Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Gry komputerowe Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Anonim Anonimus
Użytkownik


Dołączył: 25 Sie 2011
Posty: 89 Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 16:36, 09 Lis 2011 Powrót do góry

Chciałbym się dowiedzieć, czy Tradycyjny Katolik może grać w komputerowe gry? Jeżeli może, to czy są jakieś ograniczenia? Jeżeli tak, to jakie?
W tych pytaniach o. Cyrana, co w tym dziale przytoczyłem z tego fragment o słoniku na szczęście jest pytanie o demoniczne gry komputerowe. Czyli pewnie nie wolno grać w gry, gdzie występują demony i demoniczne symbole, np. pentagramy. Ale niektórzy twierdzą, że katolik w ogóle nie powinien brnąć w gry komputerowe, bo cały ten przemysł informatyczno-rozrywkowy jest domeną Diabła. A tutaj znowu by było nurtujące pytanie: czy gry komputerowe np. ekonomiczne, czyli takie, gdzie zarządzasz np. komunikacją miejską też są demoniczne? No raczej nie.
Dlatego zadaje te pytanie tutaj, bo różni ludzie różne by dali odpowiedzi na to, a tutaj wierzę, że dostanę przejrzystą i trafną w 100% odpowiedź.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:21, 09 Lis 2011 Powrót do góry

Papież Benedykt XVI: Brutalne gry komputerowe to perwersja

Papież przeciwko brutalnym grom. To perwersja - tak, bez ogródek, papież Benedykt XVI nazwał filmy i gry komputerowe, pełne przemocy i wulgarnego seksu. Surowo potępił cynicznych producentów, którzy zarabiają na tym krocie, nie patrząc, że ich produkcja trafia głównie do dzieci i młodzieży.

Wyjątkowo surowe słowa znalazły się w papieskim orędziu na [link widoczny dla zalogowanych], ogłoszonym w Watykanie w 2007 roku.

Papież potępił produkcje, które "w imię rozrywki gloryfikują przemoc, odzwierciedlają postawy antyspołeczne i wulgaryzują ludzką seksualność". To perwersja - nazwał rzecz po imieniu. Perwersja tym większa, że programy te przeznaczone są dla dzieci i dorastającej młodzieży. Jak podkreślił Benedykt XVI, w realnym życiu niewinni młodzi ludzie padają ofiarami przemocy, wyzysku i nadużyć.

Niedawno - po nagłośnieniu sprawy przez dziennik.pl - MEN skierował do prokuratury sprawę gry komputerowej "Rządy Róży". W tej grze są i tortury, i zabójstwa, i gwałty. A akcja gry toczy się wśród dzieci w sierocińcu.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:27, 09 Lis 2011 Powrót do góry

I jeszcze słowo ks. Czesława Kustry:

Czy zabijanie w grach komputerowych jest grzechem?

- Opowiedziałem uczniom w podstawówce, że nie byłem w stanie zabić koguta na rosół. Na to podniosły się ręce dzieci do odpowiedzi. Chłopiec z 5 klasy mówił z przejęciem, że on ciął by koguta tasakiem na plasterki, inna dziewczynka chciała go opalać żywcem, kolejny uczeń chciał go zabijać zaczynając od obcinania nóg. Skąd była u nich taka wyobraźnia zabijania? - pyta ks. dr. hab. Czesław Kustra, pedagog, wykładowca UMK w Toruniu.

- Jeśli internauta zabija postać to, co wtedy myśli? Czy wyobraża sobie, że jest to żywy człowiek, i tego żywego człowieka zabija? Jeśli tak uważa, to następuje w jego świadomości grzech. Jest to nowy problem. Powinni się nad nim pochylić pedagodzy, socjolodzy i moraliści. W takiej zewnętrznej ocenie, zabijanie w grach komputerowych jest to subiektywny grzech zabijania. Ktoś może powiedzieć, że to tylko zabawa, ale nie wiemy co rodzi się w głowie? Czy można cudzołożyć z internetową dziewczyną? Choć ona jest sztuczna to przecież grzech jest realny. Dlaczego przy zabijaniu człowieka tego grzechu miałoby nie być? To jest nowa płaszczyzna do analizy.

Przeglądałem internetowe pseudo religie jak „Latający Potwór Spaghetti” czy „Jedi” i nie zobaczyłem tam problemu oczyszczenia, nawrócenia, a bardziej zmianę osobowości ale techniczną zmianę osobowości. Osoba, która regularnie gra w zabijanie, z czasem może zmienić się w mordercę. Jestem 25 lat księdzem i nikt nigdy nie spowiadał się z wirtualnego znęcania czy zabijania w internecie. Czy można takie granie usprawiedliwić, że jest to ujście agresji dla gracza? Odpowiem, że istnieje teoria, która mówi o leczeniu w więzieniu gwałcicieli pornografią. To jest teoria. Nie praktykuje się tego. To nie byłoby chyba skuteczne.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:34, 09 Lis 2011 Powrót do góry

Cytat:
Skąd była u nich taka wyobraźnia zabijania? - pyta ks. dr. hab. Czesław Kustra, pedagog, wykładowca UMK w Toruniu.

I na to pytanie księdza, śmiało można odpowiedzieć, że brutalne gry komputerowe wpływają na agresywność dzieci i młodzieży.

USA: brutalne gry komputerowe wpływają na agresywność dzieci i młodzieży

Craig Anderson, profesor psychologii z uniwersytetu stanowego w Iowa stwierdził, po przebadaniu ponad 130 tys. osób na całym świecie, że narażenie na przemoc w grach komputerowych sprawia, iż dzieci i młodzież stają się bardziej agresywne.

Badania zostały opublikowane w marcowym wydaniu „Biuletynu Psychologicznego” Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego. W artykule stwierdzono, że „narażenie na przemoc w grach komputerowych jest czynnikiem ryzyka wpływającym na pojawienie się w większym stopniu myśli i zachowań agresywnych, a także na obniżenie empatii i pro-społecznych zachowań młodzieży”.

– Możemy teraz z całą stanowczością stwierdzić, że niezależnie od metody badań (...), a także bez względu na kultury (Wschodu i Zachodu) poddane analizie, uzyskuje się takie same rezultaty – powiedział na konferencji prasowej prof. Anderson, który kierował zespołem badawczym.

– A skutki są takie, że narażenie na przemoc, zawartą w grach komputerowych, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zachowań agresywnych w perspektywie krótko- i długoterminowej – podkreślił amerykański naukowiec. Dodał, że u osób, które maja kontakt z brutalnymi grami komputerowymi, niezależnie od płci, wieku oraz kultury, w której się wychowują, pojawiają się agresywne myśli i zmniejszają pro-społeczne zachowania.

Badania przeprowadził zespół 8 naukowców, w tym dwóch z Japonii: Akiko Shibuya z uniwersytetu Keio i Nobuko Ihon z uniwersytetu Ochanomizu. Naukowcy analizowali, czy i w jaki sposób brutalne gry komputerowe wpływają na dzieci, młodzież oraz studentów na całym świecie.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 14:45, 08 Maj 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:04, 09 Lis 2011 Powrót do góry

Anonim Anonimus napisał:
(...) czy gry komputerowe np. ekonomiczne, czyli takie, gdzie zarządzasz np. komunikacją miejską też są demoniczne? No raczej nie.

Oczywiście że nie są demoniczne, bo zapewne są pozbawione brutalności i erotyki, etc ... Głównie chodzi o gry brutalne, które wzbudzają agresję i wywierają negatywny wpływ na rozwój dzieci i młodzieży.

Oto lista najbardziej brutalnych gier

Dziewięciu na dziesięciu chłopców - uczniów gimnazjum - gra w krwawe i brutalne gry komputerowe. Takie są wyniki najnowszych badań Pedagogium Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej Eksperci nie mają wątpliwości - zabawa w zabijanie i tortury odciska swoje piętno na psychice nastolatków. Dlatego opracowali listę 13 gier komputerowych, które pod żadnym pozorem nie powinny trafić do rąk dzieci.

"Byłbym w stanie zabić dla pieniędzy", "Zamiast kary śmierci proponowałbym ciężkie tortury, tak aby zbrodniarz zaczął błagać o śmierć (...) i transmisje puszczać w TV", "Myśliwy popełnił samobójstwo (...), z głowy został tylko kawałek szczęki. Bum i nasz mózg można zbierać w promieniu dziesięciu metrów. Tak chciałbym umrzeć" - to tylko kilka cytatów z forum fanów gry "Postal 2". Wśród grających w tę wyjątkowo okrutną grę są nawet 11-latki.

Najnowsze badania zrealizowane przez prof. Mariusza Jędrzejkę z Pedagogium WSPR pokazują wstrząsający obraz przeciętnego, nastoletniego gracza. "Zbadaliśmy blisko 3 tys. uczniów z mazowieckich szkół. Ponad 70 proc. badanych gra w gry ze scenami zabijania, a blisko 90 w takie, gdzie są inne sceny agresji i przemocy. Najgorzej jest wśród gimnazjalistów" - mówi prof. Jędrzejko.

Co więcej, okazało się, że uczniowie zwykle dostają takie gry w prezencie od niczego nieświadomych rodziców, głównie ojców. "Dlatego przed sezonem kupowania prezentów gwiazdkowych postanowiliśmy opracować listę tych najbardziej brutalnych i jednocześnie najbardziej popularnych wśród nastolatków gier" - tłumaczy Jędrzejko.

Oto najbardziej brutalne gry:

1. "Postal 2" (podpalanie ludzi, oddawanie moczu na ofiary, odcinanie im głów)

2. "GTA" (kradzieże samochodów, rozjeżdżanie przechodniów, zabijanie policjantów)

3. "Manhunt" (okrutne masakrowanie ofiar)

4. "Soldier od Fortune" (prawdziwa jatka, aby przejść na wyższy poziom, trzeba zgładzić dziesiątki ludzi)

5. "Hitman" (jako płatny zabójca gracz eliminuje wszystkich ludzi, którzy staną mu na drodze do celu)

6. "50 Cent: Bulletproof" (elektroniczny odpowiedznik znanego rapera zabija ludzi i jest powiązany z handlem narkotykami)

7. "Scarface" (bandyta napada na banki, zabija wszystkich ludzi na swojej drodze)

8. "Condemned" (realistyczne sceny zbrodni, zabijanie przeciwników przy pomocy wielu narzędzi)

9. "The Godfather" (kariera przestępcza począwszy od wymuszeń, poprzez morderstwa i podkładanie bomb)

10. Carmageddon (wyścig samochodowy, w którym aby zwyciężyć, trzeba rozjechać możliwie dużą liczbę ludzi)

11. "Resident Evil" (chcąc ukończyć grę, trzeba zabić blisko 1000 przeciwników)

12. "Mortal Combat" (brutalna i krwawa bijatyka)

13. "Blood" (zabijanie ludzi przy użyciu np. dynamitu)

Listę opracowali eksperci z Pedagogium Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Anonim Anonimus
Użytkownik


Dołączył: 25 Sie 2011
Posty: 89 Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Sob 0:40, 12 Lis 2011 Powrót do góry

Huhu to niezbyt ta lista jest dopracowana. Niech Pani sobie obejrzy grę PAINKILLER. Grałem we wszystkie części. Teraz po poznaniu Tradycji Katolickiej te gry są dla mnie przerażające. Nie tylko dlatego, że tam się zabija, ale dlatego też, że tam fabuła gry opiera się na BIBLII!
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:49, 12 Lis 2011 Powrót do góry

Anonim Anonimus napisał:
Huhu to niezbyt ta lista jest dopracowana. Niech Pani sobie obejrzy grę PAINKILLER.

No proszę, lista nie dopracowana Rolling Eyes Pan lepiej zna temat jak ja i my wszyscy razem wzięci, to po co pan pyta? ja nie wiem, może tamte gry są starsze, a ta jest nowsza i jej nie ma w wykazie?, może tamte są najbardziej brutalne? - nie wiem. W każdym bądź razie najważniejsze z tego powinno być to, co powiedział papież, co tłumaczy ksiądz i w sumie do czego to prowadzi dzieci i młodzież. To są w zupełności wystarczające powody, żeby odrzucić.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)