Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Słowa papieża Franciszka o "ludobójstwie Ormian" . Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:32, 13 Kwi 2015 Powrót do góry

To było do przewidzenia. Turcy "oburzeni" słowami prawdy papieża

Image

Słowa papieża o „ludobójstwie Ormian”, wypowiedziane dziś podczas Mszy św. w Watykanie z okazji setnej rocznicy tej tragedii, wywołały niezadowolenie władz tureckich. Po wystąpieniu Franciszka tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało nuncjusza apostolskiego w Ankarze abp. Antonio Lucibello, żądając wyjaśnień. Jednocześnie ambasador Turcji przy Watykanie Kenan Gürsoy odwołał zapowiedzianą wcześniej na dzisiaj konferencję prasową.

Ojciec Święty w kazaniu wygłoszonym podczas wspomnianej Mszy św., mówiąc o zagładzie Ormian w 1915 w ówczesnym Imperium Osmańskim, kilkakrotnie użył słowa „ludobójstwo”, podkreślając przy tym, że była to pierwsza tego rodzaju zbrodnia w XX wieku. To właśnie te sformułowania spowodowały ostre reakcje Ankary, która od początku, tzn. od stu lat, konsekwentnie zaprzecza, jakoby było to ludobójstwo.

Władze tureckie przyznają wprawdzie, że w 1915 rzeczywiście zginęło wielu Ormian, a także Asyryjczyków, Greków i członków innych narodów chrześcijańskich, ale uważają, że nastąpiło to w wyniku chorób, głodu i innych ciężkich zjawisk, związanych z toczącą się wówczas I wojną światową. Podkreślają ponadto, że zginęło wówczas również wielu Turków, a śmierci Ormian nie można nazywać ludobójstwem.

Próbując usprawiedliwić szczególną wrogość ówczesnych władz tureckich do Ormian i Greków, dzisiejsi politycy, a także naukowcy i inne środowiska w tym kraju powołują się również na to, że mniejszości te były postrzegane wówczas jako sympatycy, a nawet szpiedzy Rosji, która była wrogiem tego kraju.

Stolica Apostolska wielokrotnie potępiała ludobójstwo dokonane na narodzie ormiańskim. Już w 1915, gdy do papieża Benedykta XV zaczęły napływać pierwsze, przerażające doniesienia na ten temat, podjął on działania w obronie Ormian, wzywając władze osmańskie do natychmiastowego zaprzestania tych praktyk. O ludobójstwie wspomina też wspólne oświadczenie Jana Pawła II i katolikosa Garegina II, podpisane w czasie wizyty Ojca Świętego w Armenii we wrześniu 2001.

Również obecny papież, Jorge Mario Bergoglio, jako arcybiskup Buenos Aires utrzymywał bardzo dobre stosunki z mieszkającymi tam Ormianami i m.in. zezwolił na wmurowanie w ścianę jednej ze stołecznych szkół katolickich tablicy poświęconej ofiarom zagłady. W 2006 nazwał masakrę Ormian w 1915 „najcięższą zbrodnią Turcji osmańskiej”. A gdy został papieżem, w prywatnym przemówieniu do delegacji katolików ormiańskich 3 czerwca 2013 wspomniał o „pierwszym ludobójstwie XX wieku”.

Na te i wiele innych słów papieży, a także polityków, ludzi kultury, sztuki, nauki czy religii, mówiących o ludobójstwie, Ankara niezmiennie reaguje ostro, protestując i grożąc różnymi sankcjami w dziedzinie gospodarczej, politycznej i innych. Władze Turcji m.in. surowo zakazały mieszkającym tam Ormianom bicia w dzwony swych kościołów 24 kwietnia – w dniu setnej rocznicy rozpoczęcia zagłady. Zwierchnicy Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego zarządzili, aby we wszystkich należących do niego świątyniach w Armenii i w diasporze w tym dniu o godz. 19.15 rozległ się dźwięk dzwonów dla upamiętnienia tragicznej rocznicy.

Warto przypomnieć, że w dzisiejszym kazaniu w bazylice watykańskiej Ojciec Święty nie tylko mówił o masakrze Ormian, ale także modlił się, aby doszło do pojednania między tym narodem a Turkami i „aby pokój zapanował w Karabachu Górskim”. [Jest to obszar, zamieszkany w większości przez Ormian, ale który w czasach sowieckich należał, jako odrębny okręg, do Azerbejdżanu i który Ormianie odzyskali, przy pomocy wojsk rosyjskich, w 1992. Spór o Karabach jest do dzisiaj przyczyną napięć między Armenią a Azerbejdżanem – KAI.]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 10:19, 25 Kwi 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:40, 13 Kwi 2015 Powrót do góry

W maju 2013 r. gdy papież kanonizował 800 męczenników, których 500 lat temu zabito, bo nie chcieli przejść na wiarę Allaha, slowo islam nie padło:

http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/pierwsza-kanonizacja-papieza-franciszka,9746.html


... ale w czerwcu 2013 r. Turcja była oburzona na wypowiedź papieża Franciszka, po tym, jak Papież Franciszek nazwał masową zagładę Ormian podczas I wojny światowej „pierwszym ludobójstwem dwudziestego wieku”.

http://www.traditia.fora.pl/historia,41/paryz-uznal-rzez-ormian-turcja-zrywa-z-francja,7203.html#45164Kto jeszcze pamięta o Otranto?
(...)
http://www.traditia.fora.pl/historia,41/kto-jeszcze-pamieta-o-otranto,9774.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 13:17, 03 Lis 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:44, 13 Kwi 2015 Powrót do góry

Krótkie informacje i migawki filmowe z tej uroczystości można posłuchać i obejrzeć tu:

[link widoczny dla zalogowanych]

... trochę treści i zdjęcia:

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 12:30, 03 Lis 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:56, 13 Kwi 2015 Powrót do góry

Papież ogłosił św. Grzegorza z Nareku doktorem Kościoła powszechnego

Papież Franciszek ogłosił ormiańskiego filozofa, poetę i mistyka św. Grzegorza z Nareku doktorem Kościoła powszechnego. Został on 36. postacią chrześcijaństwa, obdarzoną przez Kościół katolicki tym tytułem.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]Kim są doktorzy, czyli nauczyciele Kościoła?
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 12:26, 03 Lis 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:30, 16 Kwi 2015 Powrót do góry

Tureckie reakcje na słowa papieża o ludobójstwie Ormian

Image

W Turcji nie umilkły jeszcze reakcje, zwłaszcza władz, na niedzielne słowa Papieża o „ludobójstwie Ormian”.

Turecki minister spraw zagranicznych na konferencji prasowej podczas wizyty w Mongolii groził nawet podjęciem kroków wobec Watykanu. Nie wyjaśnił jednak, na czym miałyby one polegać, a tylko zapowiedział, że władze je rozważą.

Szef urzędu ds. wyznań i przewodniczący parlamentu uznali użycie określenia „ludobójstwo” za niesprawiedliwe i dyskryminujące Turków, a premier zarzucił nawet Ojcu Świętemu „nieznajomość historii”. W gazetach pojawiły się tytuły „Nowa krucjata” albo „Papieżu, zajmij się własnymi sprawami”. Można tam też wyczytać, że Stolica Apostolska została podpłacona przez Ormian, by mówić o ich ludobójstwie.

Obserwatorzy zauważają jednak, że takie głosy pojawiają się wyłącznie w prasie zbliżonej do rządu, a pozostała polemiki z Watykanem nie podejmuje, podobnie jak i zwykli ludzie. Wezwanie do Turcji ambasadora przy Stolicy Apostolskiej nie oznacza bynajmniej zerwania z nią stosunków dyplomatycznych – powiedział w wywiadzie dla gazety „Zaman” jego poprzednik na tym stanowisku. Według dziennika „Hürriyet” ambasador zapewne nie powróci do Watykanu przed wyborami planowanymi w Turcji na 7 czerwca, a cała antypapieska polemika służy przedwyborczej kampanii nacjonalistycznej partii islamskiej obecnego prezydenta.

Dodajmy, że mówiąc, iż masakrę Ormian sprzed stu lat „uznaje się powszechnie za pierwsze ludobójstwo XX wieku”, Franciszek cytował po prostu słowa Jana Pawła II z 2001 r. Również wtedy wywołało to ostre tureckie protesty, które po krótkim czasie ucichły.

„Strategia tureckiego rządu, by zmusić do milczenia o ludobójstwie Ormian, nie powiodła się i stąd tak nerwowe, ostre reakcje dyplomatyczne Turcji” – powiedział agencji Fides katolicki patriarcha ormiański Cylicji. Nerses Bedros XIX Tarmouni podkreśla, że Papież wypowiedział się zgodnie z własnym sumieniem i nikt nie może mu w tym przeszkodzić. Przypisywać jego słowom wrogość wobec Turcji czy wprost muzułmanów jest manipulacją. Mówiąc o ofiarach konfliktów takich jak na Bliskim Wschodzie, Franciszek ujmuje się zawsze za wszystkimi cierpiącymi, niezależnie od ich przynależności religijnej – przypomniał zwierzchnik katolickich Ormian.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 12:18, 03 Lis 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:31, 19 Kwi 2015 Powrót do góry

Szokujące odkrycie historyka: ludobójstwo Ormian to dzieło masonerii. Benedykt XV próbował temu zapobiec
(...)
http://www.traditia.fora.pl/historia,41/ludobojstwo-ormian-to-dzielo-masonerii-benedykt-xv-probowal,13078.html#62476
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:54, 25 Kwi 2016 Powrót do góry

W Turcji, mówienie o "ludobójstwie Ormian" może oznaczać trzy lata więzienia. Rząd turecki odmawia uznania ludobójstwa Ormian, co jest jednym ze źródeł napięć między Unią Europejską a Turcją, a także Stolicą Apostolską. Sądy tureckie skazują ludzi do trzech lat więzienia za wspomnienie Ludobójstwa Ormian w miejscach publicznych.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:24, 25 Kwi 2021 Powrót do góry

Watykan uczestniczy w obchodach rocznicy Zagłady Ormian

Image

Zagłada Ormian jest plamą na historii całej ludzkości – podkreślił kard. Leonardo Sandri podczas Mszy z okazji 106. rocznicy rozpoczęcia tego ludobójstwa. Szacuje się, że w latach 1915-1917 Turcy brutalnie wymordowali od 1,2 do 1,5 mln Ormian. Stolica Apostolska aktywnie włączyła się w upamiętnienie tego tragicznego wydarzenia.

Już tradycyjnie prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich uczestniczy tego dnia w katolickiej liturgii obrządku ormiańskiego w papieskim kolegium. Tym razem wygłosił również homilię. Natomiast jutro odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne, w którym weźmie udział przedstawiciel Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Rzymie abp Khajag Barsamian oraz przewodniczący Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch. Będzie ono miało miejsce w bazylice św. Bartłomieja (pierwotnie św. Wojciecha) na Wyspie Tyberyjskiej. Z woli Jana Pawła II świątynia ta jest rzymskim sanktuarium nowych męczenników. Jeden z jej ołtarzy jest poświęcony właśnie ofiarom ludobójstwa Ormian i zawiera ich relikwie. Warto bowiem pamiętać, że w setną rocznicę zagłady zwierzchnik Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego w obecności papieskiego wysłannika kard. Kurta Kocha uznał ich za świętych męczenników.

Wspominając dziś w homilii Ludobójstwo Ormian, kard. Sandri porównał je do zagłady Żydów. „Tak jak naród żydowski w czasie Szoah moglibyśmy pytać: gdzie był Bóg?” – mówił watykański purpurat. „Zanim jednak podejmiemy się odpowiedzi na to pytanie, trzeba się również zapytać: gdzie jest człowiek, dlaczego jego serce stworzone do dobra było w stanie posunąć się w nienawiści do eksterminacji swych braci?” Kard. Sandri podkreślił, że Metz Yegern – Wielkie Zło czy Wielka Zbrodnia, jak Ormianie nazywają tę zagładę, każe nam się zastanowić nad małymi przejawami zła w naszym życiu. „Wielkie negatywne wydarzenia zawsze są bowiem poprzedzone stopniowym znieczulaniem sumień” – zauważył szef watykańskiej dykasterii.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)