Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Ks. Raniero Cantalamessa O.F.M. Cap. nie poprowadzi...... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:59, 07 Paź 2008 Powrót do góry

Ks. Raniero Cantalamessa O.F.M. Cap. nie poprowadzi rekolekcji duchownych w Medjugorie.

Wikariusz Generalny, 2007-06-18

W celu uniknięcia powtarzających się nadużyć które pojawiały sie w przeszłości, od ponad sześciu lat jest w mocy decyzja Kancelarii Diecezjalnej Mostaru, w formie listu okólnikowego datowanego na 23 sierpień 2001, która została rozesłana do wszystkich probostw parafialnych i wspólnot religijnych męskich i żeńskich, która stwierdza:

3. Wszystkie probostwa parafialne i instytuty religijne są zobligowane do tego aby w odpowiednim czasie przesłać do Kancelarii Diecezjalnej nazwiska wszystkich zagranicznych księży i biskupów pochodzących spoza rejonów chorwacko-języcznych, którzy zostali zaproszeni aby prowadzić rekolekcje duchowe, seminaria i temu podobne religijne spotkania, na których Słowo Boże jest głoszone i wyjaśniane. Razem z nazwiskiem (nazwiskami) oraz wnioskiem należy dołączyć kopię celebretu księdza lub biskupa, który, po otrzymaniu pisemnej zgody z Kancelarii Diecezjalnej, będzie mógł prowadzić takie ćwiczenia duchowe.’ (NEWS. Catholic Press Agency of the Bishops’ Conference of Bosnia-Herzegovina, 5 September 2001, pp. 30-31; Glas Koncila, 9 September 2001, p.2).

Nawet Konferencja Episkopatu podczas zebrania w Splicie w październiku 2005 zadecydowała, i decyzja ta została również przyjęta przez biskupów Konferencji Episkopatu Bośni i Hercegowiny w Sarajewie w tym samym miesiącu, że biskupi obu Konferencji nie będą przyjmować zaproszeń pojedyńczych duszpasterzy do sprawowania sakramentów i głoszenia wykładów na terenie innej diecezji pod warunkiem, że uzyskają oni Nihil Obstat od Kancelarii Diecezjalnej.

Pomimo wyżej wspomnienej decyzji kilka miesięcy temu pojawiły się w internecie informacje, iz w Medjugorie, na początku lipca 2007, odbędą się rekolekcje duchowe dla księży prowadzone przez ks. Raniero Cantalamessa OFM Cap., Kaznodzieję Domu Papieskiego, jednak organizatorzy tych rekolekcji nie poinformowali o tym z wyprzedzeniem Kancelarii Diecezjalnej w Mostarze, zgodnie z normami. W tym względzie ogłaszane są również celebracje sakramentu pojednania sprawowane, oprócz ks. Cantalamessa, przez ks. Jozo Zovko, który został pozbawiony możliwości wykonywania wszystkich czynności kapłańskich na terytorium diecezji Hercegowiny. (Vrhbosna, 3/2004, pp.293-298).

Duszpasterska decyzja z 23 sierpnia 2001 na temat prowadzących rekolekcje duchowne oraz konferencje została potwierdzona i wyraźnie podkreślona przez biskupa Mostaru-Duvna, Msgr Radko Perica w jego przemówieniu i zaproszeniu podczas wyborów w czasie zjazdu 16 kwietnia tego roku w Humacu, gdzie został oficjalnie zaproszony aby przewodniczyć Mszy Św. Przy tej okazji Biskup przypomniał w sprawie Medjugorie co następuje:

1. Pasterski upór duszpasterzy i innych związanych z Medjugorje jest dość ewidentny na stronie internetowej ‘Medjugorie’, która nosi tytuł ‘Sanktuarium Medjugorje’. ‘Medjugorje’ nie jest ani diecezjalnym, ani narodowym ani międzynarodowym sanktuarium. Ten statut musi zostać przyznany, podczas gdy wydarzenia tam pozostają bez zmian.

2. Upór duszpastzerzy i innych związanych z Medjugorje jest również ewidentny w ich lekceważeniu listu okólnikowego Kancelarii z roku 2001, który stwierdza, iż księża przybywający spoza granic regionów chorwacko-języcznych nie mają być zapraszani bez wyraźnej i pisemnej zgody Kancelarii Diecezjalnej.

3. Upór duszpastzerzy i innych związanych z Medjugorje jest ewidentny w tym, że członek waszej Prowincji, ks. Jozo Zovko, który nie posiada żadnych władz kapłańskich i któremu zabroniono wykonywania jakichkolwiek kapłańskich funkcji w tej diecezji, został zaproszony w tym roku aby przewodniczyć Drodze Krzyżowej w Medjugorje oraz ogłoszono, iż będzie można się u niego spowiadać.

Przemówienie to zostało w całości opublikowane na początku maja tego roku w diecezjalnym miesięczniku pastoralnym (Crkva na kamenu, 5/2007, pp. 33-35).

Po wymianie różnych listów pomiędzy Kancelarią Diecezjalną i Probostwem Parafialnym w Medjugorje duszpasterz Medjugorje ks. Ivan Sesar powiadomił biskupa w swoim liście z dnia 13 czerwca 2007, że: "W związku z moim naleganiem spowodowanym brakiem czasu, poprosiłem P. Cantalamessę o wysłanie faxem potwierdzenia odebrania mojego listu, co tymczasem uczynił. Przyjął moje przeprosiny i wyrazy żalu, iż w związku z nowo powstałymi okolicznościami nie może przybyć, jako że z zasady nigdy nie występuje publicznie bez zgody miejscowego ordynariusza." Biskup Peric i ks. Cantalamessa wymienili listy 13 czerwca. Ks. Cantalamessa poinformował biskupa, iż napisał list do ks. Sesara 8 czerwca. Ks. Cantalamessa napisał w swoim liście do biskupa z 13 czerwca: "Moją zasadą jest nie głosić [rekolekcji], szczególnie do duchowieństwa, bez zgody miejscowego biskupa."

Kancelaria Diecezjalna nie otrzymała żadnej pisemnej prośby, co jest normą, ani od żadnej ze stron zaangażowanych w rekolekcje duchowe, ani od moderatora.

Tym Komunikatem Prasowym Kancelaria Diecezjalna pragnie podkreślić, iż nie były w tej kwestii respektowane normy Kodeksu Prawa Kanonicznego, które wyraźnie stwierdzają, iż od księży i diakonów wymagane jest pozwolenie na głoszenie [rekolekcji, kazań etc.], jeśli tak stanowią normy prawa miejscowego, jak również przestrzeganie norm wydanych przez biskupa diecezjalnego. Kancelaria Diecezjalna uważa również za niezbędne aby podać do publicznej wiadomości katolików, w celu uniknięcia błędnych interpretacji i podstępów które można dostrzec w komentarzach na stronach internetowych, które odnoszą się do Medjugorje jako do miejsca domniemanych objawień, co do których stanowisko Kościoła pozostaje bez zmian: "iż nie można potwierdzić, iż wydarzenia te dotyczą nadprzyrodzonych objawień i zjawisk."

Msgr. Srećko Majić
Wikariusz Generalny

Ze strony oficjalnej Biskupa Mostar - Duvno

[link widoczny dla zalogowanych]

Tłumaczył: Fides

Na nowej stronie diecezji tu:

[link widoczny dla zalogowanych]


Cantalamessa nie wygłosi wykładu w Medziugorju
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:34, 27 Lut 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)