wszelkie profanacje.


Oj, z moich postów to dużo więcej można wyczytać jak tylko to, "że Biskup bierze na siebie odpowiedzialność za wszelkie profanacje." Smile I uważam, że nie tylko Biskup jest za wszystko odpowiedzialny. Odpowiedzialny jest biskup, kapłan, szafarz i każdy inny kto ma udział w profanacji. Odpowiedzialny jest i każdy wierny świecki też. Wszak winien wiedzieć, Kogo przyjmuje i przed Kim należy zgiąć kolana. Wprawdzie biskup ustanawia, ale przecież to Proboszczowie swoich Parafii występują z taką prośbą do Biskupa. W myśl przepisów odnośnie posługi tych panów i pań ( tak bo panie też są), Biskup ustanawia ich, ale jak są oni później wykorzystywani w każdej Parafii, zapewne już nie wie.
Papież jasno i wyraźnie określił, kiedy i w jakich sytuacjach powinni być świeccy szafarze Komunii św. Niestety wszystkie te przepisy, listy papieskie, etc.... są nagminnie łamane i nie przestrzegane przez hierarchów Kościoła, a wiele owieczek jest zdezorientowanych.

Funkcja szafarza nadzwyczajnego jest zawsze zastępcza w stosunku do szafarzy zwyczajnych i nigdy nie należy jej nadużywać. Powinni wykonywać swoją posługę jedynie w charakterze wyjątkowym i zastępczym a nie wyręczającym, a niestety traktuje się ją jako coś zwyczajnego, albo nawet jako pewnego rodzaju nagrodę dla świeckich, aby okazać im wdzięczność za ich zaangażowanie w życie parafii.

Udzielanie Komunii Świętej jest zadaniem własnym świętych szafarzy i owe nadzwyczajne okoliczności, należy poznać i wiedzieć, w których okolicznościach jest usprawiedliwione udzielanie Komunii Świętej przez świeckiego. Bardzo dużo tu już napisane w tym temacie i nie chcę się powtarzać.

Kapłan, który nie będzie skrupulatnie dbał o Święte Postacie, w szybkim tempie straci wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii. To nieunikniony proces psychologiczny. To samo dzieje się w przypadku wiernych.
Bardzo wymowne przykłady mamy z Zachodu Europy i Ameryki, gdzie gołym okiem widoczne jest neopogaństwo.

zygmunt napisał:
To naprawde bardzo smutne, ze kaplani majac tyle czasu na rozdanie Kumunii Swietej musza poslugiwac sie tzw. szafarzami. Sad

Tak! bardzo smutne, jak się widzi np. w tygodniu na rannej Mszy, gdzie dosłownie przystepujących do Komunii św. jest garstka ludzi, na palcach można policzyć i świecki szafarz też dostaje kielich do komunikowania.
Krótko można powiedzieć i stwierdzic, to co miało być nadzwyczajne i zastępcze, jest zwyczajne i nagminne. A w Polsce póki co, kapłanów pod dostatkiem.
Zobacz profil autora
zygmunt
Gość
PostWysłany: Śro 2:24, 20 Maj 2009 Powrót do góry

A co powiesz Tereso o siostrach zakonnych, ktore (nie wiem czy maja prawo) podaja Komunie Swieta ?? Wedlug mnie tylko namaszczone rece kaplana maja podawac godnie Komunie Swieta.Nie chce sie skarzyc, ale w naszym Kosciele siostry w wieksozsci biora na reke Komunie i sa ozieble.Nie tak byc powinno.

Hej, dzieki za wyczerpujace odpowiedzi.Fajnie u was tu na forum.Kto wie ?? Moze z wami tu pobede bolubie szczerze oddanych Panu. Very Happy

Pozdr. Very Happy
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 503 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:55, 20 Maj 2009 Powrót do góry

To co piszesz, jest tylko potwierdzeniem ogromnej apostazji, która rozlała się po całym KK w wyniku posoborowych ( Vaticanum II) zmian w Kościele.

Zmieniona, sprotestantyzowana liturgia, która pomija aspekt ofiarny Mszy Św., a koncentruje się na wymiarze ziemskim-stół zamiast ołtarza, uczta, zgromadzenie wiernych-doprowadziła do zaniku wiary w rzeczywistą obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Stąd takie bezceremonialne traktowanie konsekrowanej hostii, która dla wielu nie jest już Ciałem Pana Jezusa, a tylko symbolem, wspomnieniem.

Wtedy nie ma już znaczenia forma udzielania komunii św.-sa juz parafie, gdzie jest "samoobsługa"

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
zygmunt
Gość
PostWysłany: Czw 0:22, 21 Maj 2009 Powrót do góry

No ale taka postawa sciagnie zagniewanie Boze a z tym kare. Czyz nie tak ??
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32602 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:49, 22 Maj 2009 Powrót do góry

zygmunt napisał:
No ale taka postawa sciagnie zagniewanie Boze a z tym kare. Czyz nie tak ??

Oczywiście że tak, ale wszystko do czasu, nie łudźcie się, czytamy w liście do Galatów, Bóg nie dozwoli z Siebie szydzić.

Wszyscy "szafarze" świeccy Komunii Św. jesli nie chcą narazić się na gniew Boga Wszechmogącego, powinni w imię posłuszeństwa Objawieniu Bożemu i Papieżowi, kategorycznie i natychmiast odmówić dalszego pełnienia tej funkcji!!!

(Wystarczy poczytać tylko to, co mówił i pisał przecież tak ukochany papież Jan Pawel II.)

Natomiast wierni , którzy nie chcą przyczyniać się do profanacji Najświetszego Sakramentu, w imię posłuszeństwa samemu Bogu, powinni odmówić przyjmowania Komunii św. od "szafarzy" świeckich!
Bezpodstawne są także względy duszpasterskie za wprowadzeniem "nadzwyczajnych szafarzy" , gdyż nieprawdą jest, że przyniesie to duchową korzyść osobom chorym i w podeszłym wieku. Jak może przynieść błogosławieństwo coś, co jest nadużyciem, sprzecznym z Tradycją Apostolską, czyli Prawdą Objawioną przez samego Boga.

Można poczytać też tu:
http://www.traditia.fora.pl/naduzycia-w-kk,20/swieccy-szafarze-i-szafarki-komunii-sw,28.html
Zobacz profil autora
zygmunt
Gość
PostWysłany: Nie 20:43, 24 Maj 2009 Powrót do góry

Znam pewna osobe, ktora nalezy do Odnowy w Duchu Swietym.Ona jest wlasnie szafarzem i Komunie Swieta rozdaje.Zawsze dziwilem sie ksiezom, ktorzy dopuszczaja do czegos takiego.Przeciez oni nie pracuja i maja tak wiele czasu i gdyby Msza Sw. przedluzyla sie z powodu rozdawania Komuni Sw. przez rece kaplana, ktory ma do tego prawo to przeciez mysle, ze nikomu z glowy korona by nie spadla i Bogu przynioslo by to chwale.
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32602 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 8:22, 09 Cze 2009 Powrót do góry

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

23 parafie diecezji zielogórsko-gorzowskiej mają nowych nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii. W razie potrzeby będą udzielać Komunii św. podczas niedzielnych Mszy św. i zanosić chorym.
Przed błogosławieństwem nadzwyczajnych szafarzy, w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze, biskup pomocniczy Paweł Socha zaznaczył, że nadzwyczajny szafarz powinien znać liturgię, ciągle pogłębiać w sobie znajomość Mszy św., ale także być człowiekiem wiary. „Szafarz Eucharystii to człowiek głębokiej wiary, który bardzo kocha Chrystusa i także tej miłości uczy swoich najbliższych. W rodzinie jest przykładem czci dla Najświętszego Sakramentu. Wasze przyklęknięcie przed tabernakulum czy chwila adoracji, gdy przyjdziecie do chorego – wszystkie te rzeczy powinny wskazywać, że jesteś kimś kto nie tylko niesie Pana Jezusa, ale także kimś kto Go cały czas adoruje, wielbi i raduje się, że go niesie do człowieka, który jest głodny Boga” – mówił w homilii.

Cała ta informacja jest też tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/naduzycia-w-kk,20/zielona-gora-46-nowych-nadzwyczajnych-szafarzy-komunii-sw,2217.html#8815


Gdy tymaczasem [link widoczny dla zalogowanych]:

154. Jak już zostało wspomniane, "szafarzem, który może sprawować w osobie Chrystusa sakrament Eucharystii, jest tylko kapłan ważnie wyświęcony". Stąd nazwa "szafarz Eucharystii" odnosi się w sposób właściwy jedynie do kapłana. Również z racji święceń zwyczajnymi szafarzami Komunii świętej są: biskup, prezbiter i diakon, do nich więc należy w czasie sprawowania Mszy świętej udzielanie Komunii świętej wiernym świeckim. W ten sposób poprawnie i w pełni może się objawić w Kościele ich służebny urząd oraz wypełnić sakramentalny znak.

155. Oprócz szafarzy zwyczajnych istnieje prawnie ustanowiony akolita, który z ustanowienia jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej również poza sprawowaniem Mszy. Ponadto, jeśli przemawiają za tym motywy prawdziwej konieczności, biskup diecezjalny zgodnie z przepisami prawa może do tej posługi wyznaczyć również innego wiernego świeckiego jako szafarza nadzwyczajnego albo jednorazowo (ad actum), albo na czas określony, wykorzystując w tym celu stosowną formułę błogosławieństwa. Jednakże nie jest wymagane, aby owo wyznaczenie miało formę liturgiczną; jeśli jednak ją ma, w żaden sposób nie może się ono upodobnić do obrzędu święceń. W szczególnych i nieprzewidzianych przypadkach na jednorazowe wypełnienie tej funkcji zgody może udzielić kapłan, który przewodniczy celebracji eucharystycznej.

156. Funkcja ta winna być pojmowana zgodnie z jej nazwą, która brzmi "nadzwyczajny szafarz Komunii świętej", nie zaś "specjalny szafarz Komunii świętej" ani "nadzwyczajny szafarz Eucharystii", ani też "specjalny szafarz Eucharystii". Te ostatnie nazwy rozszerzają znaczenie tej funkcji w sposób nieodpowiedni i niewłaściwy.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 17:16, 12 Lut 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32602 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 8:26, 09 Cze 2009 Powrót do góry

I tak jest w każdej diecezji, gdzie jest posłuch i posłuszeństwo temu co papież mówił? A o kobietach w prezbiterium i przy ołtarzu to można poczytać trochę tu:

http://www.traditia.fora.pl/naduzycia-w-kk,20/kobiety-przy-oltarzu-od-kiedy,33.html
Zobacz profil autora
siloam
Użytkownik


Dołączył: 25 Kwi 2009
Posty: 3 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Lublin

PostWysłany: Nie 13:06, 28 Cze 2009 Powrót do góry

Uważam, że w Polsce świeccy szafarze wcale nie są potrzebni. Mamy dość duchowieństwa, aby się bez nich obyć.
Zobacz profil autora
Dragon
Użytkownik


Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 114 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 18:46, 28 Cze 2009 Powrót do góry

Przecież spowiedź trwa dłużej niż udzielenie Komunii Świętej, a szafarze nie posiadają uprawnień kapłańskich, aby udzielać rozgrzeszenia i zadawać pokutę.Czas potrzebny do wyznania grzechów i wysłuchania napomnień od spowiadającego jest wielokrotnie dłuższy niż akt przyjęcia Najświętszego Sakramentu. Wobec tego spowiadających musi być o wiele więcej niż udzielających.Jest to typowe posoborowe bicie piany.
Zobacz profil autora
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 503 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:26, 01 Lip 2009 Powrót do góry

U nas chodzą słuchy, że zaakceptowanie świeckich szafarzy ma pośrednio doprowadzić do zaakceptowania zniesienia celibatu księży i kapłaństwa kobiet, bo szafarek też tu w bród!
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)