Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież: liturgia ma prowadzić do jedności kościelnej Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32748 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:58, 08 Maj 2022 Powrót do góry

Papież Franciszek: „Nie jest możliwe oddawanie czci Bogu, czyniąc z liturgii pole bitwy”

[link widoczny dla zalogowanych]

"Podkreślam raz jeszcze, że życie liturgiczne i jego studiowanie powinno prowadzić do większej jedności Kościoła, a nie do podziału. Kiedy życie liturgiczne jest trochę jak sztandar podziału, tam jest smród diabła, zwodziciela” – powiedział 7 kwietnia Ojciec Święty.

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że liturgia nie powinna być „polem bitwy” o „przestarzałe kwestie”.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]Papież Franciszek: „Nie można czcić Boga, czyniąc z liturgii pole bitwy”

[link widoczny dla zalogowanych]

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że liturgia nie powinna być „polem bitwy” o „przestarzałe kwestie”.

„Podkreślam raz jeszcze, że życie liturgiczne i jego studiowanie powinno prowadzić do większej jedności Kościoła, a nie do podziału. Kiedy życie liturgiczne jest trochę jak sztandar podziału, jest tam smród diabła, zwodziciela” – powiedział papież Franciszek w Watykanie 7 kwietnia.

„Nie jest możliwe oddawanie czci Bogu, czyniąc z liturgii pole bitwy o sprawy, które nie są istotne, w istocie przestarzałe, i opowiedzenie się po stronie, zaczynając od liturgii, z ideologiami, które dzielą Kościół”.

Przemawiając na audiencji w Papieskim Instytucie Liturgicznym w pałacu apostolskim, papież powiedział, że wierzy, iż „każda reforma stwarza opór”.

Papież Franciszek przypomniał reformy dokonane gdy był dzieckiem przez papieża Piusa XII, zwłaszcza gdy Pius XII zredukował wymóg postu przed przyjęciem Komunii Świętej i przywrócił Wigilię Paschalną.

„Wszystkie te rzeczy zgorszyły ludzi o zamkniętych umysłach. Zdarza się to również dzisiaj” – powiedział.

„Rzeczywiście, tacy ludzie o zamkniętych umysłach używają ram liturgicznych do obrony swoich poglądów. Posługiwanie się liturgią: to dramat, którego doświadczamy w grupach kościelnych, które dystansują się od Kościoła, kwestionują Sobór, autorytet biskupów... aby zachować tradycję. I do tego służy liturgia”.

Papież Franciszek rozmawiał z Papieskim Instytutem Liturgicznym, instytutem w Rzymie, którego szkoła liturgiczna ma coraz większy wpływ na normy liturgiczne pochodzące z Watykanu.

Sekretarz i podsekretarz watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego zostali ustanowieni przez instytut, który został założony w 1961 roku przez papieża Jana XXIII jako część Pontificio Ateneo Sant'Anselmo.

Andrea Grillo, jeden z najwybitniejszych profesorów teologii w Sant'Anselmo, był energicznym obrońcą Traditionis custodes , motu proprio wydanego przez papieża Franciszka w 2021 r., które ograniczyło Msze odprawiane w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

W uwagach papież Franciszek dalej ostrzegał przed „pokusą formalizmu liturgicznego”, którą, jak powiedział, można dziś dostrzec „w tych ruchach, które próbują się trochę cofnąć i zaprzeczać samemu Soborowi Watykańskiemu II”.

Papież Franciszek wygłosił swoje przemówienie z wózka inwalidzkiego. 85-letni papież od 5 maja pojawia się publicznie na wózku inwalidzkim z powodu zerwania więzadła w prawym kolanie.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32748 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:07, 08 Maj 2022 Powrót do góry

A co nam KAI przetłumaczyło ze spotkania Papieża Franciszka z Papieskim Instytutem Liturgicznym w Pałacu Apostolskim 7 maja ? Poniżej tłumaczenie.


Papież: liturgia ma prowadzić do jedności kościelnej

[link widoczny dla zalogowanych]

Papież spotkał się ze wspólnotą Papieskiego Instytutu Liturgicznego św. Anzelma, którą przyjął z okazji 60-lecia istnienia. Powstał on jako odpowiedź na potrzebę Ludu Bożego do bardziej aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu liturgicznym. Franciszek wskazał na trzy wymiary wyzwania soborowego w dziedzinie liturgii: aktywne i owocne uczestnictwo, ożywienie wspólnoty przez celebrację Eucharystii oraz innych sakramentów, a także impuls do misji ewangelizacyjnej dla wszystkich ochrzczonych.

Ojciec Święty zaznaczył, że, aby owocnie przeżywać liturgię trzeba być przenikniętym jej duchem oraz czuć jej tajemnicę. Liturgia nie jest rzemiosłem, które się posiada i wykonuje, ale celebracją, którą się żyje. Oddawanie chwały Bogu znajduje swój odpowiednik w miłości bliźniego, w zaangażowaniu, by żyć jak bracia i siostry w codziennych sytuacjach, we wspólnocie, którą tworzymy z innymi. Franciszek zwrócił uwagę, że każda celebracja liturgiczna zawsze kończy się misją.

To, czym żyjemy i co świętujemy, prowadzi nas do wyjścia na spotkanie z otaczającym światem, z radościami i potrzebami wielu ludzi, którzy czasami żyją, nie znając daru Boga. Prawdziwe życie liturgiczne, zwłaszcza Eucharystia, zawsze powinna pobudzać do miłości, która wyraża się przede wszystkim w otwartości na drugiego człowieka. Taka postawa zawsze ma swój początek i fundament w modlitwie, szczególnie tej liturgicznej. Ten wymiar otwiera nas także na dialog, na spotkanie, na ducha ekumenicznego, na przyjęcie.

„Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że życie liturgiczne i jego studium muszą prowadzić do większej jedności kościelnej, nie do podziałów. Kiedy życie liturgiczne staje się sztandarem podziałów, zaczyna pachnieć to diabłem, kłamcą. Nie można oddawać czci Bogu i jednocześnie czynić z liturgii pola bitwy o sprawy, które nie są istotne, więcej, z nieaktualnych kwestii i opowiadania się za nimi, począwszy od liturgii, tworzyć ideologii, które dzielą Kościół.

Ewangelia i Tradycja Kościoła wzywają nas do ścisłej jedności w sprawach zasadniczych i do dzielenia się uprawnionymi różnicami w harmonii Ducha. Dlatego też Sobór pragnął obficie przygotować stół Słowa Bożego i Eucharystii, aby zapewnić obecność Boga pośród swego Ludu – podkreślił Papież. – W ten sposób Kościół, poprzez modlitwę liturgiczną, przedłuża działanie Chrystusa pośród mężczyzn i kobiet wszystkich czasów, a także pośród stworzenia, udzielając łaski poprzez Jego sakramentalną obecność.

Liturgię należy studiować, zachowując wierność tej tajemnicy Kościoła. Kościół potrzebuje dziś, jak zawsze, żyć liturgią. Ojcowie Soboru włożyli wiele wysiłku, aby tak się stało. Musimy kontynuować to zadanie bycia formowanymi do liturgii i bycia formowanymi przez liturgię. Najświętsza Maryja Panna wraz z Apostołami modliła się, łamała Chleb i żyła miłością ze wszystkimi. Niech za ich wstawiennictwem liturgia Kościoła uobecnia dziś i zawsze ten model życia chrześcijańskiego“ – stwierdził Franciszek.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)