Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Rozpoczęła się papieska podróż do Emiratów Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:34, 04 Lut 2019 Powrót do góry

Rozpoczęła się papieska podróż do Emiratów

Image

Papież Franciszek poprosił o modlitwę w intencji swej podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Stwierdził, że „jedzie tam jako brat, by wspólnie zapisać nową kartę dialogu i razem przejść szlakami pokoju”.

Ojciec Święty podkreślił, że będzie to podróż krótka, ale ważna. Obserwatorzy już okrzyknęli ją „historyczną” biorąc pod uwagę fakt, że nigdy dotąd żaden papież nie odwiedził Półwyspu Arabskiego.

Przed wyruszeniem w drogę Ojciec Święty spotkał się z grupą bliskowschodnich uchodźców, którym pomoc niesie papieski jałmużnik oraz Wspólnota św. Idziego. Odwiedził też ośrodek dla bezdomnych leżący nieopodal rzymskiego lotniska Fiumicino. Struktura ta stanowi część większego projektu „Życie w tranzycie, ludzkie oblicze lotniska”, który zapewnia pomoc bezdomnym koczującym w pobliżu portów lotniczych. Projekt ruszył w 2017 r. i realizowany jest we współpracy Lotnisk Rzymskich (Aeroporti di Roma), Caritas Rzymu i parafii obejmującej teren lotniska Fiumicino.

Podróż do Emiratów jest 27. pielgrzymką zagraniczną Papieża Franciszka. Odbywa się pod hasłem: „Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju”. Głównym celem tej wizyty jest udział Ojca Świętego w spotkaniu międzyreligijnym, którego tematem jest: „Braterstwo ludzkie”. Papież odprawi także Eucharystię dla wspólnoty katolickiej.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:41, 04 Lut 2019 Powrót do góry

Program papieskiej wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Image

„Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju” – pod takim hasłem w dniach 3-5 lutego br. Franciszek odwiedzi Zjednoczone Emiraty Arabskie. Głównym celem tej wizyty jest jego udział w spotkaniu międzyreligijnym, którego temat brzmi: “Braterstwo ludzkie”. Będzie to pierwszy pobyt głowy Kościoła katolickiego w tym kraju i w ogóle na Półwyspie Arabskim. Będzie to zarazem 27. podróż zagraniczna papieża Bergoglio.

Publikujemy szczegółowy program papieskiej wizyty:

Niedziela 3 lutego 2019 r. – RZYM – ABU DABI

13. 00 – Wylot samolotem z Rzymu / Fiumicino do Abu Zabi
22.00 (19.00 czasu polskiego) – Przylot na lotnisko w Abu Zabi – POWITANIE OFICJALNE

Poniedziałek, 4 lutego 2019 r. – ABU ZABI

12. 00 (9.00 czasu polskiego) – UROCZYSTOŚĆ POWITANIA przy głównym wejściu do Pałacu Prezydenckiego
12. 20 (9.20) – WIZYTA OFICJALNA U NASTĘPCY TRONU w Pałacu Prezydenckim
17. 00 (14.00) – SPOTKANIE PRYWATNE Z CZŁONKAMI MUZUŁMAŃSKIEJ RADY STARSZYCH w Wielkim Meczecie Szejka Zayeda
18. 10 (15.10) – SPOTKANIE MIĘDZYRELIGIJNE przy Pomniku Założyciela. Przemówienie Ojca Świętego

Wtorek 5 lutego 2019 r. – ABU ZABI – RZYM

9.15 (6.15 czasu polskiego) – Nawiedzenie katedry w formie prywatnej
10.30 (7.30) – MSZA ŚW. na stadionie ZAYED SPORTS CITY. Homilia Ojca Świętego
12.40 (9.40) – UROCZYSTOŚĆ POŻEGNALNA na lotnisku prezydenckim w Abu Zabi
13. 00 (10.00) – Wylot samolotem do Rzymu
17.00 – Przylot na międzynarodowe lotnisko Rzym-Ciampino

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:26, 04 Lut 2019 Powrót do góry

Królewska oprawa ceremonii powitania papieża

Image

Przed głównym wejściem do Pałacu Prezydenckiego w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi odbyła się w samo południe uroczystość powitania papieża Franciszka przez następcę tronu księcia Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana i Muhammada ibn Raszid Al Maktuma, premiera i szejka Dubaju.

Ceremonia powitania papieża, głowy Państwa Watykańskiego, miała królewską oprawę. Trasę przejazdu kolumny papieskiej do pałacu prezydenckiego udekorowano flagami watykańskimi i ZEA. Na niedługo przed dojazdem do pałacowego kompleksu samochodowi (czarnemu KIA) towarzyszył oddział gwardii honorowej na koniach z flagami obu państw. Nad pałacem pojawiły się odrzutowce armii Emiaratów rozpylając dym w papieskich, żółto-białych barwach. Z armat oddano salwy honorowe.

Po przybyciu na pałacowy dziedziniec oddano wojskowe honory i odegrano hymny Watykanu i ZEA. Następnie nastąpiła prezentacja delegacji władz państwowych Emiratów i watykańskich z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

Po zakończeniu ceremonii książę Mohammed bin Zayed Al Nahyan i premier przeszli z papieżem do jednego z salonów monumentalnego, 70-kopułowego pałacu, na prywatne spotkanie.

Po rozmowie Franciszek wpisał się do Księgi Honorowej i wymieniono prezenty. Papież ofiarował srebrny medal na którym przedstawiono spotkanie św. Franciszka z sułtanem Malkiem al-Kamelem, które miało miejsce w 1219 r.. Dar ten nawiązywał do międzyreligijnego celu wizyty.

Po rozmowach Franciszek pojechał na obiad do Pałacu Al Mushrif, który jest jego rezydencją w czasie wizyty w ZEA.

Książę szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan urodził się w Al Ain w 1961 r. i jest synem nieżyjącego szejka Zayed bin Sultana Al Nahyana, nazywanego „Ojcem Narodu” i pierwszego prezydenta ZEA. Studiował w szkołach Al Ain i Abu Zabi. W 1979 roku wstąpił do prestiżowej brytyjskiej Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst, gdzie specjalizował się w lotach na śmigłowcach i taktycznych oraz spadochroniarstwie. Obecnie jest zastępcą naczelnego dowódcy sił zbrojnych ZEA. Jest żonaty z Salamą bint Hamdan Al Nahyana i ma czterech synów i pięć córek.

Po południu papież spotka się z członkami Muzułmańskiej Rady Starszych – Muslim Council of Elders. To założone w 2014 stowarzyszenie ma siedzibę w stolicy kraju – Abu Zabi, a jego celem jest przełamanie podziałów w łonie islamu, a także obrona tej religii przed ekstremistami, krzewienie przesłania ludzkich wartości i tolerancji. Na czele Rady stoi Ahmad al-Tayyeb – wielki szejk kairskiego Uniwersytetu al-Azhar.

Na miejsce spotkania, które – jak się podkreśla – będzie miało charakter prywatny, wybrano meczet szejka Zayida, największą świątynię islamską w Emiratach. Swą wspaniałą architekturą i rozmiarami może on konkurować z bazyliką św. Piotra. Sama tylko działka, którą zajmuje, jest o jedną czwartą większa niż powierzchnia Watykanu. Rekordowo wielka jest jego główna kopuła, największy na świecie jest też znajdujący się w głównej sali żyrandol. Dywan jakim jest wyłożona świątynia utkano z 35 ton wełny i bawełny. Wykonany z białego marmuru i złota meczet może pomieścić ponad 40 tys. wiernych.

Następnie papież uda się do Founder’s Memorial – supernowoczesnego centrum w Abu Zabi, wzniesionego ku czci założyciela państwa, na spotkanie międzyreligijne pod hasłem: “Braterstwo ludzkie”. Obok Franciszka w wydarzeniu wezmą udział m. in.: wielki szejk islamskiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, Ahmad al Tayyeb, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, norweski pastor Olav Fykse Tveit, minister tolerancji ZEA, szejk Nahyana bin Mubaraka Al Nahyana, sekretarz generalny Ligi Arabskiej, Ahmed Aboul Gheit, duchowi przywódcy muzułmanów sunnickich a także przedstawiciele judaizmu, buddyzmu i bahaitów.

Na liście mówców znaleźli się także Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, były Wielki Mufti Bośni i Hercegowiny Mustafa Cerić, patriarcha maronicki kard. Béchara Boutros Raï Bechara Rai i przewodniczący Wspólnoty Sant’Egidio, Marco Impagliazzo.

Dwudniowa “Globalna konferencja na temat braterstwa ludzkiego” z udziałem 700 uczestników, wśród których będzie kilku przywódców politycznych regionu, jest organizowana przez Muzułmańską Radę Starszych – Muslim Council of Elders. To założone w 2014 stowarzyszenie ma siedzibę w stolicy kraju – Abu Zabi, a jego celem jest przełamanie podziałów i waśni w łonie islamu, a także obrona tej religii przed ekstremistami, krzewienie przesłania ludzkich wartości i tolerancji. Na czele Rady stoi wielki szejk Ahmad al-Tayyeb z kairskiego Uniwersytetu al-Azhar.

Program konferencji składa się z trzech części tematycznych: “zasady braterstwa ludzkiego”, “wspólna odpowiedzialność” oraz “wyzwania i szanse”. Głównym inicjatorem konferencji jest rząd ZEA, który od lat zdecydowanie promuje idee tolerancji religijnej.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:30, 04 Lut 2019 Powrót do góry

Cytuję z powyższego artykułu powitania:

Cytat:
"Po rozmowie Franciszek wpisał się do Księgi Honorowej i wymieniono prezenty. Papież ofiarował srebrny medal na którym przedstawiono spotkanie św. Franciszka z sułtanem Malkiem al-Kamelem, które miało miejsce w 1219 r.. Dar ten nawiązywał do międzyreligijnego celu wizyty.

Ma to związek z jedną z Wypraw Krzyżowych.

W związku z V Wyprawą Krzyżową epizod z życia świętego Franciszka. W czasie jednej z niebezpiecznych przygód, kiedy jakimś cudem udało mu się uniknąć śmierci z rąk muzułmanów, okrwawiony i posiniaczony, św. Franciszek znalazł się przed sułtanem Malil-Al-Kamil`em. Towarzyszył mu tam jego współbrat Illuminato, który zapisał dialog biedaczyny z sułtanem:

Sułtan: „Twój Pan uczy w Ewangelii, że nie wolno odpłacać wam złem za zło. Jesteście nawet zobowiązani oddać swój płaszcz temu, który was o to prosi. Tym bardziej chyba wy chrześcijanie nie powinniście najeżdżać naszych ziem?”

Św. Franciszek: „Wydaje mi się sułtanie, że nie doczytałeś całej Ewangelii do końca. W innym bowiem miejscu Pan mówi: Jeśli twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. W ten sposób nasz Pan naucza, że nawet w przypadku bliskich nam osób: rodziny, krewnych, tych którzy są nam drodzy jak źrenica oka, jeśli oddalaliby nas oni od wiary i Bożej miłości, powinniśmy być gotowi do wykorzenienia ich z naszego życia. Właśnie dlatego chrześcijanie działają według sprawiedliwości kiedy najeżdżają te ziemie i walczą z wami, ponieważ wy bluźnicie Imieniu Chrystusa, i usiłujecie oddalić od religii jak najwięcej osób. Jeśli jednak chcielibyście wyznać wiarę i uwielbić Stworzyciela i Odkupiciela krzyżowcy kochaliby was jak siebie samych.”


Prezent bardzo wymowny, zapewne znają rozmowę tego spotkania z 1219 roku.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)