Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież ochrzcił 32 dzieci. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32414 Przeczytał: 126 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:04, 13 Sty 2014 Powrót do góry

Papież Franciszek: wiara najpiękniejszym dziedzictwem, jakie rodzice mogą przekazać dzieciom

Image

Wiara jest najpiękniejszym dziedzictwem, jakie rodzice mogą zostawić swoim dzieciom. Papież Franciszek mówił o tym w czasie liturgii w Kaplicy Sykstyńskiej, podczas której ochrzcił 32 dzieci. Tym samym podtrzymał, zainicjowaną przez Jana Pawła II, tradycję swych poprzedników, którzy właśnie w Niedzielę Chrztu Pańskiego włączali dzieci do Kościoła.

„Jezus nie potrzebował być ochrzczonym. Jednak jak mawiali pierwsi teologowie, swoim ciałem i swoim bóstwem podczas Chrztu uświęcił wszystkie wody tak, by mogły przekazywać moc Chrztu. Następnie, zanim wstąpił do nieba nakazał nam, byśmy szli na cały świat i udzielali chrztu. I od tego dnia, aż pod dzień dzisiejszy, ten łańcuch trwa nieprzerwanie: ochrzczono dzieci, a dzieci z kolei swoje dzieci. I także dziś jest kontynuowany. Te dzieci są ogniwem łańcucha wiary” – podkreślił Franciszek.

Papieskie kazanie trwało zaledwie trzy minuty i było w całości improwizowane. „Dzisiaj w kaplicy śpiewa chór, ale piękniejszy jest chór dzieci, które hałasują” – mówił Franciszek zachęcając mamy, by spokojnie karmiły maluchy, które płaczą z głodu.

„Chciałbym wam powiedzieć tylko jedno: wy jesteście tymi, którzy przekazują wiarę. Waszym obowiązkiem jest przekazanie wiary tym dzieciom. To jest najpiękniejsze dziedzictwo, jakie rodzice mogą zostawić swoim dzieciom. Zastanówcie się nad tym. Pomyślcie, w jaki sposób możecie przekazywać wiarę dzieciom” – mówił Ojciec Święty.

Wśród ochrzczonych przez Papieża dzieci dwie dziewczynki miały na imię Franciszka. Ojciec Święty ochrzcił też 7-miesięczną Giulię, której rodzice mają wyłącznie ślub cywilny. W czasie jednej z audiencji poprosili Franciszka by ochrzcił ich córkę, a ten się zgodził. Do tej pory wymogiem udziału w ceremonii w Kaplicy Sykstyńskiej był ślub kościelny rodziców.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 11:45, 10 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32414 Przeczytał: 126 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:45, 13 Sty 2014 Powrót do góry

Z katechezy środowej i audiencji ogólnej papieża w temacie Chrztu:

http://www.traditia.fora.pl/audiencje-ogolne-katechezy-srodowe-homilie-franciszka,90/katecheza-srodowa-nie-lekcewazmy-chrztu,10844.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 11:47, 10 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32414 Przeczytał: 126 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:10, 14 Sty 2014 Powrót do góry

Cytat:
Ojciec Święty ochrzcił też 7-miesięczną Giulię, której rodzice mają wyłącznie ślub cywilny. W czasie jednej z audiencji poprosili Franciszka by ochrzcił ich córkę, a ten się zgodził.


Trzeba nam też spojrzeć na to jak to wygląda w rzeczywistości, na to co też widzimy i obserwujemy wokół siebie. Różne są przypadki i nie nam to ocenić, bo nie wiemy jak tam było czy jest.

Pierwszy przykład: Żyją sobie pary bez ślubu kościelnego na kocią łapę i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mogli wziąć ślub kościelny, ale po co? - jak nam się nie uda? - tak często argumentują. Dziecko się urodziło, ksiądz ochrzcił. Czas leci a oni dalej tak sobie żyją, jest drugie dziecko, no ksiądz ochrzci, etc ... I właśnie wiara, moralność ginie, rozpływa się i młodzi ludzie w grzechach toną, dzieci dorastają, jaki przykład widzą?

Drugi przykład: Życie nam pisze różne scenariusze, żyją pary po przejściach w nowych związkach, dziecko/dzieci się rodzą, idą ci ludzie do księdza prosić o chrzest dla dziecka, w wielu przypadkach dostrzegli swoją nędzę duchową, nie wiele mogą "odkręcić" - i zostawmy to Panu Bogu i jak najbardziej ksiądz powinien ochrzcić dziecko, ale ... odnośnie tych młodych, co to nie ma żadnych przeszkód, to już niestety trzeba się głębiej zastanowić, jak postępować, żeby życie w grzesznym związku, nie było przykładem i zachętą dla innych.


Trzecia sprawa, przeczytałam taką wypowiedź:

"Sytuacje powiązane z grzechem nie zasługują na nagrodzenie, jakim niewątpliwie jest uroczystość w Kaplicy Sykstyńskiej. Temu dziecku i jego rodzicom z pewnością powinna wystarczyć zwykła rzymska parafia oraz proboszcz, który na Mszy przed chrztem, w sobotnie popołudnie wyłożyłby podczas kazania, iż chrzest jest jedynie pierwszym krokiem na drodze do zbawienia, a wieloletnie pozostawanie w grzechu śmiertelnym jest igraniem ze śmiercią wieczną."

Może i tak, trudno się z tym nie zgodzić, ale też praktycznie nie wiemy nic o tych ludziach i jaka była rozmowa/nauka Franciszka z nimi.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:02, 10 Sty 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32414 Przeczytał: 126 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:56, 22 Sty 2014 Powrót do góry

Na początku pontyfikatu Franciszka był news w tym temacie.

Zachęcał księży do chrzczenia dzieci par niesakramentalnych
(...)
Konkludując należy, na postawione w temacie pytanie, odpowiedzieć: Zgodnie z wykładnia nauki Kościoła, nie należy odmawiać chrztu dzieciom, jednakże w pewnych okolicznościach, jeżeli rodzice nie gwarantują wychowania dziecka w wierze katolickiej, chrzest należy odłożyć.

http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/zachecal-ksiezy-do-chrzczenia-dzieci-par-niesakramentalnych,9370.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:07, 10 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32414 Przeczytał: 126 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:12, 12 Sty 2015 Powrót do góry

A.D. 2015 rok.


Papież ochrzcił 33 dzieci

Image

Karmmy dziećmi Słowem Bożym, uczmy je trwać w Kościele i módlmy się za nie do Ducha Świętego – powiedział Franciszek rodzicom i chrzestnym nowo ochrzczonych 33 dzieci. Papież włączył je do wspólnoty Kościoła podczas Mszy w Kaplicy Sykstyńskiej. W homilii Franciszek zauważył, że Bóg jest jak dobry ojciec i matka, chce dawać swym dzieciom dobry pokarm. Jest nim Jego Słowo. Ono pozwala nam wzrastać i wydawać dobre owoce, jest tym, czym mleko dla małego dziecka – powiedział Ojciec Święty.

„Dlatego, wy rodzice, chrzestni, dziadkowie, ciocie i wujkowie, pomożecie tym dzieciom dobrze się rozwijać, jeśli będziecie im dawać Słowo Boże, Ewangelię Jezusa. Również własnym przykładem – mówił Franciszek. – Wyróbcie w sobie zwyczaj codziennej lektury Ewangelii, małego fragmentu. I noście zawsze z sobą małą Ewangelię, w kieszeni, torbie, aby móc ją czytać. W ten sposób dacie przykład swoim dzieciom, które zobaczą, że ich tata, mama, chrzestni, dziadkowie, ciocie i wujkowie czytają Słowo Boże. Wy matki karmicie swoje dzieci, nawet teraz, czyż nie? Jeśli płaczą, dajecie im jeść, i dobrze. Dziękujmy Bogu za dar mleka i módlmy się za te tak liczne niestety mamy, które nie są w stanie nakarmić własnych dzieci. Módlmy się za nie i starajmy się im pomóc”.

Franciszek przypomniał, że dzięki wierze rodziców i chrzestnych, ochrzczone dziś dzieci otrzymają wiarę Kościoła. Kiedy dorosną, stanie się ona ich własną wiarą, sami powiedzą „tak” Chrystusowi.

„Chrzest włącza nas w ciało Kościoła, w święty Lud Boży – mówił Papież. – W tym ciele, w tym ludzie pielgrzymującym, wiara jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jest to wiara Kościoła. Wiara Maryi, naszej Matki, wiara świętych Józefa, Piotra, Andrzeja, Jana, wiara Apostołów i Męczenników, która dotarła aż do nas poprzez chrzest. Łańcuch wiary. To bardzo piękne. Jest to przekazywanie sobie z ręki do ręki pochodni wiary. Wyrazimy to za chwilę gestem zapalenia świecy od paschału. Wielki paschał wyobraża Chrystusa zmartwychwstałego, żywego pośród nas. Wy, rodziny, od Niego bierzecie światło wiary, by przekazać je swoim dzieciom. To światło bierzecie w Kościele, w Ciele Chrystusa, ludzie Bożym, który pielgrzymuje przez wszystkie czasy i miejsca. Nauczcie własne dzieci, że nie można być chrześcijaninem poza Kościołem, że nie można iść za Jezusem Chrystusem bez Kościoła, bo Kościół jest matką i sprawia, że możemy wzrastać w miłości i w Jezusie Chrystusie”.

Na zakończenie Franciszek przypomniał etymologię słowa chrześcijanin. Oznacza ono bycie namaszczonym, konsekrowanym w Duchu Świętym, tak jak Jezus.

„Dlatego drodzy rodzice i chrzestni, jeśli chcecie, by wasze dzieci stały się prawdziwymi chrześcijanami, pomagajcie im, by wzrastały zanurzone w Duchu Świętym, czyli w cieple miłości Boga, w świetle Jego Słowa – mówił Papież. – Nie zapominajcie więc przywoływać Ducha Świętego, każdego dnia. Zazwyczaj modlimy się do Jezusa. Kiedy odmawiamy Ojcze nasz, modlimy się do Ojca. Ale do Ducha Świętego nie modlimy się za często. A jest to tak bardzo ważne, modlić się do Ducha Świętego, aby pomógł nam w rodzinie, pomógł nam z dziećmi, aby wzrastały w tej atmosferze Trójcy Świętej. To właśnie Duch Święty pomaga im iść naprzód. Dlatego nie zapominajcie się modlić do Ducha Świętego, codziennie. Możecie to robić tą prostą modlitwą: „Przyjdź, Duchu Święty, napełnij serca swoich wiernych i zapal w nich ogień swojej miłości”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 11:43, 06 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32414 Przeczytał: 126 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:18, 11 Sty 2016 Powrót do góry

A.D. 2016 rok.

Franciszek udzielił chrztu 26 dzieciom

Image

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem w święto Chrztu Pańskiego, wypadające w tym roku 10 stycznia, papież ochrzcił w watykańskiej Kaplicy Sykstyńskiej 13 dziewczynek i 13 chłopców. Nastąpiło to podczas Mszy św. pod jego przewodnictwem.

Ojciec Święty zauważył w homilii, że tak jak w 40 dni po Jego narodzeniu Maryja i Józef przynieśli małego Jezusa do świątyni, aby ofiarować Go Bogu, tak samo dziś rodzice przynieśli swoje dzieci tutaj, prosząc dla nich o chrzest, a więc o wiarę. Pragną w ten sposób przekazać im wiarę, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, niczym łańcuch, w ciągu wieków. Te dzieci z kolei, kiedy dorosną, same będą prosiły o to samo: o wiarę, którą daje nam chrzest, dla swoich dzieci, czyli wnuków obecnych dziś w Kaplicy Sykstyńskiej rodziców. W ten sposób przekazywana jest wiara - dodał Franciszek.

Zaznaczył następnie, że Kościół, przekazując rodzicom świecę chrzcielną, poleci im strzeżenie wiary swych dzieci. „Nie zapominajcie, że największym dobrem, jakim możecie obdarzyć swoje dzieci, jest wiara, troska o to, by jej nie zatraciły, by się rozwijała. Tego wam dziś życzę w tym radosnym dla was dniu, abyście byli zdolni do sprawienia, żeby wasze dzieci wzrastały w wierze, aby to właśnie wiara była największym dziedzictwem, jakie otrzymują” – powiedział papież.

I - podobnie jak w latach poprzednich - dodał, że jeśli któreś z dzieci zapłacze, bo jest głodne, matka powinna je bez skrępowania nakarmić.

Wraz z papieżem Eucharystię koncelebrowali prefekt Domu Papieskiego abp Georg Gänswein i jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski.

Dotychczas w Niedziele Chrztu Pańskiego Franciszek ochrzcił (łącznie z dniem dzisiejszym) 91 niemowląt; również jego poprzednicy udzielali w tym dniu tego sakramentu: Benedykt XVI ochrzcił 120 dzieci, a św. Jan Paweł II - 687. Ponadto wszyscy ci papieże udzielali tego sakramentu wraz z komunią i bierzmowaniem w Wielką Sobotę każdego roku i dotyczyło to osób dorosłych i dzieci kilkunastoletnich.

[link widoczny dla zalogowanych]Wiara jest największym dziedzictwem, które możecie przekazać swym dzieciom

Image

Chrzest w Kaplicy Sykstyńskiej

Nie zapominajcie, że największym dziedzictwem, jakie możecie przekazać swym dzieciom jest wiara – powiedział Papież rodzicom dzieci, które z jego ręki przyjęły dziś sakrament chrztu. Dzisiejsza Niedziela Chrztu Pańskiego to jedyna obok konklawe okazja, kiedy Kaplica Sykstyńska przestaje być obiektem muzealnym i staje się miejscem kultu. Właśnie tam w obliczu Sądu Ostatecznego Michała Anioła Franciszek ochrzcił 26 dzieci, 13 dziewczynek i 13 chłopców.

W wyjątkowo krótkiej homilii Papież powiedział rodzicom, że są oni podobni do Józefa i Maryi, którzy przynieśli małego Jezusa do świątyni, aby ofiarować Go Bogu.

„Dziś w święto Chrztu Pańskiego, wy rodzicie, przynosicie wasze dzieci, by otrzymały chrzest, by otrzymały to, o co poprosiliście na początku liturgii, kiedy postawiłem wam pierwsze pytanie: by otrzymały wiarę. «Chcę wiary dla mego dziecka». W ten sposób wiara jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, niczym łańcuch, który rozciąga się w czasie. A po latach te dzieci zajmą wasze miejsce z innymi dziećmi, waszymi wnukami, i poproszą o to samo: o wiarę, o wiarę, którą daje nam chrzest. Tę wiarę przynosi dziś Duch Święty do serca, duszy, życia waszych dzieci. Wy o tę wiarę poprosiliście. Wręczając wam zapaloną święcę, Kościół poleci wam strzec wiary w tych dzieciach. I nie zapominajcie, że ostatecznie największym dziedzictwem, jakie możecie przekazać swym dzieciom jest wiara. Postarajcie się, aby jej nie straciły, aby w nich wzrastała i pozostała w nich jako dziedzictwo” – powiedział Ojciec Święty.

Podobnie jak przed rokiem na zakończenie homilii Franciszek przypomniał mamom, że w czasie liturgii mogą karmić swoje dzieci.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 11:41, 06 Sty 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32414 Przeczytał: 126 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:40, 11 Sty 2016 Powrót do góry

Anioł Pański: w naszym chrzcie, jak w chrzcie Jezusa, najważniejszy Duch Święty
(...)
http://www.traditia.fora.pl/audiencje-ogolne-katechezy-srodowe-homilie-franciszka,90/aniol-panski-w-naszym-chrzcie-jak-w-chrzcie-jezusa,14038.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 11:39, 06 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32414 Przeczytał: 126 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:23, 09 Sty 2017 Powrót do góry

A.D. 2017 rok


Papież ochrzcił 28 dzieci

Image

28 niemowląt – 13 dziewczynek i 15 chłopców ochrzcił w niedzielę Franciszek w Kaplicy Sykstyńskiej. Trzech chłopców przybrało imię patrona Ojca Świętego – Franciszka, a dwóch innych przybrało je jako drugie. Tradycyjnie w niedzielę Chrztu Pańskiego papież chrzci niemowlęta.

W swojej homilii Franciszek przypomniał rodzicom, że prosili dla swoich dzieci o wiarę, którą zostaną obdarzone w sakramencie Chrztu św. Oznacza to życie wiarą, aby wiara była przeżywana, aby była podążaniem drogą wiary i świadczeniem o wierze. Wiara bowiem nie ogranicza się do odmawiania Credo w niedzielę, gdy idziemy na Mszę św., ale jest uwierzeniem w Tego, który jest Prawdą – Boga Ojca, Syna, który został posłany i w Ducha Świętego, który nas ożywia. „Ale wiara jest też powierzeniem się Bogu – i tego musicie nauczyć - waszym przykładem, waszym życiem” – powiedział papież, zwracając się do rodziców i chrzestnych.

Ojciec Święty dodał, że wiara jest też światłem. Podczas uroczystości Chrztu św. rodzice i chrzestni otrzymują zapaloną świecę, podobnie jak w początkach Kościoła. Dlatego wówczas chrzest był nazywany iluminacją, bo wiara oświeca serce. „Prosiliście o wiarę. Kościół obdarza wasze dzieci wiarą poprzez chrzest, a waszym zadaniem jest jej rozwijanie, strzeżenie, aby stała się świadectwem dla innych. To jest sens tej ceremonii” – podkreślił Franciszek.

Nawiązując do płaczu niemowląt, Ojciec Święty wyznał, że lubi myśleć, iż pierwszym kazaniem Pana Jezusa był jego płacz w żłóbku. I - podobnie jak w latach poprzednich - dodał, że jeśli któreś z niemowląt zapłacze, bo jest głodne, matka powinna je bez skrępowania nakarmić.

Wraz z papieżem Eucharystię koncelebrowali: prefekt Domu Papieskiego abp Georg Gänswein, jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski, rektor Papieskiej Akademii Kościelnej, a zarazem wicekamerling Świętego Kościoła Rzymskiego abp Giampiero Gloder oraz sekretarz Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, bp Fernando Vérgez Alzaga LC.

Najczęściej niemowlęta chrzczone przez papieża to dzieci pracowników instytucji watykańskich, które nie ukończyły jeszcze trzech miesięcy. Dotychczas Franciszek ochrzcił podczas podobnych uroczystości (łącznie z niedzielną) 119 dzieci.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32414 Przeczytał: 126 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:14, 10 Sty 2022 Powrót do góry

A.D. 2022 rok

Papież ochrzcił szesnaścioro dzieci w Kaplicy Sykstyńskiej

Image

Po rocznej przerwie wywołanej pandemią Papież Franciszek znów udzielił sakramentu chrztu dzieciom pracowników Watykanu. Zgodnie z tradycją Msza sprawowana była w Kaplicy Sykstyńskiej w święto Chrztu Pańskiego. Ceremonia odbyła się z uwzględnieniem obostrzeń sanitarnych.

Ojciec Święty ochrzcił dziewięć dziewczynek i siedmiu chłopców. W czasie liturgii Papieża wspomagał kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski. W improwizowanej homilii Franciszek mówił o zadaniu rodziców i chrzestnych.

„Te dzieci dzisiaj przychodzą tu z «ogołoconą duszą», aby otrzymać usprawiedliwienie Boga, moc Jezusa, siłę by iść w życiu naprzód, aby otrzymać tożsamość chrześcijańską. Wasze dzieci otrzymują dzisiaj tożsamość chrześcijańską, a wy rodzice i rodzice chrzestni musicie strzec tej tożsamości – mówił Papież. - To jest wasze zadanie: strzec tożsamości chrześcijańskiej waszych dzieci. Jest to dzieło na całe życie, ale będziecie to czynić z pomocą światła, które dzisiaj otrzymają. To jest przesłanie dnia dzisiejszego: strzeżcie chrześcijańskiej tożsamości waszych dzieci.“

Franciszek zauważył, że liturgia chrzcielna może być dla dzieci za długa i mogą się źle czuć w otoczeniu, którego nie znają, dlatego też zachęcał rodziców, by zadbali o swe pociechy.

„One są tu najważniejsze. Starajcie się, aby się nie przegrzały, zdejmijcie im coś, niech czują się dobrze – zachęcał Franciszek. – Jeśli są głodne spokojnie nakarmcie je tu, przed Panem. Nie ma problemu. Jeśli krzyczą, pozwólcie im na to, bo one mają ducha wspólnoty, możemy powiedzieć - ducha orkiestry, bycia razem. Wystarczy, że jedno zacznie płakać, a ponieważ wszystkie są muzykalne, od razu zaczyna się występ orkiestry.“

Zwyczaj chrztu dzieci w Kaplicy Sykstyńskiej wprowadził św. Jan Paweł II w 1981 roku.

[link widoczny dla zalogowanych]Franciszek do rodziców i chrzestnych: strzeżcie tożsamości chrześcijańskiej swoich dzieci

O zadaniu rodziców i chrzestnych, którym jest strzeżenie tożsamości chrześcijańskiej przypomniał papież udzielając sakramentu chrztu świętego 16 noworodkom w Kaplicy Sykstyńskiej w święto Chrztu Pańskiego. Były to dzieci pracowników instytucji watykańskich i Stolicy Apostolskiej. W ubiegłym roku, z powodu pandemii, wyjątkowo Franciszek nie udzielił sakramentu chrztu dzieciom. W dzisiejszej uroczystości papieża wspomagał kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)