Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Paweł VI - encyklika Ecclesiam suam z 6 sierpnia 1964 r. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30433 Przeczytał: 423 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:44, 07 Lut 2019 Powrót do góry

PAWEŁ VI
ENCYKLIKA
ECCLESIAM SUAM


do Czcigodnych Braci Patriarchów, Prymasów, Arcybiskupów, Biskupów i innych Ordynariuszy, pozostających w pokoju i łączności ze Stolicą Apostolską, do Duchowieństwa i wiernych całego świata, jak również do wszystkich ludzi dobrej woli. O DROGACH, KTÓRYMI KOŚCIÓŁ KATOLICKI POWINIEN KROCZYĆ W DOBIE OBECNEJ PRZY PEŁNIENIU SWOJEJ MISJI


WSTĘP
Nauka Ewangelii a wielka rodzina ludzka
Usilnie i nieustanne starania o zapewnienie pokoju
I. SAMOŚWIADOMOŚĆ KOŚCIOŁA
Czujność wiernych uczniów Pana
Wiara w Chrystusa
Kościół żyje Chrystusem
Świadomość we współczesnej umysłowości
Świadectwo nauki Kościoła
Rozwój nauki o Kościele
Szczep winny i latorośle
Tajemnica Kościoła
Wychowanie ochrzczonych
II. ODNOWA
Dążenie chrześcijan do doskonałości
Jak należy rozumieć odnowę?
Szkody i niebezpieczeństwa świeckiej koncepcji życia
Nie niezmienność, lecz przystosowanie
Posłuszeństwo, siła moralna, ofiara
Duch ubóstwa
Czas miłości
Kult Maryi
III. DIALOG
W świecie, ale nie ze świata
Misja szerzenia dobrej nowiny
Potrzeba dialogu
Religia dialogiem między Bogiem a człowiekiem
Zbawczy dialog
Dialog w społeczeństwie ludzkim
Właściwości dialogu
Metoda i technika dialogu
Dialog w pełnej prawdzie
Wyjątkowe znaczenie głoszenia Słowa Bożego
Z kim należy prowadzić dialog?
Pierwszy krąg: ludzkość
Największa przeszkoda w nawiązaniu dialogu: ateizm
Miłość nawet w milczeniu
Dialog umocnieniem pokoju
Drugi krąg: wierzący w Boga
Trzeci krąg: Bracia odłączeni
Życzenia i nadzieja
Dialog wewnątrz Kościoła Katolickiego
Miłość i posłuszeństwo
Wezwanie do czynu
Żywotność współczesnego Kościoła

[link widoczny dla zalogowanych]W 50. rocznicę Ecclesiam suam Pawła VI
17 lipca 2014


6 sierpnia 1964 r. Paweł VI promulgował swoją pierwszą encyklikę, Ecclesiam suam, w której wyraził całą swoją miłość do Kościoła, swoją idée fixe, jak pisze o. Leonardo Sapienza, regens Prefektury Domu Papieskiego, w książce Paolo VI – La Chiesa il mio chiodo fisso (Paweł VI – Kościół moją idée fixe) (wyd. Viverein, s. 176, 18 euro), opublikowanej właśnie w 50. rocznicę ogłoszenia encykliki. Oprócz antologii wypowiedzi papieża Montiniego na ten temat, książka zawiera komentarz do encykliki, opublikowany na łamach „L'Osservatore Romano” z 13 września 1964 r., którego fragmenty publikujemy.

Często się zdarza, że oficjalny dokument bywa określany jako „historyczny”, zaledwie ujrzy światło dzienne. Rzadziej dochodzi do tego, że historia utrwala później na swoich stronicach teksty powstałe w okolicznościach, które wkrótce przemijają, bo ustaje sytuacja, która je spowodowała. Dokument, pod wszelkimi względami doniosły, który Jego Świątobliwość Paweł VI dał Kościołowi w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, należy do tych, które zasługują na to miano dokumentu przezwyciężającego ulotność chwili. Już od tej pory zapisał się w historii chrześcijaństwa obecnego wieku: zajmuje w niej miejsce, jakie będą musieli uznać przyszli historycy.

Ecclesiam suam jest tekstem o znaczeniu historycznym na dwa sposoby. Po pierwsze, jako świadectwo, jako publiczne uświadomienie sobie przez człowieka powołanego na najwyższy urząd wymogów jego posłannictwa i problemów, jakie przed nim stają. Wypowiadając się tonem, którego powściągliwość, można by powiedzieć niemal skromność wzruszają, Papież sprawia wrażenie, że zastanawia się, medytuje wobec czytelnika, dopuszcza każdego do uczestnictwa w „démarche”, który go prowadzi do sformułowania nauczania, które później wykłada. Jest w tym coś wzruszającego, gdy widzi się tego, który, będąc sam na szczycie świata, obdarzony łaską pewności, że jest oświecany przez Ducha, może zwierzyć się całej ludzkości z tego, co myśli, co sądzi, na co ma nadzieję. Gdybyśmy posiadali podobne dokumenty od wszystkich wielkich papieży, którzy kierowali Kościołem w przełomowych momentach jego dziejów, pozwalające nam porównać rezultaty z zamierzeniami, czyż nie powiedzielibyśmy, że są to stronice historyczne?

Jego Świątobliwość Paweł VI przemawia do nas w tej samej chwili, kiedy Sobór Watykański II na swojej trzeciej sesji będzie musiał przyjąć doniosłe opcje co do przyszłości, z takim samym poszanowaniem myśli ojców, jak i uczciwością w przedstawianiu własnej myśli. Jeżeli to nie jest stronicą historyczną, to dla jakiego innego dokumentu należałoby zastrzec ten tytuł?

Jednak Ecclesiam suam jest tekstem historycznym w innym, głębszym sensie. Czyż może nie zostało dostatecznie podkreślone, że w przemówieniu, wygłoszonym z balkonu pałacu apostolskiego, aby ogłosić wiernym zgromadzonym na placu św. Piotra publikację swojej encykliki, Jego Świątobliwość Paweł VI powiedział: „Nasza encyklika traktuje o Kościele w aspekcie historycznym”. I parokrotne, w dalszej części, powracał do tej myśli i jej harmonii. Historyk chrześcijaństwa ma bez wątpienia pełne prawo okazać swoją radość, kiedy spostrzega się, że Najwyższy Doktor przyjmuje punkt widzenia potwierdzający ten, z jakiego on rozpatruje Kościół, ze swojego skromnego miejsca. Z pewnością istnieje – i Papież o tym przypomina, odnosząc się do doktryny – teologia Kościoła, która jest niezmienna co do swoich zasad; jest jednak oczywiste, że Kościół, jako instytucja ludzka, jest zaangażowany w historię, siłą rzeczy podąża za upływem wieków, i próżną rzeczą byłoby rozpatrywać go w oderwaniu od okoliczności, narzucanych mu przez czas.

Daniel Rops

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)