Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:10, 19 Mar 2008 Powrót do góry

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to największe i centralne święto chrześcijańskie.

Image

Zwyczaje i liturgia Kościoła wyraża właśnie tę naszą największą Chrześcijańską radość. Radosne "Alleluja" rozbrzmiewa pierwszy raz w Wielkosobotni wieczór w czasie Wigilii Paschalnej.
W wielkanocny poranek o świcie odprawiana jest Msza św. Rezurekcyjna, która obwieszcza światu o radości Zmartwychwstania. Przed Mszą św. kapłan udaje się do Grobu Chrystusa, odprawia krotką adorację, a następnie bierze Najświętszy Sakrament i rozpoczyna radosną procesję dookoła kościoła ze śpiewem pieśni "Wesoły nam dzień dziś nastał".


Niedziela Wielkanocna jest trzecim dniem Świętego Triduum i jednocześnie pierwszym dniem Pięćdziesiątnicy paschalnej. Początkowo świętowanie kończyło się mszą św. w Wigilii Paschalnej. Później jednak rozszerzono świętowanie na cały dzień Niedzieli. Nawiązywano do ukazania się aniołów przy grobie i wprowadzono drugą mszę w ciągu dnia niedzielnego.

Depositio crucis z Wielkiego Piątku odpowiadał ryt Wielkiej Niedzieli, zwany elevatio. Przewidziano go na okoliczność wyjęcia Hostii z grobu i ukazania Ją ludowi. Połączony był ze śpiewem Cum Rex gloriae, Surrexit pastor bonus, a nade wszystko z najstarszą pieśnią wielkanocną Chrystus zmartwychwstan jest. Przewidywał również i procesję do głównego ołtarza. Całość najczęściej kończono uroczystym Te Deum. W ten sposób powstała procesja rezurekcyjna.


Zmiany liturgiczne po Vaticanum II przewidują odprawienie procesji rezurekcyjnej po godz. 24 tej w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę. Jednakże (dzięki staraniom kardynała Prymasa Tysiąclecia) Polska ma dyspensę do odprawiania tej procesji w niedzielny poranek. Jest to sprawa wyjątkowo istotna. Zwyczaj odprawiania procesji rezurekcyjnej w niedzielny poranek ma w Polsce historię około 200 lat. Wywodzi się z czasów zaborów, gdy nie wolno było doprawiać tej procesji w godzinach nocnych.

Obserwuje się niestety w niektórych parafiach przeniesienie tej procesji na dowolnie wybraną godzinę. Są procesje odprawiane nawet o 17-tej w Wielką Sobotę. Zaciemnia to tak bardzo podkreślany przez Kościół związek liturgii z historią. Ma jeszcze jedną negatywną cechę - prowadzi do zapomnienia typowo polskiego zwyczaju i co za tym idzie - nie pomaga to w rozwoju i kształtowania poczucia narodowego. Szkoda, bo katecheza kościelna mogłaby podejmować ten temat i przypominać skąd się wziął zwyczaj odprawiania procesji rezurekcyjnej w godzinach porannych.

Warto tu wspomnieć o mało znanych faktach z okresu międzywojennego. Otóż chcąc zjednoczyć rozproszony duchowo po zaborach Naród, władze państwowe wspomagały hierarchię kościelną we wprowadzaniu i ujednoliceniu zwyczajów wielkanocnych. Tak np. rozpropagowano trzymanie straży przy grobach. Zwyczaj ten, początkowo znany tyko w niektórych regionach Polski przyjął się powszechnie. Władze komunistyczne bardzo sprzeciwiały się temu zwyczajowi, ponieważ wyrażał on wierność Narodu Chrystusowi, a to dla komunistów było nie do zniesienia.

Szkoda, że obecnie praktyka duszpasterska coraz mniej zwraca uwagę na te elementy, które wskazują na związek liturgii z życiem. Ten związek nie tylko jest potrzebny dla rozwoju jak liturgii, tak i życia duchowego w naszych czasach, jest również koniecznym elementem wychowania chrześcijańskiego.

Źródła:
1. ks. B. Nadolski, Liturgika, Pallottinum, Poznań 1991
2. ks. J. Miazek, Misterium Wielkiego Postu, Warszawa, 1997
oprac.Maria K. Kominek OPs


[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:38, 08 Kwi 2023, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:41, 19 Mar 2008 Powrót do góry

(...)Wydarzeniem historycznym nie jest sam fakt zmartwychwstania Jezusa, którego nikt nie był bezpośrednim świadkiem, lecz najgłębsze przekonanie pierwszej gminy chrześcijańskiej o tym, że grób, w którym po ukrzyżowaniu złożono ciało Jezusa, okazał się na trzeci dzień pusty, oraz że Jezus rzeczywiście, w swym ciele zmartwychwstał.

Do historii należy także niezłomne przekonanie uczniów Jezusa, że widzieli Go i obcowali z Nim po Jego zmartwychwstaniu. Dowodzą tego Ewangelie, Dzieje Apostolskie i Listy apostołów, szczególnie Pierwszy List św. Pawła do Koryntian, zawierający najwcześniejsze pisemne świadectwo wiary w zmartwychwstanie Jezusa. Wszystkie te dzieła, tworzące Pismo święte Nowego Testamentu, niezależnie od tego, że stanowią świadectwo wiary, są zarazem dokumentami historycznymi.


Image

Chrześcijanin wierzy w zmartwychwstanie. Wiara ta odnosi się zarówno do Chrystusa, który po swojej śmierci na krzyżu, zgodnie ze świadectwami Pisma, zmartwychwstał, jak i do wszystkich ludzi: „Wszyscy, którzy spoczywają w grobach, usłyszą głos Syna Człowieczego; a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny — na zmartwychwstanie potępieni” – zapewnia św. Jan Ewangelista.

Na czym polega chrześcijańska wiara w zmartwychwstanie?

Wiara w zmartwychwstanie - to wiara w życie całego człowieka, z ciałem i duszą w przyszłym świecie, po przezwyciężeniu śmierci. Wyrażenie ze Składu Apostolskiego: „Wierzę... w ciała zmartwychwstanie”, znaczy to samo, co słowa z Symbolu Nicejsko-Konstantynopolskiego: „...i oczekuję wskrzeszenia umarłych”.

„Zmartwychwstanie życia”- to los tych, którzy pełnili dobre czyny. Będzie to życie wieczne, w absolutnym szczęściu, w chwale Jezusa Chrystusa: pełnia życia.

„Zmartwychwstanie potępienia” - to pośmiertny los tych, którzy pełnili złe czyny, nazywany w Piśmie św. ciemnościami i drugą śmiercią.

Jedno albo drugie zmartwychwstanie. Trzeciej drogi nie ma. Nie można nie zmartwychwstać. Wszystko jedno, czy się jest wierzącym chrześcijaninem czy nie. Tak wierzą chrześcijanie.

Dlaczego tak wierzą? Wiara w zmartwychwstanie umarłych związana jest z wiarą w zmartwychwstanie Chrystusa.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 17:31, 31 Mar 2018, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:45, 10 Kwi 2009 Powrót do góry

Te Deum laudamus - Ciebie Boga wysławiamy

http://www.youtube.com/watch?v=2UN35U5xFZM&feature=related


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:23, 12 Kwi 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:42, 12 Kwi 2009 Powrót do góry

Teresa napisał:
Te Deum laudamus - Ciebie Boga wysławiamy

http://www.youtube.com/watch?v=2UN35U5xFZM&feature=related


Chrystus Zmartwychwstał - Prawdziwie Zmartwychwstał

W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy

SEKWENCJA

Hołd Ofierze Wielkanocnej składajcie chrześcijanie.
Jagnię zbawiło owce: Chrystus niewinny z Ojcem znowu pojednał nas, grzeszniki.
Śmierć i życie stoczyły z sobą walki dziwne:
umarły życia wódz — rządzi żywy.
Na drodze, Maryja, coś widziała, wyjaw!
Grobowiec Chrystusa żywego i chwałę znów zmartwychwstałego,
Anielskie też świadki i całun i szatki.
Wskrzesł Chrystus, cel mej nadziei: Poprzedzi swoich do Galilei.
Wiemy: oto zmartwychwstał Chrystus prawdziwy: Zwycięski Królu, bądź miłościwy.
Amen. Alleluja.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:22, 12 Kwi 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:45, 03 Kwi 2010 Powrót do góry

WIELKANOC - Wielka Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Słowa Ewangelii św. według św. Marka 16,1-7.

Image


Onego czasu: Maria Magdalena i Maria Jakubowa i Salome nakupiły wonności, aby pójść i namaścić Jezusa. I bardzo rano w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy już wzeszło słońce. A mówiły do siebie: "Któż nam odsunie kamień od drzwi grobowca?"? A spojrzawszy, ujrzały kamień odsunięty. Był bowiem bardzo wielki. A wszedłszy do grobowca, ujrzały młodzieńca siedzącego po prawej stronie, ubranego w szatę białą, i zdumiały się. Ale on rzekł im: "Nie lękajcie się, szukacie Jezusa Nazareńskiego, ukrzyżowanego: powstał, nie masz Go tu; oto miejsce, gdzie Go złożono. Ale idźcie, powiedzcie uczniom Jego i Piotrowi, że was uprzedza do Galilei, tam Go ujrzycie, jako wam powiedział."

-------------------------***---------------------

Począwszy od papieża Grzegorza Wielkiego chrześcijanie w tym dniu pozdrawiali się słowami: „Chrystus Zmartwychwstał!" Odpowiedź brzmiała: „Prawdziwie zmartwychwstał!" Dobrze byłoby, abyśmy ten chwalebny i tak bardzo stary zwyczaj chrześcijański dzisiaj wskrzesili, tym bardziej, że jest on jeszcze żywy do dziś w Kościele Wschodnim.

W ciągu całego więc Okresu Wielkanocnego, lub choćby w same Święta Wielkanocne, pozdrawiajmy się słowami: Chrystus Zmartwychwstał! - Prawdziwie Zmartwychwstał!


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 20:07, 15 Kwi 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:56, 08 Kwi 2012 Powrót do góry

Na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego - Rozmyślania z Bogiem
(...)
http://www.traditia.fora.pl/wielki-tydzien-i-okres-wielkanocny,43/niedziela-zmartwychwstania-panskiego-rozmyslania-z-bogiem,1956.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:21, 12 Kwi 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:46, 31 Mar 2013 Powrót do góry

Image

1. Otrzyjcie już łzy płaczący, żale z serca wyzujcie
Wszyscy w Chrystusa wierzący,
weselcie się, radujcie.
Bo zmartwychwstał samowładnie,
jak przepowiedział dokładnie.
Alleluja, alleluja,
Niechaj zabrzmi - Alleluja

2. Darmo kamień wagi wielkiej; Żydzi na grób wtłoczyli
Darmo dla pewności wszelkiej
zbrojnej straży użyli.
Na nic straż, pieczęć i skała,
nad grobem w Pana się zdała. - Alleluja...

https://www.youtube.com/watch?v=433dArByLss

https://www.youtube.com/watch?v=ZazG7Pj-K2MNie bójcie się wy; gdyż wiem, że szukacie Jezusa, który był ukrzyżowany. Nie ma Go tu; albowiem powstał, jak powiedział (Mt 28, 5–6)

Christus resurrexit! - Vere resurrexit!
Chrystus Zmartwychwstał - Prawdziwie Zmartwychwstał


W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy

Te Deum laudamus - Ciebie Boga wysławiamy

http://www.youtube.com/watch?v=2UN35U5xFZM&feature=related


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:46, 16 Kwi 2022, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 13:38, 31 Mar 2013 Powrót do góry

A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara.

1 List do Koryntian 15,14

[link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:47, 16 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
BożenaW
Użytkownik


Dołączył: 18 Mar 2014
Posty: 2 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Barcikowice Duże
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 9:57, 18 Mar 2014 Powrót do góry

Nie mam żadnych wątpliwości co do słuszności tego, że to właśnie święto Zmartwychwstania Pańskiego powinno być uznawane za jedno z najważniejszych w naszej religii. Dla mnie jest wspaniałym czasem zadumy i zatrzymania się na chwilę.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:22, 19 Kwi 2014 Powrót do góry

Zmartwychwstanie

Image

(...)

Opr. ks. Józef Stagraczyński

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 10:23, 12 Kwi 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:27, 04 Kwi 2015 Powrót do góry

Zmartwychwstanie Pańskie

W Niedzielę Wielkanocną zachował się pierwotny zwyczaj odprawiania dwu Mszy świętych: jednej na zakończenie nocnej Wigilii i drugiej przed południem. W tej drugiej Mszy triumfalna radość wielkanocna dochodzi do szczytu. Czterokrotnie powtarza się zdanie: «na Paschę naszą został ofiarowany Chrystus». Zbawiciel, przeszedłszy zwycięsko przez śmierć, wyzwolił nas spod władzy śmierci, szatana i grzechu i umożliwił nam przejście do nowego życia. Zjednoczeni z Jezusem cieszymy się Jego zwycięstwem.

(Mszał Rzymski w opracowaniu benedyktynów tynieckich, Poznań 1963).

Propria - czyli teksty własne Mszy św. na Wielkanoc:

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 10:23, 12 Kwi 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 15:12, 27 Mar 2016 Powrót do góry

Image

Nie zna śmierci Pan żywota,
Chociaż przeszedł przez jej wrota;
Rozerwała grobu pęta,
Ręka święta. Alleluja!

Otrzyjcie już łzy płaczący, żale z serca wyzujcie
Wszyscy w Chrystusa wierzący,
weselcie się, radujcie.
Bo zmartwychwstał samowładnie,
jak przepowiedział dokładnie.
Alleluja, alleluja,
Niechaj zabrzmi - Alleluja
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:10, 15 Kwi 2017 Powrót do góry

"Nie bójcie się! Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu" (Mk 16, 6).

Dziś Wielkanoc. W Kościele rozbrzmiewają radosne pieśni. Oblubienica Chrystusowa woła w tym okresie z radością raz po raz do świata chrześcijańskiego: "Oto dzień, który Pan uczynił: radujmy się zeń i weselmy!" (Ps 118, 24). W pierwotnym Kościele dnia tego pozdrawiali się chrześcijanie pozdrowieniem wielkanocnym: "Zmartwychwstał Pan prawdziwie. Alleluja!"

Weź i ty udział w radosnym, chrześcijańskim triumfie wielkanocnym. Na wszystkich grobach świata widnieje napis: "Tu spoczywa..." Tylko w Jerozolimie lśni na kamieniu grobowym nigdy niesłyszana wieść: "Powstał z martwych!"
Wesel się, bo skończyły się wszelkie cierpienia i boleści dobrotliwego Mistrza. Zdrada, śmierć, wszystko się skończyło, wszystko przeszło. Przeszło na zawsze! "Chrystus już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy" (Rz 6, 9).
Wesel się, bo Zmartwychwstały dał ci swoim zwycięstwem nad śmiercią nowy dowód na nieśmiertelność duszy. On woła do ciebie z triumfem, ale zarazem napominając łagodnie: Żyjesz dwukrotnie, a nie tylko raz jeden! Nie wszystko kończy się ze śmiercią! Nie na próżno więc pracujesz, cierpisz i trudzisz się.
Wesel się, gdyż Wielkanoc to kolebka wiary. Zmartwychwstanie Jezusa jest podpisem i pieczęcią położoną na prawdziwość głoszonej przez niego nauki. "A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara" (1 Kor 15, 17), tak charakterystycznie pisze Apostoł. W swoim zmartwychwstaniu, własną - a więc boską - mocą, okazał się on właśnie Bogiem. Stąd też boska jest jego nauka, boski jego Kościół, boska wiara, boskie jego obietnice.

Do radości świątecznej niech też dołączy się świąteczny dar. Czyń, jak uczy cię Apostoł: "Święćmy paschę nie przy użyciu starego kwasu" niechrześcijańskich zwyczajów i osobliwości - "ani kwasu złości i przewrotności", a więc precz ze złą wolą i świadomym grzechem! - "lecz - przaśnego chleba czystości i prawdy" [1 Kor 5, 8].

Z Rozmyślań z Bogiem dla świeckich za msza net
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 16:49, 08 Kwi 2023 Powrót do góry

Co to oznacza dla nas, że Pan Jezus zmartwychwstał?

Po pierwsze to, że pokonał śmierć i zło, a także szatana. Chociaż nadal grzech istnieje i jesteśmy kuszeni (bo żyjemy w świecie i w czasie) to jednak nie ma nad nami władzy jeśli mu nie pozwolimy. To się skończy wraz z naszą śmiercią.

Po drugie to, że jeśli będziemy żyć z Panem Jezusem i wierzyć w Niego my także zmartwychwstaniemy - jak On! kiedy? Kiedy przyjdzie powtórnie na końcu świata w sobie tylko wiadomej godzinie i czasie.

Po trzecie to, że otworzył nam dostęp do Nieba - możemy teraz bez przeszkód Boga nazywać naszym Ojcem i cieszyć się z tego faktu, iż nasze życie nigdy się nie skończy.

... tak w wielkim skrócie.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)