Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Benedykt XVI: powrócić do Boga, aby przezwyciężyć kryzys ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:48, 12 Kwi 2019 Powrót do góry

Benedykt XVI: powrócić do Boga, aby przezwyciężyć kryzys nadużyć

Image

Papież Senior zabrał głos w sprawie skandalu nadużyć w Kościele. Jak zauważa, doszło do niego na skutek stopniowego zaniku wiary w Boga.

Moc zła rodzi się z odrzucenia Bożej miłości. Aby wejść na drogę odkupienia, trzeba na nowo nauczyć się kochać Boga – pisze Benedykt XVI w obszernym tekście, opublikowanym w niemieckim czasopiśmie Klerusblatt. Nawiązując do kościelnego szczytu w sprawie ochrony nieletnich Papież Senior przedstawia własne uwagi na temat przyczyn i sposobów przezwyciężenia kryzysu skandali seksualnych w Kościele.

W pierwszej części koncentruje się na kontekście społecznym, w jakim rozwinął się obecny kryzys. Benedykt XVI wiąże go z rewolucją seksualną lat 60-tych ubiegłego wieku, odrzuceniem norm moralnych w tej dziedzinie, promowanym również przez państwo. To właśnie wtedy masowo zaczęła się szerzyć pornografia, pedofilię uznawano za coś dozwolonego, a nawet korzystnego. W takich warunkach trudno było o zdrowe dojrzewanie do celibatu. W Kościele dramatycznie spadła liczba powołań, a kapłani przechodzili do stanu świeckiego – wspomina Benedykt XVI.

Na to wszystko nałożył się rozkład teologii moralnej, przyjęcie relatywizmu, odejście od prawa naturalnego, przez co Kościół stał się jeszcze bardziej bezbronny wobec wpływów świata. Papież Senior wspomina m.in. deklarację z Kolonii z 1989 r., czyli bunt teologów przeciw nauczaniu Jana Pawła II. Odpowiedzią na to była Encyklika Vertitatis splendor i jasny wykład moralności w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

W drugiej części tekstu Benedykt XVI pisze o konsekwencjach tych przemian w życiu Kościoła, a w szczególności w formacji seminaryjnej. W wielu seminariach powstawały kluby homoseksualne, które działały mniej lub bardziej jawnie. Panująca w nich atmosfera nie sprzyjała zdrowej formacji. Przy wyborze biskupów kierowano się źle pojętym kryterium soborowości. Pod tym terminem rozumiano krytykę tradycji Kościoła i dążenie do ustanowienia nowoczesnej formy katolicyzmu. Benedykt XVI przypomina o przypadkach, kiedy seminarzyści przyłapani na lekturze jego książek uznawani byli za niezdolnych do kapłańskiej posługi.

Papież Senior przyznaje, że do Stolicy Apostolskiej docierały informacje o tym, co dzieje się w seminariach. W Stanach Zjednoczonych zarządzono nawet wizytację, ale przed Watykanem ukrywano prawdę o realnej sytuacji.

Innym czynnikiem, który przyczynił się do rozwoju skandali seksualnych, były problemy z prawem kanonicznym, a konkretnie z posoborowym pojmowaniem prawa karnego. W praktyce skazanie kogokolwiek stało się niemal niemożliwe – wspomina Benedykt XVI. To właśnie w tym kontekście Jan Paweł II przekazał Kongregacji Nauki Wiary kompetencje o orzekaniu w przypadkach pedofilii, aby można było wymierzyć maksymalną karę, czyli wydalenie ze stanu kapłańskiego. Papież Senior przyznaje, że na tym polu doszło jednak do opóźnień, których można było uniknąć. I dlatego Papież Franciszek musiał podjąć dodatkowe kroki w ramach reformy.

W końcowej części obszernego tekstu o skandalach seksualnych w Kościele Benedykt XVI proponuje drogi wyjścia z kryzysu. Przestrzega przed tworzeniem nowego Kościoła. Jest to pomysł podsuwany przez diabła, by nas oddalić od Boga. Musimy przede wszystkim zrozumieć, czego oczekuje od nas Pan – pisze Papież Senior. Jego zdaniem w obecnej sytuacji jedynym prawdziwym środkiem zaradczym jest powrót do miłości Boga. Bo zło, którego przejawem jest skandal pedofilii, wynika z oddalenia się od Boga. Dotyczy to zarówno świata, jak i Kościoła, który jest dziś postrzegany jako swoisty aparat polityczny. W ramach tego powrotu do Boga, Papież Senior zwraca szczególną uwagę na Eucharystię, która dla wielu wiernych stała się czymś mało ważnym.

Benedykt XVI wskazuje też na działanie diabła, który oskarża cały Kościół, chce pokazać, że jest w nim tylko zło. Bardzo ważne jest, aby kłamstwom i półprawdom diabła przeciwstawić pełną prawdę – pisze Papież Senior. „To prawda, w Kościele jest grzech i jest zło. Ale również dziś jest też Kościół święty i niezniszczalny” – pisze Papież. Na zakończenie zachęca, by na miarę naszych możliwości tworzyć przestrzenie, w których można żyć wiarą, a także szukać takich przestrzeni i rozpoznawać je. „Odkrywanie Kościoła żywego jest wspaniałym zadaniem, które nas umacnia i wciąż na nowo daje nam radość wiary” – pisze Benedykt XVI. W ostatnich słowach dziękuje Papieżowi Franciszkowi za to, że nadal ukazuje nam świtało Boga.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:58, 12 Kwi 2019 Powrót do góry

Benedykt XVI przerywa milczenie ws. wykorzystywania seksualnego

Na konieczność odnowy wiary jako niezbędnej drogi walki z kryzysem związanym z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich przez ludzi Kościoła – wskazał papież-senior Benedykt XVI. W języku niemieckim w Klerusblatt, w języku włoskim na łamach Corriere della Sera oraz w języku angielskim w Catholic News Agency i National Catholic Register ukazał się obszerny artykuł Benedykta XVI zatytułowany „Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego”. Papież-senior przypomniał rewolucję seksualną lat 60. tych i wskazał jej wpływ na formację kapłańską oraz życie, a następnie zasugerował właściwą reakcję Kościoła.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]Pełny tekst listu autorstwa Benedykta XVI:

[link widoczny dla zalogowanych]Benedykt XVI o przyczynach kryzysu Kościoła [PEŁNY TEKST PO POLSKU]

Amerykańska stacja EWTN opublikowała angielską wersję listu autorstwa Benedykta XVI, w którym obszernie przedstawia podstawy kryzysu, jaki dotknął Kościół w sferze seksualnej. Zdaniem papieża emeryta, do przyczyn obecnych skandali zaliczyć należy m.in. odrzucenie tradycji na rzecz „nowocześnie pojmowanego Kościoła” czy idee seksualnej rewolucji lat ’60, które przeniknęły w struktury Kościoła. Benedykt XVI wskazuje także na problem homoseksualnych sieci, które zawiązały się w części seminariów. Portal PCh24.pl w całości przetłumaczył list na język polski. Oto jego treść:

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 22:02, 12 Kwi 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 14:46, 15 Kwi 2019 Powrót do góry

Benedykt XVI: Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego

„Tak, w Kościele jest grzech i zło. Ale także dzisiaj jest święty Kościół, który jest niezniszczalny. Także dzisiaj jest wielu ludzi, którzy pokornie wierzą, cierpią i kochają, w których ukazuje się nam prawdziwy Bóg, kochający Bóg” – napisał papież emeryt Benedykt XVI w tekście pt. „Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego” opublikowanym 11 kwietnia 2019 r. na łamach niemieckiego pisma „Klerusblatt”.

Tekst Benedykta XVI składa się z trzech punktów, w których papież emeryt przedstawia swoje przemyślenia nt. źródeł kryzysu Kościoła związanego z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich przez niektórych duchownych oraz nakreśla drogę walki z tym kryzysem.

W pierwszym punkcie papież emeryt prezentuje ogólny kontekst społeczny kwestii, przywołując skalę i konsekwencje rewolucji seksualnej z lat 60-ych ubiegłego wieku. „Jedną ze swobód, które rewolucja z 1968 roku chciała wywalczyć, była całkowita wolność seksualna, która nie dopuszczała już żadnych norm” – napisał Benedykt XVI.

„Jednocześnie nastąpił upadek katolickiej teologii moralnej, który uczynił Kościół bezbronnym wobec procesów społecznych” – napisał papież senior. Odpowiedzią na tę sytuację była encyklika „Veritatis splendor” papieża Jana Pawła II z 1993 r.

Następnie Benedykt XVI podkreślił, że istnieją wartości, których nigdy nie można poświęcić dla czegoś innego, jak męczeństwo czy Bóg. „Istnieje jednak morale minimum, które jest nierozerwalnie związane z podstawową decyzją wiary i którego należy bronić, jeśli wiara nie ma być sprowadzana do teorii, ale uznana w jej odniesieniu do konkretnego życia” – napisał Benedykt XVI.

W drugim punkcie Benedykt XVI ukazuje, jak rewolucja seksualna wpłynęła na formację kapłańską i życie księży. „Problem przygotowania do posługi kapłańskiej w seminariach wiąże się w rzeczywistości z szerokim załamaniem się dotychczasowej formy tego przygotowania” – napisał.

Benedykt XVI zauważył, że utrudnieniem w odpowiedzi Kościoła na przypadki wykorzystywanie seksualnego było prawo kanoniczne niewystarczające do podjęcia działań. „Zaczęła się powoli kształtować odnowa i pogłębienie umyślnie luźno skonstruowanego prawa karnego nowego Kodeksu” – napisał.

Przy tej okazji papież emeryt zwrócił uwagę na wiarę jako dobro, które również wymaga ochrony prawnej. „Właściwie skonstruowane prawo kanoniczne musi zatem zawierać podwójną gwarancję – prawną ochronę oskarżonego, prawną ochronę zagrożonego dobra. Kiedy ktoś przedstawia dzisiaj tę ze swej natury jasną koncepcję, w kwestii ochrony wiary jako dobra prawnego na ogół trafia w próżnię” – napisał Benedykt XVI.

W ostatnim, trzecim punkcie, papież emeryt nakreślił odpowiedź, jaką winien dać Kościół na kryzys, który go dotknął. „Pierwsze zadanie, które musi wypływać z moralnych wstrząsów naszych czasów, polega na tym, byśmy ponownie zaczęli żyć Bogiem i skierowani ku Niemu. My sami musimy się przede wszystkim ponownie nauczyć uznawać Boga za fundament naszego życia, zamiast pomijać Go jak jakiś nierealny frazes” – zaznaczył Benedykt XVI.

Na zakończenie Benedykt XVI podkreślił z mocą, że idea stworzenia lepszego Kościoła jest propozycją diabła „za pomocą której chce nas odciągnąć od Boga żywego, poprzez kłamliwą logikę, na którą zbyt łatwo dajemy się nabierać. Nie, nawet dzisiaj Kościół nie składa się tylko ze złych ryb i chwastów. Kościół Boży istnieje także dzisiaj i także dzisiaj jest on właśnie narzędziem, za pomocą którego Bóg nas zbawia. Bardzo ważne jest przeciwstawianie kłamstwom i półprawdom diabła pełnej prawdy: Tak, w Kościele jest grzech i zło. Ale także dzisiaj jest święty Kościół, który jest niezniszczalny” – napisał Benedykt XVI.

[link widoczny dla zalogowanych]

Treść tekstu Benedykta XVI dostępna jest TUTAJ.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)