Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Benedykt XVI - o przyszłości Kościoła zadecyduje liturgia. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiekTen temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30490 Przeczytał: 328 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:24, 24 Sie 2010 Powrót do góry

To od liturgii zależy przyszłość Kościoła i wiary chrześcijańskiej. Właśnie dlatego Benedykt XVI postanowił, by jego dzieła zebrane otwierał tom poświęcony tej tematyce – ujawnił bp Gerhard Müller z Ratyzbony, który jest głównym redaktorem edycji.

Watykan: 16 tomów liczy dorobek naukowy Josepha Ratzingera

Została ona zaprezentowana na XXXI Mityngu Przyjaźni Narodów w Rimini w związku z ukazaniem się pierwszego tomu włoskiej wersji dzieł zebranych Josepha Ratzingera, wydawanych przez Libreria Editirce Vaticana. Zdaniem bp. Müllera wydanie w języku włoskim tego wszystkiego, co Benedykt XVI napisał na temat liturgii, może być też okazją, by na nowo podjąć dyskusję na temat Soboru. Bo to właśnie po Soborze, choć nie z winy Soboru, doszło do wielu nadużyć i błędów na tym polu.

W Niemczech tymczasem, jak zauważył redaktor serii, trwają już prace nad czwartym tomem serii.

Bp G. Müller: W swym długim życiu Papież jeszcze jako teolog napisał bardzo dużo artykułów i książek. Dla czytelnika, który chciałby to wszystko przeczytać i zrozumieć jest to wielki labirynt. Dlatego za zgodą samego Papieża, postanowiliśmy stworzyć edycję systematycznie uporządkowaną pod względem tematycznym wszystkich jego dzieł. W sumie 16 tomów. Wydanie podstawowe jest w języku niemieckim, bo to jest język ojczysty Papieża. Opublikowaliśmy już trzy tomy: o liturgii, o Bonawenturze, czyli praca habilitacyjne, oraz trzeci tom w dwóch woluminach zawierających w sumie 1600 stron o eklezjologii. Następny tom będzie dotyczył katolickiego kapłaństwa. Będzie to zatem czwarty tom w tej serii.

RV: Dlaczego tę edycję otwiera tom o liturgii, dlaczego liturgia jest tak ważna dla Benedykta XVI?

Bp Gerhard Müller: Na zakończenie tego tomu Papież napisał bardzo jasno, że o przyszłości Kościoła zadecyduje liturgia. Los Kościoła i wiary chrześcijańskiej jest z tym bezpośrednio związany. Albowiem wiara chrześcijańska nie jest teorią, filozofią czy ideologią, lecz relacją, konkretną i osobistą, z Bogiem w Trójcy, Bogiem, który stał się człowiekiem w Jezusie Chrystusie i pozostaje obecny w Duchu Świętym. A liturgia jest sakramentalnym uczestnictwem, widzialnym i konkretnym, w życiu Boga w Trójcy. Dlatego liturgia to nie tylko jakaś gra, teatr, autoekspresja odczuć, serca, idei, wymiaru społecznego. Liturgia katolicka to rzeczywisty, obiektywny, konkretny wyraz relacji, w której sam Bóg chce dzielić swoje życie z nami, Jego stworzeniami.

RV: Wydanie papieskich dzieł o liturgii to również okazja, by na nowo podjąć temat Soboru Watykańskiego II.

Bp Gerhard Müller: Tak, jeden z najważniejszych dokumentów soborowych dotyczy właśnie liturgii. I dobrze wiemy, że po Soborze, nie z winy Soboru, ale w chronologicznym porządku rzeczywiście po Soborze, doszło do wielu nadużyć w liturgii, błędnego jej rozumienia. Stała się ona jedynie wyrazem własnych idei. Ludzie zostali poddani manipulacji społecznej i politycznej w imię swobodnej wolnej relacji człowieka z Bogiem. Zapomniano, że chodzi tu o sakramenty, które dał nam sam Jezus Chrystus, a nie o naszą grę czy coś w tym rodzaju.

RV: Dla Benedykta XVI istotną rolę w liturgii odgrywa również muzyka sakralna...

Bp Gerhard Müller: Tak, muzyka sakralna to istotny moment w liturgii. Wiemy, że już w Starym Testamencie, psalmy i hymny odgrywały ważną rolę w liturgii świątyni jerozolimskiej. Widzimy to również w pismach św. Pawła, gdzie hymny i psalmy dają wyraz naszej wierze i radości z obecności Pana w Duchu Świętym. Stąd ta istotna rola muzyki sakralnej w liturgii.

Mówił bp Gerhard Müller z Ratyzbony, redaktor dzieł zebranych Papieża Ratzingera.


[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:44, 12 Sty 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30490 Przeczytał: 328 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:55, 13 Sty 2015 Powrót do góry

Teresa napisał:
To od liturgii zależy przyszłość Kościoła i wiary chrześcijańskiej. (...)

Inna wypowiedź, archiwalna z 2003 roku jeszcze przed SP, wówczas jeszcze kard. Ratzingera, która onego czasu była szeroko komentowana, na wielu stronach, forach. Co mówił? - poczytajmy:


Benedykt XVI: O przyszłości liturgii

Benedykt XVI... Czy jednak Stolica Święta znów „powszechnie i bez ograniczeń dozwoli” dawny ryt,

- jak sobie Pan życzy i zapewne chciałby usłyszeć, - to niewątpliwie nie może być jasno powiedziane, lub i wcale nawet stwierdzone. Zbyt wielka jest bowiem wśród katolików od lat zaszczepiana niechęć wobec tradycyjnej liturgii, którą pogardliwie nazywają „przedsoborową”, a także i ze strony wielu biskupów liczyć by się trzeba ze znacznym oporem wobec powszechnego zezwolenia.

Inaczej rzecz się ma, gdy myśleć o ograniczonym zezwoleniu: wszak i popyt na dawną liturgię jest ograniczony. Wiem naturalnie, że jej wartość nie zależy od popytu, lecz kwestia ilości zainteresowanych kapłanów i świeckich odgrywa tu niewątpliwie pewną rolę. Do tego przedsięwzięcie takie dzisiaj, dobrych trzydzieści lat po wprowadzeniu reformy liturgicznej papieża Pawła VI, wprowadzone w czyn być może tylko stopniowo, a każda nowa przesada nie służyłaby dobru.
Sądzę jednak, że na dłuższą metę Kościół rzymski znów musi mieć jedyny ryt rzymski; istnieniem dwu oficjalnych obrządków w praktyce z trudem mogą „zarządzać” biskupi i kapłani. Przyszły rzymski ryt musi być rytem jedynym, czy to łacińskim, czy też narodowym, ale pozostającym całkowicie w tradycji odziedziczonego obrządku; mógłby zyskać kilka nowych elementów, które się sprawdziły, jak nowe święta, kilka nowych prefacji, poszerzony układ czytań – większy wybór niż dawniej, lecz nie zbyt wielki – „Modlitwa wiernych”, tzn. konkretna litania wstawiennicza po Oremus na Ofiarowanie, jak miała tam dawniej miejsce. ...

Notatka: Z listu kard. Ratzingera do doktora Heinza-Lotara Bartha, teologa z Bonn 23 czerwca 2003r.

[link widoczny dla zalogowanych]I jeszcze jeden fragment:

Benedykt XVI: Liturgia przyszłości

Wiem, że Eminencja pracuje nad nowym dokumentem zawierającym przepisy liturgiczne, zapowiedzianym przez papieża w jego encyklice o Eucharystii. [chodziło o instrukcję Redemptoris Sacramentum: o tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią – tłum.] Słyszymy wiele ze strony kardynała Arinze i wnioskujemy z pewnych publikacji, że za opracowaniem tym ma nastąpić uniwersalny indult dla Mszy trydenckiej. Czy jest to w ogóle przewidziane?

- Rozróżniłbym między owym przyszłym dokumentem a kwestią indultów. Przyszły dokument nie stanowi żadnego nowego ustawodawstwa, lecz jest interpretacją istniejących norm. Mamy zatem tylko określić i wyjaśnić, co jest nadużyciem, a co właściwym zastosowaniem przepisów liturgicznych. W tym znaczeniu możliwości dokumentu są bardzo ograniczone. Chodzi o stwierdzenie na chwilę obecną nadużyć i norm. Kwestia indultu to inne zagadnienie. Myślę, ogólnie rzecz biorąc, że stara liturgia nigdy nie była zabroniona. Potrzebujemy tylko reguł, według których spokojnie uczynimy z niej użytek. To [wtedy będzie? – tłum.] zreformowana normalna liturgia wspólnoty Kościoła. Pozostaje jednak jeszcze kwestia dostępności jej użycia w Kościele, a mianowicie w posłuszeństwie wobec biskupów i Ojca św.

Notatka: (wywiad dla telewizji EWTN, nadany 5.09.2003r., zamieszczony 8.09.2003 w przekładzie niemieckim na
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiekTen temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)