Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież ustanowi komisję ds. diakonatu kobiet w Kościele Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:05, 12 Maj 2016 Powrót do góry

Spotkanie Franciszka z przełożonymi generalnymi zakonów żeńskich ...


Papież ustanowi komisję ds. diakonatu kobiet

Image

Powołanie komisji ds. zbadania diakonatu kobiet zapowiedział Franciszek podczas spotkania z uczestniczkami posiedzenia Międzynarodowej Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich (UISG), które odbywa się obecnie w Rzymie.

Wspomniał o tym w czasie audiencji, udzielonej 12 maja około 900 przedstawicielkom tej organizacji oraz żeńskich wspólnot zakonnych.

W przemówieniu do zakonnic papież zapowiedział, że utworzy komisję do zbadania możliwości przyznania kobietom posługi w Kościele w charakterze diakonis.

Następnie uczestniczki spotkania zaczęły zadawać mu pytania, z których jedno dotyczyło "przyczyn wykluczania kobiet ze służenia Kościołowi w postaci diakonatu". Zakonnice przypomniały Ojcu Świętemu, że posługa taka istniała już w Kościele pierwotnym i zapytały wprost: "Dlaczego nie utworzyć oficjalnej komisji, która mogłaby rozważyć to zagadnienie?".

W odpowiedzi na to pytanie Franciszek wyznał, że rozmawiał już kiedyś na ten temat z pewnym "dobrym, mądrym profesorem", który badał posługę diakonis w pierwszych wiekach Kościoła. Wyjaśnił, że nie było jeszcze wówczas jasne, jaka była ich rola. "Kim były te diakonise? Czy były wyświęcane czy nie?" - zapytał przyszły papież owego profesora. Tamten odpowiedział, że nie jest to do końca jednoznaczne, jaką rolę one pełniły.

"Czy utworzyć komisję oficjalną, która mogłaby zbadać tę kwestię?" - zapytał głośno Franciszek. I odpowiedział: "Myślę, że tak. Byłoby dobrze dla Kościoła wyjaśnić to. Zgadzam się". Oznajmił, że porozmawia o "zrobieniu czegoś w tym rodzaju", a następnie potwierdził: "Zgoda. Wydaje mi się pożyteczne, aby powstała komisja, która to dobrze wyjaśni".

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 15:18, 13 Maj 2016, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:29, 12 Maj 2016 Powrót do góry

Rzecznik Watykanu o powołaniu komisji ds. święcenia kobiet

Image

Jest nazbyt wcześnie, by powiedzieć co Ojciec Święty miał na myśli mówiąc o diakonacie kobiet - stwierdził w wypowiedzi dla dziennika Washington Post rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ.

Rzecznik Watykanu podkreślił, że nie ma jeszcze dokładnego zapisu rozmowy Franciszka z zakonnicą, która zadała jemu pytanie na temat możliwości diakonatu kobiet. Zaznaczył, że była to rozmowa spontaniczna i nie jest jasne czy papież nawiązywał do historycznej roli kobiet w Kościele pierwszych wieków jako diakonis.

Pytany czy chodzi o otwarcie drzwi dla utworzenia komisji badającej możliwość ustanowienia w Kościele katolickim diakonatu kobiet, ks. Lombardi stwierdził: "Myślę, że jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, co [papież] ma dokładnie na myśli". Pisząc o tym amerykański portal Crux przypomina, że kwestii diakonatu poświęcony był dokument Międzynarodowej Komisji Teologicznej zatytułowany "Diakonat: Ewolucja i perspektywy" z roku 2002 roku. Nie ma w nim wyraźnie mowy o diakonacie kobiet.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 15:11, 13 Maj 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:41, 12 Maj 2016 Powrót do góry

Teresa napisał:

(...) Pisząc o tym amerykański portal Crux przypomina, że kwestii diakonatu poświęcony był dokument Międzynarodowej Komisji Teologicznej zatytułowany "Diakonat: Ewolucja i perspektywy" z roku 2002 roku. Nie ma w nim wyraźnie mowy o diakonacie kobiet.


Nie - dla diakonatu kobiet Międzynarodowej Komisji Teologicznej

Obradująca w Watykanie Międzynarodowa Komisja Teologiczna nie podjęta decyzji o dopuszczeniu kobiet do diakonatu - podał francuski dziennik katolicki „La Croix". Poinformował o tym sekretarz generalny Komisji, szwajcarski teolog o. Georges Cottier OP. „Komisja wypowiedziała się raczej za wykluczeniem takiej możliwości" - czytamy w komunikacie ogłoszonym 1 października.

Komisja teologów podkreśliła, że diakonis, o których mówi tradycja Kościoła starożytnego, nie można po prostu porównywać z diakonami. Ojciec Cottier zaznaczył, że zarówno obrzęd ustanowienia, jak i rola, którą pełniły diakonisy, różniły je od diakonów. Teolog zauważył również, że analiza Komisji nie stwierdziła jedności sakramentu święceń. Różnica miedzy posługą biskupów i kapłanów z jednej strony a diakonów z drugiej staje się zrozumiała w kontekście głębszej jedności sakramentu święceń. „Komisja potwierdziła to nauczanie po uważnej analizie tradycji kościelnej, przede wszystkim nauczania Soboru Watykańskiego II i posoborowego nauczania Magisterium" - czytamy w komunikacie. Teraz do Urzędu Nauczycielskiego należy wypowiedzenie się w tej dziedzinie, dodał o. Cottier. Międzynarodowa Komisja Teologiczna podlega bezpośrednio Kongregacji Nauki Wiary; bada ona i pogłębia naukę wiary i moralności katolickiej.

(KAI)

Image


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:35, 09 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:53, 12 Maj 2016 Powrót do góry

O tym spotkaniu za stroną Radia Watykańskiego:


Przełożone zakonne u Papieża

Image

Przełożone zakonne u Papieża

Papież Franciszek spotkał się z ponad 800 siostrami z całego świata, uczestniczącymi w odbywającym się Rzymie zgromadzeniu Międzynarodowej Unii skupiającej generalne przełożone zakonne. Dyskutowały one m.in. o wizji żeńskiego życia konsekrowanego we współczesnym świecie i o nowych wyznaniach, jakie ten świat niesie. Mówiono też o konieczności większego docenienia kobiet, w tym właśnie sióstr zakonnych, przez Kościół hierarchiczny.

W tym kontekście wskazano, że zakonnice są coraz lepiej i wszechstronniej wykształcone i podejmują wyzwania, o jakich kiedyś nawet nie śmiały marzyć czy do których ich nie dopuszczano. Przypomniano też o konieczności większej współpracy międzyzakonnej w zglobalizowanym świecie, co powinno stanowić przeciwwagę dla wciąż zbyt często praktykowanego „współzawodnictwa charyzmatów” oraz troski tylko i wyłącznie o własne powołania i dzieła. Wskazano przy tym, że współczesne zakonnice powinny charakteryzować się wolnością w Chrystusie oraz być odważne, mądre i gotowe do podejmowania nowych wyznań.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:36, 09 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:53, 12 Maj 2016 Powrót do góry

Papież do zakonnic: wystrzegajcie się pokusy feminizmu

Image

Spotkanie Papieża z zakonnicami

Od dawna papieskie magisterium docenia geniusz kobiecy, a geniusz kobiecy chce, by w Kościele jeszcze bardziej brano go pod uwagę– tak można by streścić dzisiejsze spotkanie Franciszka z grupą ponad 800 przełożonych generalnych zakonów żeńskich. Papież odpowiadał na ich pytania, podzielone na cztery bloki tematyczne, w sprawach, które zakonnice uważają za najpilniejsze i oczekują jasnych odpowiedzi.

Pierwsze pytanie dotyczyło obecności kobiet w procesach decyzyjnych w Kościele. Papież przyznał od razu, że w tej sferze obecność kobiet jest raczej znikoma i dodał: „dla mnie bardzo ważne jest wypracowywanie decyzji, a nie tylko ich egzekwowanie, i dlatego ważne jest, by kobiety, czy to konsekrowane czy to świeckie, brały udział procesie refleksji i dyskusji. Bo kobieta patrzy na świat swoimi oczami, a my mężczyźni nie potrafimy patrzeć w ten sam sposób”.

Zakonnice zapytały się Papieża, czy nie mogłyby głosić homilii w czasie Eucharystii. Franciszek stwierdza jednoznacznie, że nie istnieją powody, dla których kobieta, świecka czy konsekrowana, nie miałaby głosić kazania w czasie liturgii słowa. Co innego jednak Msza św., bo są to kwestie, które należą do porządku liturgicznego i dogmatycznego. Każda Eucharystia, choć podzielona na różne fazy, jest jednak jedną liturgią, której przewodniczy Chrystus w osobie kapłana. A że święceń kapłańskich nie udziela się kobietom, nie mogą one zatem głosić homilii. Franciszek dodał, że napotykamy tu dwie pokusy, których powinniśmy się wystrzegać. Pierwsza to feminizm. Rola kobiety w Kościele nie wynika z feminizmu, lecz z praw osoby ochrzczonej, posiadającej własne charyzmaty i dary, które otrzymała od Ducha Świętego. Druga natomiast pułapka to klerykalizm, który jest, jak zaznaczył, postawą grzeszną. Jest w tym zarówno wina kapłana, który chce sterować świeckimi, ale i świeckich, którzy się na to zgadzają, bo tak jest wygodniej.

W drugim bloku pytań padł wniosek o zbadanie możliwości dopuszczania kobiet do diakonatu stałego na wzór Kościoła antycznego. Papież zauważył, że rola tak zwanych diakonis w pierwotnym chrześcijaństwie nie jest całkiem jasna. „Zapytam się Kongregacji Nauki Wiary, czy zostały przeprowadzone badania na ten temat, i polecę ustanowić oficjalną komisję, która zajmie się tą sprawą. Myślę, że Kościół skorzysta na wyjaśnieniu tej kwestii” – odpowiedział Ojciec Święty.

Zapytany, jak zapewnić pełniejsze włączanie się kobiet w życie Kościoła, Papież stwierdził, że zakonnice powinny na pewno uczestniczyć w sesjach plenarnych Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego. Napiętnował natomiast wypaczenia w posłudze zakonnic, kiedy na przykład siostry nie opiekują się ludźmi, ich duchowymi potrzebami, ale troszczą się o plebanię.

Na spotkaniu przełożonych generalnych z Papieżem była też mowa z zmianie reguł. Zakonnice skarżyły się, że niekiedy czują się „zablokowane” przez prawo kanoniczne, i dlatego pytały się Papieża, czy przewiduje jakieś zmiany. „Oczywiście, odpowiedział Franciszek, zmiany są potrzebne, ale po wspólnym rozeznaniu, które otworzy nas na natchnienia Ducha Świętego. Kodeks jest pomocą dyscyplinarną, pomocą w trosce o zbawienie dusz, narzędziem, można zmodyfikować różne jego części. Ale podkreślam, nigdy nie należy wprowadzać zmian, bez uprzedniego rozeznania osobistego i wspólnotowego” – zastrzegł Papież.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:37, 09 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 15:14, 13 Maj 2016 Powrót do góry

Papież ustanowi komisję ds. diakonatu kobiet w Kościele


Powołanie komisji ds. zbadania diakonatu kobiet zapowiedział Franciszek podczas spotkania z uczestniczkami posiedzenia Międzynarodowej Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich (UISG).

Wspomniał o tym w czasie audiencji, udzielonej 12 maja około 900 przedstawicielkom tej organizacji oraz żeńskich wspólnot zakonnych.

W przemówieniu do zakonnic papież zapowiedział, że utworzy komisję do zbadania możliwości przyznania kobietom posługi w Kościele w charakterze diakonis.

Następnie uczestniczki spotkania zaczęły zadawać mu pytania, z których jedno dotyczyło "przyczyn wykluczania kobiet ze służenia Kościołowi w postaci diakonatu". Zakonnice przypomniały Ojcu Świętemu, że posługa taka istniała już w Kościele pierwotnym i zapytały wprost: "Dlaczego nie utworzyć oficjalnej komisji, która mogłaby rozważyć to zagadnienie?".

W odpowiedzi na to pytanie Franciszek wyznał, że rozmawiał już kiedyś na ten temat z pewnym "dobrym, mądrym profesorem", który badał posługę diakonis w pierwszych wiekach Kościoła. Wyjaśnił, że nie było jeszcze wówczas jasne, jaka była ich rola. "Kim były te diakonise? Czy były wyświęcane czy nie?" - zapytał przyszły papież owego profesora. Tamten odpowiedział, że nie jest to do końca jednoznaczne, jaką rolę one pełniły.

"Czy utworzyć komisję oficjalną, która mogłaby zbadać tę kwestię?" - zapytał głośno Franciszek. I odpowiedział: "Myślę, że tak. Byłoby dobrze dla Kościoła wyjaśnić to. Zgadzam się". Oznajmił, że porozmawia o "zrobieniu czegoś w tym rodzaju", a następnie potwierdził: "Zgoda. Wydaje mi się pożyteczne, aby powstała komisja, która to dobrze wyjaśni".

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 14:41, 31 Mar 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 15:17, 13 Maj 2016 Powrót do góry

Owszem, w Kościele pierwszych wieków istniały tak zwane diakonisy. Jest to fakt. Jednak nie miały one władzy czy obowiązków takich jak diakoni. Ich jedyna posługa odnosiła się do czynności niesakramentalnych, sprawowanych czasem przez diakona. Do takich żądań należała pielęgnacja chorych czy namaszczanie ciał katechumenów przed przyjęciem Chrztu św. Nie były to zatem czynności sakramentalne, a jedynie pewne posługi, jakie diakonisy pełniły tylko i wyłącznie względem kobiet chrześcijanek – kierując się względami przyzwoitości – diakonisa zajmowała się kobietami, diakon mężczyznami. Diakonisy znikły wraz z rezygnacją na namaszczanie olejkami przed chrztem, zaś funkcje pielęgnacyjne przejęły z czasem zakony i inne instytuty dobroczynne.

Tak samo nigdy, przenigdy (poza dzisiejszymi czasami nadużyć) kobiety nie były szafarkami czy to Eucharystii, czy innych sakramentów. Ich funkcja w liturgii była wtórna, przejściowa i wymuszona względami przyzwoitości i wstrzemięźliwości, przy wymogach dawnych form liturgii.

tu pisałam:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/kobiety-przy-oltarzu-od-kiedy,33.html#69526
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:25, 14 Maj 2016 Powrót do góry

Ks. Lombardi o diakonisach

Image

Watykański rzecznik apeluje o uczciwe informowanie o tym, co Papież mówił wczoraj o diakonacie kobiet na spotkaniu z przełożonymi generalnymi zakonów żeńskich. Przedstawiły one szereg postulatów odnośnie do pełniejszego udziału kobiet w życiu Kościoła. Jeden z nich dotyczył diakonatu stałego, w nawiązaniu do posługi diakonis w Kościele pierwotnym. Odpowiadając na tę sugestię, Franciszek od razu zastrzegł, że charakter posługi kobiet zwanych wówczas diakonisami wcale nie jest jasny. Obiecał jednak wyjaśnić tę kwestię, a nawet powołać w tej sprawie komisję.

Dziś wiele mediów, również kościelnych, relacjonując tę wypowiedź podało wiadomość o otwartości Papieża na wyświęcanie kobiet. Zdaniem ks. Federica Lombardiego jest to nieuczciwe: Franciszek nie powiedział, że chce wprowadzić diakonat kobiet, ani tym bardziej nie mówił o święceniach kapłańskich. Wręcz przeciwnie, odpowiadając na pytanie o możliwość głoszenia przez nie kazań podczas Eucharystii dał do zrozumienia, że w ogóle nie bierze tego pod uwagę – powiedział watykański rzecznik. Przypomniał ponadto, że kwestia diakonatu kobiet była już przez Kościół badana. W 2002 r. Międzynarodowa Komisja Teologiczna wydała w tej sprawie ważny dokument.

[link widoczny dla zalogowanych]



Jak najbardziej zgadzam się z tą wypowiedzią ks. Lombardiego, gdyż przejrzałam wiele stron zagranicznych i polskich (powyżej są wpisane te newsy z polskich stron) i jak najbardziej było to bardzo naciągane, po prostu była to manipulacja słowami.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:40, 09 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:30, 14 Maj 2016 Powrót do góry

Rzym: zakonnice obstają przy diakonacie

Image

Matka Carmen Sammut, przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych

Zakonnice nie rezygnują z ubiegania się o diakonat. „Wydaje się nam, że przyznanie nam diakonatu byłby słuszne, ponieważ ludzie w ten właśnie sposób nas postrzegają i wiele z nas jest powołanych do pełnienia posługi, która w rzeczywistości jest diakonatem” – oświadczyła matka Carmen Sammut, przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zakonów Żeńskich w wywiadzie dla dziennika La Repubblica.

Dopuszczanie kobiet do diakonatu to jeden z wielu postulatów, które zakonnice wysunęły w ubiegły czwartek podczas spotkania z Papieżem. Siostry odwoływały się do praktyki pierwotnego Kościoła. Franciszek od razu jednak zastrzegł, że charakter posługi tak zwanych diakonis w pierwotnym Kościele nie jest jasny. Obiecał to sprawdzić, a nawet powołać w tym celu komisję. Wczoraj wypowiedział się w tej sprawie watykański rzecznik, przypominając, że Kościół badał już tę sprawę, a Międzynarodowa Komisja Teologiczna poświęciła temu ważny dokument.

Zdaniem matki Sammut kwestia bynajmniej nie jest zamknięta i ważne jest, by zaczęto o tym rozmawiać. Przypomina ona, że Jezus był blisko kobiet, pozwalał sobie na zachowania, które w tamtej epoce uchodziły za gorszące. „Potem jednak, niestety, Kościół rozdzielił mężczyzny i kobiety, i jest to podział katastrofalny” – podkreśla maltańska zakonnica. Nie ukrywa ona swego rozgoryczenia faktem, że na Ostatniej Wieczerzy Jezus jest przedstawiany wyłącznie w gronie mężczyzn. Wieczerza bez kobiet wydaje się jej niemożliwa. W każdym razie taka wizja Kościoła, w którego kierowniczym gronie są tylko mężczyźni, zakorzeniła się na dobre. „Myślę, że nadszedł czas, aby się od niej wyzwolić i przywiązywać należytą wagę do obecności kobiet w Kościele” – powiedziała przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych. Zastrzegła ona jednak, że zakonnice nie marzą o kapłaństwie i biskupstwie. Chcemy jednak, aby uznano nasz diakonat jako posługę, bo jest to korzystne dla ludzi – dodała matka Carmen Sammut.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:42, 09 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:14, 14 Maj 2016 Powrót do góry

[Arcybiskup Sheen] nie miał wyrozumiałości dla okrzyków lewicy domagającej się, aby kobiety wyświęcane były na księży. "Gdyby nasz Pan pragnął, aby kobiety były księżmi, a nie symbolami Kościoła, uczyniłby kapłanem swoją Niepokalaną Dziewiczą Matkę" - argumentował Sheen.

Źródło: Thomas C. Reeves, "America's Bishop. The Life and Times of Fulton J. Sheen", 2001r., str. 334-335.

I zapewne takie samo zdanie abp Sheen miałby odnośnie tych zakonnic. A druga sprawa, cóż to za strój? Matki Carmen Sammut przewodniczącej Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Confused W każdym bądź razie nauka Kościoła w tym temacie jest im obca. Wskazana lektura tu:


Ekskomunika za usiłowanie udzielenia święceń kobietom
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/ekskomunika-za-usilowanie-udzielenia-swiecen-kobietom,522.html#1515


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:43, 09 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:41, 16 Maj 2016 Powrót do góry

Nie będzie szybkich decyzji w sprawie diakonatu dla kobiet

Image

Papież w Auli Pawła VI

W kwestii ewentualnego diakonatu dla kobiet nie należy się spodziewać szybkich decyzji – zapowiada sekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. Jeśli Papież ustanowi komisję dla zbadania tego problemu, to czeka ją żmudna praca naukowa. Będzie bowiem trzeba przeprowadzić poważne badania historyczne, sięgnąć daleko wstecz, przez całe stulecia, aby zrozumieć, czym była u początków Kościoła posługa tak zwanych diakonis i co mogłoby być jej ekwiwalentem w naszych czasach – powiedział bp Juan Ignacio Arrieta w wywiadzie dla włoskiej telewizji informacyjnej TGcom24.

Watykański hierarcha zaznacza, że owe diakonise prawdopodobnie nie miały nic wspólnego z naszym pojęciem diakonatu. Na pewno nie były kapłankami. Tymczasem rozpoczęta teraz dyskusja nad diakonatem grozi nam odrodzeniem innej debaty nad dopuszczaniem kobiet do kapłaństwa, co nie jest możliwe i czemu sam Papież jest przeciwny – podkreśla bp Arrieta.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:45, 09 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:35, 19 Cze 2016 Powrót do góry

Kard. Müller o diakonacie kobiet

Image

Studium zlecone przez papieża Franciszka na temat możliwości diakonatu kobiet zapewne nie doprowadzi do niczego nowego – powiedział w rozmowie z dziennikarzami prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller.

Niemiecki kardynał kurialny powiedział, że kierowana przez niego dykasteria przygotowuje obecnie listę ekspertów, ale przypomniał, że gruntowne studium przeprowadzono ponad dziesięć lat temu. Międzynarodowa Komisja Teologiczna opublikowała bowiem w roku 2002 dokument [link widoczny dla zalogowanych], w którego wypracowaniu wzięło udział wielu ekspertów w zakresie teologii systematycznej i dogmatycznej.

Wskazano w nim, że funkcje jakie diakonisy pełniły w Kościele pierwszych wieków nie były tożsame z tą, jaką pełnią dziś diakoni. Stwierdzono w nim, że kobiety nie mogą być dopuszczone do święcenia diakonatu, chociaż sprawę pozostawiono rozeznaniu Magisterium Kościoła.

Kardynał Müller przypomniał, że sam napisał trzy książki na ten temat, zbierając w nich teksty Ojców Kościoła pierwszych wieków. Mimo to ustanowił komisję do zbadania kwestii diakonis w Kościele pierwotnym.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 14:41, 27 Sty 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:54, 02 Sie 2016 Powrót do góry

A jednak! Dziś możemy przeczytać:

Papież powołał komisje do zbadania kwestii diakonatu kobiet

Image

Ojciec Święty powołał komisję, której celem będzie przeanalizowanie możliwości dopuszczenia kobiet do diakonatu. Decyzja ta jest owocem spotkania z grupą ponad 800 przełożonych generalnych zakonów żeńskich, które miało miejsce 12 maja. Franciszek odpowiadał wtedy na ich pytania, podzielone na cztery bloki tematyczne, w sprawach, które zakonnice uważają za najpilniejsze i oczekują jasnych odpowiedzi.

W jednym z bloków padł wówczas wniosek o zbadanie możliwości dopuszczania kobiet do diakonatu stałego na wzór Kościoła antycznego. Papież zauważył, że rola tak zwanych diakonis w pierwotnym chrześcijaństwie nie jest całkiem jasna. „Zapytam się Kongregacji Nauki Wiary, czy zostały przeprowadzone badania na ten temat, i polecę ustanowić oficjalną komisję, która zajmie się tą sprawą. Myślę, że Kościół skorzysta na wyjaśnieniu tej kwestii” – odpowiedział wówczas Ojciec Święty.

Jak podaje opublikowany komunikat w tej sprawie, Papież podjął decyzję o powołaniu komisji po intensywnej modlitwie i dojrzałej refleksji. Przewodniczyć jej będzie abp Luis Francisco Ladaria Ferrer SJ, sekretarz Kongregacji Nauki Wiary. Ponadto w jej skład wejdzie 12 członków.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:46, 09 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:16, 19 Lis 2016 Powrót do góry

Kwestia diakonatu kobiet daleka od rozstrzygnięcia

Image

Głośna ostatnio sprawa diakonatu kobiet jest daleka od rozstrzygnięcia - powiedział agencji Zenit sekretarz Kongregacji Nauki Wiary abp Luis Francisco Ladaria Ferrer. Zaznaczył, że jako przewodniczący specjalnie w tym celu powołanej komisji zapewnił, że badania tego problemu odbywa się bez pośpiechu i bez nacisków, ma to być bowiem "spokojna refleksja, bez ponagleń".

Według abp. Ferrera na obecnym etapie papież chce przeprowadzić obiektywne studium, nie po to jednak, by podejmować decyzję, ale aby zbadać, jak to wyglądało w pierwszych wiekach Kościoła. „Nie stawiamy przed sobą celów ekumenicznych, ale chcemy dać Ojcu Świętemu jedynie pewne elementy co do oceny i nic więcej” – podkreślił abp Ladaria. Dodał, że ma to być „spokojna refleksja bez nacisków i ponagleń do podjęcia decyzji w szybkim czasie”.

Nawiązując do niedawnej podróży papieża do Szwecji w związku z rozpoczęciem obchodów 500. rocznicy Reformacji, zaznaczył, że wizyta ta nie miała wprawdzie za zadanie podejmowania ostatecznych rozstrzygnięć, była jednak znaczącym krokiem w budowaniu wzajemnego zrozumienia na drodze dialogu chrześcijańskiego. „Nie da się zaprzeczyć, że było to spotkanie o wymiarze proroczym” – podkreślił arcybiskup. Dodał, że w znanym mu dobrze środowisku kościelnym wzbudziła ona reakcje pozytywne.

Abp Ladaria zwrócił uwagę, że Kongregacja Nauki Wiary nie uczestniczy bezpośrednio w dialogu ekumenicznym, gdyż należy to do kompetencji Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. Jest jednak bardzo zainteresowana wynikami takich rozmów, oceniając je pod względem doktrynalnym, jako że właśnie jej obowiązkiem jest strzeżenie wiary. Zadanie to - wspierania i obrony wiary - powierzył jej w swoim czasie bł. Paweł VI. „Nasza praca w tym wypadku polega na sięganiu «ad intra» [do wnętrza] Kościoła, aby wiara katolicka była lepiej strzeżona, badana i przeżywana” – podkreślił abp Ladaria. Jego zdaniem „piękne jest to, iż ekumenizm wywołuje naszą refleksję wewnętrzną”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 14:46, 31 Mar 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:11, 08 Kwi 2020 Powrót do góry

Watykan: papież powołał nową komisję do przestudiowania diakonatu kobiet

Image

Ojciec Święty, podczas niedawnej audiencji, udzielonej jego eminencji, kard. Luisowi Francisco Ladarii Ferrer, SJ, prefektowi Kongregacji Nauki Wiary, postanowił powołać nową komisję do spraw badania diakonatu kobiet – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Franciszek zapowiedział utworzenie takiego organu na zakończenie Synodu dla Amazonii.

Przewodniczącym tej komisji Ojciec Święty ustanowił kard. Giuseppe Petrocchiego, arcybiskupa l'Aquila, zaś sekretarzem ks. Denisa Dupont-Fauville, urzędnika Kongregacji Nauki Wiary.

Członkami tej komisji zostali:

Prof. Catherine Brown Tkacz, Lwów (Ukraina).

Prof. Dominic Cerrato, Steubenville (USA) - diakon stały.

Ks. prof. Santiago del Cura Elena, Burgos (Hiszpania).

Pani prof. Caroline Farey, Shrewsbury (Wielka Brytania).

Pani prof. Barbara Hallensleben, Fryburg (Szwajcaria).

Ks. prof. Manfred Hauke, Lugano (Szwajcaria).

Prof. James Keating, Omaha (USA) - diakon stały.

Ks. prof. Angelo Lameri, Crema (Włochy).

Prof. Rosalba Manes, Viterbo (Włochy).

Pani prof. Anne-Marie Pelletier, Paryż (Francja).

Już wcześniej, 2 sierpnia 2016 roku papież Franciszek ustanowił komisję do przestudiowania diakonatu kobiet. Na jej czele stał ówczesny sekretarz Kongregacji Nauki Wiary (obecnie prefekt) abp Luis Ladaria Ferrer, SJ.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)