Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 John Henry Kardynał Newman Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 18:26, 23 Lis 2008 Powrót do góry

John Henry Kardynał Newman - pisma

John Henry Kardynał Newman o tradycji liturgicznej

"Wiele z tego, co napisał John Henry Kardynał Newman, zachowuje swoją aktualność po dziś dzień – ponad sto lat po jego śmierci w 1890. Dotyczy to zarówno tekstów sprzed jak i po jego konwersji do Kościoła Katolickiego w 1845 roku. Poniższe fragmenty zostały wyjęte z jednego z kazań, które Newman wygłosił jeszcze jako anglikanin w Święto Obrzezania Pana Jezusa. Newman skorzystał ze sposobności, aby podkreślić znaczenie wierności tradycyjnym zwyczajom liturgicznym oraz by wskazać na konsekwencje, jakie może ze sobą nieść ich nagłe odrzucenie bądź zmiana – i to niezależnie od ewentualnych przyczyn, dla których dane zmiany się wprowadza. Mówi się powszechnie, że John Henry Newman jest duchowym „ojcem” Soboru Watykańskiego II. Wziąwszy jednak pod uwagę, co ów wielki myśliciel powiedział w prezentowanym poniżej kazaniu, można powątpiewać, czy on sam przyznałby się do „ojcostwa” – choćby wyłącznie duchowego – zmian wprowadzonych do liturgii po Soborze Watykańskim II."

[link widoczny dla zalogowanych]O lekceważeniu Bożych wezwań i napomnień

John Henry Kardynał Newman

[link widoczny dla zalogowanych]Ludzie, nie aniołowie, kapłanami Ewangelii

John Henry Kardynał Newman

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 22:52, 29 Lis 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 18:45, 23 Lis 2008 Powrót do góry

Teksty wspaniałe, zachęcam do przeczytania tym bardziej że autorem jest KARDYNAŁ JOHN HENRY NEWMAN (1801-1890) – KONWERTYTA Z ANGLIKANIZMU. Newman mianowany został kardynałem przez Leona XIII w 1879. Umiera 11 sierpnia 1890 roku, uznany za jedną z najwybitniejszych postaci XIX wieku.
W 1992, Jan Paweł II ogłasza go „Sługą Bożym”. W Rzymie prowadzony jest jego proces beatyfikacyjny.

"Tuż przed moim nawróceniem, należąc jeszcze do Kościoła Anglikańskiego, znalazłem się na łożu śmierci" – pisze Newman.
W swojej pustelni w Littlemore, Newman uroczyście wyrzeka się przynależności do Kościoła Anglikańskiego.
Dnia 9 października 1845 r. przeszedł na katolicyzm jeden z przywódców anglikańskiego "ruchu oksfordzkiego" i autor wielu znanych traktatów, późniejszy katolicki kardynał - John Henry Newman. Przez całe życie poszukiwał on jedynie prawdy chrześcijańskiej i dlatego u schyłku życia mógł szczerze wyznać: "Nigdy nie zgrzeszyłem przeciw Światłu".

Więcej można przeczytać tu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Po przeczytaniu "Ludzie, nie aniołowie, kapłanami Ewangelii " być może przyjdzie refleksja, że za Kapłanów należy się bardzo modlić, bo właśnie ich nam Pan Jezus dał, a nie Aniołów z Nieba i własnie Kapłani są bardzo wystawieni na ataki szatańskie.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 22:43, 29 Lis 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:41, 21 Lip 2009 Powrót do góry

Beatyfikacja kardynała Newmana 2 maja?

Catholic News Service podał, że beatyfikacja kardynała Johna Henry Newmana nastąpi 2 maja w birminghamskim Oratorium, którego był założycielem.

Data 2 maja została wybrana z uwagi na wspomnienie świętego Atanazego - Strażnika Ortodoksji - który był mistrzem dla jednego z najsłynniejszych katolickich konwertytów.

Dekret o beatyfikacji podpisał papież Benedykt XVI po zatwierdzeniu przez watykańskich ekspertów medycznych i teologicznych cudu uzdrowienia jakiego za wstawiennictwem kardynała Newmana doznał ksiądz John Sullivan z Massachusetts.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 19:11, 09 Lut 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:28, 11 Lis 2009 Powrót do góry

Teresa napisał:
Beatyfikacja kardynała Newmana 2 maja?

Catholic News Service podał, że beatyfikacja kardynała Johna Henry Newmana nastąpi 2 maja w birminghamskim Oratorium, którego był założycielem.Uzdrowiony przez kardynała Newmana pielgrzymuje jego szlakiem

Ból pleców, który powoli prowadzi do paraliżu - taką diagnozę postawili lekarze amerykańskiemu diakonowi Jackowi Sullivanowi. Jednak diakon ma się świetnie. Przypadek jego uzdrowienia jest cudem uznanym do planowanej przyszłorocznej beatyfikacji kard. Johna H. Newmana.

Sullivan podkreślił, że on sam jest najlepszym dowodem, że kard. Newman (1801-1890) będzie wielkim świętym. W 2001 roku zdiagnozowano u niego problemy z rdzeniem kręgowym. - Ból nie do zniesienia, a lekarze nawet nie dawali szans, by go uśmierzyć – wspomina. Groziły mu paraliż oraz zakończenie przygotowań do posługi diakona.

- Zwróciłem się wtedy do mojego szczególnego orędownika i przyjaciela wiernych kard. Newmana: Proszę pomóż mi tak iść, abym mógł wrócić do swojego rocznika i zostać wyświęcony – opowiada. - Poczułem wtedy pokój i radość. I biegałem po schodach tam i z powrotem, aż zostałem upomniany przez pielęgniarkę.

Jego uzdrowienie zostało potwierdzone przez komisje lekarzy i teologów. Cud został oficjalnie potwierdzony i przyczynił się do planowanej na przyszły rok beatyfikacji kard. Newmana.

Pełniący funkcję diakona stałego w Bostonie, Sullivan przebywa aktualnie w Wielkiej Brytanii i odwiedza miejsca związane ze Sługą Bożym. W święto św. Jana na Lateranie wygłosił nawet kazanie w katedrze Westminsterskiej. - Dziewiętnastowieczny konwertyta z anglikanizmu jest jednym z powołanych do ożywiania i inspirowania Kościoła swoim życiem i myślą. Jego przykład odzwierciedla ostateczną prawdę o człowieku i jego dążeniu do Stwórcy – mówił.

Diakon z Bostonu wskazał, że Sługa Boży kard. Newman przydałby się nam dzisiaj. - W zgiełku tego świata trzeba kogoś, kto jak On miał dar patrzenia dalej, poza ziemskie ograniczenia. I tak widział poza chmury, sięgając tej rzeczywistości niebieskiej – tłumaczył. - A trzeba powiedzieć, że znakomicie głosił i opisywał to, co widział – dodał.

W ciekawy sposób kaznodzieja zdefiniował na czym polegała cnota wiary konwertyty: - Praktyczne postrzeganie niewidzialnego świata. Duchowny doskonale rozumiał, że ten świat jest niewystarczający dla naszego szczęścia. Zdaniem Sullivana jego całe życie stanowi zachętę dla człowieka, żeby „przejść przez próg światowości do wewnętrznego nawrócenia”.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 22:50, 29 Lis 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:07, 28 Sie 2010 Powrót do góry

W czasie swej wizyty w Wielkiej Brytanii papież Benedykt XVI dokona beatyfikacji kard. Johna Henrego Newmana.

Wielka Brytania: wspomnienie liturgiczne bł. Johna Henry’ego Newmana

Liturgiczne wspomnienie bł. Johna Henry’ego Newmana będzie obchodzone 9 października, więc w rocznicę jego nawrócenia na katolicyzm w 1845 r. Dowiadujemy się o tym z okolicznościowej książeczki do nabożeństwa przygotowanej dla uczestników papieskiej Mszy beatyfikacyjnej w Birmingham. Zamieszczono w niej m.in. formułę beatyfikacji, w której Ojciec Święty ogłasza datę wspomnienia liturgicznego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 22:57, 29 Lis 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 18:48, 19 Wrz 2010 Powrót do góry

Benedykt XVI w Birmingham - beatyfikacja kard. Newmana

Image

Beatyfikacja Johna Henry’ego Newmana, XIX-wiecznego teologa i filozofa była najważniejszym punktem czwartego a zarazem ostatniego dnia pielgrzymki Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii. Wczesnym rankiem Papież opuścił nuncjaturę apostolską w Londynie, by helikopterem udać się do Birmingham.

Na miejscu celebry, w Cofton Park, oczekiwało na Ojca Świętego ponad 50 tys. wiernych, w tym wielu Polaków, których obecność zaznaczały biało-czerwone flagi.

W powitalnym przemówieniu arcybiskup Birmingham, Bernard Longley, zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich dni Benedykt XVI przebywał wśród Brytyjczyków jako pielgrzym, dzieląc się własnym poszukiwaniem prawdy i dobroci Boga.

„W czasie twojej podróży apostolskiej widzieliśmy jak starasz się dotrzeć do serc i umysłów wielu, w naszym kraju i poza nim, poprzez swą obecność i czynienie nas bardziej świadomymi obecności Chrystusa, Dobrego Pasterza. Jako Następca św. Piotra zachęcałeś nas, by bardziej przylgnąć do skały, na której zbudowany jest Kościół” – mówił abp Longley.

Hierarcha otrzymał od Benedykta XVI kielich mszalny oraz patenę zaś sam Papieżowi ofiarował ozdobne wydanie najsłynniejszego dzieła kard. Newmana „De apologia pro vita sua”.

Po wstępnych obrzędach Mszy św. abp Longley poprosił Ojca Świętego o włączenie kard. Johna Henry’ego Newmana do grona błogosławionych, po czym zgromadzonym odczytany został życiorys anglikańskiego konwertyty.

Benedykt XVI odczytał formułę beatyfikacyjną, co przez zgromadzonych zostało przyjęte oklaskami, zaś po lewej stronie ołtarza odsłonięty został duży portret nowego błogosławionego. Papież ogłosił, że liturgiczne wspomnienie kard. Newmana przypadać będzie 9 października.


Ewangelię podczas Mszy św. odczytał diakon stały z Massachusetts w Stanach Zjednoczonych Jack Sullivan, którego przypadek cudownego uzdrowienia stał się podstawą dzisiejszej beatyfikacji.

„Bł. kard. John Henry Newman zasłużył na to, aby zająć miejsce na długiej liście angielskich świętych i uczonych” – podkreślił Benedykt XVI w homilii wygłoszonej w Cofton Park w Birmingham.

Na zakończenie uroczystości Ojciec Święty odmówił ze zgromadzonymi modlitwę „Anioł Pański”. „Pragnę pozdrowić lud Sewilli, gdzie wczoraj została beatyfikowana m. Maria Purisima od Krzyża – powiedział przy tej okazji Papież. – Niech nowa błogosławiona będzie inspiracją dla młodych kobiet, by naśladowały jej przykład oddanej miłości do Boga i do bliźnich”.

Po opuszczeniu Cofton Park Benedykt XVI udał się do oratorium św. Filipa Nereusza na przedmieściach Birmingham. W czasie prywatnej wizyty odwiedził tam pokój, bibliotekę oraz kaplicę kard. Newmana.

W programie ostatniego dnia pielgrzymki Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii znalazło się jeszcze spotkanie z biskupami Anglii, Walii i Szkocji w seminarium Oscott College.

Warto dodać, że lord Chris Patten, odpowiedzialny ze strony rządowej za organizację wizyty, próbując podsumować 17. zagraniczną podróż Benedykta XVI określił ją mianem „niezwykłego sukcesu”.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:07, 29 Lis 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:07, 17 Paź 2011 Powrót do góry

Za blogiem [link widoczny dla zalogowanych]

Newman. 166 lat od konwersji

Dzień dobiega końca, a wraz z nim mija 166 lat od chwili, gdy o. Dominik Barberi CP przyjął katolickie wyznanie wiary od Jana Henryka Newmana i udzielił mu - sub conditione - sakramentu Chrztu św. Warto przy tej okazji zacytować ostatni akapit wygłoszonego przez Newmana w 1849 roku kazania zatytułowanego "Wola Boga celem życia", w którym błogosławiony pisze tak:

"I tak toczy się świat od wieków, a aniołowie i święci ciągle wołają biada nad straconymi powołaniami, zawiedzionymi nadziejami, nad pogardą dla Bożej miłości i zatratą dusz. Pokolenia następują po sobie, a gdy oni spoglądają z niebios, ze swych złotych tronów na ziemię, to nie widzą niemal nic innego, jak tylko rzesze aniołów stróżów, przygnębionych, z troską, z przerażeniem lub w rozpaczy podążających za swoimi podopiecznymi i daremnie usiłujących chronić ich przed wrogiem - przegrywają, gdyż owi podopieczni nie chcą być chronieni.

Czas przypływa i odpływa, a ludzie nie wierzą w to, co ma nadejść, ani że to, co jest, trwać będzie tylko przez chwilę, a nie przez wieczność. Kres jest próbą. Świat przemija - pusty przepych i teatr. Walą się wyniosłe pałace, milknie tłumne i ruchliwe miasto, i odpływają okręty z Tarszisz. Śmierć zabiera serce i ciało i zasłona zostaje rozdarta. Duszo odchodząca, jak wykorzystałaś dane ci talenty i możliwości, światło rozlane wokół ciebie, zesłane ci ostrzeżenia i udzieloną łaskę? Panie mój i Zbawco, niechaj w tej godzinie podtrzymają mnie silne ramiona Twoich sakramentów i świeża woń Twoich pocieszeń. Niechaj wypowiedziane zostaną nade mną słowa rozgrzeszenia, a święty olej namaści mnie i opieczętuje. Niech Twoje Ciało będzie moim pokarmem i niech skropi mnie Twoja Krew. Niechaj Twoja święta Matka tchnie na mnie, a mój anioł szepce mi słowa pokoju. Niech moi chwalebni święci i mój drogi ojciec, św. Filip, uśmiechają się do mnie; i niech w nich i przez nich wszystkich otrzymam dar wytrwania; i niech dane mi będzie umrzeć tak, jak pragnę żyć: w Twojej wierze, w Twoim Kościele, w Twojej służbie i w Twojej miłości."

"God's will the end of life : Discourse VI of Discourses addressed to mixed congregations"


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:08, 29 Lis 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:12, 07 Lis 2011 Powrót do góry

Niniejsza książeczka, zawierająca fragmenty pism Sługi Bożego Johna Henry'ego Newmana, to mały traktat ukazujący szczególną rolę i pozycję religii katolickiej. Jest to jednak nie tylko apologia katolicyzmu. Dzięki wspaniałemu i głęboko duchowemu opisowi Kościoła wskazuje ona również, jaki powinien być ten, kto do Niego należy. Dlatego tym, którzy uważają się za katolików, z pewnością pomoże ona na nowo docenić wartość przynależności do Kościoła, a zarazem pogłębić własną religijną tożsamość. W czasach "politycznej poprawności", która lansuje swoisty religijny egalitaryzm, każąc wszystkie religie uważać za równe, wydaje się to rzeczą szczególnie ważną.


John Henry Newman
O WYŻSZOŚCI KATOLICYZMU


Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Wiara a pobożność

Przez „wiarę” rozumiem „Credo” i przyjęcie go, przez „pobożność” zaś rozumiem cześć, jaka się należy przedmiotom naszej wiary i oddawanie tej czci. Wiara i pobożność różni się tak w rzeczywistości, jak w teorii. Z pewnością nie można być pobożnym bez wiary, ale możemy wierzyć bez odczuwania pobożności. Każdy ma takie doświadczenie zarówno w sobie, jak i u innych, i stwierdzamy to za każdym razem, gdy mówimy o uświadamianiu sobie i nieuświadamianiu prawdy. Można to zilustrować mniej lub bardziej dokładnie przez fakty, które znamy z tego świata.

(...)

Trzeba albo przyjąć całość, albo całość odrzucić — wszelkie redukowanie osłabia, a amputacja okalecza. Oszustwem jest próba przyjęcia wszystkiego oprócz jednej prawdy, bo ta jest tak samo częścią całości jak pozostałe. (...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:27, 29 Lis 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:59, 30 Lis 2018 Powrót do góry

Niebawem kanonizacja bł. Jana Henryka Newmana
(...)
http://www.traditia.fora.pl/swieci-i-blogoslawieni,64/niebawem-kanonizacja-bl-jana-henryka-newmana,15925.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)