Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Benedykt XVI o władzy pasterskiej kapłanów Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:35, 27 Maj 2010 Powrót do góry

Benedykt XVI: Audiencja ogólna o władzy pasterskiej kapłanów

Jeśli kapłan sam jest posłuszny woli Boga, nie powinien się obawiać sprawowania powierzonej mu pasterskiej władzy. Nie ma nic piękniejszego, jak prowadzić ludzi do Boga – powiedział 26 maja Benedykt XVI na audiencji ogólnej. Kolejną katechezę o kapłaństwie poświęcił tym razem posłudze pasterskiej. Została ona streszczona również po polsku.

Poprzez święcenia kapłan staje się pośrednikiem dzięki któremu sam Chrystus okazuje ludziom swoją miłość, przenika ludzkie dusze, troszczy się o nie i je prowadzi. Realizacja kapłaństwa w duchu Bożego zamysłu zakłada przyjaźń z Chrystusem, czystość sumienia, wolność woli, posłuszeństwo, odważne podejmowanie zadań. Posługa pasterska wyklucza wszelkie pozory autorytaryzmu czy światowego stylu rządzenia. Podejmowana mocą samego Chrystusa ma zawsze charakter ojcowski. Jej celem nie jest panowanie, lecz służba braciom. Taką była posługa Chrystusa, który z pokorą umywał nogi Apostołom w Wieczerniku i z miłości oddał swe życie na Krzyżu dla naszego zbawienia.

Papież zauważył, że w ostatnich dziesięcioleciach ludzie nabrali rezerwy w stosunku do władzy w Kościele i do hierarchii. Wynika to z jednej strony z negatywnych doświadczeń władzy w systemach totalitarnych XX wieku. Z drugiej strony samo pojęcie hierarchii kościelnej zostało skażone przez nadużycia władzy i karierowiczostwo. Benedykt XVI podkreślił, że w Kościele władza jest służbą i ma na celu podporządkowanie samemu Chrystusowi.

„Dlatego też ten, kto przyjmuje święcenia i zostaje włączony do hierarchii, nie jest autokratą, lecz wiąże się nowymi więzami posłuszeństwa z Chrystusem – powiedział Papież. – I nawet Papież nie może robić tego, co chce; przeciwnie, jest on stróżem posłuszeństwa Chrystusowi, Jego słowu, ujętemu w «regule wiary», w wyznaniu wiary Kościoła, i musi postępować w posłuszeństwie Chrystusowi i Jego Kościołowi. Drodzy bracia i siostry, chciałbym was prosić, abyście się modlili za mnie, Następcę Piotra, który ma szczególną rolę w zarządzaniu Kościołem Chrystusa, a także za wszystkich waszych biskupów i kapłanów. Módlcie się, abyśmy potrafili się zatroszczyć o wszystkie owce, również te zagubione, o całą powierzoną nam owczarnię” – mówił Ojciec Święty.

[link widoczny dla zalogowanych]




Papież o nadużyciach władzy i karierowiczostwie w Kościele

Image

Papież Benedykt XVI powiedział w środę podczas audiencji generalnej, że "nadużycia władzy i karierowiczostwo" w Kościele wypaczyły w oczach opinii publicznej wizerunek kościelnej hierarchii.

- W ostatnich dziesięcioleciach często używano przymiotnika "duszpasterski" niemal w opozycji do pojęcia "hierarchiczny". W jego rozumieniu przez opinię publiczną przeważa element podporządkowania, dlatego wielu ludziom idea hierarchii wydaje się być w sprzeczności z elastycznością, żywotnością w sensie duszpasterskim i także sprzeczna jest z pokorą Ewangelii - mówił papież. - To nieporozumienie - dodał podkreślając, że "historycznie jest to także związane z nadużyciami władzy i karierowiczostwem".

- Posługa pasterska wyklucza wszelkie pozory autorytaryzmu czy światowego stylu rządzenia. Podejmowana mocą samego Chrystusa ma zawsze charakter ojcowski. Jej celem nie jest panowanie, lecz służba braciom - zauważył Benedykt XVI.

Wyraził też opinię, że "doświadczenia kulturowe, polityczne i historyczne z niedawnej przeszłości, zwłaszcza czasów dyktatur Europy wschodniej i zachodniej XX wieku sprawiły, że człowiek współczesny stał się podejrzliwy wobec pojęcia władzy".

- Podejrzliwość ta nierzadko przekłada się na twierdzenie, że niezbędne jest porzucenie wszelkiej władzy. Ale właśnie spojrzenie na reżimy, które w minionym wieku siały grozę i śmierć, przypomina z mocą o tym, że władza w każdym środowisku, gdy sprawowana jest bez odwołania do wymiaru nadprzyrodzonego, gdy abstrahuje od najwyższej władzy, jaką jest Bóg, prowadzi nieuchronnie do tego, że obraca się przeciwko człowiekowi - powiedział papież.

Poprosił wiernych, aby modlili się o to, aby potrafił rządzić Kościołem i troszczyć się o wiernych. Przypomniał, że władza księży, biskupów i papieża nie jest "autokratyczna", lecz pochodzi od Chrystusa.

- Nawet papież nie może robić tego, co chce, bo jest strażnikiem posłuszeństwa wobec Chrystusa i Jego słowa - oświadczył Benedykt XVI.

[link widoczny dla zalogowanych]




Władza i hierarchia mają w Kościele znaczenie fundamentalne

Kościół powołany jest do pełnienia władzy, która jest służbą nie tytułem własnym, lecz w imię Jezusa Chrystusa – przypomniał o tym Benedykt XVI w swej katechezie podczas audiencji ogólnej, poświęconej posłudze rządzenia w Kościele. Ojciec Święty podkreślił, że nie ma sprzeczności między wymiarem wspólnotowym a hierarchicznym Kościoła. Dzisiejsza katecheza stanowiła kontynuację wcześniejszych nauk związanych z Rokiem Kapłańskim, a poświęconych misji uświęcającej i nauczycielskiej kapłana. Na placu św. Piotra obecnych było ponad 25 tys. wiernych.

Ojciec Święty przypomniał, że „ludzka władza nigdy nie jest celem samym w sobie, ale zawsze jest tylko środkiem, a jej celem jest zawsze osoba, stworzona przez Boga, obdarzona nienaruszalną godnością i powołana do nawiązania relacji ze swoim Stwórcą". Papież zaznaczył, że zadaniem kapłana jest rządzenie, „prowadzenie władzą Chrystusa powierzonej sobie przez Boga części Ludu".

Benedykt XVI przypomniał również, że Kościół jest powołany i zobowiązuje się do sprawowania tego typu władzy, która jest służbą. – Wypełnia ją nie tytułem własnym, ale w imię Jezusa Chrystusa, który poprzez pasterzy Kościoła karmi swoją owczarnię – powiedział. Ojciec Święty zaznaczył, iż Pan Jezus, Najwyższy Pasterz, chciał aby kolegium apostolskie - obecnie biskupi w komunii z Następcą Piotra, oraz kapłani ich najcenniejsi współpracownicy, uczestniczyli w tej Jego misji i troszczyli się o Lud Boży, by wychowywali w wierze, ukierunkowując, ożywiając i wspierając wspólnotę chrześcijańską.

Papież zaznaczył, że władza i hierarchia mają w Kościele znaczenie fundamentalne. – Błędne jest postrzeganie ich z podejrzliwością czy też jako przeciwieństwa względem Kościoła duszpasterskiego lub wspólnotowego – powiedział. Jednocześnie Ojciec Święty zauważył, że pewne podejrzenia wypływają z dawnych przypadków nadużywania władzy czy też karierowiczostwa oraz utożsamiania „władzy” z reżimami totalitarnymi minionego wieku, które w istocie działały abstrahując od Boga. – Natomiast władza Kościoła pochodzi od Chrystusa i jest służbą – podkreślił.

Mówiąc o hierarchii Benedykt XVI dostrzegł, iż w opinii publicznej przeważa jej interpretacja prawna i jawi się jako sprzeczna z Ewangelią. Tymczasem hierarchia nie oznacza „świętego panowania” lecz „święte pochodzenie”, nie ma ona charakteru ludzkiego, lecz wywodzi się od Boga. – Sakrament kapłaństwa wprowadza bowiem osobę w tajemnicę Chrystusa i tylko jako sługa Chrystusa może on rządzić. Hierarchia nie jest autokracją. Również papież nie może czynić to co chce, ale właśnie jako papież jest strażnikiem posłuszeństwa Chrystusowi, Jego Słowu. Hierarchia zakłada potrójną więź z Chrystusem, innymi członkami Kościoła oraz z wiernymi. Tak więc wspólnota i hierarchia są jednym – stwierdził Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że zadanie prowadzenia Kościoła jest służbą, „przeżywaną jako całkowite ofiarowanie siebie, by budować owczarnię, często wbrew dominującym nurtom, pamiętając że często ten kto jest największy musi się umniejszać, a ten kto rządzi musi stać się sługą”. Wskazał, iż „kapłan może dziś czerpać siłę do pełnienia swej posługi z pełnej wierności Chrystusowi i Kościołowi".

Przypomniał, że „Chrystus sprawował swą władzę nie narzucając swego panowania, ale wypełniając pokorną i pełną miłości służbę, jak to ukazał obmywając uczniom nogi". – Królowanie Chrystusa nad wszechświatem nie jest ziemskim triumfem, ale znajduje swój szczyt na drzewie Krzyża, które staje się sądem nad światem i punktem odniesienia dla pełnienia władzy, aby była ona prawdziwym wyrazem pasterskiej miłości – mówił papież.

– Drodzy kapłani, nie lękajcie się prowadzenia do Chrystusa każdego z braci; wiedzcie jak żyć doceniając zalety i uznając ograniczenia kultury, w której żyjemy. Bądźcie pewni, że przepowiadanie Ewangelii jest największą służbą jaką można oddać człowiekowi. Nie ma w istocie większego dobra w tym życiu doczesnym, jak prowadzenie ludzi do Boga, rozbudzenie wiary, podniesienie człowieka z bierności i rozpaczy, obdarzenie go nadzieją, że Bóg jest blisko i że kieruje On historią osobistą jak i całego świata – stwierdził Benedykt XVI.

Ojciec Święty zaprosił księży całego świata na uroczystości zakończenia Roku Kapłańskiego w dniach od 9 do 11 czerwca w Rzymie.

Źródło: KAI
[link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 16:06, 05 Sie 2019, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)