Forum Nauka Kościoła Katolickiego Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Benedykt XVI do amerykańskich biskupów o kryzysie małżeństwa Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30812 Przeczytał: 194 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:05, 31 Mar 2012 Powrót do góry

Benedykt XVI do amerykańskich biskupów: obrona instytucji małżeństwa to kwestia społecznej sprawiedliwości

Spotykając się z kolejnymi biskupami ze Stanów Zjednoczonych, Benedykt XVI kontynuował refleksję nad wyzwaniami stojącymi w ich kraju przed nową ewangelizacją. Jest to temat przemówień do wszystkich grup episkopatu USA przybywających w tych miesiącach z wizytą ad limina Apostolorum. Tym razem Papież podjął sprawę współczesnego kryzysu małżeństwa i rodziny oraz chrześcijańskiej wizji ludzkiej płciowości. Zwrócił uwagę, że słabnięcie uznania dla nierozerwalności małżeństwa i szerzące się odrzucanie odpowiedzialnej, dojrzałej etyki seksualnej doprowadziły do poważnych problemów społecznych. Wiążą się one z ogromnymi kosztami ludzkimi i ekonomicznymi. Ojciec Święty przypomniał, że małżeństwo i rodzina to instytucje, których trzeba bronić przed wszelką możliwą dwuznacznością w pojmowaniu prawdy o nich. wszelka szkoda im wyrządzona jest bowiem raną zadaną samemu społeczeństwu.

„W tym względzie szczególnie trzeba wspomnieć silne prądy polityczne i kulturowe, dążące do zmiany prawnej definicji małżeństwa – mówił Ojciec Święty. – Sumienny wysiłek Kościoła, by oprzeć się temu naciskowi, wymaga racjonalnej obrony małżeństwa. Jest ono instytucją naturalną, polegającą na specyficznej wspólnocie osób, ze swej istoty opartej na wzajemnym uzupełnianiu się płci i skierowanej na prokreację. Różnic płciowych nie można lekceważyć jako nieistotnych dla definicji małżeństwa. Obrona instytucji małżeństwa jako rzeczywistości społecznej jest ostatecznie kwestią sprawiedliwości, gdyż pociąga za sobą ochronę dobra całej wspólnoty ludzkiej, jak też praw rodziców i dzieci”.

Benedykt XVI nawiązał do problemów, o których mówili mu amerykańscy biskupi, takich jak nie przyjmowanie w całości katolickiej nauki o małżeństwie i rodzinie czy spadek liczby ślubów kościelnych. Wskazał na potrzebę katechezy wiernej nauczaniu Kościoła o odpowiedzialnym życiu małżeńskim. Poważnym problemem duszpasterskim jest szeroko rozpowszechnione wspólne zamieszkiwanie par bez ślubu. nieraz wydają się one nieświadome, że jest to ciężkim grzechem, a równocześnie zagraża stabilności społeczeństwa. Papież wyraził uznanie kościelnym instytucjom niosącym pomoc rodzinom. Wskazał na potrzebę ukazywania, że cnota czystości przynosi autentyczną wolność, szczęście i spełnienie powołania, jakim jest dla człowieka miłość. Młodzi ludzie winni zobaczyć przykład małżonków wprowadzających w życie nauczanie Kościoła. Wysiłki w tej dziedzinie służą ostatecznie dobru dzieci – zauważył Ojciec Święty.

[link widoczny dla zalogowanych]Benedykt XVI: małżeństwa i rodziny trzeba bronić
2012-03-09


Image

Ojciec Święty Benedykt XVI zwrócił uwagę na konieczność obrony rodziny oraz prezentowania chrześcijańskiego rozumienia płciowości, jako źródła autentycznej wolności, szczęścia, a także wypełnienia fundamentalnego, wrodzonego powołania do miłości. Papież wypowiedział te słowa w czasie spotykania z kolejną grupą biskupów z USA, odbywających swą urzędową wizytę "ad limina Apostolorum".

Ojciec Święty zauważył, że osłabienie szacunku dla nierozerwalności przymierza małżeńskiego i szerokie odrzucenie odpowiedzialnej, dojrzałej etyki seksualnej mającej swą podstawę w praktykowaniu czystości doprowadziło do poważnych problemów społecznych, pociągających za sobą ogromne koszty ludzkie i ekonomiczne. W tej perspektywie wskazał na konieczność obrony i krzewienie małżeństwa. - Małżeństwo i rodzina są instytucjami, które powinny być wspierane i bronione przed każdą możliwą dwuznacznością w pojmowaniu prawdy o nich, ponieważ wszelka szkoda im wyrządzona jest w rzeczywistości raną zadaną ludzkiemu współżyciu jako takiemu - podkreślił papież.

Benedykt XVI odniósł się do prób prawnej "redefinicji małżeństwa". Zaznaczył, że nie można odrzucić różnic seksualnych, jako nieistotnych dla definicji małżeństwa, bowiem jest ono szczególną wspólnotą osób istotnie zakorzenioną w komplementarności płci i ukierunkowaną na prokreację. - Obrona instytucji małżeństwa jako rzeczywistości społecznej jest w ostateczności kwestią sprawiedliwości, ponieważ oznacza ochronę dobra całej wspólnoty ludzkiej i praw zarówno rodziców jak i dzieci ? stwierdził Ojciec Święty.

Odnosząc się do trudności w przekazywaniu integralnej nauki Kościoła odnośnie do małżeństwa i rodziny oraz spadku liczby ludzi młodych zawierających sakrament małżeństwa papież zaznaczył, że musi ona znaleźć właściwe miejsce w kaznodziejstwie oraz katechezie. Zachęcił do przejrzenia programów przygotowania do małżeństwa, aby były bardziej skoncentrowane na elemencie katechetycznym oraz prezentacji społecznej i kościelnej odpowiedzialności, jaką pociąga za sobą małżeństwo chrześcijańskie. Zwrócił też uwagę na rozpowszechniony problem wspólnego zamieszkiwania bez ślubu. Często dopuszczają się tego osoby, które zdają się nie zdawać sobie sprawy, że jest to poważny grzech, stanowiący zagrożenie dla stabilności społeczeństwa. Ojciec Święty wezwał amerykańskich biskupów do opracowania jasnych norm duszpasterskich i liturgicznych godnego sprawowania sakramentu małżeństwa, zawierających jednoznaczne świadectwo obiektywnych wymogów moralności chrześcijańskiej, wskazując jednocześnie wrażliwość i troskę o młode pary.

Benedykt XVI jest przekonany, że cała wspólnota chrześcijańska musi odkryć na nowo i docenić cnotę czystości. - Należy podkreślić funkcję integrującą i wyzwalającą tej cnoty, przez formację serca, która przedstawia chrześcijańskie rozumienie płciowości jako źródła prawdziwej wolności, szczęścia i wypełnienia fundamentalnego, wrodzonego powołania człowieka do miłości. To nie tylko kwestia prezentacji argumentów, ale odwołania się do zintegrowanej, spójnej i podnoszącej na duchu wizji ludzkiej seksualności. Bogactwo tej wizji jest bardziej solidne i atrakcyjne niż wychwalane w pewnych kręgach ideologie permisywne, stanowiące w istocie dla młodych mocną i niszczącą formę antykatechezy ? stwierdził papież.

Ojciec Święty jest przekonany, że młodzi ludzie muszą spotkać to nauczanie Kościoła w jego integralności, choć jest ono wymagające i sprzeczne z lansowaną kulturą. Co więcej muszą widzieć jak jest ono realizowane przez małżeństwa, dające przekonujące świadectwo prawdzie. Potrzebują też wsparcia usiłując dokonać mądrych wyborów w trudnym okresie swego życia. Papież przypomniał, że czystość domaga się osiągnięcia panowania nad sobą, które jest pedagogią ludzkiej wolności. - W społeczeństwie, które coraz bardziej dąży do fałszywego rozumienia, a nawet ośmieszenia tego podstawowego wymiaru chrześcijańskiego nauczania, młodzi ludzie muszą mieć pewność, że ?kto pozwala wejść Chrystusowi, nie traci niczego, niczego - absolutnie niczego z tych rzeczy, dzięki którym życie jest wolne, piękne i wielkie? - podkreślił Benedykt XVI.

Papież zaznaczył, że kwestia obrony małżeństwa i rodziny skoncentrowana jest na dobru dzieci, które mają fundamentalne prawo do wzrastania w zdrowym rozumieniu ludzkiej płciowości oraz swego miejsca w relacjach międzyludzkich. - Są one największym skarbem i przyszłością każdego społeczeństwa: prawdziwa o nie troska oznacza uznanie naszej odpowiedzialności za nauczanie, obronę i życie cnotami moralnymi będącymi kluczem do ludzkiej samorealizacji - stwierdził papież. Dodał, że wychowując młode pokolenia do czystości Kościół przyczynia się do solidnego życia rodzinnego, będącego najpewniejszą gwarancją solidarności międzypokoleniowej oraz zdrowia całego społeczeństwa.

Źródło: KAI
Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Przemyślana obrona małżeństwa chrześcijańskiego
· Przedstawiona przez Benedykta XVI podczas spotkania z biskupami Stanów Zjednoczonych Ameryki ·


10 marca 2012

Przemyślana obrona małżeństwa chrześcijańskiego. Taki mógłby być klucz do odczytania myśli Papieża, którymi podzielił się w piątek 9 marca rano z biskupami z regionów VII i IX Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych Ameryki, przyjętymi z okazji wizyty ad limina .

Benedykt XVI nawiązał bowiem najpierw do niepokojów związanych z zagrożeniem wolności sumienia, religii i kultu, «którym – powtórzył – pilnie należy stawić czoło», temat ten poruszany był zresztą podczas innych audiencji z grupami biskupów amerykańskich; następnie zaś zajął się tematem nierozwiązywalności małżeństwa i czystości.

Kwestię tę Papież omawiał już podczas swojej wizyty duszpasterskiej w Ameryce, koncentrując się na kryzysie, jaki przeżywają w tych latach małżeństwo i rodzina oraz, bardziej ogólnie, chrześcijańska koncepcja płciowości. Benedykt XVI w swojej analizie wyszedł od faktu oczywistego: «osłabienie wartości, jaką przywiązuje się do nierozerwalnego przymierza małżeńskiego» i do «dojrzałego zrozumienia etycznych podstaw czystości», doprowadziło do poważnych problemów społecznych, z którymi wiążą się «ogromne koszty ludzkie i ekonomiczne».

Papież wskazał bez ogródek na «potężne prądy polityczne i kulturalne», które usiłują zmienić samą definicję małżeństwa. Na przykład «różnic seksualnych nie można odrzucać jako nieistotnych w formułowaniu definicji małżeństwa». «Obrona instytucji małżeństwa jako rzeczywistości społecznej – stwierdził Benedykt XVI – jest zatem w ostatecznym rozrachunku kwestią sprawiedliwości społecznej, ponieważ wiąże się z ochroną dobra całej wspólnoty ludzkiej, a także praw rodziców i dzieci».

Papież wezwał również biskupów amerykańskich do «uważnego przejrzenia programów przygotowania do małżeństwa chrześcijańskiego» i większego zaangażowania w dzieło katechezy. Nie można bowiem dalej ignorować problemu – podkreślił – jakim jest rozpowszechnione zjawisko par mieszkających razem bez ślubu, które «często zdają się nieświadome», że jest to «poważny grzech», a także «zagrożenie dla stabilności społeczeństwa».

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 18:26, 11 Wrz 2018, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30812 Przeczytał: 194 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:22, 31 Mar 2012 Powrót do góry

O współczesnym kryzysie małżeństwa i rodziny oraz, bardziej ogólnie, odnośnie chrześcijańskiej wizji ludzkiej seksualności, mówił Benedykt XVI do biskupów amerykańskich przybywających z wizytą ad limina Apostolorum. Podczas tego spotkania z amerykańskimi biskupami, Benedykt XVI wspomniał o poważnych problemach duszpasterskich. Wezwał do przyjęcia jasnych norm duszpasterskich, odpowiedzialnym życiu małżeńskim i wymaganiach moralności chrześcijańskiej. Mówił o kulturowych prądach, które dążą do zmiany prawnej definicji małżeństwa.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 17:53, 11 Wrz 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)