Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Ekskomunika za usiłowanie udzielenia święceń kobietom Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 58 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:23, 06 Cze 2008 Powrót do góry

Z Watykanu 2008-05-31

Ekskomunika za usiłowanie udzielenia święceń kobietom

Na ekskomunikę „latae sententiae”, czyli „wiążącą z mocy samego prawa”, naraża się zarówno biskup, który odważy się udzielić święceń kapłańskich kobiecie, jak i ona sama. Rozporządzenie to przynosi specjalny dekret Kongregacji Nauki Wiary, który ogłoszono w wydaniu L'Osservatore Romano z 29 maja i który tym samym wszedł w życie.

Warto przypomnieć, że Jan Paweł II ogłosił z datą 22 maja 1994 r. list apostolski [link widoczny dla zalogowanych], który stanowczo i w sposób ostateczny potwierdzał tradycyjne nauczanie Kościoła w sprawie udzielania święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom.

[link widoczny dla zalogowanych]

Osoba usiłująca udzielić święceń kapłańskich kobiecie, jak i kobieta usiłująca je przyjąć, podlegają karze ekskomuniki wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej. Odnośny dekret wydała Kongregacja Nauki Wiary. Dykasteria otrzymała w tej sprawie specjalne uprawnienia od Ojca Świętego. Decyzja dotyczy zarówno wiernych obrządku łacińskiego, jak i należących do będących w jedności z Rzymem Kościołów wschodnich. Jak zaznaczono, dokument odwołujący się do obowiązujących norm prawa kanonicznego ma służyć ochronie natury i ważności sakramentu kapłaństwa. Wchodzi w życie w dniu dzisiejszym.

Stolica Apostolska w ostatnich trzydziestu latach wielokrotnie przypominała stałą naukę Kościoła o niemożliwości udzielenia święceń kapłańskich kobietom. Taka była praktyka Apostołów, Ojców Kościoła i starożytnych synodów. Mimo to w ostatnich latach, zwłaszcza w USA, Niemczech i Austrii, pojawiały się szeroko nagłaśniane przez media próby udzielenia święceń kobietom. Opublikowany dziś dekret Kongregacji Nauki Wiary oznacza, że osoby takie mogą powrócić do jedności z Kościołem jedynie po wyrażeniu skruchy oraz po decyzji Stolicy Apostolskiej.

Jak wyjaśnił sekretarz Kongregacji Nauki Wiary abp Angelo Amato, tak zwane „święcenia kobiet” są dla Kościoła całkowicie nieważne, niezależnie od praktyk wprowadzanych przez część wspólnot chrześcijańskich.

„Podstawowa racja jest jedna. Kościół nie czuje się władny zmieniać wolę swego Założyciela Jezusa Chrystusa – stwierdził abp Amato. – W tym przekonaniu nie jesteśmy odosobnieni. Przecież także starożytne Kościoły Wschodu i Kościoły prawosławne stosują ten sam przepis, co katolicy. To niektóre wspólnoty kościelne wyrosłe z reformacji zerwały dwutysiącletnią tradycję Kościoła”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:47, 20 Lut 2019, w całości zmieniany 5 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 58 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:34, 21 Lis 2014 Powrót do góry

Wielebni w Austrii też o tych informacjach i wypowiedziach z Watykanu nie słyszeli:? proszę czytać tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/kosciol-austrii-zmierza-do-samozaglady,10665.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 20:26, 25 Maj 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 58 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:58, 30 Maj 2018 Powrót do góry

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary: ostateczny charakter zakazu święceń kapłańskich kobiet

Image

Il carattere definitivo della dottrina di «Ordinatio sacerdotalis»

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Wyrażone przez Jana Pawła II w liście apostolskim [link widoczny dla zalogowanych] nauczanie na temat udzielania święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom ma charakter ostateczny - napisał prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał nominat Luis Ladaria na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

Przypomniał, że za sprawą sakramentu święceń kapłani są upodobnieni do Chrystusa Kapłana, by móc działać w Jego imieniu. Chrystus udzielił tego sakramentu dwunastu Apostołom, samym mężczyznom, którzy z kolei przekazali go innym mężczyznom. Kościół jest „na zawsze związany” tą decyzją, która „wyklucza, by kapłaństwo służebne mogło być ważnie udzielone kobietom”.

W liście apostolskim „Ordinatio sacerdotalis” z 22 maja 1994 r. Jana Paweł II napisał, iż chcąc „usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła”, mocą swojego „urzędu utwierdzania braci” oświadcza, że „Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne”. - W odpowiedzi na wątpliwość dotyczącą nauczania „Ordinatio sacerdotalis”, Kongregacja Nauki Wiary potwierdziła, że chodzi o prawdę należącą do depozytu wiary - dodał abp Ladaria.

Dlatego niepokój wzbudzają głosy w niektórych krajach podważające ostateczny charakter tego nauczania i argumentujące, że nie było ono zdefiniowane ex cathedra, może więc być zmienione przez kolejnego papieża lub sobór powszechny. - Siejąc te wątpliwości, tworzy się poważne zamieszanie wśród wiernych nie tylko odnośnie do sakramentu święceń jako części boskiego ustroju Kościoła, ale także odnośnie do zwyczajnego magisterium, które może nauczać doktryny katolickiej w sposób nieomylny - pisze prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Wskazał, że niemożliwość święcenia kobiet na kapłanów należy do „materii sakramentu” święceń. Kościół nie ma więc możliwości zmiany tej materii. Nie jest to tylko element dyscypliny kościelnej, gdyż dotycząc „struktury sakramentu”, ma charakter doktrynalny. Nie mogąc, „z posłuszeństwa Panu”, zmienić tej tradycji, Kościół stara się wytłumaczyć jej znaczenie, gdyż skoro chciał jej Chrystus, który jest Logosem, nie może być ona pozbawiona sensu. Jako że kapłan działa w imieniu Chrystusa (in persona Christi), to „jego bycie mężczyzną jest nieodzownym elementem tej sakramentalnej reprezentacji”. Ze względu na różnicę i komplementarność funkcji między mężczyzną i kobietą - która nie niesie w sobie podporządkowania, lecz jest „wzajemnym wzbogacaniem się” - święceń kapłańskich nie otrzymała Maryja, która jest „figurą Kościoła”.

Ponadto abp Ladaria wyjaśnił, że nieomylność dotyczy „nie tylko uroczystych wypowiedzi soboru lub papieża, gdy naucza ex cathedra”, ale także „zwyczajnego i powszechnego nauczania biskupów rozsianych po świecie, kiedy w komunii ze sobą nawzajem i z papieżem głoszą katolicką doktrynę, której należy się definitywnie trzymać”. - Do takiej nieomylności odwołał się Jan Paweł II w „Ordinatio sacerdotalis”. Nie ogłosił więc nowego dogmatu, lecz na mocy władzy mu udzielonej jako następcy Piotra, formalnie i wyraźnie potwierdził, aby usunąć wszelkie wątpliwości, to, co zwyczajne i powszechne magisterium w ciągu całej historii Kościoła uważało za należące do depozytu wiary - napisał kardynał nominat.

Ujawnił, że publikację listu apostolskiego Jana Pawła II poprzedziła konsultacja wśród przewodniczących konferencji episkopatów. Wszyscy bez wyjątku „oświadczyli, z pełnym przekonaniem, w posłuszeństwie Kościoła Panu, że nie posiada on [Kościół - KAI] władzy udzielania kobietom święceń kapłańskich”.

Abp Ladaria podkreślił, że Benedykt XVI w homilii podczas Mszy Krzyża w 2012 r. powołał się na to nauczanie Jana Pawła II, podobnie jak papież Franciszek w adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” i w czasie konferencji prasowej w samolocie, gdy wracał ze Szwecji do Rzymu, kiedy stwierdził, że „ostatnie słowo w sprawie święcenia kobiet w Kościele katolickim wypowiedział św. Jan Paweł II”.

[link widoczny dla zalogowanych]A PROPOSITO DI ALCUNI DUBBI
CIRCA IL CARATTERE DEFINITIVO
DELLA DOTTRINA DI ORDINATIO SACERDOTALIS

(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 18:08, 30 Mar 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 58 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 14:43, 06 Lip 2023 Powrót do góry

Inne wypowiedzi w tym temacie:

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet

Kard. Sarah: żaden sobór, żaden synod nie może wymyślić kapłaństwa kobiet

(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-2013-r,153/papiez-franciszek-o-kaplanstwie-kobiet,17563.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)