Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Świątynia niezgody w Mieście Pokoju Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:45, 06 Sty 2010 Powrót do góry

Świątynia niezgody w Mieście Pokoju

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Talmud Jerozolimski naucza: "Każde pokolenie, w którym Świątynia nie została odbudowana, jest traktowane tak, jakby Świątynię zburzyło" (Yoma 1, 1), stąd plany odbudowy świątyni jerozolimskiej wciąż stanowią dla Żydów zadanie priorytetowe, którego nie można rozpatrywać tylko w kategoriach historycznych. Po utworzeniu w 1948 r. państwa Izrael oraz odzyskaniu przez Żydów w 1967 r. jerozolimskiego Starego Miasta ze Wzgórzem Świątynnym perspektywa budowy Trzeciej Świątyni stała się realniejsza niż kiedykolwiek dotąd, a obecnie naciski strony żydowskiej na zrealizowanie tego projektu wyraźnie się nasiliły. Jakie może mieć to konsekwencje dla relacji żydowsko-muzułmańskich i chrześcijańsko-żydowskich?
(...)
Konflikt wokół Wzgórza Świątynnego
(...)
Kamień węgielny pod żydowskie sanktuarium
(...)
Model świątyni z Mitzpe Yericho
(...)
Sanhedryn wznawia posiedzenia
(...)
Co dalej?
(...)

Nasz Dziennik Sobota-Niedziela, 2-3 stycznia 2010

Proszę czytać całość.

[link widoczny dla zalogowanych]

Może ta wersja będzie lepsza do czytania:

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:25, 20 Sty 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:13, 06 Sty 2010 Powrót do góry

Ciekawe co to będzie pierwsze, Świątynia? czy Mesjasz? Rabin Szalom Ber Stambler mówi, że "Wrócę do Izraela, jak przyjdzie tam Mesjasz. Dopóki Go nie ma, jestem w Polsce. To jest moja rola - mówi rabin Szalom Ber Stambler, przewodniczący chasydzkiej wspólnoty Chabad-Lubavitch w Polsce".
Cytat:
– Należę do wspólnoty Chabad Lubawicz. Mój rebe mawiał, że jego chasydzi nie mają tkwić w wygodzie blisko niego, ale mają iść na cały świat i dać możliwość niereligijnym Żydom na powrót do korzeni.

Cały wywiad z panem Rabinem tu:

Image

Fronda: Podoba się Panu w Warszawie?

Rabin Szalom Ber Stambler: – Bardzo. Mieszkam tu od czterech lat. Z trojga moich dzieci dwoje urodziło się tutaj. One czasem mówią już lepiej po polsku niż po hebrajsku. Ludzie są tu fantastyczni...

... i nie ma problemu z jakimiś antysemickimi odzywkami, gdy ludzie widzą Żyda ubranego w ortodoksyjny strój, w czarnym kapeluszu z brodą?

– Prawdziwych problemów nie mam. Czasem tylko ktoś, po kim na ogół widać, że jest niewykształcony, rzuci jakieś niemiłe słowa. Ale w porównaniu z Europą Zachodnią to jest nic. Badania statystyczne jasno pokazują, że w Polsce w porównaniu z innymi krajami Zachodu jest najniższy poziom antysemityzmu.

A nie przeszkadza Panu fakt, że tuż obok siedziby gminy żydowskiej, nieopodal Pańskiego mieszkania, rozciąga się wielkie cmentarzysko Żydów polskich?

– Należę do wspólnoty Chabad Lubawicz. Mój rebe mawiał, że jego chasydzi nie mają tkwić w wygodzie blisko niego, ale mają iść na cały świat i dać możliwość niereligijnym Żydom na powrót do korzeni. I każdy ma wybrać sobie miejsce, gdzie będzie pracował. Moja misja niewątpliwie jest szczególna, bo jej celem jest odrodzenie żydowskości tam, gdzie jej już nie było. I to jest praca, którą wykonuje się na cześć ofiar Holokaustu, bo tam, gdzie miało już nie być śladu żydowskiego życia, sto pięćdziesiąt metrów od Umschlagplatzu, powstaje synagoga i jesziwa. I nie wątpię, że oni odczuwają satysfakcję. A my patrzymy w przyszłość.

Wspomniał Pan o tym, że Wasz rebe wysyła Was do pracy do różnych krajów świata. Czyli można powiedzieć, że jest Pan kimś w rodzaju misjonarza?

– Nie jestem misjonarzem, bo nic takiego nie istnieje w judaizmie. Moim celem jest to, by każdy, kto chce żyć po żydowsku, mógł się dowiedzieć, jak to zrobić. I by dodać odwagi tym, którzy boją się przyznać do własnego pochodzenia i własnej tożsamości. Oni często się boją, ale – jako gość z zagranicy – mogę powiedzieć, że to strach irracjonalny, bo Polska robi wiele, by nas wspierać.

Ale jeśli przyjdzie do Pana Polak bez korzeni żydowskich, to przecież go Pan nie odeśle, bo Talmud mówi wyraźnie, że trzykrotnej powtarzanej prośbie o przyjęcie do Narodu Wybranego odmówić nie można?

– Mówi Pan o czymś, co w naszej tradycji nazywa się ger, gijur. Ale tego nie należy tłumaczyć jako konwersja...

Dlaczego?

– Bo konwersja oznacza zamianę, jakbym wymieniał w kantorze dolar na złotówkę, a judaizm spogląda na gijur inaczej. Dla nas ten, kto dokonuje konwersji, w istocie jest już Żydem. Ktoś z jego przodków miał takie korzenie, a konwertyta jedynie do nich powraca.

Ale to tylko jedna z koncepcji. Istnieją także rabini, którzy uznają, że do Narodu Wybranego i do religii można przyłączyć się, nawet jeśli się nie ma żydowskich korzeni. W pewnych miejscach Talmudu takich ludzi ocenia się niezwykle wysoko.

– Oczywiście, jest miejsce dla konwertytów. I bardzo się ich docenia, bo to niezwykle trudny proces, wymaga wielkiej wiedzy, odrzucenia. W Talmudzie jest nawet zapisane, że powodem, dla którego Żydzi są w diasporze, jest umożliwienie konwertytom dołączania do nich. Nigdzie nie ma jednak wezwania do nawracania, a jedynie do świadectwa i trwania. A na początku trzeba wręcz odmówić kandydatom do konwersji.

Spotkał się Pan już z konwertytą z Polski?

– Tak. To bardzo ciekawe, że w Polsce Żydzi nie chcą być Żydami, ale za to Polacy chcą dołączyć do judaizmu. I ja zupełnie nie rozumiem, dlaczego tak jest. Może powodem jest nasza wspólna historia.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:38, 20 Sty 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:04, 01 Mar 2010 Powrót do góry

Żydzi budują nową Świątynię Jerozolimską

Image

Tak wyglądała Świątynia w czasach Heroda Wielkiego (73 p.n.e. - 4 p.n.e.)

Izraelscy fanatycy religijni przystąpili do budowy repliki Świątyni Jerozolimskiej, zniszczonej przez XII legion Tytusa w 70 roku n.e. KoPia w skali 1:1 ma powstać w osiedlu Micpe Jerycho na Zachodnim Brzegu, niedaleko Jerycha w Autonomii Palestyńskiej.

Ze starej świątyni, w Jerozolimie, zachował się tylko fragment Muru Zachodniego, znany powszechnie jako Ściana Płaczu.

Religijni fanatycy mówią, że model Świątyni Jerozolimskiej zostanie wykorzystany w specjalnej "szkole kapłanów" (kohenów), która została w środę uroczyście otwarta w tym osiedlu. - Nowi kapłani służyć będą w Trzeciej Świątyni, która zostanie postawiona w Jerozolimie - zapowiadają fanatycy.

Głównym elementem projektu w Micpe Jerycho ma być ołtarz, który "mierzyć będzie 16 metrów długości oraz 5 metrów szerokości i wysokości, a więc będzie wielkości małego domku" - powiedział Lewi Hazan, jeden z religijnych aktywistów. - Głęboko symboliczne znaczenie projektu w Micpe Jerycho równoznaczne będzie z rozpoczęciem budowy Trzeciej Świątyni, która wedle tradycji religijnej musi być dziełem ludzkich rąk - dodał rabin osiedla, Jehuda Krojzner.

A co z meczetami?

Rabin nie odpowiedział jednak na pytanie, co miałoby się stać z meczetami Al-Aksa i Omara (Kopuły Na Skale) - od setek lat stojących w miejscu dawnej Świątyni Jerozolimskiej i będących miejscem kultu dla setek milionów muzułmanów na świecie.

Choć izraelscy fanatycy religijni budujący replikę świątyni określają ten projekt jako "wydarzenie o przełomowym znaczeniu historycznym", to zdaniem fachowców ich działania mogą doprowadzić do eskalacji i tak już gwałtownych zamieszek arabskich, trwających od kilku dni w okolicach jerozolimskiego Wzgórza Świątynnego.

Policja izraelska przewiduje, że kulminacja rozruchów może nastąpić w piątek, a umiarkowani przywódcy palestyńscy z Ramallah ostrzegają przed wybuchem "trzeciej intifady".

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:45, 20 Sty 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:23, 01 Mar 2010 Powrót do góry

Znów zamieszki w Jerozolimie. Barykada w meczecie

W Jerozolimie w meczecie Al-Aqsa na Wzgórzu Świątynnym zabarykadowało się kilkudziesięciu Palestyńczyków. Liderzy muzułmańscy wezwali wiernych, aby przybyli na to święte dla nich miejsce, aby powstrzymać ekstremistów żydowskich przed położeniem kamienia węgielnego pod budowę Trzeciej Świątyni.

Muzułmanie spędzili w meczecie całą noc. Izraelska policja i wojsko na bramach Starego Miasta ustawiły punkty kontrolne, przez które wpuszczają tylko kobiety i mężczyzn powyżej 50 roku życia.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wielokrotnie dochodziło do zamieszek. Najpoważniejsze wybuchły we wrześniu po tym jak izraelscy żołnierze pozwolili wejść na Wzgórze ekstremistom żydowskim. Sytuację uspokoiły Jordania i Zachód. Rabini orzekli wówczas, że religijne prawo zabrania Żydom wchodzić na Wzgórze Świątynne. Tym razem ekstremiści planowali na świętym dla muzułmanów miejscu położyć kamień węgielny pod budowę Trzeciej Świątyni. Palestyńczycy zabarykadowali się aby im to uniemożliwić.

Arabowie poważnie traktują plany ortodoksyjnych Żydów postawienia Trzeciej Świątyni na miejscu dwóch meczetów. Jej budowę rozpoczęli w kibucu pod Jerychem. Instytut Świątynny w Jerozolimie zgromadził już część strojów i naczyń liturgicznych, które będą w niej wykorzystywane.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:47, 20 Sty 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:42, 08 Wrz 2011 Powrót do góry

Wykład ks. prof. Waldemara Chrostowskiego:

Trzecia świątynia jerozolimska (1/3)

1. https://www.youtube.com/watch?v=i6zdUu_HEOY&ab_channel=prof.PiotrJaroszy%C5%84ski

2. https://www.youtube.com/watch?v=fHegQqrmRXc&ab_channel=prof.PiotrJaroszy%C5%84ski

3. https://www.youtube.com/watch?v=rIouHDa-n9o&t=79s&ab_channel=prof.PiotrJaroszy%C5%84ski


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:50, 20 Sty 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)