Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Bazylika Bożego Narodzenia Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32748 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 16:23, 19 Gru 2008 Powrót do góry

Bazylika Bożego Narodzenia

[link widoczny dla zalogowanych]

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

Ewangelia wg. św. Łukasza 2, 1-7.

Miejsce narodzenia Jezusa jest jednym z najstarszych miejsc chrześcijańskich w Ziemi Świętej. Od pierwszych lat istnienia chrześcijaństwa, chrześcijanie z Betlejem otaczali czcią grotę Narodzenia.


[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]

Bazylika konstantyniańska

(kliknij na zdjęcie to się otworzy większy format )

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:37, 02 Gru 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32748 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 16:29, 19 Gru 2008 Powrót do góry

Bazylika Bożego Narodzenia

Jeszcze trwały prześladowania chrześcijan, kiedy cesarz Hadrian chcąc zdławić chrześcijaństwo u samego jego źródła, kazał w roku 135 nad grotą w Betlejem urządzić pogańskie sanktuarium i zasadzić gaj ku czci Adonisa. To świadome zbezczeszczenie świętego miejsca, było dla miejscowych chrześcijan znakiem rozpoznawczym gdzie szukać groty Narodzenia. Konstantyn Wielki pierwszy cesarz chrześcijański w roku 326 na prośbę swej matki Heleny wybudował nad grotą bazylikę. Wydarzenie to opisuje Euzebiusz z Cezarei, nadworny historyk cesarza: „bogobojna cesarzowa miejsce, gdzie Boża Rodzicielka urodziła swego Syna, wyróżniła wspaniałymi pomnikami i przyozdobiła je w wyszukany sposób. Również cesarz niebawem uczcił to miejsce królewskimi darami, aby srebrnymi i złotymi klejnotami oraz kolorowo mieniącymi się dywanami pomnożyć wspaniałe dary swej matki”. Dosłownie kilkanaście lat później opisuje to miejsce anonimowy pielgrzym z Bordeaux, który ogląda: „bazylikę wzniesioną na polecenie Konstantyna”. Podobnie piszą wszyscy następni pielgrzymi.

Image

Na początku V wieku bazylika została poważnie uszkodzona przez pożar. Sądzi się, że pożar został wzniecony podczas powstania Samarytan w 527 roku, lecz mógł być także spowodowany trzęsieniem ziemi w roku 510. Pewne jest, że za cesarza Justyniana w latach 528-565 odbudowano bazylikę poszerzając i rozbudowując prezbiterium. W roku 614 przeszła burza nad Palestyną, Persowie pod wodzą Chosroesa II napadli na kraj niszcząc wszystko co chrześcijańskie. Wszystkie kościoły i klasztory legły w gruzach, jedynie bazylika w Betlejem ocalała.Jakim cudem? W dokumentach Synodu Jerozolimskiego czytamy: „kiedy niewierni Persowie spustoszyli wszystkie miasta, Jerozolimę obrócili w perzynę a patriarchę Zachariasza pojmali..., przybyli do Betlejem i ze zdumieniem zobaczyli wyobrażenia perskich magów, astrologów, swych rodaków. Z szacunku i z przywiązania do swych przodków uczcili ich jak gdyby byli żywi i uszanowali kościół..., który zachował się po dziś dzień”. Tekst ten powstał ponad 200 lat po tych wydarzeniach, dlatego nie którzy sądzą, że może zawierać pewne elementy legendarne. Faktem jednak jest, że Bazylika Narodzenia w Betlejem stoi tak jak ją w IV w. kazał wybudować cesarz Konstantyn, oraz jak ją w V w. przebudował cesarz Justynian. Stoi dostojna i chroni relikwię - grotę Narodzenia Chrystusa.

Image

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:42, 02 Gru 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32748 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:04, 19 Gru 2008 Powrót do góry

Grota Narodzenia

[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]

1. Grota Narodzenia
2. Gwiazda w Grocie Narodzenia wskazuje miejce narodzenia Chrystusa
3. Grota Narodzenia
4. Grota Narodzenia - ołtarz Trzech Króli i Żłóbek


[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]

1. Franciszkański kościół św. Katarzyny, w którym odprawiana jest Pasterka
2. Grota z grobami Świętych Młodzianków

Opracował o. Marian B. Arndt ofm

... więcej:

Miejsca święte w Ziemi Jezusa
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:46, 02 Gru 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32748 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:56, 27 Gru 2011 Powrót do góry

08 - WC.2011. Dzisiaj w Betlejem.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32748 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:56, 01 Lip 2012 Powrót do góry

Radość w Betlejem

Image

Radość w Betlejem, rozgoryczenie w Izraelu: fajerwerkami i na licznych transparentach Palestyńczycy wyrażali radość z wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Obradujący Sankt Petersburgu Komitet Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO poinformował 29 czerwca, że bazylika Narodzenia Pańskiego oraz droga pielgrzymkowa w Betlejem zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Dotychczas żaden historyczny obiekt znajdujący się na terytoriach palestyńskich nie znajdował się na tej liście. W decyzji komitetu UNESCO wielu Palestyńczyków widzi kolejny zwycięski etap na drodze do suwerennego państwa.

Decyzję podjętą w Sankt Petersburgu poprzedziły ostre dyskusje i negatywne stanowiska, przede wszystkim strony niemieckiej i izraelskiej. Izrael krytykował już przyjęcie Palestyńczyków do tej organizacji ONZ-owskiej 31 października 2011 r. Uznał to jako „jednostronny manewr palestyński”, twierdząc, że szkodzi to procesowi pokojowemu i w reakcji zamroził pieniądze z podatków palestyńskich. Znaczne wsparcie finansowe dla UNESCO wycofały także Stany Zjednoczone.

W trosce o autonomię kościelną miejsc świętych przedstawiciele Kościołów tuż przed głosowaniem ostrzegli przed instrumentalizacją bazyliki Narodzenia dla celów kulturalnych i politycznych.

Reakcje Kościołów są dość powściągliwe również po ogłoszeniu decyzji UNESCO. Franciszkański kustosz Ziemi Świętej, o Gianbattista Pizzaballa jako najwyższy strażnik chrześcijańskich miejsc świętych oświadczył, że to wyróżnienie dotyczy całego Starego Miasta w Betlejem, a nie tylko samej bazyliki, a to stawia decyzję UNESCO w zupełnie innym świetle.

Bazylika Narodzenia Pańskiego jest „przede wszystkim i głównie miejscem kultu” - podkreślił o. Pizzaballa. Franciszkański duchowny przypomniał, że wobec tego nie wolno wykorzystywać tego miejsca „dla spraw politycznych czy kulturalnych zarówno o charakterze lokalnym jak i międzynarodowym”. - Miejsca święte muszą pozostać miejscami pokoju i skupienia dla wszystkich pielgrzymów i nie mogą się stać miejscami trudnego współistnienia - oświadczył przełożony kustodii franciszkańskiej sprawującej opiekę nad miejscami świętymi chrześcijaństwa w Ziemi Świętej. Z zadowoleniem przyjął jednocześnie zapewnienie prezydenta Palestyńczyków Mahmuda Abbasa, że Kościoły będą miały pełną autonomię w piece nad bazyliką Narodzenia Pańskiego oraz że będzie respektowane status quo. „To zapewnienie jest bardzo ważne” - powiedział o. Pizzaballa.

Decyzja UNESCO może być dla wielu zaskoczeniem, bowiem Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków (ICOMOS) - doradca Komitetu Światowego Dziedzictwa - kwestionowała przyjęcie wniosku palestyńskiego proponując jego przepracowanie. Trzem wyznaniom chrześcijańskim, sprawującymi opiekę nad bazyliką w Betlejem: Kościołowi grecko-prawosławnemu, ormiańskiemu oraz katolickiemu eksperci zarzucili brak współpracy. Według tego gremium doradczego te Kościoły, a także odwiedzający świątynię pielgrzymi i turyści, stanowią znaczną część problemu utrzymania tego złożonego kompleksu klasztorów, krużganków i grot rozciągających się na powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych.

Władze palestyńskie cieszą się i są dumne z pierwszego „narodowego pomnika”. Dla premiera Salama Fayyada jest to „zwycięstwo sprawiedliwości”, dające nadzieję narodowi palestyńskiemu. Minister spraw zagranicznych Riyad al-Malki podziękował UNESCO za uznanie kulturalnych praw Palestyńczyków, a Hanan Ashrawi, członek komitetu wykonawczego OWP, podkreśliła, że ta decyzja jest potwierdzeniem jedynego w swoim rodzaju dziedzictwa kulturowego Palestyńczyków.

Informując o tym austriacka agencja katolicka Kathpress zauważa, że dla najmłodszego członka UNESCO może to być sygnałem startowym do dalszych inicjatyw i uhonorowanie bazyliki Narodzenia, może stać się precedensem dla dalszych palestyńskich miejsc światowego dziedzictwa. Nominację, przyjętą przez Palestyńczyków jako gest polityczny, również jako polityczną przyjął Izrael. Biuro premiera Benjamina Netanjahu oświadczyło, że decyzja UNESCO dowodzi, iż organizacja ta podejmuje decyzje w oparciu o przesłanki polityczne, a nie kulturalne.

„Świat nie może zapominać o tym, że bazylika Narodzenia - miejsce święte dla chrześcijan – w niezbyt odległej przeszłości została zdesakralizowana przez palestyńskich terrorystów” - czytamy w oświadczeniu biura premiera Izraela.

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem, jedno z najświętszych miejsc chrześcijaństwa, stoi przy Placu Żłóbka, nad grotą, w której według tradycji narodził się Chrystus. Cesarz rzymski Konstantyn Wielki polecił zbudować tam kościół w IV w. Znaczną jego część zburzyli Samarytanie w czasie buntu w 529 r. Przez wiele lat walczyły o niego armie krzyżowców i muzułmanów. Kościół odbudowano za panowania cesarza rzymskiego Justyniana ok. 530 r. Krzyżowcy bogato go ozdobili, a z biegiem wieków kościół był odnawiany i rozszerzany o nowe kaplice i klasztory. Nadzór nad Bazyliką Narodzenia sprawują od 1852 r. Kościoły: grecko-prawosławny, ormiański oraz rzymskokatolicki.

Najbardziej czczonym miejscem w kompleksie świątyni jest Grota Narodzenia, zlokalizowana pod prezbiterium. Srebrną 14-ramienną gwiazdę na białym marmurze posadzki groty umieścili katolicy w 1717 r. dokładnie w miejscu, w którym Jezus miał przyjść na świat. Na gwieździe widnieje łaciński napis „Hic de Virginae Maria Jesus Christus natus est” (Tu z Dziewicy Maryi narodził się Jezus Chrystus). Grota ma 12 m długości, 3,5 m szerokości i ok. 3 m wysokości, a zdobi ją 15 srebrnych lamp oliwnych.

Od lat stan budowli ciągle się pogarsza. Był to jeden z powodów, dla których władze Autonomii Palestyńskiej zwróciły się do UNESCO o wpisanie Bazyliki Narodzenia na listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Palestyńczycy mają nadzieję, że wpisanie na tę listę umożliwi inwestowanie w pilne prace konserwatorskie w bazylice, zwiększy się także ruch turystyczny.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:52, 02 Gru 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)