Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Powrót Święta Trzech Króli Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:00, 24 Wrz 2010 Powrót do góry

Wolny dzień 6 stycznia obowiązywał w Polsce do 1960 r., a obecnie obowiązuje w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

Sejm przywrócił dzień wolny od pracy w uroczystość Objawienia Pańskiego, którą Kościół obchodzi 6 stycznia. W piątek posłowie znowelizowali Kodeks pracy i ustawę o dniach wolnych od pracy. Za nowelizacją opowiedziało się 370 posłów, przeciw było 44, wstrzymała się jedna osoba.


Uroczystość Objawienia Pańskiego dniem wolnym od pracy

Image

Pokłon Trzech Króli
Fragment ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie


Posłowie opowiedzieli się jednocześnie za usunięciem z Kodeksu pracy zapisu, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę – informuje portal wiara.pl. Sejm odrzucił zgłoszony przez PiS wniosek mniejszości o skreślenie z projektu właśnie tego zapisu.

Obecnie art. 130 Kodeksu pracy mówi, że „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Posłowie zmienili ten artykuł, dodając słowa „w innym dniu niż sobota lub niedziela”.

Zmiany w Kodeksie pracy i w ustawie o dniach wolnych od pracy mają obowiązywać już od 1 stycznia 2011 r.

Dzień 6 stycznia był w Polsce wolny od pracy do 1960 r. W tym dniu Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 22:48, 16 Gru 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 16:01, 05 Sty 2011 Powrót do góry

Świeto Trzech Króli znów jest dniem wolnym od pracy. Ze świętem Trzech Króli walczyli komuniści - mówi profesor historii Jan Żaryn.

Powrót Trzech Króli

Rz: W czwartek święto Trzech Króli. W tym roku dzień wolny od pracy. Po raz pierwszy od 50 lat. Dlaczego wcześniej zostało zniesione?

Prof. Jan Żaryn: Wynikało to z szerszego planu ekipy Władysława Gomułki, który realizowano w latach 1958 – 1961. Jego celem była laicyzacja przestrzeni publicznej w PRL. Dlatego na przykład rozpoczęto akcję znoszenia krzyży w szkołach i szpitalach połączoną z likwidacją szpitalnych kaplic. W lipcu 1961 roku wyrugowano też lekcje religii. Trzeba jednak pamiętać, że już wcześniej – w czasach stalinowskich – uniemożliwiono Polakom obchodzenie wielu świąt.

Na przykład jakich?

W wyniku reformy kalendarza na początku lat 50. zniknęły choćby takie święta jak Matki Bożej Gromnicznej czy Piotra i Pawła. 3 maja 1947 roku przy użyciu metod represyjnych zniesiono także to święto. Zabroniono organizowania tego dnia manifestacji, UB pilnowała, by ludzie nie zwalniali się z pracy.

Co komuniści dali w zamian?

Zamiast kalendarza chrześcijańskiego wprowadzono rytuały i święta laickie, a później sowieckie, np. rocznicę rewolucji październikowej czy obchody urodzin Stalina w grudniu 1949 roku. Świętować musiały wszystkie instytucje: od przedszkoli po zakłady pracy.

Dlaczego tak długo trwało przywrócenie święta Trzech Króli?

W 1989 roku Kościół katolicki został poddany presji medialno-propagandowej. Żądano od niego samoograniczenia jego rzekomych żądań i niesłusznych przywilejów. Ta presja spowodowała selekcję postulatów Kościoła. Za najistotniejsze uznano powrót religii do szkół i próbę odblokowania spraw związanych z kradzieżą mienia kościelnego w epoce komunistycznej. Zaniedbano przez to inne sprawy, m.in. przywrócenie święta Trzech Króli.

Czy to nie dziwne, skoro święto to jest obchodzone m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Szwecji czy Finlandii?

Święto Trzech Króli nie jest tradycją polską, lecz chrześcijańską, i w wielu krajach obchodzi się je stale lub z przerwami. Tak było w przypadku Włoch.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 22:42, 16 Gru 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:23, 06 Sty 2011 Powrót do góry

Uroczystość Objawienia Pańskiego dniem wolnym od pracy

Święto odzyskane po pół wieku

W tym roku po pięćdziesięcioletniej przerwie wraca należna ranga uroczystości Objawienia Pańskiego, zwanej popularnie świętem Trzech Króli. Obchodzić ją będziemy jako dzień wolny od pracy. Tym samym Polska, choć dopiero po ponad 20 latach od odzyskania wolności, pokonała kolejną z represji, jaką niegdyś system socjalistyczny wymierzył w nasz katolicki Naród.

Odebranie uroczystości Objawienia Pańskiego statusu dnia wolnego od pracy było jedną z odsłon walki systemu totalitarnego z religią. Nastąpiło to po umocnieniu się władzy komunistycznej, gdy decyzją I sekretarza PZPR Władysława Gomułki przeforsowano ustawę z 10 listopada 1960 r., która w wymiarze państwowym zlikwidowała to święto. W 1961 r. 6 stycznia był już dniem roboczym. Wydarzenie zbiegło się w czasie z wyrzuceniem katechezy ze szkół, walką z obecnością krzyży w miejscach publicznych, aresztowaniami i oskarżeniami biskupów o działania wymierzone w system socjalistyczny. W taki sposób próbowano upokorzyć katolików.

Uroczystość Objawienia Pańskiego była dotychczas jedynym nakazanym świętem kościelnym, któremu nie towarzyszył dzień wolny od pracy. Stwarzało to szereg trudności ludziom wierzącym, aby pogodzić obowiązek uczestnictwa we Mszy św. w tym dniu z pracą. Tym bardziej zadziwiający był opór, jaki po latach napotkała inicjatywa obywatelska, która zakończyła się zebraniem ponad miliona podpisów Polaków domagających się przywrócenia należnej rangi tej uroczystości. Tym razem swoje weto zgłaszał inny "totalitaryzm", którego rzecznicy - ekonomiści, tłumaczyli, jak wielkie straty poniesie rodzima gospodarka, gdy kolejny dzień będzie wolny od pracy.

Przemilczano zupełnie fakt, że Objawienie Pańskie przyjmuje od lat świąteczny charakter w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, m.in. w: Niemczech, Grecji, Hiszpanii, we Włoszech, Austrii, a co interesujące, także w krajach protestanckich: w Szwecji i Finlandii. Dobrze się stało, że parlamentarzyści ostatecznie nie ulegli presji. Dzięki temu w tym roku po raz pierwszy po długiej przerwie będziemy mogli, już w spokoju, bez dylematów sumienia, zatrzymać się razem z Mędrcami przy nowo narodzonym Królu i oddać Mu hołd.

Długoletnie pomniejszanie rangi Epifanii pozostawiło po sobie jednak dość spore spustoszenie duchowe. Nie mamy problemu z uzasadnieniem rangi i sposobów świętowania Bożego Narodzenia, Wielkanocy. Wpisane są one bardzo mocno w tradycję, poprzedzone przygotowaniem duchowym. Uroczystość Trzech Króli musi na nowo "narodzić" się w nas. Konieczna jest pogłębiona refleksja, która pomoże przywrócić należny jej blask. Taki cel postawili sobie pasterze Kościoła w Polsce, adresując do wiernych list, który był czytany w kościołach w minioną niedzielę. Przypomniano w nim, że Objawienie Pańskie od początku było przeżywane jako jedno z najważniejszych wydarzeń zbawczych (był czas, że przygotowywano się do niego bardzo skrupulatnie przez post, który zaczynał się 11 listopada we wspomnienie św. Marcina i trwał, z przerwami na dni wolne od ascezy, tj. soboty i niedziele, 40 dni. Z czasem, po "wybiciu" się w liturgii na pierwszy plan Bożego Narodzenia, przekształcił się on w Adwent).

Było uroczyście obchodzone już od IV wieku. W Mędrcach przybywających z darami do stajenki betlejemskiej Kościół od początku widział siebie jako rodzinę ludzką, której przedstawiciele przychodzą z rożnych krańców świata, aby oddać pokłon Dziecięciu. W ten sposób publicznie zostało potwierdzone Jego bóstwo, zaś złożone dary określiły istotę Jego posłannictwa. Uroczystość w pełny sposób odsłania prawdę o Jezusie, Synu Boga, Odkupicielu człowieka, który został posłany do wszystkich ludzi. Jest to zatem dzień, w którym zostaje wyakcentowany uniwersalizm Wcielenia, osiągający swoje apogeum w dziele Odkupienia, Misterium Krzyża i w Zmartwychwstaniu, obdarowaniu łaską zbawienia wszystkich ludzi.

Tradycja nakazuje nam dziś znaczyć drzwi domów literami K+M+B+2011. Tego znaku nie można traktować w kategoriach magicznych. Jest on wyznaniem wiary mieszkańców sygnowanego mieszkania, wyraża ich wolę opowiedzenia się za Jezusem Chrystusem i odwołaniem do Jego zbawczej mocy.
Co zrobimy 6 stycznia? Jak zaplanujemy "nowe" święto? Czy zmęczeni sylwestrem postaramy się o wolny piątek i potraktujemy dzień jako część długiego weekendu, czy raczej spróbujemy zatrzymać się, aby razem z Mędrcami pokłonić się Dziecięciu, spojrzeć z innej strony na betlejemski cud? Teraz decyzja zależy już tylko od nas.

ks. Paweł Siedlanowski

Nasz Dziennik Środa - Czwartek, 5-6 stycznia 2011

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 22:45, 16 Gru 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)