Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 1 stycznia-Święto Bożej Rodzicielki Maryi. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:00, 31 Gru 2007 Powrót do góry

1 stycznia-Święto Bożej Rodzicielki Maryi.

[link widoczny dla zalogowanych]

Bogarodzica Maryja.

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi to najstarsze maryjne święto. Podkreśla ono wagę Jej macierzyństwa. Wprowadził je do liturgii Kościoła papież Pius XI w roku 1931 na pamiątkę 1500. rocznicy soboru w Efezie (431). Pius XI wyznaczył na coroczną pamiątkę tego święta dzień 11 października. Reforma liturgiczna w roku 1969 nie zniosła tego święta, ale podniosła je do rangi uroczystości nakazanych i przeniosła na 1 stycznia. Wybrano bardzo stosowny, nie przypadkowy dzień: oktawy Bożego Narodzenia, aby po wyśpiewaniu hymnów dziękczynnych Wcielonemu Słowu, złożyć odpowiedni hołd Jego świętej Rodzicielce.

Pierwszy dzień Nowego Roku to ósmy dzień od Narodzenia Jezusa. Według prawa żydowskiego każdy chłopiec miał być tego dnia obrzezany. W oktawę Bożego Narodzenia, dziękując Bogu za przyjście na świat Chrystusa, Kościół obchodzi uroczystość ku czci Matki Bożej, przez którą spełniły się obietnice dane całej ludzkości, związane z tajemnicą Odkupienia. Tego dnia z wszystkich przymiotów Maryi czcimy szczególnie Jej Macierzyństwo. Dziękujemy Jej także za to, że swą macierzyńską opieką otacza cały Lud Boży.

Poświęcenie Maryi pierwszego dnia rozpoczynającego się roku ma także inne znaczenie. Matka Jezusa zostaje ukazana ludziom jako najdoskonalsze stworzenie, a zarazem jako pierwsza z tych, którzy skorzystali z darów Chrystusa. Pragnienie wyakcentowania specjalnego wspomnienia Matki Bożej zrodziło się już w starożytności chrześcijańskiej. Kościół zachodni już w VII wieku wyznaczył w tym celu dzień 1 stycznia.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 21:29, 17 Gru 2019, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:48, 01 Sty 2009 Powrót do góry

Dziś Kościół zaprasza nas, byśmy stanęli w obliczu Świętej Rodziny, szczególnie w obliczu Maryi i Jej Dziecka. Spróbujmy przez chwilę popatrzeć na tę ikonę Matki i Dziecka. Widzimy ją tak często, nie tylko w Kościołach, ale też w domach, przy drogach, na deskach rozdzielczych w samochodach, w miejscach pracy.

Chrześcijańscy malarze niemal zawsze widzieli Maryję i Jej Dziecko razem. Macierzyństwo jest kluczem do zrozumienia tajemnicy Maryi Panny. Maryja była i na zawsze pozostanie "Matką Boga". To było Jej najważniejsze życiowe powołanie. I od tego faktu zależą wszystkie inne wydarzenia w Jej życiu. Całą swoją życiową "karierę", wszystkie możliwości i talenty poświęciła dla swego dziecka.

Należy jednak pamiętać, że macierzyństwo Maryi było wyjątkowe i niepowtarzalne. Maryja urodziła Bożego Syna. Jej macierzyńska troska i starania dotykały samego Boga. Ponieważ Bóg jest Kimś najważniejszym i centralnym, narodzenie i wychowanie Bożego Syna staje się wydarzeniem bez precedensu.

Macierzyństwo Maryi stało się sensem jej życia. Postawiła Jezusa w centrum. I to w podwójnym znaczeniu: ludzkim i Boskim. Jezus był Jej dzieckiem i Jemu, jak każdemu dziecku, trzeba było poświęcić nieprzespane noce i matczyne serce. Jezus był jednocześnie Synem Boga. Należało Mu się całkowite oddanie i zawierzenie.
Stawianie Boga w centrum życia wywołuje [u niektórych] dziwne lęki i oburzenie. Panuje przekonanie, że drogą do szczęścia jest intronizacja własnego ego. Wszystko ma krążyć wokół niego.

To jest zadanie dla każdego z nas: uczynić, aby w centrum naszego życia był Chrystus. Jeśli nam się to uda, będziemy uwolnieni od chorobliwego koncentrowania się na samym sobie. A tym samym będziemy wolni od rozmaitych bożków tego świata.
Współczesny świat ma "krzykliwe" metody radzenia sobie ze smutkiem i lękiem. Ludzie wiary radzą sobie w inny sposób. Powierzają swoją przyszłość Panu Bogu, stawiają Go w centrum i proszą Go o błogosławieństwo.

Z rozważań ks. Piotra.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:28, 02 Sty 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 0:21, 01 Sty 2010 Powrót do góry

Pierwszy dzień Nowego Roku to ósmy dzień od Narodzenia Pana Jezusa. Składamy hołd Jego świętej Bożej Rodzicielce - Maryi. W ten pierwszy dzień Nowego Roku kalendarzowego obchodzimy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, jakby Kościół chciał nam przypomnieć, że u początków i na końcu wszystkiego jest Pan Bóg - Słowo, które stało się Ciałem dzięki Maryi; że On jest najważniejszym planem: Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki. Do Niego zdążamy, On jest naszym potem - tak jak był całym życiem, całym teraz i potem Bożej Rodzicielki. Decyzja przyjęcia Go do swojego łona, Jego narodzenie, towarzyszenie Mu w dorastaniu, dzielenie Jego smutków i radości, kiedy nauczał i działał cuda, bolesne towarzyszenie Mu podczas drogi krzyżowej i na Golgocie, wreszcie - radość ze zmartwychwstania i wzięcie z ciałem i duszą do nieba - to jest właśnie ta perspektywa myślenia dalej, sięgania do najważniejszego potem. To Jezus był dla Niej najważniejszy. Był Jej teraz i potem. Był Jej wszystkim. Maryja, rozważająca w sercu wszystkie te sprawy, wszystko to, co zmieniło się w jej życiu - i w historii ludzi - od momentu, kiedy anioł zwiastował Jej, że zostanie Matką, niech uczy nas, że w naszym patrzeniu na miniony i nadchodzący czas nie może zabraknąć Tego, który jest Panem czasu - Boga.

W tym dniu w pierwszym czytaniu słyszymy fragment z Księgi Liczb, który to fragment również wykorzystuję do składania życzeń:


" Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem."

Ks. Lb. 6,24-26.


Sam tytuł "Boża Rodzicielka", "Theotókos" został Jej nadany na soborze powszechnym w Efezie w roku 431.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/maryja,8/dogmaty-maryjne,364.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:27, 02 Sty 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:53, 01 Sty 2010 Powrót do góry

Teresa napisał:
Pierwszy dzień Nowego Roku to ósmy dzień od Narodzenia Pana Jezusa. Składamy hołd Jego świętej Bożej Rodzicielce - Maryi.

Uroczystość katolicka Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, dawniej Imienia Jezus, jeszcze dawniej - Obrzezania Pańskiego, o czym jest dziś także w tekście ewangelijnym: „Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie Matki". Natomiast wspomnienie liturgiczne Imienia Jezus, obchodzimy 3 stycznia


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:19, 02 Sty 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:36, 01 Sty 2011 Powrót do góry

Od spojrzenia na Matkę Bożą zaczynamy nowy rok kalendarzowy AD 2011. Ten dzień w liturgii Kościoła katolickiego jest uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Sobór w Efezie w roku 431 ogłosił, że Maryja jest Matką Boga - Bogarodzicą.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:18, 02 Sty 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:01, 31 Gru 2013 Powrót do góry

61. Publiczne odmówienie hymnu: Przyjdź Duchu Święty (Veni Creator) w Nowy Rok i w uroczystość zesłania Ducha Świętego - odpust zupełny; w pozostałe dni (nawet prywatnie odmawiając) odpust cząstkowy.

[link widoczny dla zalogowanych]

Veni Creator Spiritus
(...)


https://www.youtube.com/watch?v=fnfv1LUMaBA


O Stworzycielu, Duchu, przyjdź - Hymn do Ducha Świętego
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=c1desln72JU


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:36, 01 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:09, 01 Sty 2015 Powrót do góry

Według nowego kalendarza liturgicznego:

1 stycznia - uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

Image

1 stycznia – w ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia a zarazem pierwszy dzień nowego roku kalendarzowego – Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Podkreśla to ścisły związek między prawdą o Bożym Narodzeniu i Boskim Macierzyństwie.

Boskie macierzyństwo jest pierwszym i najważniejszym przywilejem Maryi, z którego wynikają wszystkie inne przyczyny jej czci i szczególnej roli w Kościele. Święto Boskiego Macierzyństwa wprowadził do liturgii papież Pius XI w 1931 r., chcąc w ten sposób uczcić 1500. rocznicę Soboru Efeskiego (431 r.), na którym przyznano Maryi tytuł „Theotokos” (Bogarodzica).

Jako datę święta papież wyznaczył dzień 11 października. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto to podniesiono do najwyższej rangi (jest to tzw. "święto nakazane" czyli związane z obowiązkiem uczestnictwa we Mszy św.) i przesunięto na 1 stycznia, czyli na ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia. Podkreśla to ścisły związek między prawdą o Bożym Narodzeniu i Boskim Macierzyństwie Maryi.

Choć prawda o Boskim Macierzyństwie ma mocne potwierdzenie w tekstach Pisma św. oraz najdawniejszej Tradycji, w V w. za sprawą patriarchy Konstantynopola Nestoriusza rozgorzał na ten temat zacięty spór teologiczny. Nestoriusz twierdził, że w Chrystusie istnieją dwie osoby i dwie natury: ludzka i boska a Maryja miałaby być rodzicielką tylko Chrystusa-człowieka, natomiast nie Chrystusa-Boga. Spór rozstrzygnęli biskupi zebrani w 431 r. na soborze w Efezie, którzy wykazali na podstawie Objawienia, że Chrystus jest jedną Osobą, w której istnieją dwie natury: ludzka i boska. Maryi jako Matce Osoby Chrystusa przysługuje więc tytuł Bożej Rodzicielki.

W 1968 r. Papież Paweł VI ustanowił 1 stycznia Światowym Dniem Pokoju. Na ten dzień kolejni papieże corocznie kierują do wiernych specjalne orędzie. W dniu tym w liturgii Kościoła czytany jest fragment Pisma św. ze szczególnym błogosławieństwem Bożym: “Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie swoje oblicze i niech cię obdarzy pokojem” (Lb 6,24-26).


KAI

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 14:07, 01 Sty 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:17, 02 Sty 2017 Powrót do góry

W tradycyjnym kalendarzu liturgicznym, którym rządzi się klasyczny ryt rzymski, msza wszech-czasów - wypada wspomnienie:

Obrzezania Pańskiego (Circumcisio Domini).
(...)
http://www.traditia.fora.pl/okres-bozego-narodzenia,26/obrzezanie-panskie-circumcisio-domini,7255.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 12:15, 01 Sty 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:14, 01 Sty 2019 Powrót do góry

W tradycyjnym kalendarzu liturgicznym, którym rządzi się nadzwyczajny ryt rzymski - klasyczny ryt rzymski, msza wszech-czasów - wypada wspomnienie Obrzezania Pańskiego (Circumcisio Domini).


W nowym kalendarzu:

Dziś uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

Image

1 stycznia – w ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia a zarazem pierwszy dzień nowego roku kalendarzowego Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Ponadto 1 stycznia Kościół obchodzi Światowy Dzień Pokoju, ustanowiony w 1968 r. przez papieża Pawła VI.

Boskie macierzyństwo jest pierwszym i najważniejszym przywilejem Maryi, z którego wynikają wszystkie inne przyczyny jej czci i szczególnej roli w Kościele. Święto Boskiego Macierzyństwa wprowadził do liturgii papież Pius XI w 1931 r., chcąc w ten sposób uczcić 1500. rocznicę Soboru Efeskiego (431 r.), na którym przyznano Maryi tytuł “Theotokos” (Bogarodzica).

Jako datę święta papież wyznaczył dzień 11 października. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto to podniesiono do najwyższej rangi (jest to tzw. “święto nakazane” czyli związane z obowiązkiem uczestnictwa we Mszy św.) i przesunięto na 1 stycznia, czyli na ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia. Podkreśla to ścisły związek między prawdą o Bożym Narodzeniu i Boskim Macierzyństwie Maryi.

Choć prawda o Boskim Macierzyństwie ma mocne potwierdzenie w tekstach Pisma św. oraz najdawniejszej Tradycji, w V w. za sprawą patriarchy Konstantynopola Nestoriusza rozgorzał na ten temat zacięty spór teologiczny. Nestoriusz twierdził, że w Chrystusie istnieją dwie osoby i dwie natury: ludzka i boska a Maryja miałaby być rodzicielką tylko Chrystusa-człowieka, natomiast nie Chrystusa-Boga.

Spór rozstrzygnęli biskupi zebrani w 431 r. na soborze w Efezie, którzy wykazali na podstawie Objawienia, że Chrystus jest jedną Osobą, w której istnieją dwie natury: ludzka i boska. Maryi jako Matce Osoby Chrystusa przysługuje więc tytuł Bożej Rodzicielki.

W 1968 r. Papież Paweł VI ustanowił 1 stycznia Światowym Dniem Pokoju. Na ten dzień kolejni papieże corocznie kierują do wiernych specjalne orędzie. W dniu tym w liturgii Kościoła czytany jest fragment Pisma św. ze szczególnym błogosławieństwem Bożym: “Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie swoje oblicze i niech cię obdarzy pokojem” (Lb 6,24-26).

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)