Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 O beatyfikacji papieża Jana Pawła II - patriarcha Eliasz Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
mariapavlovicz
Użytkownik


Dołączył: 31 Maj 2011
Posty: 2 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:39, 31 Maj 2011 Powrót do góry

Wygłoszenie ekskomuniki na papieża Benedykta XVI i Jana Pawła II

Bizantyjski Katolicki Patriarchat władzą apostolskiego i prorockiego urzędu w imieniu Pana naszego Jezusa Chrystusa przed Bogiem zobowiązuje wszystkich katolików w sumieniu i ogłasza:
1) beatyfikacja zmarłego papieża Jana Pawła II jest nieważna.
2) zmarły papież Jan Paweł II (wedlug Ga 1:8-9 ) odlączyl się od Kościoła Chrystusowego. Przyczyną tego jego apostatyczny gest w Asyżu, którym otworzył Kościół duchu antychrysta.
3) Papież Benedykt XVI przez beatyfikacje ducha Asyżu – ducha antychrysta, również wyłączył siebie od Kościoła Chrystusowego.

Konsekwencja apostazji Papieża
Od 1 maja 2011 r. Kościół jest w stanie sedes vacantis.
Każdy kapłan jest zobowiązany odlączyć się od ducha Asyżu przed wiernymi. W liturgii już niewolno wspominac apostata Benedykta XVI, ani apostata biskupa. Jeśli kapłan pozostanie w jedności z duchem apostazji, wtedy, jako apostata, odprawia msze nieważnie.
Bizantyjski Katolicki Patriarchat jest przeznaczony Bogiem w celu ochrony ortodoksyjnej doktryny Kościoła katolickiego, a teraz i Kościoła łacińskiego. Dopiero po wybraniu ortodoksyjnej katolickiej hierarchii, oraz ortodoksyjnego następcy na papieża, wtedy Patriarchat będzie zwolniony z tego Bogem danego obowiązku.

Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał!

+ Eliasz
Patriarcha

+ Metody OSBMr + Tymoteusz OSBMr
Sekretarze Bizantyjskiego Katolickiego Patriarchatu


Lwów - Ukraina, 01 maja 2011
Zobacz profil autora
mariapavlovicz
Użytkownik


Dołączył: 31 Maj 2011
Posty: 2 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:40, 31 Maj 2011
PRZENIESIONY
Wto 18:40, 31 Maj 2011
Powrót do góry

Duch Asyżu oraz liturgia nieważna

W filmie Ut unum sint, Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan doniesla oficjalną pozycje Watykanu wobec modlitwy pokoju w Asyżu słowami: "Podczas tego spotkania oni (poganie) modlili się oddzielnie, ale w tym samym duchu." Prawda jest taka, że modlili się razem - nawet z papieżem. Modlili się w tym samym duchu, ale nie był to Duch Chrystusa. Był to duch antychrysta.
Jan Paweł II zamknął ci t. zw. modlitwy o pokój modlitwą Ojcze nasz. W ten sposób umieścił pogaństwo i kult demonów w równym stopniu z kultem jedynego prawdziwego Boga. W Asyżu, poganie nie tylko modlili się, ale również kadzili oraz przynosili ofiary demonom. Pierwsi chrześcijanie i tysiące misjonarzy Chrystusowych woleliby zginąć śmiercią męczenników, jeżeli okazać jednym ziarnem kadzidła czci bożkom i demonom pogańskim. Słowo Boże mówi: "To co poganie ofiarują, ofiarują dla demonów, a nie dla Boga." (1 Kor 10:20). Te ich oferty są w ostrym kontraście z ofiarą Jezusa Chrystusa, złożoną na krzyżu za grzechy nasze. Ci, którzy przyjmują ducha Asyżu zaprzeczają zasadniczą różnice pomiędzy fałszywą wiarą pogan i zbawiającą wiarą w Chrystusa.
Kiedy słowa konsekracji wymawia się w epiklezie podczas liturgii, chleb i wino zmieniają się w Ciało i Krew Chrystusa. Przez kapłana, który otrzymał ważne święcenia kapłańskie oraz przez zbawiającą wiarę, to przeistoczenie w liturgii czyni Duch Święty. Zbawiająca wiara przyjmuje Jezusa jako jedynego Zbawiciela, który umarł na krzyżu za nasze grzechy i, będąc Bogiem, zmartwychwstał. Gest z Asyżu zaprzecza zbawiającą wiarę; oznacza to, że zaprzecza wyjątkową (niepowtarzalną?) ofiarę Chrystusa na odpuszczenie grzechów.
Jeżeli kapłan grzeszy poważnie w zasadach moralnych, Duch Święty nadalej działa poprzez jego kapłaństwo, ale ten ksiądz nie korzysta z niego. Pismo Święte o takim mówi, że "je i pije sobie wyrok". Jest to przyczyną różnych chorób (zob. 1 Kor 11:29-30). Jednakże, jeżeli kapłan jest w jedności z duchem Asyżu i nie chce teraz publicznie oddzielicz (odciąć) się od niego, staje się apostatom. A Duch Święty nie może dzialać przez apostatę. Komunia Święta przewiduje zbawiającą wiarę i Duch Święty działa poprzez ją. W żadnym przypadku Komunia nie jest pogańską magią. Podczas Liturgii, sprawowanej przez odstępców, nie działają zasada ecclesia supplet lub ex opere operato. Liturgia sprawowana przez odstępców (apostatów) zawsze jest nieważna. Jest to tylko przedstawieniem i drwiną z Chrystusa i Kościoła. Na wierzących nie schodzi błogosławieństwo, ale raczej przekleństwo.
Jakie są owoce Asyżu? Katolicy są w takim stopniu oszukani, że już nie mogą odróżnić fałszywy kult i modlitwy do demonów od prawdziwego kultu i modlitwy do Chrystusa. Właśnie ta utrata zbawiającej wiary oraz rozeznania jest owocem ducha Asyżu - duch antychrysta. Dlatego każdy kapłan obowiązany odejść od ducha Asyżu i nie wzpominać już odstępcę Benedykta w liturgii.

+ Eliasz
Patriarcha

+Metody OSBMr +Timoteusz OSBMr
Sekretarze patriarchatu

Lwów (Ukraina), 01 maja 2011
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32400 Przeczytał: 132 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:43, 31 Maj 2011 Powrót do góry

Proszę Pani, na wstępie witam serdecznie, ale ... no właśnie to ale. Obie pani wypowiedzi połączyłam, gdyż dotyczą wypowiedzi tej samej osoby. Takich informacji "wybuchowych" tu nie propagujemy i nie polecamy nikomu. Patriarcha Eliasz jest osobowością dość skomplikowaną. Wątpliwość święceń biskupich, wybuchowe łączenie ruchów tradycjonalistycznych i charyzmatycznych. Wierni szukajacy oparcia w tradycyjnych wartościach, których niewatpliwie nie znajdują u swoich pasterzy, lądują nieświadomi w takich strukturach. Wiele o tym było pisane i tak:

Kard. Huzar ostrzega przed "sektą dohnalowców"

W ostatnią niedzielę grudnia we wszystkich cerkwiach Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego odczytano list-ostrzeżenie jego zwierzchnika, kardynała Lubomyra Huzara przed „sektą Dohnala”.

Ta grupa byłych bazylianów, od kilku lat działa na Ukrainie, przedstawiając się jako Ukraiński Prawowierny Kościół Greckokatolicki i jest w konflikcie z władzami kościelnymi.

Na jej czele stoi 64-letni obecnie o. Eliáš Antonín Dohnal OSBM – Czech, były kapłan rzymskokatolicki, mający za sobą również „epizod polski”. Po okresie gorliwej pracy duszpasterskiej w Kościele łacińskim w latach 1972-1991, gdy wielokrotnie był prześladowany przez ówczesną służbę bezpieczeństwa komunistycznej Czechosłowacji, przybył do Polski i tu wstąpił do greckokatolickiego zakonu bazylianów w Warszawie, przyjmując imię zakonne Eliasz.

Po roku udał się do Słowacji i tam zaczął odtwarzać unickie życie mnisze – m.in. założył klasztor w Trebišovie i wykładał na greckokatolickim wydziale teologicznym w Preszowie.

W 1997 r. utworzył kontemplacyjny odłam bazylianów, ale już po roku władze kościelne cofnęły zgodę na jego działalność ze względu na coraz częstsze konflikty z hierarchią zarówno łacińską, jak i unicką. Główną ich przyczyną był skrajny tradycjonalizm o. Dohnala, który na każdym kroku głosił potrzebę zjednoczenia unitów w Czechach i Słowacji z UKGK, a zarazem przestrzegał przed reformami w łonie tego Kościoła, jak to było w Kościele łacińskim po Vaticanum II.

Gdy w 2003 r. Jan Paweł II mianował ks. Ladislava Huškę greckokatolickim egzarchą Czech, ks. Dohnal ostro się temu sprzeciwiał, zarzucając mu współpracę z czechosłowackimi służbami specjalnymi i usiłując nie dopuścić do sakry biskupiej nowego egzarchy. Władze kościelne obłożyły wówczas buntowniczego mnicha karami kanonicznymi.

Po tych wydarzeniach ks. Dohnal wraz z grupą swych zwolenników-zakonników wyjechał do Słowacji, a w 2004 r. na Ukrainę i tam osiadł w klasztorze bazyliańskim Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Podhorcach koło Brodów. Stąd wzięła sie druga, częściej używana nazwa grupy, której przewodzi – „ojcowie podhoreccy”. W 2008 r. Stolica Apostolska oficjalnie ekskomunikowała zakonnika, gdyż miał on przyjąć sakrę – niezgodnie z kanonami kościelnymi – od byłego biskupa greckokatolickiego ze struktur podziemnych, którego ważność święceń biskupich jest podważana.

Tę i wcześniejsze decyzje o usunięciu jego i trzech jego współbraci z zakonu bazylianów oraz o ekskomunice, nałożonej na nich przez eparchię (diecezję) sokalsko-żółkiewską UKGK, na której terenie znajdują się Podhorce, potwierdził Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej w Watykanie.

Kard. Huzar już w 2004 r. usiłował nie dopuścić – interweniując w tej sprawie u władz państwowych – do wjazdu byłych bazylianów z Czech na Ukrainę. W sierpniu br. Państwowy Komitet Ukrainy ds. Religii i Mniejszości Narodowych odmówił zarejestrowania Prawowiernego Kościoła Greckokatolickiego.

Nie przeszkadza to jednak „ojcom podhoreckim” w prowadzeniu ich działalności. W Brzuchowicach k. Lwowa pod ich zwierzchnictwo przeszedł kontemplacyjny klasztor bazylianek, liczący ponad 50 sióstr – wśród nich również ze Słowacji. Niemal w każdą niedzielę grupa sprawuje nielegalne nabożeństwa przed byłym kościołem jezuitów we Lwowie i manifestacje protestacyjne wokół ratusza miejskiego.

W swym liście-ostrzeżeniu arcybiskup większy kijowsko-halicki zwrócił uwagę, że sekta Dohnala i jego zwolenników, „działając podstępem i oszustwem, przywdziewając stroje kapłańskie i mnisze, usiłuje sprowadzić wiernych synów i córki naszego Kościoła na błędną drogę, narażając w ten sposób samych siebie i zwiedzione przez nich dusze na niebezpieczeństwo wiecznego potępienia”.

Kardynał zaznaczył, że „wrogowie (...), znając głębokie przywiązanie ludu ukraińskiego do rodzimego Kościoła, który zawsze był dla niego ostoją, próbują oderwać nasz naród od skały Piotrowej, aby osłabić go duchowo i moralnie”.

List wymienia „heretyckie odrzucenie autorytetu Kościoła, wyklinanie wszystkich, którzy nie zgadzają się z nimi, okultystyczno-kabalistyczne odczytywanie słów żydowskich, przedstawianych następnie jako prawdziwa forma modlitwy, bluźniercze ubóstwianie Matki Bożej, świętokradcze wróżby na paciorkach różańca, złamane losy ludzkie i rozbijanie rodzin, zbójecki sposób zagarnięcia świątyni greckokatolickiej w Czortkowie, pobicie studentów tamtejszej akademii duchownej” i wiele innych działań sekty.

W tej sytuacji nasza Matka – Święty Kościół Katolicki i Apostolski, „w trosce o duchowe zdrowie swych wiernych dzieci, ze smutkiem musi stwierdzić, że Antonin (Eliasz) Dohnal, Robert (Samuel) Oberhauser, Ryszard (Metody) Špiřik i Bazyli (Marcjan) Hitiuk nie są ani księżmi, ani zakonnikami katolickimi wskutek zatwardziałego braku pokuty za swe przestępstwa wobec Kościoła i wiary, znajdują się w stanie wielkiej anatemy, potwierdzonej przez Rzymską Stolicę Apostolską” – napisał kard. Huzar.

Dodał, że także ci, którzy sympatyzują z nimi, „narażają się na groźbę znalezienia się poza widzianymi granicami Kościoła Chrystusowego”.

Na zakończenie hierarcha wezwał wiernych, aby sprawdzali, czy kapłan, którego nie znają, ma potwierdzenie swych święceń przez biskupa, w wypadku biskupów zaś – czy ich nazwiska znajdują się w Annuario Pontificio (Roczniku Papieskim, zawierającym m.in. obsadę wszystkich stolic biskupich).

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 23:13, 31 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32400 Przeczytał: 132 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:21, 29 Mar 2012 Powrót do góry

Stolica Apostolska: hierarchowie grupy z Podhorców nie są katolickimi biskupami

Kongregacja Nauki Wiary wypowiedziała się w sprawie tradycjonalistów obrządku bizantyjskiego, określających siebie nazwą „Ukraiński Prawowierny Kościół Greckokatolicki”. Watykańska dykasteria wydała deklarację, datowaną 22 lutego, ale dopiero teraz opublikowaną, o statusie kanonicznym czterech samozwańczych biskupów stojących na czele tej grupy. Nie są oni biskupami katolickimi. Kongregacja nie uznaje ważności ich święceń biskupich, stwierdzając, że są ekskomunikowani na mocy kan. 1459 § 1 Kodeksu Kanonów katolickich Kościołów Wschodnich. Przewiduje on taką karę dla konsekrowanych bez upoważnienia kompetentnej władzy. Ponadto dykasteria zwraca uwagę, że wspomniana grupa, określając siebie jako „katolicką”, czyni to bezprawnie.

Dokument Kongregacji Nauki Wiary dotyczy czterech duchownych, z których trzej to byli bazylianie: Eliáš Dohnal, Metoděj Špiřík i Markian Hitiuk. Czwartym jest ksiądz diecezjalny Robert Oberhauser. Grupa stworzyła główny ośrodek w Podhorcach koło Lwowa, a poza Ukrainą związana jest też z Czechami i Słowacją. Wspomniani duchowni utrzymują, że zostali przed kilku laty, w 2008 r., potajemnie wyświęceni na biskupów. Usiłowali bezskutecznie zarejestrować się u władz państwowych jako „Ukraiński Prawowierny Kościół Greckokatolicki”. Watykańska dykasteria zwraca uwagę, że grupa wywołała podziały wśród wiernych, a próby nakłonienia samozwańczych biskupów, by wrócili do pełnej kościelnej komunii, okazały się daremne. Stąd na prośbę greckokatolickiego arcybiskupstwa większego kijowsko-halickiego, a także innych dykasterii Kurii Rzymskiej, kongregacja wydała niniejszą deklarację. Obok ekskomuniki stwierdza w niej kilka poważnych wykroczeń wspomnianych duchownych przeciw wschodniemu prawu kanonicznemu. Dotyczą one także fałszywych oskarżeń i szerzenia nienawiści do katolickich hierarchów.

[link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 23:15, 31 Sty 2022, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32400 Przeczytał: 132 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:51, 06 Sie 2013 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)
Ta grupa byłych bazylianów, od kilku lat działa na Ukrainie, przedstawiając się jako Ukraiński Prawowierny Kościół Greckokatolicki i jest w konflikcie z władzami kościelnymi.

Na jej czele stoi 64-letni obecnie o. Eliáš Antonín Dohnal OSBM – Czech, były kapłan rzymskokatolicki, mający za sobą również „epizod polski”. (...)


Wątek odświeżam, bo ... o. Eliasz rzuca klątwę na papieża Franciszka jako na ducha antychrysta.

Deklaracja anatemy na Franciszka Bergoglio

https://www.youtube.com/watch?v=mTnCJ_J2jQs


Ogloszenie anatemy na Franciszka Bergoglio

Dziś, w dniu 2 sierpnia 2013 r. Wschodni Kościół chrześcijański obchodzi uroczystość Świentego Proroka Eliasza. W tym dniu, Bizantyjski Katolicki Patriarchat przez władze Trójjedynego Boga oglasza anatheme - przekleństwo Boga (według Ga 1:8-9) - na rzymskiego biskupa Franciszka Bergoglio. Powodem jest to, że nadużył urząd Kościoła dla złamania prawa Bożego. Promuje amoralne homoseksualne poglądy, co jest sprzeczne z istotą Ewangelii i niszczy wszystkie wartości moralne.

Franciszek Bergoglio jest zatem wykluczony z Mistycznego Ciała Chrystusa. Obecnie posiada swoje biuro w organizacji Kościoła widzialnego już bezprawnie.

Co więcej, swoim milczeniem eks-papież Franciszek zatwierdził nowoczesne herezji, a swoimi gestami - synkretyzm z pogaństwem. Nowoczesne herezji zaprzeczają Boską inspiracje Pisma Świętego, Boskość Chrystusa, jedyność Jego zbawczej śmierci na krzyżu, jak i Jego rzeczywiste i historyczne zmartwychwstanie.

Homoseksualizm promowany przez Franciszka Bergoglio jest owocem nowoczesnych herezji i synkretyzmu. Każdy biskup, kapłan jak i każdy katolik wierzący, mają obowiązek odciąć się wewnątrz od odstępcy Franciszka. Oni nie muszą być mu posłuszni i strukturze, kierowanej przez niego. Jeśli biskupi czy księża wspominają jego nazwisko w Liturgii Boskiej, to jasno wynika, że są one w duchowej jedności z odstępcem. Na te osoby również wchodzi przekleństwo Boga - anatema. Wierzący są związani posłuszeństwem Bogu i muszą odciąć się od tych zdrajców Chrystusa i nie słuchać ich więcej. Jeśli tego nie zrobią, to na nich także wchodzi przekleństwo Boga - anatema.

Franciszek Bergoglio dawno temu wypędzil Ducha Świętego i otrzymał ducha antychrysta. On nigdy nie był i nie jest widocznym Wikariuszem Chrystusa. On jest sługą antychrysta i prowadzi oszukane dusze do wiecznego zatracenia.

+ Eliasz
Patriarcha Bizantyjskiego Katolickiego Patriarchatu
+ Methodij OSBVr + Timotej OSBVr
Sekretarzy Biskupi
Lvóv (Ukraina), 02 sierpnia 2013


Powodem jest to, że nadużył autorytetu Kościoła do ingerencji Bożych praw. Promuje homoseksualizm niemoralne myślenie, które jest niezgodne z istotą Ewangelii i niszczy wszystkie wartości moralne.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 23:25, 31 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32400 Przeczytał: 132 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:45, 28 Sty 2016 Powrót do góry

Sekta Dohnala krąży po kraju. Łowi dusze Ukraińców

18 października 2012

Image

Na Ukrainie działa już około tysiąc aktywistów sekty Dohnala. Stosują hipnozę. Okultystyczno-kabalistyczne odczytywanie słów żydowskich, przedstawianych następnie jako prawdziwa forma modlitwy, świętokradcze wróżby na paciorkach różańca, łamanie życia osobistego i rozbijanie rodzin – to ich codzienna praktyka. „Wiernym” zakazują oglądania telewizji i korzystania z Internetu. Aby pokazać masowość ruchu, zwożą ich na swoje „nabożeństwa” autobusami z innych miejscowości.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Grupa byłych bazylianów, w tym trzech obywateli Czech, od kilku lat działa na Ukrainie, przedstawiając się jako tzw. Ukraiński Prawowierny Kościół Greckokatolicki, a od 2003 roku pozostaje w konflikcie z władzami kościelnymi.

Na jej czele stoi o. Eliáš Antonín Dohnal OSBM – z pochodzenia Czech, były kapłan rzymskokatolicki.

Po okresie gorliwej pracy duszpasterskiej w Kościele łacińskim w latach 1972-91, gdy wielokrotnie był prześladowany przez ówczesną służbę bezpieczeństwa Czechosłowacji, w 1991 Dohnal przyjechał do Polski i tu wstąpił do greckokatolickiego zakonu bazylianów w Warszawie, przyjmując imię zakonne Eliasz. Po roku udał się do Słowacji i tam zaczął odtwarzać unickie życie mnisze, m.in. założył klasztor w Trebišovie i wykładał na greckokatolickim wydziale teologicznym w Preszowie.

W 1997 roku utworzył kontemplacyjny odłam bazylianów, ale już po roku władze kościelne cofnęły zgodę na jego działalność ze względu na coraz częstsze konflikty z hierarchią zarówno łacińską, jak i unicką. Główną ich przyczyną był skrajny tradycjonalizm Dohnala, który na każdym kroku głosił potrzebę zjednoczenia unitów w Czechach i Słowacji z UKGK, a zarazem przestrzegał przed reformami w łonie tego Kościoła.


[link widoczny dla zalogowanych]

Gdy w 2003 roku Jan Paweł II mianował ks. Ladislava Huškę greckokatolickim egzarchą Czech, Dohnal ostro się temu sprzeciwiał, zarzucając mu współpracę z czechosłowackimi służbami specjalnymi i usiłując nie dopuścić do sakry biskupiej nowego egzarchy. Władze kościelne obłożyły wówczas Dohnala karami kanonicznymi.

Wtedy Dohnal wraz z grupą swych zwolenników-zakonników wyjechał do Słowacji, a w 2004 roku na Ukrainę i tam osiadł w klasztorze bazyliańskim Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Podhorcach koło Brodów. Stąd też druga, częstsza nazwa, grupy, której przewodzi – „ojcowie podhoreccy”.

W 2008 Stolica Apostolska oficjalnie go ekskomunikowała. Bezpośrednią przyczyną ekskomuniki było przyjęcie sakry – niezgodnie z kanonami kościelnymi – od byłego biskupa greckokatolickiego ze struktur podziemnych, którego ważność święceń biskupich jest podważana.

Tę i wcześniejsze decyzje o usunięciu Dohnala i trzech jego współbraci z zakonu bazylianów oraz o ekskomunice, nałożonej na nich przez eparchię sokalsko-żółkiewską UKGK, na której terenie znajdują się Podhorce, potwierdził Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej w Watykanie.

Kard. Huzar już w 2004 roku usiłował nie dopuścić – interweniując w tej sprawie u władz państwowych – do wjazdu byłych bazylianów z Czech na Ukrainę, a Państwowy Komitet Ukrainy ds. Religii i Mniejszości Narodowych odmówił zarejestrowania Prawowiernego Kościoła Greckokatolickiego.

Nie przeszkadza to jednak „ojcom podhoreckim” w prowadzeniu ich działalności. W Brzuchowicach k. Lwowa pod ich zwierzchnictwo przeszedł kontemplacyjny klasztor bazylianek, liczący ponad 50 sióstr, wśród nich również ze Słowacji. Niemal w każdą niedzielę grupa sprawowała nielegalne nabożeństwa przed byłym kościołem jezuitów we Lwowie i manifestacje protestacyjne wokół ratusza miejskiego.

W liście-ostrzeżeniu arcybiskup większy kijowsko-halicki zwrócił już wtedy uwagę, że sekta Dohnala, „działając podstępem i oszustwem, przywdziewając stroje kapłańskie i mnisze” i znając głębokie przywiązanie Ukraińców do rodzimego Kościoła, który zawsze był dla nich ostoją, próbują oderwać naród od prawdziwej wiary, aby osłabić go duchowo i moralnie.

List wymieniał „heretyckie odrzucenie autorytetu Kościoła, wyklinanie wszystkich, którzy nie zgadzają się z nimi, okultystyczno-kabalistyczne odczytywanie słów żydowskich, przedstawianych następnie jako prawdziwa forma modlitwy, bluźniercze ubóstwianie Matki Bożej, świętokradcze wróżby na paciorkach różańca, złamane losy ludzkie i rozbijanie rodzin, zbójecki sposób zagarnięcia świątyni greckokatolickiej w Czortkowie, pobicie studentów tamtejszej akademii duchownej” i wiele innych działań sekty.

„Antonin (Eliasz) Dohnal, Robert (Samuel) Oberhauser, Ryszard (Metody) Špiřik i Bazyli (Marcjan) Hitiuk nie są ani księżmi, ani zakonnikami katolickimi wskutek zatwardziałego braku pokuty za swe przestępstwa wobec Kościoła i wiary, znajdują się w stanie wielkiej anatemy, potwierdzonej przez Rzymską Stolicę Apostolską” – napisał kard. Huzar. Dodał, że także ci, którzy sympatyzują z nimi, „narażają się na groźbę znalezienia się poza widzianymi granicami Kościoła Chrystusowego” i wezwał wiernych, aby sprawdzali, czy kapłan, którego nie znają, ma potwierdzenie swych święceń przez biskupa, w wypadku biskupów zaś – czy ich nazwiska znajdują się w Annuario Pontificio (Roczniku Papieskim, zawierającym m.in. obsadę wszystkich stolic biskupich).

Kresy24.pl

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:19, 09 Lip 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32400 Przeczytał: 132 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:54, 31 Sty 2022 Powrót do góry

Biskupi wezwali do modlitw za „dohnalowców”

(...) 29 marca Kongregacja Nauki Wiary ogłosiła, że czterej byli bazylianie, którzy samozwańczo ogłosili się biskupami i kierujący tzw. Ukraińskim Prawowiernym Kościołem Greckokatolickim, zostali ekskomunikowani. Wyjaśniono przy tym, że grupa ta bezprawnie używa określenia „katolicki” i ostrzeżono wiernych przed przynależnością do niej.

Według dokumentu watykańskiego „Stolica Apostolska z głębokim niepokojem śledziła działalność prowadzoną przez wielebnego Eliaša A. Dohnala OSBM, Markijana V. Hitiuka OSBM, Metoděja R. Špiřika OSBM i Roberta Oberhausera, których usunięto z Zakonu Bazylianów św. Jozafata, a którzy następnie samozwańczo ogłosili się biskupami UKGK. Przypomniano też bezskuteczne próby odciągnięcia wspomnianych duchownych od zachowań, szkodzących wiernym i nadzieje na to, że w duchu skruchy powrócą oni do pełnej jedności z Kościołem katolickim.(...)

[link widoczny dla zalogowanych]Powyżej mamy treści ekskomunik na Benedykta XVI i Jana Pawła II, a poniżej nagrania, bo nie tylko im się oberwało.

Benedyktowi i Janowi Pawłowi II też się dostało:
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=ablhSj0vuRs

O Kongregacji Nauki Wiary i kard. Levadzie:
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=q8a0NwfhRA4
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32400 Przeczytał: 132 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:11, 01 Lut 2022 Powrót do góry

W tym temacie c.d. Proszę czytać o "rzetelności dziennikarskiej" tu:

http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-2013-r,153/papiez-franciszek-bycie-odpowiednio-poinformowanym-o,17205.html#83345
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)