Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Wywiad papieża z Eugenio Scalfarim Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:34, 17 Lis 2013 Powrót do góry

Ks. Lombardi: tekst Scalfariego to owoc rozmowy z Papieżem, ale nie papieskie nauczanie

Image

Opublikowana przed ponad miesiącem rozmowa Eugenia Scalfariego z Papieżem to tekst dziennikarski, będący owocem rzeczywistej rozmowy, wiarygodny w ogólnym sensie, ale nie nadający się do dosłownego cytowania. Tymi słowami ks. Federico Lombardi wyjaśnił usunięcie tego tekstu z internetowej strony Watykanu. Przypomniał on, że Franciszek nie autoryzował tego wywiadu. Ze względu na swój dziennikarski charakter nie powinien on być zaliczany do oficjalnego nauczania Papieża – oświadczył watykański rzecznik.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 20:12, 09 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:52, 22 Lis 2013 Powrót do góry

Scalfari o swym wywiadzie z Papieżem: napisałem pewne rzeczy, których mi nie powiedział

Image

Kilku rzeczy, które mi powiedział Papież nie napisałem. Za to napisałem pewne, których mi nie powiedział”. Są to słowa włoskiego dziennikarza Eugenio Scalfariego, autora wywiadu z Franciszkiem. Publikacja ze względu na niektóre sformułowania wywołała wiele dyskusji i polemik. W czasie spotkania z kilkunastoma zagranicznymi dziennikarzami wyznał on wczoraj, że to, co się pojawiło na łamach lewicowego dziennika La Repubblica jest nie tyle wywiadem, ile rekonstrukcją rozmowy. Watykaniści okrzyknęli już ten sposób pracy „kreatywnym dziennikarstwem”, niestety wykrzywiającym prawdziwe nauczanie Papieża.

Scalfari wyznał, że całą swą rozmowę z Papieżem, która trwała ponad godzinę spisał z głowy. Na spotkanie poszedł bowiem nie tylko bez dyktafonu ale nawet i bez notesu. „Staram się zrozumieć osobę, z którą prowadzę wywiad i później piszę jej odpowiedzi swoimi słowami” – wyznał włoski dziennikarz. Przyznał zarazem, że pewne rzeczy, które znalazły się w cudzysłowie jako cytat nigdy przez Franciszka nie zostały powiedziane. Pytany czy zdaje sobie sprawę z faktu, że taki sposób uprawiania dziennikarstwa rodzi nieporozumienia odpowiedział, że całe życie w ten sposób pracuje bazując na swej doskonałej pamięci. Na własną obronę dodał, że tekst wysłał wcześniej do Franciszka i miał on zostać zaaprobowany, o czym rzekomo poinformował go sekretarz Ojca Świętego.

[link widoczny dla zalogowanych]

No to ładne kfiatki! - w pole ateusz wyprowadził wszystkich.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 19:57, 09 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:00, 09 Gru 2013 Powrót do góry

Scalfari chce kontynuować rozmowę z Papieżem

Image

Pomimo skandalu, jaki wywołał jego wywiad z Papieżem, Eugenio Scalfari liczy na kolejną rozmowę z Franciszkiem. Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu założyciel włoskiego dziennika La Repubblica przyznał, że opublikowany 1 października wywiad odtworzył z pamięci, a niektóre słowa, rzekomo powiedziane przez Franciszka, po prostu sobie wymyślił.

Scalfari wysłał do Franciszka list, prosząc o kolejne spotkanie. Tym razem, jak zapowiedział, chciałby porozmawiać o tym, kto stworzył zło. Papież mu odpowiedział, zapewniając, że i on chciałby kontynuować rozmowę, „jeśli Opatrzność da mu niezbędny wolny czas”. Ustosunkował się również do tematu. „Zaproponowany przez pana temat – napisał – jest bardzo ważny. Bóg stwarza tylko dobro. Odnośnie do pańskiego pytania, skorygowałbym w nim tylko czasownik: kto spowodował zło? Człowiek powinien dążyć do dobra, ale jest wolny i może wybierać. Jeśli wybiera zło, to on jest jego przyczyną” – napisał cytowany przez Scalfariego Franciszek.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 19:59, 09 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 16:58, 01 Sty 2014 Powrót do góry

Watykan ostrzega przed wymysłami Scalfariego o Papieżu

Image

Watykan ostrzega przed kolejnymi rewelacjami Eugenia Scalfariego, włoskiego dziennikarza, który latem rozmawiał z Papieżem Franciszkiem. Na podstawie tej rozmowy w październiku opublikował rzekomy wywiad z Ojcem Świętym. Kilka tygodni później przyznał, że rozmowę odtwarzał z pamięci, co więcej, włożył w usta Franciszka słowa, których ten nie wypowiedział.

Wczoraj Scalfari opublikował nowy artykuł o Papieżu. Przytacza w nim kolejne słowa, które miał mu powiedzieć Franciszek podczas pamiętnego spotkania. Wynika z nich, że Franciszek porzucił katolicką wiarę na rzecz panteizmu i pluralizmu religijnego. Ponadto Scalfari twierdzi też, że Jorge Bergoglio obalił grzech, co czyni go największym rewolucjonistą pośród papieży.

Mając na uwadze fakt, że Scalfari powołuje się na Papieża i arbitralnie interpretuje jego nauczanie, głos zabrał rzecznik prasowy Watykanu, wskazując na błędy i dwuznaczności zawarte w artykule włoskiego dziennikarza. Jest ich wiele. Scalfari na przykład twierdzi, że Franciszek kanonizował św. Ignacego Loyolę, który świętym jest już od niemal 400 lat. Ks. Lombardi doceniając zainteresowanie Scalfariego papieskim nauczaniem, zwraca jednak uwagę, że brak mu niezbędnej wiedzy teologiczno-biblijnej, by dobrze zrozumieć Franciszka.

Najwięcej uwagi watykański rzecznik poświęcił głównej tezie artykułu, a mianowicie, że Franciszek obalił grzech.

„Jest to oczywiście niedorzeczne – powiedział ks. Lombardi. – Każdy, kto naprawdę obserwuje Papieża na co dzień, dobrze wie, jak często mówi on o grzechu, o sytuacji nas, grzeszników. Co więcej przesłanie miłosierdzia Bożego, na którym koncentruje się Scalfari, można zrozumieć do głębi, jedynie wtedy, gdy rozumie się rzeczywistość grzechu. Papież Franciszek jest jezuitą. Chciałbym przypomnieć, że Ćwiczenia Duchowe, które również dla niego są na pewno szkołą duchowości i życia chrześcijańskiego, rozpoczynają się od tygodnia poświęconego medytacji grzechów. Medytacje te kończą się rozmową z Jezusem ukrzyżowanym, w świadomości, że Stworzyciel stał się człowiekiem i umarł za nasze grzechy, za moje grzechy. A zatem ta podstawowa dynamika duchowa, która jest też dynamiką samego Papieża, opiera się na świadomości grzechu i prośbie o przebaczenie. Widzieć nieskończone miłosierdzie Boga i w ten sposób wchodzić w życie chrześcijańskie, odnowione przez miłosierdzie i doświadczenie miłości Boga. Kto obala grzech, nie może zrozumieć przesłania miłosierdzia”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 20:01, 09 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:41, 09 Paź 2019 Powrót do góry

A.D. 2019 rok

Dziś na stronie lifesitenews czytamy znów o słowach z jakiegoś wywiadu ze Scalfarim:

Image

Ulubiony dziennikarz papieża twierdzi, że Franciszek zaprzecza boskości Chrystusa

RZYM, 9 października 2019 r. ( LifeSiteNews ) - włoski ateista Eugenio Scalfari twierdził, że papież Franciszek nie wierzy, że Jezus Chrystus jest naprawdę Bogiem i człowiekiem.

Papież udzielił Scalfariemu licznych wywiadów przez cały pontyfikat, pomimo powtarzających się wyjaśnień watykańskich biur prasowych, że jego raporty są niewiarygodne.

W środę w gazecie La Repubblica Scalfari napisał: „Ci, którzy, podobnie jak ja, mieli okazję spotkać się z nim [papież Franciszek] i porozmawiać z nim z największą kulturową i pewnością siebie, wiedzą, że papież Franciszek postrzega Chrystusa jako Jezusa z Nazaretu, człowieka, a nie wcielonego Boga. Po wcieleniu Jezus przestaje być Bogiem i staje się człowiekiem aż do śmierci na krzyżu ”. Według Scalfariego:„ Kiedy zdarzyło mi się omawiać te zwroty, papież Franciszek powiedział mi: „Są wyraźnym dowodem, że Jezus z Nazaretu, kiedyś stał się człowiekiem, nawet jeśli był człowiekiem wyjątkowej cnoty, wcale nie był Bogiem ”.

Raymond Arroyo, prezenter wiadomości z EWTN, zareagował na Twitterze, pisząc, informację, że „trudno w niego uwierzyć”. Dodał jednak: „Dlaczego papież udziela wywiadów ateiście, który nie robi notatek i opiera się na swojej starej pamięci, aby zrekonstruować rozmowy? ”

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni, wydał następującą oficjalną odpowiedź na artykuł Scalfariego: „Jak już wspomniano przy innych okazjach, słowa, które dr Eugenio Scalfari przypisuje w cudzysłowie Ojcu Świętemu podczas rozmów z nim, nie mogą być uważane za wierną relację z tego, co zostało powiedziane, ale raczej reprezentuje osobistą i swobodną interpretację tego, co usłyszał, co jest dość oczywiste z tego, co napisano dzisiaj o boskości Jezusa Chrystusa ”.

Kościół katolicki uczy: "... że Jezus jest niepodzielnie prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Jest On prawdziwie Synem Bożym, który stał się człowiekiem, naszym bratem, nie przestając przez to być Bogiem, naszym Panem:

"Niezmienny w swoim Bóstwie, przyjął to, co ludzkie" – śpiewa liturgia rzymska (Liturgia Godzin, I, Antyfona do pieśni Zachariasza z Jutrzni 1 stycznia; por. św. Leon Wielki, Sermones, 21, 2-3: PL 54, 12 A). Liturgia św. Jana Chryzostoma głosi i śpiewa: "O Synu Jedyny i Słowo Boga, będąc nieśmiertelny, raczyłeś dla naszego zbawienia przyjąć ciało ze świętej Bożej Rodzicielki i zawsze Dziewicy Maryi. Bez żadnej odmiany stałeś się człowiekiem i zostałeś ukrzyżowany. O Chryste Boże, który przez swoją śmierć zniweczyłeś śmierć, który jesteś Jednym z Trójcy Świętej, uwielbiony z Ojcem i Duchem Świętym, zbaw nas!" - (KKK 469)


95-letni Scalfari, samozwańczy ateista, jest założycielem La Repubblica i byłym faszystą, który później został libertarianinem i członkiem włoskiego ustawodawstwa krajowego. Scalfari przeprowadził kilka wywiadów z papieżem. W marcu 2018 roku Scalfari twierdził, że papież powiedział mu, że piekło nie istnieje. La Repubblica twierdziła, że ​​papież Franciszek powiedział mu, że dusze tych, którzy nie idą do nieba, są anihilowane. Franciszek rzekomo powiedział: „Dusze nie są karane”, a „Ci, którzy żałują, otrzymują przebaczenie Boga i wchodzą w szeregi tych, którzy go kontemplują, ale ci, którzy nie żałują i nie mogą otrzymać przebaczenia, znikają. Nie ma piekła - znikają grzeszne dusze. ”Anihilacjonizm jest uważany przez Kościół katolicki za herezję.

W tym czasie Watykańskie Biuro Prasowe zakwestionowało sprawozdanie Scalfariego, twierdząc, że papież naprawdę wierzy, że istnieje piekło i że „żadnego cytatu z tego artykułu nie należy uważać za wierną transkrypcję słów Ojca Świętego”. W przeszłości Scalfari nie używał magnetofonu ani nie robił notatek podczas wywiadów i przyznał, że rekonstruuje rozmowy zgodnie ze swoją pamięcią.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 19:05, 18 Lis 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 14:57, 10 Paź 2019 Powrót do góry

Odnośnie powyższego wpisu:

Scalfari znów prowokuje, kolejne dementi Watykanu

Image

Eugenio Scalfari po raz kolejny wywołał ogromne zamieszanie przypisując papieżowi Franciszkowi słowa niezgodne z wiarą katolicką. Tym razem chodzi o rzekome zaprzeczenie boskości Pana Jezusa.

Wiekowy redaktor lewicowego dziennika włoskiego „La Repubblica” napisał, że „papież Franciszek wyobraża sobie Chrystusa jako Jezusa z Nazaretu – człowieka, a nie Boga wcielonego”.

W reakcji na rewelacje Scalfariego Watykan oświadczył, że – tak jak miało to już miejsce niejednokrotnie w przeszłości – włoski dziennikarz nie przytoczył wiernie słów papieża.

„Jak już wspomniano przy innych okazjach, słowa, które dr Eugenio Scalfari przypisuje w cudzysłowie Ojcu Świętemu jako wypowiedziane podczas rozmów z nim, nie mogą być uważane za wierną relację tego, co rzeczywiście zostało powiedziane, ale stanowią osobistą i swobodną interpretację tego, co usłyszał. To wydaje się całkowicie oczywiste po tym, co napisano dzisiaj na temat boskości Jezusa Chrystusa ” – powiedział w środę Matteo Bruni, szef biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

Scalfari dla poparcia własnej tezy o wyłącznie ludzkiej naturze Pana Jezusa wspomniał przykłady z Pisma Świętego, takie jak modlitwa Chrystusa, czy też Jego agonia w ogrodzie Getsemani.

Publicysta napisał, że kiedy podjął te kwestie w rozmowie z papieżem Franciszkiem, ten miał mu powiedzieć: „Są one wyraźnym dowodem na to, że Jezus z Nazaretu, kiedy stał się człowiekiem, nawet jeśli był człowiekiem wyjątkowej cnoty, to nie był Bogiem”.

Portal Catholic Herald przytacza przykłady niektórych wypowiedzi, w których Franciszek mówi o boskości Chrystusa, m.in. homilię z 24 grudnia 2013 roku.

Eugenio Scalfari już niejednokrotnie przypisywał Franciszkowi heretyckie stwierdzenia, na przykład rzekome zaprzeczenie istnieniu piekła (2015 i 2018 rok).

Źródło: catholicherald.co.uk
[link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 19:01, 18 Lis 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31656 Przeczytał: 240 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:05, 10 Paź 2019 Powrót do góry

Papież nie uznaje boskości Jezusa? Watykan dementuje wypowiedź Scalfariego

Image

Stolica Apostolska wydała komunikat na temat szokującego artykułu Eugenia Scalfariego, w którym przypisuje on Papieżowi słowa kwestionujące podstawową prawdę chrześcijańskiej wiary. „Jezus z Nazaretu, kiedy stał się człowiekiem, choć był człowiekiem o wyjątkowych cnotach, to nie był jednak Bogiem” – miał powiedzieć Scalfariemu Franciszek. „Każdy, kto miał tę możliwość, co mi przytrafiło się wiele razy, spotkać się z Franciszkiem i rozmawiać z nim w pełnym zaufaniu, wie, że Papież pojmuje Chrystusa jako Jezusa z Nazaretu, człowieka, a nie Boga wcielonego” – napisał założyciel włoskiego dziennika La Repubblica.

Odnosząc się do tych słów i odpowiadając na pytania dziennikarzy, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej napisał: „Jak już stwierdzono przy innych okazjach, słów, które Eugenio Scalfari przypisuje Ojcu Świętemu, podając je w cudzysłowie jako pochodzące z rozmów, które odbył z Papieżem, nie można traktować jako wierne oddanie tego, co Ojciec Święty rzeczywiście powiedział, lecz stanowią one raczej osobistą i swobodną interpretację tego, co usłyszał. Widać to w sposób oczywisty w tym, co napisał dziś o bóstwie Chrystusa”.

Eugenio Scalfari jest jednym z uprzywilejowanych rozmówców Papieża. Franciszek zapraszał go kilkakrotnie do Domu św. Marty na długie rozmowy. Po każdej z nich włoski dziennikarz zamieszczał sprawozdanie z tego spotkania, cytując niekiedy słowa Papieża. Jednakże, jak przyznaje 95-letni Scalfari, na spotkanie z Franciszkiem nigdy nie zabiera dyktafonu, nie robi też notatek, a słowa Papieża spisuje i cytuje z pamięci. Problem w tym, że rzekome słowa Franciszka w podaniu Scalfariego docierają do milionów czytelników, a sprostowania Stolicy Apostolskiej tylko do wąskiego grona odbiorców.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 19:03, 18 Lis 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)