Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Post w piątki Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Heng
Użytkownik


Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 1 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 0:26, 24 Gru 2010 Powrót do góry

Nigdzie nie mogłem znaleźć dokładnej odpowiedzi na swoje pytanie odnośnie:
postu jakościowego w każdy piątek?

Jak to teraz jest w Kościele? i czy prawdą jest, zniesienie tego postu?? i jak ma się do tego postać Jana Pawła 2?

Znalazłem tylko:
Kanon 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Nie ma tu żadnej mowy o karze za nie przestrzeganie, ale nie ma też mowy, że jest zniesiony.

Czyli jak mogę z tego wnioskować, post obowiązkowy i zarazem nieobowiązkowy?

Jeżeli powtórzyłem temat przepraszam i proszę o przekierowanie mnie.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:37, 24 Gru 2010 Powrót do góry

Heng napisał:
Nigdzie nie mogłem znaleźć dokładnej odpowiedzi na swoje pytanie odnośnie:
postu jakościowego w każdy piątek?

Obecnie obowiązują posty określone w [link widoczny dla zalogowanych], prawda jest taka, że post obowiązuje tylko w Wielki Piątek i w Środę Popielcową. Natomiast w pozostałe piątki (wszystkie) obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jeśli w piątek wypada jakaś Uroczystość to wtedy nie ma obowiązku zachowania wstrzemięźliwości.

Cytat:
Kan. 1249 - Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów.

Kan. 1250 - W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.

Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Kan. 1252 - Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.

Kan. 1253 - Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.


Cytat:
Post – spróbuj, to działa!

(...)

Posty obowiązujące w Kościele

Piąte przykazanie kościelne „Posty nakazane zachowywać” wskazuje, że katolik nie tylko może podjąć praktyki postne, ale jest też do niektórych z nich zobowiązany. Zobowiązanie to wiąże się z wyznaczonymi przez Kościół dniami pokuty. Kodeks Prawa Kanonicznego wyjaśnia, że służyć ma to przeżywaniu postu we wspólnocie, w łączności. Precyzuje, że dni pokuty w Kościele powszechnym przypadają w poszczególne piątki całego roku i cały okres Wielkiego Postu. Zaznacza także, że sposób przeżywania postu i wstrzemięźliwości w te dni może dokładnie określić Konferencja Episkopatu danego kraju, „jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności”.

Katolików w Polsce obowiązują praktyki pokutne ustalone w ramach nowej wersji przykazań kościelnych opracowanej przez polskich biskupów w 2001 r. i zatwierdzonych w 2002 r. przez Kongregację Nauki Wiary.

W środę popielcową oraz Wielki Piątek wszystkich wiernych, którzy ukończyli 18, a nie rozpoczęli 60 roku życia obowiązuje post polegający na tym, że można tylko raz w ciągu dnia najeść się do syta, spożywając pokarmy postne (bezmięsne).

Osoby, które ukończyły 14 lat we wszystkie piątki, z wyjątkiem tych, w które przypadają uroczystości kościelne, zobowiązane są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. W przypadku niemożliwości jej zachowania (np. w sytuacjach zbiorowego żywienia) wierni powinni podjąć inne formy pokuty. Katolicy w Polsce zobowiązani są ponadto do powstrzymania się od zabaw we wszystkie piątki (z wyjątkiem uroczystości) i w okresie Wielkiego Postu. W tym czasie zobowiązani są też do szczególnych czynów pokutnych – m.in. jałmużny i modlitwy.

Biskupi zachęcają też do zachowywania tradycyjnej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia – „ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce”.

Kościół zaleca również praktykowanie postu paschalnego – w Wielką Sobotę aż do Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego. Powstrzymanie się od pokarmów mięsnych ma być w tym dniu przygotowaniem do świętowania misterium paschalnego.

Warto również przypomnieć o obowiązku zachowania tzw. postu eucharystycznego. Każdy wierny przystępujący do Eucharystii, poza osobami w podeszłym wieku, chorymi i opiekującymi się nimi, powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii św. powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju za wyjątkiem wody i lekarstwa.

[link widoczny dla zalogowanych]




Na przestrzeni wieków w zakresie postów i wstrzemięźliwości, zaszło bardzo dużo zmian.

Ks. Franciszek Bączkowicz CM - Prawo Kanoniczne. Podręcznik dla duchowieństwa, T. II (wydanie trzecie uzupełnili i przygotowali do druku Ks. Józef Baron CM i ks. Władysław Stawinoga CM), Wydawnictwo Diecezjalne Św. Krzyża w Opolu 1958, ss. 420-424.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 13:10, 20 Cze 2019, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)