Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Droga Krzyżowa: Odpust zupełny - warunki uzyskania Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:05, 14 Lut 2008 Powrót do góry

Droga Krzyżowa: Odpust zupełny

Image

Odpust zupełny jest to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych (czyśćcowych) za grzechy, które zostały już odpuszczone co do winy w sakramencie pokuty. Odpust taki można uzyskać dla siebie lub dla zmarłych.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego związanego z odprawieniem Drogi Krzyżowej:

1. Spowiedź sakramentalna lub stan łaski uświęcającej
2. Przyjęcie Komunii św.
3. Modlitwa w intencjach Ojca św.
4. Wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, także powszedniego.
5. Odprawienie Drogi Krzyżowej w następujący sposób:
a. Drogę krzyżową należy odprawić przed stacjami zatwierdzonymi przez Władzę Kościelną.
b. Dla odprawienia Drogi Krzyżowej wymaga się tylko pobożnego rozważania męki i śmierci Chrystusa. Nie jest zatem rzeczą konieczną rozmyślanie o poszczególnych tajemnicach każdej stacji.
c. Wymaga się przechodzenia od jednej stacji do drugiej. Jeżeli jednak wszyscy biorący udział w nabożeństwie nie mogą bez zamieszania przechodzić od stacji do stacji, wystarczy, jeżeli przechodzi prowadzący Drogę Krzyżową, podczas gdy inni mogą pozostać na swoim miejscu.
d. Kto nie może uczestniczyć w publicznym nabożeństwie (np. chorzy), może uzyskać odpust zupełny, jeżeli przynajmniej przez pół godziny będzie pobożnie czytać i rozważać o męce i śmierci Jezusa Chrystusa.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:46, 23 Lut 2017, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:39, 27 Lut 2009 Powrót do góry

"Wtedy więc wydał Go im, aby Go ukrzyżowano. Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota" (J 19, 16-17).

Czas wielkiego postu, czas pokuty zbliża się z dniem każdym. A przecież okres postu to okres cierpienia! Teraz więc powinieneś dźwigać krzyż ze swoim Mistrzem i towarzyszyć mu na drodze krzyżowej.

Kiedy odprawiałeś po raz ostatni drogę krzyżową? Czy w kościele obrazy stacyjne wiszą tylko dla ozdoby? A może tylko na te kilka dni wielkiego postu? lub na tydzień poświęcony wspomnieniu dusz zmarłych? Rozpocznij na nowo z niegasnącą miłością i niech na liście twego porządku dnia czy tygodnia znajdzie się także miejsce na drogę krzyżową. Przynajmniej raz w tygodniu odpraw to ulubione przez Kościół nabożeństwo!

Czym była droga krzyżowa dla Zbawiciela? Drogą hańby: wyprowadzono go, jak zbrodniarza; drogą boleści: na ciele nie było zdrowego miejsca, dusza zaś krwawiła od strasznej rany niewdzięczności ludu; drogą miłości: każda stacja woła do ciebie: "Tak Bóg umiłował świat" (J 3, 16). - I ty mógłbyś opuścić swego Mistrza na tej drodze w nieludzki i niechrześcijański sposób?

Idź drogą boleści z Maryją, apostołami, pierwszymi chrześcijanami, pełnymi ducha bożego krzyżowcami i z tylu, tylu świętymi. A dojrzeją na tej bolesnej drodze także w tobie te szlachetne owoce: nienawiść grzechu, który tyle kosztował Mistrza - wdzięczność względem Zbawiciela, który tyle cierpień podjął dla ciebie - miłość bliźniego w tym przekonaniu, że Pan cierpiał za wszystkich - cierpliwość w przykrościach na widok Boga, słaniającego się w milczeniu pod krzyżem.

Nadto dzięki bogatym odpustom, przywiązanym do nabożeństwa drogi krzyż., niesiesz ulgę lub wybawienie duszom czyśćcowym. Ulgę lub wybawienie swoim rodzicom, dzieciom, przyjaciołom i dobroczyńcom. Okaż swemu Mistrzowi właśnie na tej drodze krzyżowej, iż jesteś jednym z jego wiernych sług i przyjaciół. Świeć dobrym przykładem innym. Bądź apostołem drogi krzyżowej w rodzinie i otoczeniu. Słuchaj pilnie wezwania Apostoła: "Również i my wyjdźmy do Niego poza obóz, dzieląc z Nim Jego urągania" (Hbr 13, 13).

Z Rozmyślań z Bogiem dla świeckich msza.net


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 13:34, 16 Lut 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:56, 27 Lut 2009 Powrót do góry

Św. Franciszek Salezy mówił:
"Wartość ma również czyn nieudany, jeśli był czyniony z miłości do Boga; zasługa niesionego krzyża nie polega na jego ciężarze, lecz na sposobie, w jaki jest niesiony; może być większa zasługa w niesieniu maleńkiego krzyża ze słomki niż wielkiego krzyża z żelaza; jeść, pić, przechadzać się, jeśli robimy to z miłości do Boga, mogą mieć większą wartość niż posty i dyscypliny."

Cytat ze św. Piotra Chryzologa:
"Istnieją trzy rzeczy, bracia, na których stoi wiara, wspiera się pobożność i trwa cnota. Są to modlitwa, post i uczynki miłosierdzia. To, co kołata modlitwa, zjednywa post, a osiąga miłosierdzie. Modlitwa, uczynki miłosierdzia i post - te trzy rzeczy stanowią jedno i dają sobie wzajemnie życie. Duszą bowiem modlitwy jest post, a życiem postu - miłosierdzie. Niech ich nikt nie rozłącza, gdyż nie znają podziału. Jeśli ktoś ma tylko jedno z nich lub nie posiada wszystkich razem, ten nic nie ma."

"Post nabiera dziś nowego znaczenia. Wielu [ludzi] pości, aby się odchudzić i atrakcyjnie wyglądać. Inni poszczą z troski o zdrowie. Biblijne znaczenie postu różni się od kuracji odchudzających i terapeutycznych diet. Po pierwsze - inna jest motywacja, a po drugie - inne powinny być owoce biblijnego postu. Motywacja w Biblii jest religijna. Wierzący człowiek pości po to, aby doświadczyć Bożej obecności i bliskości. Człowiek Biblii pości, by zerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać. Nie chodzi tylko o ograniczenie posiłków i napojów. Nie chodzi tylko o umartwienie podniebienia i żołądka, ale też o umartwienie oczu, uszu i innych zmysłów. Przy takim poście twoje światło wzejdzie jak zorza i szybko rozkwitnie twe zdrowie. Sprawiedliwość twoja poprzedzać cię będzie, chwała Pana iść będzie za tobą.

Z rozważań ks. Zenona Hanasa.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 13:34, 16 Lut 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 13:15, 17 Lut 2013 Powrót do góry

W wykazie odpustów zupełnych i cząstkowych, podanych przez Penitencjarię Apostolską 29 czerwca 1969 roku:

63. Odprawienie Drogi Krzyżowej - warunki:

-odprawić przed stacjami Drogi Krzyżowej;
- musi być 14 krzyżyków;
- rozważanie Męki i śmierci Chrystusa (nie jest konieczne rozmyślanie o poszczególnych tajemnicach każdej stacji);
- wymaga się przechodzenia od jednej stacji do drugiej (przy publicznym odprawianiu wystarczy, aby prowadzący przechodził, jeśli wszyscy wierni nie mogą tego czynić);

"przeszkodzeni" mogą przez pół godziny pobożnie czytać i rozważać o Męce i Śmierci Chrystusa - odpust zupełny

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 13:35, 16 Lut 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)