Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Przyczyno naszej radości, módl się za nami! Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiekTen temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30504 Przeczytał: 341 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:10, 17 Wrz 2007 Powrót do góry

Przyczyno naszej radości, módl się za nami!

W tym wezwaniu wychwalamy Maryję za liczne pomoce, przez które przynosi nam radość. Ona przecież dała nam tego, o którym powiada Boży wysłannik: "Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu" (Łk 2, 10). Jest ona przyczyną naszej radości także z tego względu, że Odkupiciel ze szczególnym upodobaniem zlewa na nas swe łaski za jej pośrednictwem.

Wyjednuje nam ona tyle łask, że słusznie może odezwać się do nas: "Kto mnie znajdzie, ten znajdzie życie i uzyska łaskę u Pana" (Prz 8, 35).Maryja staje także wobec nas jako matka łaskawości, przepełniona radością i rozweselająca wszystkich.

Ona śpiewa radosną pieśń Magnificat, gdzie wyznaje: "Duch mój się raduje w Bogu i Zbawicielu moim" (Łk 1, 47).

Ona wniosła czystą radość w dom Zachariasza, tak że dziecię poruszyło się radośnie w łonie Elżbiety (Łk. 1, 44).

Bierze ona udział w godach w Kanie i sama przyczynia się do powiększenia radości przez cud swego Syna.

Obok dotkliwych boleści doznała ona także najgłębszych radości. Siedem z nich obchodzi Kościół osobnym świętem i czci je w osobnej koronce radosnej. Są to radości przy wcieleniu Pana Jezusa, przy nawiedzeniu św. Elżbiety, przy narodzeniu Zbawiciela, w czasie hołdu Trzech Mędrców ze Wschodu, po znalezieniu Pana Jezusa w świątyni, przy spotkaniu się z Jezusem po jego Zmartwychwstaniu i wreszcie przy jej chwalebnym ukoronowaniu w niebie.

I ta sama promieniująca weselem Dziewica stoi niewątpliwie najbliżej Trójcy Przenajświętszej i jest także przyczyną radości aniołów i Świętych.
Wesel się z Maryją, bogatą w radości. Bądź, jak ona, apostołem radości i otaczaj w ten sposób religię nimbem szczęścia, uroku, wesela i miłego powabu, "Służcie Panu z weselem!" (Ps 100, 2). Pozbądź się na zawsze wszelkich uciech niskich i pospolitych. Idź drogą, którą szła Maryja: "Weselcie się zawsze - w Panu!" (Flp 4, 4).

Bądź na wzór Niepokalanej przyczyną radości dla bliźnich swoich, dla swego otoczenia, dla podwładnych i domowników. Bądź im słońcem! Chętnie sprawiaj im drobne radości! Nie bądź zimnym egoistą. Nie trać z oczu ani na moment wspaniałej zasady życiowej: "Jeśli chcesz być szczęśliwym w życiu, przyczyniaj się do uszczęśliwienia drugich, albowiem radość, którą sprawiamy innym, wraca z powrotem do naszego serca!"
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30504 Przeczytał: 341 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:24, 17 Wrz 2007 Powrót do góry

Siedem najgłębszych radości Maryi.

Wieniec dla Maryi

W XV w. we wspólnocie braci mniejszych św. Franciszka z Asyżu żył pewien młodzieniec. Jeszcze przed wstąpieniem do zakonu miał zwyczaj splatania wieńców z polnych kwiatów i ozdabiania nimi figury Najświętszej Dziewicy. Przebywając w nowicjacie nie mógł kontynuować tej swojej codziennej posługi wobec Matki Najświętszej. Zaczął zamartwiać się tym do tego stopnia, że postanowił opuścić zakon.

Któregoś dnia objawiła mu się Matka Boska i powiedziała: "Nie smuć się. Powiem ci, jak splatać wieńce wspanialsze od tych z kwiatów..." I nauczyła go codziennie odmawiać siedmiokroć "Ojcze nasz" i 10 "Zdrowaś Maryjo" dla uczczenia siedmiu radości, jakich doznała w swoim życiu.

Młody franciszkanin pozostał w zakonie i co dzień odmawiał koronkę. Pewnego dnia przechodzący obok celi zakonnej mistrz nowicjatu zobaczył Anioła, który nawlekał na nitkę przecudne róże, a co dziesiątą przeplatał jedną złotą lilią. Zdumiony mistrz poprosił nowicjusza o wyjaśnienie. Wieść o poleceniu Maryi rozeszła się po całym zakonie. I wszyscy franciszkanie zaczęli pleść wieńce z modlitwy dla Najświętszej Panienki.

Siedem radości Maryi

1. Zwiastowanie - Maryja dowiaduje się, że z woli Boga zostanie matką Mesjasza. 1 raz "Ojcze nasz" i 10 razy "Zdrowaś Maryjo"
2. Nawiedzenie św. Elżbiety - Maryja dzieli radość swej krewnej, która spodziewa się długo oczekiwanego dziecka. 1 raz "Ojcze nasz" i 10 razy "Zdrowaś Maryjo"
3. Narodzenie Pana Jezusa - w Betlejem przychodzi na świat Syn Boży. 1 raz "Ojcze nasz" i 10 razy "Zdrowaś Maryjo"
4. Pokłon Trzech Króli - Mędrcy ze Wschodu uznają w Dzieciątku króla i składają Mu dary. 1 raz "Ojcze nasz" i 10 razy "Zdrowaś Maryjo"
5. Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni - 12-letni Jezus zgubił się wśród tłumu. Maryja i Józef odnaleźli Go w domu Ojca - w świątyni. Matka Boża ujrzała mądrość Syna, który dyskutował z uczonym w Piśmie. 1 raz "Ojcze nasz" i 10 razy "Zdrowaś Maryjo"
6. Zmartwychwstanie Chrystusa - po śmiertelnym smutku nadeszła niewypowiedziana radość - Jezus żyje! 1 raz "Ojcze nasz" i 10 razy "Zdrowaś Maryjo"
7. Wniebowzięcie i ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny na Królową nieba i ziemi - Maryja połączona na zawsze z Synem, Bogiem Ojcem i Duchem Świętym królować będzie wśród aniołów, świętych i dusz zbawionych. 1 raz "Ojcze nasz" i 10 razy "Zdrowaś Maryjo".
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiekTen temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)