Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Benedykt XVI zapowiedział ogłoszenie ''Roku Wiary'' Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:42, 17 Paź 2011 Powrót do góry

Papieska Msza z „nowymi ewangelizatorami” – zapowiedź ogłoszenia „Roku Wiary”

„Obraz Boży nie został odciśnięty w złocie, ale w rodzaju ludzkim. Pieniądz cesarski to złoto, a boski – ludzkość. Oddaj więc twoje bogactwo cezarowi, a od Boga zaczerpnij niewinności jaźni, w której On widnieje. Cezar bowiem kazał wybić swój wizerunek na każdej monecie, a Bóg wybrał człowieka, którego stworzył, aby był odzwierciedleniem Jego chwały”. Te słowa starożytnego autora chrześcijańskiego przytoczył w homilii Papież podczas Mszy w bazylice watykańskiej, gdzie zgromadzili się uczestnicy spotkania na temat nowej ewangelizacji.

Benedykt XVI przytoczył w ten sposób rację, dla której należy na nowo podjąć wysiłek misyjny w zlaicyzowanym świecie. Nawiązał przy tym do słów Izajasza z pierwszego czytania dzisiejszej niedzieli, gdzie prorok oznajmia, że także perski władca Cyrus stanowi narzędzie w rękach Boga.

Ten biblijny fragment, jak stwierdził Ojciec Święty, ukazuje teologiczny sens dziejów. Jest to niezwykle istotne dla nowej ewangelizacji po okresie totalitaryzmów XX wieku, gdy ludzkość potrzebuje nowego, spokojnego spojrzenia na świat i czas. Takie spojrzenie zaproponował Sobór Watykański II i znalazło to odzwierciedlenie w nauczaniu Papieży Pawła VI i Jana Pawła II. W takim ujęciu należy też podejść do wyzwań współczesnego świata, gdzie Jezusowe słowa o oddaniu cesarzowi, co cesarskie, a co boskie Bogu brzmią nad wyraz aktualnie.

„Te słowa Jezusa są bogate w treści antropologiczne i nie można ich sprowadzić jedynie do polityki. Dlatego Kościół nie ogranicza się do przypominania ludziom właściwego rozdziału między domenami władzy cesarskiej i boskiej, między polityką a religią. Misją Kościoła, tak, jak Chrystusa, jest w istocie mówienie o Bogu, przypominanie o Jego zwierzchności, przywoływanie wobec wszystkich, a szczególnie wobec chrześcijan, którzy zagubili własną tożsamość, prawo Boga do tego, co doń należy, to znaczy do naszego życia”.

W tym kontekście Benedykt XVI zapowiedział ogłoszenie „Roku Wiary”. Rozpocznie się on 11 października przyszłego roku, czyli w 50. rocznicę otwarcia obrad Soboru Watykańskiego II, a zakończy się 24 listopada 2013 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Ogłoszeniu „Roku Wiary” będzie towarzyszyło wydanie odpowiedniego listu pasterskiego. Jak stwierdził Papież, ma być to „czas łaski i zaangażowania na rzecz pełniejszego nawrócenia do Boga, by umocnić wiarę w Niego i głosić Go ludziom naszych czasów".

Spore zainteresowanie wzbudziło użycie w czasie liturgii przez Papieża ruchomego podestu, znanego już z czasów Jana Pawła II. Na platformie Benedykt XVI przebył dystans od zakrystii do ołtarza w bazylice watykańskiej. Jak wyjaśnił rzecznik Stolicy Apostolskiej, powrót tego specyficznego środka transportu ma ułatwić papieską posługę, analogicznie do powszechnie znanego papamobile. Wprowadzona zmiana nie jest zatem uwarunkowana stanem zdrowia Ojca Świętego. Warto dodać, że dzięki podestowi przesuwający się wśród wiernych Papież jest też lepiej widoczny z dalszych części bazyliki.

[link widoczny dla zalogowanych]

Anioł Pański: nowa ewangelizacja i „Rok Wiary”

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 15:11, 17 Paź 2011 Powrót do góry

BENEDYKT XVI
LIST APOSTOLSKI
W FORMIE «MOTU PROPRIO»
PORTAM FIDEI
OGŁASZAJĄCY ROK WIARY


(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Na końcu tłumaczenia tego listu za [link widoczny dla zalogowanych] są zamieszczone przypisy i można doczytać co i skąd pochodzi, czy jest zacytowane.

Z tym tematem związane i polecam:

Fronda manipuluje Benedyktem XVI
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

Wypowiedź Jana Pawła II z Listu apostolskiego, Novo millennio ineunte, (6 stycznia 2001), 57: AAS 93(2001), 308 - wykorzystano jako słowa Benedykta XVI.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:25, 05 Sty 2012 Powrót do góry

Watykan: wskazania duszpasterskie na Rok Wiary

Wskazania duszpasterskie na ogłoszony przez Benedykta XVI Rok Wiary zawiera nota Kongregacji Nauki Wiary z datą uroczystości Objawienia Pańskiego 6 stycznia, która zostanie opublikowana w sobotę 7 stycznia. Opracowano ją w porozumieniu z innymi dykasteriami Stolicy Apostolskiej przy wkładzie utworzonego przy tej Kongregacji na zlecenie Papieża Komitetu Przygotowawczego Roku Wiary. W jego skład wchodzi jedenastu kardynałów, w tym dwóch Polaków: Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, i Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, oraz pięciu biskupów. Już dzisiaj wydano w Watykanie komunikat przedstawiający treść dokumentu dykasterii ds. wiary.

Jak przypomniano, Ojciec Święty ogłosił Rok Wiary listem apostolskim Porta fidei z 11 października 2011 r. celem zwrócenia uwagi Kościoła na to, co leży mu na zawsze sercu, mianowicie na spotkanie z Chrystusem i na piękno wiary w Niego. Rok ten, trwający od 11 października b.r. aż do uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata 24 listopada 2013 r., ma się przyczyniać do nawrócenia i do odkrycia na nowo wiary. Rozpocznie się [11 października] w rocznicę dwóch ważnych wydarzeń, które naznaczyły oblicze Kościoła naszych czasów: w 50-lecie otwarcia przez bł. Jana XXIII obrad Soboru Watykańskiego II i 20-lecie promulgowania przez bł. Jana Pawła II Katechizmu Kościoła Katolickiego. Benedykt XVI od początku swego pontyfikatu zabiega zdecydowanie o właściwe rozumienie Soboru. Odrzuca błędną „hermeneutykę zerwania” z przeszłością, wdrażając to, co sam określił jako „hermeneutykę reformy” i odnowy w ciągłości. Przykładem takiej właśnie odnowy jest Katechizm Kościoła Katolickiego. Rok Wiary będzie okazją do szerzenia znajomości zarówno Soboru, jak Katechizmu.

Wskazania duszpasterskie watykańskiej dykasterii dotyczą obchodów Roku Wiary na czterech szczeblach. W skali Kościoła Powszechnego będą to uroczystości z udziałem Papieża, takie jak liturgia rozpoczynająca Rok Wiary, a także Synod Biskupów czy przyszłoroczny Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro. Zapowiedziano też wielkie nabożeństwo ekumeniczne dla potwierdzenia wiary w Chrystusa wszystkich ochrzczonych. Episkopaty krajowe winny zadbać o formację katechetyczną. Należy tu wykorzystać sztukę, różnorodne media i publikacje.

Na szczeblu diecezjalnym zaleca się sympozja celem dialogu wiary i rozumu, a także liturgie pokutne, by prosić Boga o przebaczenie zwłaszcza grzechów przeciw wierze. W parafiach, wspólnotach, stowarzyszeniach i ruchach kościelnych centrum obchodów ma stanowić liturgia, zwłaszcza Eucharystia. Celem koordynowania różnych inicjatyw przy Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji powstanie specjalny Sekretariat Roku Wiary. Będzie on dysponował stroną internetową, skąd będzie można zasięgnąć wszelkich potrzebnych informacji.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 19:40, 08 Sty 2012 Powrót do góry

Watykańskie propozycje na Rok Wiary

40 szczegółowych propozycji zawiera opublikowana dziś w Watykanie nota Kongregacji Nauki Wiary. Dokument, którego treść zapowiedziano już w czwartek 5 stycznia obszernym komunikatem, to wskazania duszpasterskie na ogłoszony przez Benedykta XVI listem apostolskim Porta fidei z 11 października 2011 r. Rok Wiary. Mają one być pomocne w spotkaniu Chrystusa poprzez autentycznych świadków wiary, jak też w coraz lepszym poznawaniu samej jej treści. Dotyczą czterech płaszczyzn Kościoła, od powszechnej po coraz bardziej lokalne. Dla każdego z tych szczebli zaproponowano po dziesięć punktów. Jak zaznaczono, nie wykluczają one innych propozycji, jakimi Duch Święty natchnie duszpasterzy i wiernych na całym świecie.

Na płaszczyźnie Kościoła Powszechnego głównym wydarzeniem na początku Roku Wiary będzie XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów o nowej ewangelizacji. Podczas niego obchody tego Roku rozpocznie 11 października 2012 r. Msza w 50-lecie otwarcia Soboru Watykańskiego II. W ciągu Roku Wiary zachęca się do pielgrzymek do Rzymu, by wyznać wiarę w jedności z Papieżem, a także do Ziemi Świętej i do głównych sanktuariów, zwłaszcza maryjnych. Rok ten ma też bowiem ożywić „pobożność do Maryi, pierwowzoru Kościoła, która «łączy w sobie w pewien sposób i odzwierciedla najważniejsze treści wiary»”. Zaleca się organizowanie międzynarodowych kongresów, poświęconych zwłaszcza przypomnieniu nauczania Soboru. Jego dokumenty mają lepiej poznać wszyscy wierzący, a szczególnie kandydaci do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Należy też zapoznawać się z wypowiedziami Ojca Świętego. Większe inicjatywy lokalne wskazane jest zgłaszać specjalnemu Sekretariatowi, który powstanie przy Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji celem ich koordynacji. Będzie on dysponował swą stroną internetową. Rok Wiary zakończy się papieską Mszą w przyszłoroczną uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, 24 listopada 2013 r.

Na płaszczyźnie krajowych konferencji biskupów zaleca się m.in. wznawianie publikacji dokumentów soborowych, Katechizmu Kościoła Katolickiego i jego Kompendium, także w formie tanich wydań kieszonkowych i z pomocą nowoczesnych technologii. Pożyteczne jest popularyzowanie znajomości rodzimych świętych. Warto będzie przygotować popularyzatorskie materiały o charakterze apologetycznym, by ułatwić odpowiedź na pytania pojawiające się w związku z działalnością sekt czy też z sekularyzmem i relatywizmem. Pożądane jest sprawdzenie zgodności lokalnych pomocy katechetycznych z Katechizmem Kościoła Katolickiego i w razie potrzeby opracowanie ich nowych wersji. Treści Katechizmu Kościoła Katolickiego winny być obecne w formacji przyszłych kapłanów.

Na płaszczyźnie poszczególnych diecezji Rok Wiary ma się zacząć i zakończyć specjalną Mszą. W każdej diecezji warto zorganizować dzień poświęcony Katechizmowi Kościoła Katolickiego, zwłaszcza dla kapłanów, osób konsekrowanych i katechetów. Każdy Biskup będzie mógł wydać list pasterski o wierze. Pożądane jest organizowanie w diecezjach katechez dla młodych i wszystkich, którzy poszukują sensu życia. Stałą formację duchowieństwa można oprzeć na dokumentach soborowych i Katechizmie Kościoła Katolickiego. Rok Wiary będzie też czasem sprzyjającym częstszemu przystępowaniu do sakramentu Pokuty. Wreszcie ważne jest organizowanie spotkań z ludźmi, którzy choć nie mają daru wiary, szczerze szukają prawdy. Wzorem może tu być dialog w ramach Dziedzińca Pogan Papieskiej Radę Kultury.

Ostatnia grupa wskazań dotyczy parafii, wspólnot, stowarzyszeń i ruchów kościelnych. Wszystkich wiernych zachęca się do uważnej lektury listu apostolskiego Benedykta XVI na Rok Wiary Porta fidei. Kapłani mają poświęcić więcej uwagi studium dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego, by to wykorzystać w duszpasterstwie parafialnym. Katechizm Kościoła Katolickiego i inne pomoce można rozprowadzać przy okazji kolędy, chrztu, bierzmowania, zawierania małżeństwa. Wszyscy wierni mają się starać przekazywać swe doświadczenie wiary i miłości w dialogu także z chrześcijanami innych wyznań, z wyznawcami innych religii i z tymi, którzy nie wierzą lub są obojętni. Przez taką misję wobec tych, wśród których żyjemy i pracujemy, będziemy się z nimi dzielić w Roku Wiary tym, co dla chrześcijanina najdroższe, mianowicie Chrystusem.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:19, 21 Cze 2012 Powrót do góry

Rok Wiary rozpocznie się w Rzymie 11 października, a zatem w 50. rocznicę rozpoczęcia Soboru. W uroczystości tej będą uczestniczyć przewodniczący wszystkich episkopatów, a także wszyscy żyjący jeszcze ojcowie soborowi, którym zdrowie pozwala na podróż do Rzymu.

Watykan: kalendarz Roku Wiary

W Watykanie zaprezentowano Rok Wiary, a dokładniej jego kalendarz, logo, hymn oraz stronę internetową [link widoczny dla zalogowanych] Od dziś działa ona po włosku i angielsku. Już niebawem będą też wersje w czterech innych językach, w tym po polsku. Logo ma postać łodzi, której masztem jest krzyż, a na żaglu umieszczono Chrystogram IHS wpisany w okrąg w kształcie Hostii, odsyłający z kolei do Eucharystii – wyjaśniał na konferencji prasowej abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, której powierzono koordynację Roku Wiary.

Abp Fisichella ujawnił, że Papież rozpocznie niebawem nowy cykl katechez, który będzie poświęcony wierze, a Kongregacja ds. Kultu Bożego zatwierdziła specjalny formularz mszalny o nowej ewangelizacji. Zaprezentowano też oficjalny obrazek Roku Wiary. Widnieje na nim Chrystus Pantokrator. Na odwrocie znajduje się natomiast wyznanie wiary, bowiem życzeniem Papieża jest, aby tym okresie Credo stało się codzienną modlitwą wszystkich wierzących, tak jak to miało miejsce w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Szczególny charakter mają mieć w przyszłym roku nieszpory na zakończenie tygodnia o modlitw o jedność chrześcijan. Wspólne wyznanie wiary ma przypomnieć wszystkim Kościołom, że nie wolno nam rezygnować z dążenia do jedności – powiedział abp Fischella, prezentując kalendarz najważniejszych wydarzeń Roku Wiary. Z konieczności omówił on jedynie te, w których będzie uczestniczył Papież. Będzie ich w sumie 21. Przewidziane są specjalne spotkania dla różnych kategorii wiernych: osób konsekrowanych (2 stycznia), młodzieży (24 marca), bierzmowanych (28 kwietnia), ruchów kościelnych (18 maja) czy bractw reprezentujących różne formy pobożności ludowej (5 maja).

Ogólnokościelnym wydarzeniem ma być natomiast przyszłoroczne Boże Ciało, obchodzone jednak zwyczajem włoskim w niedzielę, a zatem 2 czerwca. Przewiduje się jednoczesną, ogólnoświatową adorację Najświętszego Sakramentu we wszystkich katedrach na świecie. Ogólnokościelny charakter będzie też mieć pielgrzymka seminarzystów, nowicjuszek i nowicjuszy, która dotrze do Rzymu 7 lipca. Szczególną wagę przywiązuje się do światowego spotkania katechetów z Papieżem, aby podkreślić ich rolę w przekazie wiary (29 września). Przy tej okazji przypomni się również 20-lecie Katechizmu Kościoła Katolickiego. Swój dzień w Roku Wiary będzie też miała Maryja (13 października).

Obok tego przewidziano też szereg wydarzeń innej rangi, jak wystawa o św. Piotrze w rzymskim Zamku Anioła czy specjalne katechezy w rzymskich katakumbach.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:07, 06 Cze 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:14, 01 Sie 2012 Powrót do góry

Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” opublikował kalendarz obchodów Roku Wiary. Rozpocznie się on 11 października br., a zakończy 24 listopada 2013 r.

Obchody Roku Wiary

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:56, 06 Cze 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 9:08, 04 Paź 2012 Powrót do góry

BENEDYKT XVI
LIST APOSTOLSKI
W FORMIE «MOTU PROPRIO»
PORTA FIDEI
OGŁASZAJĄCY ROK WIARY


(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:56, 06 Cze 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:19, 26 Lis 2013 Powrót do góry

Abp Fisichella podsumował Rok Wiary

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Zarówno Benedykt XVI, który otworzył Rok Wiary, jak i Papież Franciszek pokazują nam swoim życiem jak ważne jest trwanie w wierze. Wskazuje na to abp Rino Fisichella kierujący dykasterią, która była odpowiedzialna za organizowanie obchodów Roku Wiary. Włoski duchowny przypomina zarazem, że owoce tego szczególnego czasu trzeba teraz utrwalić i pogłębić.

„Świadectwo, które daje Franciszek wskazując na kulturę spotkania, zostanie jeszcze pogłębione przez refleksję i działanie wynikające z adhortacji apostolskiej «Radość Ewangelii», którą wręczył przedstawicielom różnych grup: od biskupa po młodzież, która przyjęła bierzmowanie – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący dykasterii ds. nowej ewangelizacji. – Chcę podkreślić, że Papież nie tylko nam mówi, że powinniśmy przekroczyć bramę wiary, ale, że mamy także wyjść na spotkanie innych ludzi. Papież Franciszek wskazuje nam kulturę spotkania. Myślę, że jest to bardzo ważne”.

Abp Fisichella wskazał też na element, o którym niejednokrotnie zapominamy mówiąc o Kościele, a jest nim kontynuacja. W tym kontekście przypomniał, że pierwszy Rok Wiary ogłosił Paweł VI. „Wiara jest wielkim darem, o który należy się troszczyć, a Kościół wezwany do jej przekazywania nowym pokoleniom” – podkreśla przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Wyznaje zarazem, że dla niego najmocniejszym wydarzeniem zakończonego Roku Wiary była globalna adoracja Eucharystyczna, która zjednoczyła na kolanach cały świat katolicki.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:48, 06 Cze 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:23, 26 Lis 2013 Powrót do góry

Papież Franciszek na zakończenie Roku Wiary: Chrystus stoi w centrum historii

Image

Wdzięczność Benedyktowi XVI za ogłoszenie Roku Wiary wyraził Franciszek podczas Mszy zamykającej ten szczególny okres w życiu Kościoła. Papież zaznaczył, że inicjatywa ta pozwoliła na nowo odkryć piękno drogi wiary, rozpoczynającej się sakramentem Chrztu, a zmierzającej ku spotkaniu z Bogiem w wieczności. Na tej drodze stajemy się dziećmi Bożymi i braćmi w Kościele, którego jedność zaznaczyła podczas tej liturgii na Placu św. Piotra obecność patriarchów Kościołów wschodnich. Franciszek wyraził uznanie dla tych wspólnot wiernych, które „wyznały imię Chrystusa z przykładną wiernością, za którą często musiały drogo zapłacić”. Pozdrowił przy tym wschodnich chrześcijan, szczególnie z Ziemi Świętej i Syrii.

Papieska homilia skupiła się na centralności Jezusa, jaka wyłania się z czytań liturgicznych dzisiejszej uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Mówi o tym szczególnie Pawłowy hymn z Listu do Kolosan, który ukazuje Zbawiciela jako centrum stworzenia.

„Z tego względu człowiek wierzący, jeśli takim pragnie być, musi uznać i przyjąć w swym życiu owo centralne miejsce Jezusa Chrystusa, w myśli, słowie i czynie. W ten sposób nasze myśli będą myślami chrześcijańskimi, myślami Chrystusa. Nasze czyny będą chrześcijańskie, czyli czynami Chrystusa. I nasze słowa będą słowami chrześcijańskimi, słowami Chrystusa. Natomiast gdy gubi się owo centralne miejsce, bo jest ono zastępowane czymś innym, wynikają z tego jedynie szkody dla otaczającego nas środowiska i dla samego człowieka” – powiedział Papież.

Chrystus jest także centrum ludu Bożego. Wskazuje na to zawarta w Drugiej Księdze Samuela intuicja pokoleń izraelskich, by poszukując dla siebie idealnego władcy, brać za wzór samego Boga stojącego blisko człowieka.

„Chrystus, potomek króla Dawida, jest właśnie «bratem», wokół którego tworzy się lud, który troszczy się o swój lud, nas wszystkich, za cenę swego życia. W Nim jesteśmy jedno, zjednoczeni z Nim dzielimy tę samą drogę, ten sam los. Tylko w Nim, jako centrum, mamy swą tożsamość jako lud” – powiedział Papież.

Chrystus jest wreszcie centrum historii ludzkości i każdego człowieka. Ukazuje to ewangeliczna scena z dobrym łotrem, dla którego Jezus staje się nadzieją nawet w tak rozpaczliwej sytuacji, jak ukrzyżowanie.

„Jezus wypowiada jedynie słowo przebaczenia, a nie potępienia. Kiedy zaś człowiek znajduje odwagę, by o to przebaczenie poprosić, Pan nigdy nie dopuszcza, aby taka prośba została odrzucona. Dziś możemy pomyśleć o naszej historii, o naszej drodze. Każdy z nas ma swoje dzieje, z ich błędami, grzechami, chwilami szczęśliwymi i momentami ciemności. Dobrze w taki dzień pomyśleć o naszej historii, spojrzeć na Jezusa i z serca powtórzyć Mu wielokrotnie w milczeniu: «Wspomnij na mnie, Panie, gdy jesteś teraz w swoim Królestwie! Jezu, wspomnij na mnie, bo chcę być dobry, ale nie mam siły, nie mogę, bo jestem grzeszny! Ale wspomnij na mnie, Jezu. Ty możesz wspomnieć na mnie, bo jesteś w centrum, Ty właśnie jesteś w Królestwie!». Jakże to piękne! Uczyńmy tak wszyscy, każdy w swoim sercu wiele razy. «Wspomnij na mnie, Panie, który jesteś w centrum, który jesteś w swoim Królestwie!»” – powiedział Franciszek.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 21:55, 30 Maj 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)