Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Katolicy i anglikanie: mimo różnic łączy krew męczenników Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 15:58, 01 Maj 2015 Powrót do góry

Katolicy i anglikanie: mimo różnic łączy krew męczenników

Image

Nie osiągnęliśmy jeszcze jedności w prawdzie, o którą modlił się Pan Jezus w Wieczerniku. „Jesteśmy jednak przekonani, że Duch Święty nadal prowadzi nas w tym kierunku, pomimo nowych trudności i wyzwań” – powiedział Papież, spotykając się z Międzynarodową Komisją Anglikańsko-Rzymskokatolicką, która odbywa swoją kolejną sesję. Poświęcona jest ona relacji między Kościołem powszechnym a lokalnym ze szczególnym odniesieniem do decyzji w kwestiach moralnych i etycznych. Ojciec Święty przypomniał historyczne spotkanie w 1966 r. między Pawłem VI i arcybiskupem Canterbury Michaelem Ramseyem. Zapoczątkowało ono prace pierwszej komisji dialogu katolicko-anglikańskiego. Franciszek podkreślił, że relacje ekumeniczne nie są drugorzędne dla życia Kościołów:

„Sprawa jedności nie jest przedsięwzięciem pozostawionym do wolnego wyboru, a dzielących nas różnic nie można przyjąć jako nieuniknionych. Niektórzy chcieliby, by po pięćdziesięciu latach były większe rezultaty, gdy chodzi o jedność. Mimo trudności nie możemy ulec zniechęceniu. Mamy natomiast jeszcze bardziej ufać mocy Ducha Świętego, który może nas uzdrowić i pojednać, czyniąc to, co po ludzku wydaje się niemożliwe”.

Papież przypomniał, że istnieje silna więź, która łączy nas już teraz, niezależnie od wszelkich podziałów:

„Jest nią świadectwo chrześcijan, należących do różnych Kościołów i tradycji, którzy padają ofiarą prześladowań i przemocy jedynie z powodu wyznawanej wiary. I nie tylko teraz jest ich wielu. Myślę też o męczennikach ugandyjskich, z których połowa to katolicy, a druga połowa anglikanie. Krew tych męczenników ożywi nową epokę zaangażowania ekumenicznego, nową gorącą wolę wypełnienia testamentu Pana Jezusa: aby wszyscy byli jedno (por. J 17, 21). Świadectwo tych naszych braci i sióstr wzywa nas, byśmy żyli jeszcze zgodniej z Ewangelią i starali się z determinacją realizować to, czego Pan chce dla swojego Kościoła. Dziś świat pilnie potrzebuje wspólnego, radosnego świadectwa chrześcijan poczynając od obrony życia i godności ludzkiej aż po promowanie pokoju i sprawiedliwości” – stwierdził Ojciec Święty.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:42, 04 Maj 2015 Powrót do góry

Image

Zdjęcie archiwalne - Paweł VI i Archbishop Canterbury Michael Ramsey.

Dziś przypada 49 rocznica historycznego spotkania arcybiskupa Canterbury, Michaela Ramsey i papieża Pawła VI. Paweł VI dał pierścień biskupi umieszczając go na palcu abp. Kościoła anglikańskiego. Paweł VI powiedział; "naszej ukochanej siostry Kościoła."

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


A co z Encykliką Leona XIII. Apostolicae curae – O nieważności święceń anglikańskich ? Chory ekumenizm niszczy Kościoł, dezorientuje wiernych, etc ...Anglikańsko-rzymskokatolicka Komisja u papieża

30 kwietnia br. papież Franciszek przyjął 18 członków Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej (ARCIC), którzy nieopodal Rzymu rozpoczną doroczne spotkanie w ramach trzeciej rundy bilateralnego dialogu ekumenicznego.

Podczas przemówienia papież Franciszek zwrócił uwagę na wagę i jednocześnie trudność omawianego właśnie tematu poświęconego relacjom między Kościołem uniwersalnym a lokalnym, wyrażając również radość z okazji publikacji pięciu wspólnych stanowisk z drugiej rundy dialogu. – Ekumenizm nie jest czymś wtórnym w życiu Kościoła, a różnice, które wciąż nas dzielą nie muszą być postrzegane za nieuchronne – dodał Biskup Rzymu.

Papież podkreślił również wagę mocnego świadectwa chrześcijan z różnych Kościołów i tradycji, którzy byli ofiarami przemocy i prześladowania, zaznaczając, że ich krew ożywia nową erę ekumenicznych zobowiązań. – Jeszcze nie osiągnęliśmy celu, ale jesteśmy przekonani, że Duch wciąż nas prowadzi w tymi kierunku – mówił papież.

W przyszłym roku anglikanie i rzymscy katolicy świętować będą 50-lecie oficjalnego dialogu zainicjowanego po historycznym spotkaniu Arcybiskupa Canterbury Michaela Ramsey’a z papieżem Pawłem VI w Rzymie (na zdj.). Symboliczną ciekawostką tego spotkania był pierścień biskupi, jaki papież Paweł VI przekazał abp. Ramsey’owi. Pierścień ten przechowywany jest do dziś w Pałacu Lambeth i zakładany przez kolejnych arcybiskupów Canterbury podczas oficjalnych wizyt u Biskupa Rzymu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:41, 05 Lis 2015 Powrót do góry

O ekumenizmie duchowym, o ekumenizmie krwi:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/papiez-do-charyzmatykow-meczennicy-ekumeniczni-ekum-krwi,12310.html


-----------------------------------***--------------------------------

Papież: krew męczenników wezwaniem do jedności chrześcijan

Image

Krew współczesnych męczenników jest dla nas wezwaniem, by wytrwale kroczyć drogą prowadzącą do pełnej i widzialnej komunii wszystkich chrześcijan, wzrastając jeszcze bardziej w miłości i wzajemnym zrozumieniu. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na kończące się w Tiranie spotkanie Globalnego Forum Chrześcijan. Odbywa się ono pod hasłem: „Dyskryminacja, prześladowanie, męczeństwo: idąc razem za Chrystusem”.

Ojciec Święty pozdrawia szczególnie przedstawicieli wspólnot cierpiących z powodu swej wiary w Chrystusa. Wspomina chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji i innych stronach świata. „Świadectwo dawane Chrystusowi aż do przelania krwi stało się wspólnym doświadczeniem katolików, prawosławnych, anglikanów, protestantów czy zielonoświątkowców, o wiele silniejszym, niż różnice dzielące jeszcze nasze Kościoły i wspólnoty” – podkreśla Papież. Wskazuje, że communio martyrum jest wyraźnym znakiem wspólnej drogi. Przypomina również, że uczestnicy spotkania Globalnego Forum Chrześcijan stają się głosem ofiar takich niesprawiedliwości i prześladowań, a zarazem próbują znaleźć drogę wyjścia z tej tragicznej sytuacji.

Swe przesłanie Franciszek skierował na ręce kard. Kurta Kocha, kierującego Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan, który przewodniczył Forum w albańskiej stolicy.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)