Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 W Wielki Czwartek Papież obmyje nogi nieletnim więźniom Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:03, 22 Mar 2013 Powrót do góry

Watykan: w Wielki Czwartek Papież obmyje nogi nieletnim więźniom

Image

Papież Franciszek odprawi wielkoczwartkową Liturgię Wieczerzy Pańskiej w więzieniu dla nieletnich, a nie, jak wcześniej planowano, w bazylice watykańskiej. Będzie to kontynuacja tego, co robił jako arcybiskup Buenos Aires, kiedy zawsze tę Mszę sprawował w więzieniu, szpitalu lub hospicjum, umywając tam stopy cierpiącym i odrzuconym. Ma to podkreślić wyjątkowy charakter tej liturgii, podczas której głosi się przykazanie miłości, a jego symbolicznym wyrazem jest właśnie umycie przez kapłana nóg dwunastu mężczyznom.

Franciszek odprawi Mszę w zakładzie karnym Casal del Marmo w Rzymie w Wielki Czwartek o godz. 17:30. Miejsce to odwiedził wcześniej Benedykt XVI. W więziennej kaplicy odprawił wówczas Eucharystię dla ok. 50 młodych więźniów oraz pracowników zakładu karnego. Mówił o tajemnicy miłości Boga do każdego człowieka. Rzymskie więzienie dla nieletnich jest miejscem szczególnym. Przetrzymywani są w nim ludzie różnych religii. Zdecydowana większość to imigranci w wieku od 14 do 18 lat, pochodzący głównie z Rumunii, a także z byłej Jugosławii, Albanii i Ameryki Południowej. Wcześniej w tym zakładzie karnym był także Jan Paweł II.

Biuro papieskich celebracji liturgicznych poinformowało, że pozostałe uroczystości Wielkiego Tygodnia odbywać się będą zgodnie z dotychczasowym zwyczajem: w Niedzielę Palmową Ojciec Święty będzie przewodniczył Eucharystii Męki Pańskiej na placu św. Piotra. W Wielki Czwartek odprawi w bazylice watykańskiej Mszę św. Krzyżma, podczas której kapłani ponawiają swoje przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi. W Wielki Piątek najpierw przewodniczyć będzie liturgii Męki Pańskiej w bazylice watykańskiej, a następnie nabożeństwu Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. W Wielką Sobotę Papież Franciszek będzie w bazylice watykańskiej przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej, a w Niedzielę Wielkanocną odprawi na placu św. Piotra uroczystą Eucharystię, po której udzieli błogosławieństwa „Urbi et Orbi”.

Warto w tym kontekście przypomnieć, że już Paweł VI starał się być w czasie najważniejszych wydarzeń liturgicznych Kościoła jak najbliżej zwykłych ludzi. W 1968 r. zamiast na Watykanie odprawił Pasterkę w hucie w leżącym na południu Włoch mieście Tarent, którego mieszkańcy szczególnie boleśnie doświadczali skutków ówczesnego kryzysu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 16:58, 30 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:07, 22 Mar 2013 Powrót do góry

Mszę Wieczerzy Pańskiej Papież będzie sprawował wśród muzułmanów

Image

Papież Franciszek zaskoczył dziś swą decyzją odnośnie Wielkiego Czwartku. Zapowiedział, że Mszę Wieczerzy Pańskiej będzie sprawował w rzymskim więzieniu dla nieletnich. To właśnie im, wzorem Chrystusa, umyje nogi. Będzie to tym bardziej niezwykłe, że większość więźniów tego zakładu karnego to muzułmanie - mówi ks. Sandro Spriano, odpowiedzialny za duszpasterstwo więzienne we włoskiej Caritas.

„Papież spotka się tam z grupą ok. 50 nieletnich obojga płci – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Spriano. – Niemal wszyscy to obcokrajowcy. Większość z nich to muzułmanie. Myślę, że ten gest bliskości z nimi będzie bardzo ważny. Ponieważ dla nas wszystkich więźniowie są symbolem zła. W tym sensie są oni najuboższymi z ubogich. Są to ubodzy, o których nie chcemy nawet myśleć. Przypominają nam bowiem, że możemy być źli, możemy wyrządzić krzywdę bliźnim. Papież przychodzi do nich nie po to by ich chwalić, lecz by im powiedzieć, że również oni są kochani przez Jezusa Chrystusa”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 17:23, 30 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:57, 24 Mar 2013 Powrót do góry

Polecam ciekawy tekst:

23.03.2013

Mandatum pauperum

(...)

Mimo wszystko nie mam żalu do papieża Franciszka. Jest władcą suwerennym i może celebrować według własnej fantazji, byle zachował powagę sakramentu. Chciałbym tylko, żeby bardziej przejął się przykładem postaci, którą wybrał sobie na patrona i zachował umiar w wykonywaniu gestów pokory i miłości względem muzułmanów, a z pewnością, żeby nie umywał im nóg. Nie dlatego, że chrześcijanie nie powinni kochać mahometan. Sułtan powiedział do św. Franciszka z Asyżu: „Wasz Pan poucza w Ewangeliach, że nie powinniście odpłacać złem za zło i nie powinniście odmówić nawet płaszcza temu, kto wam chce zabrać tunikę. Tym bardziej wy, chrześcijanie, nie powinniście najeżdżać naszych ziem!”. Seraficki Święty odpowiedział: „Wydaje mi się, że nie czytałeś Panie całej Ewangelii. Gdzie indziej jest istotnie powiedziane: «Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. W ten sposób Jezus chciał nas pouczyć, że choćby jakiś człowiek był dla nas przyjacielem lub krewnym, lub nawet był nam drogi jak źrenica oka, musimy być gotowi oddalić go, wyrwać z korzeniem z naszego otoczenia, gdyby próbował oddalić nas od wiary i miłości naszego Boga. Dlatego właśnie chrześcijanie postępują słusznie kiedy zajmują wasze ziemie i walczą z wami, wy bowiem bezcześcicie imię Chrystusa i staracie się oddalić od religii tylu, ilu tylko możecie. Gdybyście natomiast chcieli poznać, wyznawać i czcić Stwórcę i Odkupiciela świata, kochalibyśmy was jak samych siebie!»” Cóż, zaraz po ogłoszeniu przez BBC zapowiedzi tego, że papież umyje nogi muzułmanom (choć ks. Lombardi nie wspominał o religii tych, którzy poddadzą się temu obrzędowi), jeden ze współpracowników mego kuzyna, człowiek, który dotąd wydawał się niezwykle sympatyczny, powiedział swoją pasztuńską angielszczyzną: „On już rozumie i ty też zrozumiesz – niedługo wszyscy będziecie czcić proroka, albo wszyscy będziecie myć nam nogi”.

Jacques Blutoir

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:26, 30 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:06, 28 Mar 2013 Powrót do góry

Papież umył stopy 12 nieletnim więźniom

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Po raz pierwszy w historii odprawiana przez Biskupa Rzymu wielkoczwartkowa Msza św. Wieczerzy Pańskiej była celebrowana w zakładzie karnym.

Papież Franciszek postanowił sprawować ją w rzymskim więzieniu dla nieletnich Casal del Marmo. Podczas liturgii, naśladując Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy, umył stopy 12 osadzonym różnych narodowości i religii, w tym 2 dziewczętom - jednej z Włoch i jednej z Serbii.

Wcześniej w niezwykle krótkiej, trwającej zaledwie trzy minuty homilii papież wyjaśnił znaczenie tego gestu. „Uczynił to Jezus, Bóg. I powiedział: dałem wam przykład, abyście i wy tak czynili. Taki przykład dał nam Bóg. Dla Niego najważniejsze to umyć nogi. Aby również dla nas najważniejsza była służba innym. Jest to symbol, znak. Myję nogi, jestem, by ci służyć. A my? Tu nie chodzi o to, byśmy codziennie myli sobie nawzajem nogi, lecz byśmy sobie pomagali. Kiedy ktoś mnie rozgniewa, umieć o tym zapomnieć, i spełnić przysługę, o którą mnie prosi. Również ja robię to, czego Jezus mnie nauczył. I czynię to z całego serca, bo jest to moim obowiązkiem, jako kapłana i biskupa. Ale jest to obowiązek, który odczuwam w sercu i chętnie go wypełniam. Chcę to robić, ponieważ tego nauczył mnie Pan. Ale również wy pomagajcie sobie nawzajem. Teraz podczas tej ceremonii, niech każdy z nas pomyśli, czy jestem gotowy służyć, pomagać drugiemu. Pomyśl tylko o tym. I wiedz, że ten znak jest wyrazem czułości Jezusa” – powiedział Ojciec Święty.

Podczas obrzędu umywania stóp Franciszek miał na sobie fartuch wykonany przez młodzież ze wspólnoty Villa di San Francesco w Belluno w północno-wschodnich Włoszech. Materiał, z którego go wykonano, pochodził z Ziemi Świętej.

Wraz z Ojcem Świętym Eucharystię w kaplicy pw. Ojca Miłosiernego koncelebrowali: papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej, kard. Agostino Vallini oraz kapelan placówki, ks. Gaetano Greco.

W liturgii wzięło udział 50 młodych więźniów, w tym 11 dziewcząt. Czytania mszalne oraz modlitwę wiernych powierzono samym osadzonym i ich wychowawcom. Papież osobiście udzielił im Komunii św. Na zakończenie odbyło się przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji. Dłuższą chwilę modlił się tam także Franciszek.

Mszę przygotowali członkowie stowarzyszenia Wolontariusze Casal Del Marmo oraz członkowie Odnowy w Duchu Świętym, którzy animują niedzielną Mszę w tym zakładzie karnym. Także tym razem śpiewali, akompaniując sobie na gitarze.

Niezwykle prosta liturgia trwała zaledwie 54 minuty.

Po Mszy św. papież spotka się z młodzieżą i personelem Casal del Marmo. Udział w tym wydarzeniu weźmie około 150 osób, w tym włoska minister sprawiedliwości, Paola Severino. Młodzi więźniowie podarują Ojcu Świętemu drewniany krucyfiks oraz klęcznik, wykonane własnoręcznie w warsztatach zakładu, natomiast papież Franciszek wręczy każdemu wielkanocne jajka i ciasto – tzw. colombę.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:25, 07 Kwi 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:10, 28 Mar 2013 Powrót do góry

Cytat:

Papież Franciszek postanowił sprawować ją w rzymskim więzieniu dla nieletnich Casal del Marmo. Podczas liturgii, naśladując Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy, umył stopy 12 osadzonym różnych narodowości i religii, w tym 2 dziewczętom - jednej z Włoch i jednej z Serbii.
(...)

Na blogu Rorate-Caeli piszą o tym odnośnie umycia stóp dziewczynom, " (...) że w Watykanie, po pewnym oporze, zaakceptowali to, powiedział ojciec Gaetano Greco, kapelan placówki, gdzie Papież przyjedzie dziś po południu."

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:21, 28 Mar 2013 Powrót do góry

Krótki filmik z więzienia dla nieletnich

http://www.youtube.com/watch?v=oGldOO5Bqus&feature=player_embedded


Koniec reformy reformy - przez przykład

[link widoczny dla zalogowanych]

Nie jest to już tradycyjne "mandatum" ale posoborowy "imperatum" ekumenizmu, feminizmu i horyzontalizmu. Czym nas papież Franciszek zaskoczy w Wielki Piątek?
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 18:01, 29 Mar 2013 Powrót do góry

29.03.2013

Miło pojechać do Rzymu

Najdroższa!

Miło pojechać do Rzymu. Niszczą tam teraz wszystko, co powierzchownie atrakcyjne w moim Kościele. Wielki to dla mnie smutek — ten jeden raz niezasłużony (…) W ciągu ostatniego miesiąca bardzo się postarzałem. Nie jestem chory, lecz osłabiony. Nie mam ochoty nigdzie iść i nic robić. Wiem, że jestem okropnym nudziarzem. Papież Franciszek wypruł ze mnie wnętrzności…

Twój Jacques

PS Jeśli spotkasz kardynałów Sodano i Bertone, pluń im w oczy.

----------------------------------------

Powyższe inspirowane jest listami Evelyna Waugh z połowy lat 60. XX w. – czasów po zakończeniu II Soboru Watykańskiego. Wystarczyło zmienić nazwiska, by okazało się jak znakomicie oddają uczucia towarzyszące mi od chwili zapowiedzi renuncjacji poprzedniego papieża. Widok obecnego, który wywraca do góry nogami (całowanymi nogami młodych muzułmanek) znaczenie obrzędów Wielkiego Czwartku, jest możliwy do zniesienia tylko, jeśli szczerze wierzyć, że mają tu zastosowanie słowa Chrystusa Pana: „Co ja czynię, ty teraz nie wiesz [rozumiesz], ale dowiesz się potem” (J 13,7). Jeśli papież uważa, że ktoś dzięki temu zyska wiarę, to nie protestuję. Nie chodzi przecież o mnie. Ja ufam, że wiary nie stracę, choć – jak Waugh – „trzymam się jej teraz z uporem pozbawionym radości”.

Jacques Blutoir

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:35, 01 Kwi 2013 Powrót do góry

Jeszcze jeden głos odnośnie gestu umycia nóg:

Pawel Milcarek
Przepraszam, że ją3ę, ale przy całej - także tutaj wyrażonej - otwartości na tę Mszę Wieczerzy w poprawczaku, mam na tym tle prostą wątpliwość: czy liturgiczny gest obmywania nóg ma rzeczywiście przede wszystkim takie znaczenie, że chodzi o pochylenie się nad słabymi i wykluczanymi - czy może raczej jest to powtórzenie gestu Chrystusa z wieczernika, gdzie obmył On nogi Apostołom (a nie biedakom, którymi przecież nigdy nie gardził), "już wykąpanym", na znak dokończenia ich duchowego oczyszczenia? Jest w tym mocna symbolika chrzcielna, ze znakiem, który zakłada, że obmywani pozwalają się obmyć właśnie dlatego, aby "mieć udział" z Jezusem. Tymczasem wydaje mi się, że przesuwamy się - nie tylko przez gest Franciszka - ku innej symbolice, przede wszystkim moralizującej: że trzeba być dobrym dla każdego i w tej dobroci pokornym. Wszystko to jest nadal piękne i potrzebne - ale już trochę zubożone w stosunku do "oryginału" z Wieczernika. Tak jak nasze personalistyczne chrześcijaństwo wieku XXI?

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wakeford
Użytkownik


Dołączył: 17 Lut 2011
Posty: 218 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 19:07, 01 Kwi 2013 Powrót do góry

Dr Paweł Milcarek jak zawsze w dobrotliwym i pojednawczym tonie być może nie zauważył, że w owej epoce personalistycznego chrześcijaństwa, jak pisze, innych kwestii jak bycie dobrym, miłym i uprzejmym już nie ma. Nie ma tu przesunięcia ku innej symbolice, ale raczej ku innej dogmatyce. Nikt bez powodu nie zmienia słów "za wielu" na "za wszystkich".
Szkoda, że my szare owieczki musimy tylko jakby wszystkiego się domyślać, sami dopowiadać, dlaczego nikt z Rzymu wprost nie powie o co chodzi? I to jest w porządku wobec nas?

Dlaczego są te wszystkie zmiany z obmyciem nóg, powrotem do "za wszystkich" - dlaczego nikt wiernym nic nie wyjaśnia? przecież wszyscy słyszą i widzą. To my jakieś intelektualne niedojdy jesteśmy? Rozumiem: posłuszeństwo, posłuszeństwo ...
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:18, 02 Kwi 2013 Powrót do góry

Ks. Lombardi dla agencji AP: "Papież nie złamał Prawa Kanonicznego. On tylko uczynił od niego wyjątek. (...) To była szczególna sytuacja, w której wykluczenie kobiet z grona obmytych mogłoby uniemożliwić uzyskania prostego celu - wyrażenia miłości do grupy, w której z pewnością nie znajduje się żaden ekspert w dziedzinie liturgiki"

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 22:03, 09 Kwi 2014 Powrót do góry

A.D. 2014 r. Papież w Wielki Czwartek odwiedzi niepełnosprawnych

Image

Podobnie jak w ubiegłym roku, Papież Franciszek nie będzie w Wielki Czwartek celebrował Mszy Wieczerzy Pańskiej w Watykanie ani w bazylice laterańskiej. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku odprawił ją w więzieniu dla niepełnoletnich Casal del Marmo. Tym razem miejscem liturgii będzie ośrodek rehabilitacyjny dla osób z ciężkimi rodzajami niepełnosprawności, położony w zachodniej części Wiecznego Miasta. Centro Santa Maria della Provvidenza prowadzi Fundacja Don Gnocchi, a więc bardzo zasłużona instytucja pozarządowa o inspiracji katolickiej, założona przez bł. ks. Carlo Gnocchiego. Ośrodek dysponuje 150 miejscami szpitalnymi dla osób z różnymi rodzajami upośledzeń i niepełnosprawności; prowadzi też dla nich szkolenia zawodowe.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:47, 30 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:50, 17 Kwi 2014 Powrót do góry

Papież obmyje stopy także muzułmaninowi

Image

Podczas wieczornej liturgii Wieczerzy Pańskiej w ośrodku dla osób niepełnosprawnych i starszych Santa Maria della Provvidenza w Rzymie Ojciec Święty obmyje dziś stopy 12 osobom.

Będzie wśród nich 9 Włochów, muzułmanin z Libii, młody człowiek z Zielonego Przylądka oraz kobieta z Etiopii - podała amerykańska agencja CNS.

W celebracji, która rozpocznie się o godz. 17.30 wezmą udział osoby goszczone w tym ośrodku oraz ich rodziny, personel i kierownictwo. Transmisję tego wydarzenia zapowiedziało na swych stronach Radio Watykańskie. Jak wiadomo przed rokiem Ojciec Święty sprawował liturgię Wieczerzy Pańskiej w rzymskim więzieniu dla nieletnich „Casal del Marmo”. Umył wówczas stopy 12 osadzonym różnych narodowości i religii, w tym 2 dziewczętom - jednej z Włoch i jednej z Serbii - muzułmance.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:50, 30 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:21, 11 Mar 2015 Powrót do góry

W Wielki Czwartek 2015 r. papież obmyje stopy więźniom

W Wielki Czwartek, 2 kwietnia br. Ojciec Święty uda się do rzymskiego więzienia Rebibbia, gdzie spotka się z więźniami – poinformowała Prefektura Domu Papieskiego.

Jak dalej podano, o godz. 17.30 Franciszek w tamtejszym kościele „Ojcze nasz” będzie przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, podczas której obmyje stopy niektórym uwięzionym kobietom i mężczyznom.

W Wielki Czwartek w 2013 r. Franciszek sprawował liturgię Wieczerzy Pańskiej w rzymskim więzieniu dla nieletnich „Casal del Marmo”, zaś w roku ubiegłym w kaplicy rzymskiego ośrodka dla osób niepełnosprawnych i w starszym wieku zwanego "Małym Domem Opatrzności Bożej”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 19:01, 30 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:27, 02 Kwi 2015 Powrót do góry

Msza Wieczerzy Pańskiej w więzieniu: Pan obmywa nas całych

Image

Również ja potrzebuję, by Pan obmył mnie z moich brudów, abym w coraz większym stopniu był waszym niewolnikiem, niewolnikiem w posługiwaniu ludziom, tak jak Jezus – powiedział Papież podczas liturgii Wielkiego Czwartku. Zgodnie ze swym wyniesionym z Buenos Aires zwyczajem Papież sprawował Mszę Wieczerzy Pańskiej w więzieniu, a konkretnie w wielkim kompleksie penitencjarnym Rebibbia w Rzymie. Chętnych do udziału w liturgii było dużo więcej niż zdołał pomieścić więzienny kościół. Tych, którzy pozostali poza świątynią i tam na ekranach śledzili przebieg Mszy Papież powitał zaraz po przyjeździe.

W więziennym kościele znalazło się miejsce dla 150 więźniów oraz 150 więźniarek. 15 z nim towarzyszyły dzieci, które wraz z nimi odbywają karę. W trakcie liturgii Papież umył nogi 6 kobietom i 6 mężczyznom. 7 z nich to Włosi. 3 pochodziło z Nigerii, a pozostali z Ekwadoru i Brazylii.

W homilii nawiązał do centralnego, jak podkreślił, zdania dzisiejszej Ewangelii: «Umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował».

„Jezus nas pokochał, Jezus nas kocha – mówił Papież. – Kocha bezgranicznie, zawsze, aż do końca. Miłość Jezusa do nas nie ma granic. Zawsze więcej, zawsze bardziej, niestrudzony w kochaniu. Kocha nas wszystkich, do tego stopnia, że daje własne życie za nas. Tak, oddaje życie za nas, za nas wszystkich, za każdego z nas. I Każdy z nas może powiedzieć: oddał życie za mnie. Oddał życie za ciebie i za ciebie, za mnie, za nich, za każdego, konkretnie, imię i nazwisko. Taka jest Jego miłość: osobista. Miłość Jezusa nigdy nie zawodzi. Bo On jest niestrudzony w kochaniu, przebaczaniu, przyjmowaniu nas. To w pierwszym rzędzie chciałem wam powiedzieć. Jezus do końca nas umiłował”.

W drugiej części homilii Franciszek wyjaśnił znaczenie liturgicznego gestu umycia nóg. Nawiązując do Ewangelii, podkreślił, że nawet uczniowie, nie rozumieli, dlaczego Jezus umywa im nogi.

„W tamtych czasach – mówił Franciszek – umycie nóg było pewnym zwyczajem. Bo ludzie przychodząc do domu, mieli brudne, zakurzone nogi. Drogi nie były wybrukowane. Przy wejściu do domu myto nogi. Ale nie czynił tego gospodarz domu, lecz niewolnik. Było to zajęcie niewolników. I Jezus tak jak niewolnik myje nasze nogi. I dlatego mówi do Piotra: teraz nie rozumiesz tego, co czynię, ale potem to zrozumiesz. Jezus do tego stopnia jest miłością, że stał się niewolnikiem, aby nam służyć, aby nas uzdrowić, oczyścić. A dziś Kościół chce, aby w czasie tej Mszy kapłan umył nogi dwunastu osobom, na pamiątkę obmycia nóg dwunastu apostołom. Ale w naszym sercu musi być pewność, że Pan Bóg, kiedy obmywa nam nogi, obmywa nas całych, oczyszcza nas, po raz kolejny pozwala nam odczuć swą miłość. W Piśmie Świętym, w Księdze Proroka Izajasza jest jedno piękne zdanie: Czyż może matka zapomnieć o swym dziecku? A nawet gdyby jakaś matka zapomniała o swym dziecku, ja nigdy nie zapomnę o Tobie. Taka jest miłość Boga do nas. A ja umyję dziś nogi dwunastu z was. Ale ci bracia i siostry reprezentują was wszystkich, wszystkich, którzy tu mieszkają”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 19:03, 30 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:56, 21 Sty 2016 Powrót do góry

Teresa napisał:
Ks. Lombardi dla agencji AP: "Papież nie złamał Prawa Kanonicznego. On tylko uczynił od niego wyjątek. (...) To była szczególna sytuacja, w której wykluczenie kobiet z grona obmytych mogłoby uniemożliwić uzyskania prostego celu - wyrażenia miłości do grupy, w której z pewnością nie znajduje się żaden ekspert w dziedzinie liturgiki"

[link widoczny dla zalogowanych]

No i mamy już nie wyjątek:

Zmiany w obrzędzie mycia nóg
(...)
http://www.traditia.fora.pl/informacje-od-pontyfikatu-franciszka,86/zmiany-w-obrzedzie-mycia-nog,14100.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)