Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 8.10.2023 r. Silny atak ze Strefy Gazy na Izrael Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32700 Przeczytał: 64 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 14:31, 09 Paź 2023 Powrót do góry

8.10.2023 r. Silny atak ze Strefy Gazy na Izrael

Image

Zniszczony Meczet w Khan Yunis w południowej Strefie Gazy, 8 października 2023 r. Mężczyzna i dzieci spacerują po ruinach meczetu zniszczonego podczas izraelskich nalotów wybierając kartki Kranu.

W sobotę wczesnym rankiem wojskowe skrzydło Hamasu, Brygady Al Qassam, przeprowadziło złożony atak na izraelskie osiedla w pobliżu Gazy, gdzie jego armia stanęła w obliczu ponad 5000 rakiet, zaskakując armię izraelską.

Następnie dołączyli do nich bojownicy z Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu i innych palestyńskich frakcji ze Strefy Gazy, którzy przedostali się na obszary przygraniczne i starli się z izraelską Armią Okupacyjną.

Atak, nazwany przez Hamas „powodzią w Al-Aksa”, zaowocował, gdy udało mu się przejąć kontrolę nad izraelskimi osadami za granicą.

W odpowiedzi izraelska Armia Okupacyjna rozpoczęła „Operację Żelazne Miecze” przeciwko grupom Hamasu.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]



Ks. Bugynar: módlcie się o pokój w Ziemi Świętej

Wobec silnego ataku ze Strefy Gazy na Izrael rektor austriackiego Domu Pielgrzyma na Starym Mieście w Jerozolimie, ks. Markus Bugnyar, wezwał do modlitwy o pokój w Ziemi Świętej. „Rakiety na Jerozolimę, to poziom eskalacji, którego przynajmniej my tutaj się nie spodziewaliśmy” – powiedział ks. Bugynar w nagraniu wideo opublikowanym na Facebooku i Platformie X w sobotę po południu. „Pomyślcie o nas, módlcie się za nas i módlcie się o pokój w Ziemi Świętej!” – prosił austriacki ksiądz. Wideo zostało nagrane na dachu Domu Pielgrzymów na Starym Mieście w Jerozolimie. W tle słychać syreny alarmowe.

Ks. Bugnyar przyznał, że w ciągu prawie 20 lat pełnienia funkcji rektora jerozolimskiego ośrodka tylko kilka razy doświadczył alarmów rakietowych w Jerozolimie. Prowadzony przez niego Dom Pielgrzyma znajduje się bezpośrednio przy Via Dolorosa. „Czujemy się tu całkiem bezpiecznie. To właśnie bliskość świętych miejsc na wyciągnięcie ręki, Kopuły na Skale, Al Aksa i Bazyliki Grobu Pańskiego, daje nam poczucie bezpieczeństwa” – powiedział austriacki kapłan przypominając, że te święte miejsca są święte dla wszystkich trzech religii monoteistycznych.

Jednocześnie ks. Bugnyar uważa, że jeszcze za wcześnie jest prognozować, jak sytuacja rozwinie się dalej. „W chwili obecnej mogę was jedynie prosić: myślcie o nas, módlcie się za nas i za pokój w Ziemi Świętej”, prosi rektor austriackiego Domu Pielgrzyma w Jerozolimie.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32700 Przeczytał: 64 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 14:37, 09 Paź 2023 Powrót do góry

Hamas atakuje Izrael – nowy poziom przemocy

Image

W kiosku, w kawiarni, na portalu X i w wielu doniesieniach prasowych w Izraelu, w dzień po rozpoczęciu zmasowanych ataków Hamasu z powietrza, na lądzie i na morzu, pojawia się przede wszystkim jedno pytanie: Jak to się mogło stać bez ostrzeżenia? Mówi się o dacie, która nie zostanie zapomniana w Izraelu. Powracają wspomnienia wojny Jom Kippur sprzed dokładnie 50 lat, kiedy to armie arabskie zaskoczyły Izrael atakiem. Inni mówią o izraelskim 11 września. Wszyscy są zszokowani i przerażeni – pisze korespondentka niemieckiej agencji katolickiej KNA.

Podobnie jak 50 lat temu, uderzył w kraj w szabat, tym razem w święto Simchat Torah, czyli święto radości Tory, które kończy cykl świąt w żydowskim miesiącu Tiszri. Zamiast tańczyć na ulicach ze zwojami Tory, alarmy rakietowe rozbrzmiewały w całym kraju od wczesnych godzin porannych. Ci, którzy byli na zewnątrz tak wcześnie, szukali schronienia w wejściach do domów i tam gdzie było to możliwe, w schronach lub poza obszarem miejskim w rowach. Co sekundę aplikacja ostrzegawcza informowała o nowych pociskach. Na południu. Wzdłuż wybrzeża. W centrum. Potem w Jerozolimie. Kilka razy w ciągu następnych kilku godzin syreny miały zawyć nad Jerozolimą, co jest sytuacją bez precedensu.

Ulice opustoszały, gdy zaczęły napływać przerażające informacje o sytuacji w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. Bojownicy Hamasu wkroczyli do różnych miast, wzięli zakładników i dokonali prawdziwej masakry ludności cywilnej. Przez cały dzień sytuacja pozostawała niejasna, a liczba ofiar regularnie rosła. W niedzielę po południu wynosiła ona 600 zabitych. Według danych Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) w latach 2008-2018 w Strefie Gazy zginęły łącznie 52 osoby, wszyscy to żołnierze. To nowy poziom przemocy.

Ulica prowadząca od Nowej Bramy do Starego Miasta w Jerozolimie jest również opustoszała tego popołudnia, a kawiarnie i restauracje, które zwykle stanowią centrum atrakcji dla mieszanego tłumu świeckich Żydów, arabskich mieszkańców Starego Miasta i turystów w szabat, są zamknięte. Otwarty jest tylko jeden kiosk. To tylko kolejny dzień, mówi jego właściciel.

„Przedapokaliptyczny” takiego słowa Marc Alibert z Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie używa do opisania wojennego szabatu. Francuski artysta i architekt przebywa w Jerozolimie w ramach projektu renowacji i nie ma nadziei, że sytuacja ulegnie poprawie w najbliższym czasie. „Nie mogą się z tego wydostać”, mówi, odnosząc się do Izraelczyków i Palestyńczyków w trwającym od dziesięcioleci konflikcie.

„Obudziliśmy się z tą złą wiadomością i wciąż tkwi nam ona w gardle” – mówi Sami, jeden z nielicznych, którego sklep jest otwarty na Starym Mieście „przez pół godziny, dla okolicznych mieszkańców”. Zaledwie 10 dni temu otworzył swój bar z sokami „Karkadeh” w samym sercu dzielnicy chrześcijańskiej. W ciągu 44 lat swojego życia nigdy nie doświadczył tak złego dnia. To, co wydarzyło się dzisiaj, jest jak kolejna „pandemia dla Izraela”, tylko nikt jeszcze tego nie rozumie.

Sąsiad Samiego ze sklepu z kolorowymi szalami i orientalnymi poszewkami na poduszki zgadza się z tym. Mówią, że to dopiero początek i obawiają się najgorszego w ciągu najbliższych kilku dni. Chociaż napięcia między Izraelczykami i Palestyńczykami wzrosły w ostatnich tygodniach i miesiącach, ludzie tutaj są również zaskoczeni skalą przemocy. „Bierzcie całą Palestynę, ale trzymajcie ręce z dala od meczetu Al-Aksa” – jeden z nich próbuje wyjaśnić, co się dzieje. Stałe ataki Izraelczyków na święte miejsca są jednym z głównych powodów ataków Hamasu, mówią, obawiając się o swoje bezpieczeństwo. „Bez względu na to, jak bardzo jestem pokojowo nastawiony, jestem Arabem, a to jest teraz dla nas niebezpieczne” – mówi Sami.

Ojciec Simon Petrus i siostra Stephanie siedzą przed Bazyliką Grobu Pańskiego. To ostatnie dni ich rekolekcji w Ziemi Świętej, zanim niemieccy zakonnicy wrócą do pracy dla bezdomnych i opieki społecznej w Augsburgu. Dominikanin mówi nam, że nie jest to jego pierwsza wizyta w Ziemi Świętej. Ale tym razem, jak mówi, w powietrzu unosił się przytłaczający nastrój, co potwierdzają jego współbracia z „Ecole Biblique” we Wschodniej Jerozolimie.

Wybuchy nie były dla nich całkowicie nieoczekiwane. Nie czuli żadnego strachu, mówi ojciec Simon a jego współbrat Wincenty zgadza się z nim. „Jesteśmy obdarzeni dziecięcą naiwnością, a raczej zaufaniem do Boga” – zaznaczają. Gdy w całym kraju zawyły syreny, obaj zakonnicy poświęcili ten dzień na modlitwę o to, czego kraj i jego mieszkańcy tak bardzo potrzebują, o pokój.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32700 Przeczytał: 64 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 14:45, 09 Paź 2023 Powrót do góry

HAMAS - Islamski Ruch Oporu, to islamska organizacja zbrojna, walcząca o wolność arabskiej Palestyny.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32700 Przeczytał: 64 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 14:10, 12 Paź 2023 Powrót do góry

Kard. Pizzaballa: przewidywaliśmy wzrost przemocy, ale skala jest szokująca

Image

Atak Hamasu na Izrael oraz odpowiedź państwa polegająca na wprowadzeniu stanu wojennego i oblężeniu Strefy Gazy wstrząsnęły w ostatnich dniach światem. Łaciński patriarcha Jerozolimy, kard. Pierbattista Pizzaballa, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego podkreśla przede wszystkim konieczność znalezienia długofalowych rozwiązań biorących pod uwagę godność każdego człowieka.

Purpurat zauważa, iż od jakiegoś czasu doświadczano wzrostu napięcia w Ziemi Świętej, o czym on sam już wcześniej wspominał.

„Byłem «łatwym prorokiem»: jak kiedyś powiedziałem, przewidywało się wzrost przemocy, odczuwano to na całym terytorium… Ale że na taką skalę i w takich formach, nawet z taką brutalnością, z takim barbarzyństwem – nikt tego nie przewidział. To jednak stawia na stole sprawę, która została wcześniej odłożona na półkę. Trzeba uczciwie powiedzieć, iż kwestia palestyńska, którą wszyscy uważali za zakończoną, wcale nie została zakończona – podkreśla kard. Pizzaballa. – I dopóki sprawa Palestyńczyków, ich przyszłość, wolność oraz godność nie będą brane pod uwagę w formach i kształtach potrzebnych dzisiaj, można mieć jasność, że perspektywy pokoju w Ziemi Świętej między Izraelem a Palestyną okażą się coraz trudniejsze.“

Łaciński patriarcha Jerozolimy zwrócił również uwagę na to, jak powinna się zachować jego zdaniem społeczność międzynarodowa.

„Społeczność międzynarodowa musi ponownie spojrzeć na Bliski Wschód i kwestię palestyńsko-izraelską z większą uwagą niż w ostatnim okresie. A także musi ciężko pracować, aby spróbować uspokoić sytuację, aby doprowadzić strony do rozsądku poprzez mediacje, które niekoniecznie są publiczne, ponieważ te publiczne nigdy nie zadziałają – wskazuje kard. Pizzaballa. – Potrzebujemy wsparcia, potrzebujemy potępienia wszelkich form przemocy, izolując tych, którzy chcą przemocy. Jednocześnie jednak należy pracować nad uspokojeniem sytuacji, ponieważ dopóki będzie przemawiać broń, nie będzie możliwości, by usłyszeć jakiekolwiek inne głosy.“

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32700 Przeczytał: 64 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:38, 16 Paź 2023 Powrót do góry

Kardynał oferuje siebie w zamian za zakładników Hamasu

Kardynał Pierbattista Pizzaballa zaoferował siebie w zamian za zakładników Hamasu. „Nie będzie to problemem, jeśli dzięki temu dzieci będą mogły się uwolnić i wrócić do domu”, odpowiedział katolicki łaciński patriarcha Jerozolimy na pytanie dziennikarza podczas włoskojęzycznej internetowej konferencji prasowej 16 października i dodał: „Z mojej strony jest taka gotowość”.

Image

Aby znaleźć wyjście z obecnej sytuacji, konieczny jest powrót zakładników, powiedział kard. Pizzaballa. Wyraził nadzieję, że ten jego gest mógłby być konkretnym elementem, mogącym doprowadzić do ponownego rozważenia obecnego rozwoju sytuacji. „W przeciwnym razie bardzo trudno będzie zatrzymać ten rozwój” – powiedział łaciński patriarcha Jerozolimy, nawiązując do spodziewanej ofensywy naziemnej Izraela w Strefie Gazy.

W tych dniach również papież Franciszek wezwał do uwolnienia zakładników. Rolę Watykanu jako mediatora w tej sprawie zaproponował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin. Kard. Pizzaballa podkreślił, że Stolica Apostolska chce postarać się o to, aby mogła powrócić przynajmniej część uprowadzonych. Zauważył jednocześnie, że z Hamasem trudno jest rozmawiać.

Organizacja terrorystyczna zaatakowała Izrael rakietami 7 października. Ponadto terroryści wkroczyli na terytorium państwa, zamordowali około 1400 osób i uprowadzili do Strefy Gazy nawet ok. 200 osób. Izrael odpowiedział kontratakami skoncentrowanymi na kontrolowanej przez Hamas Strefie Gazy. W poniedziałek liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy wyniosła 2750 osób.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32700 Przeczytał: 64 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:15, 19 Lis 2023 Powrót do góry

Żydowscy uczeni i rabini napisali list do papieża

Image

Ponad 400 żydowskich uczonych i rabinów zaangażowanych w dialog chrześcijańsko-żydowski napisało list otwarty do Papieża Franciszka, wyrażając wiarę w trwałą przyjaźń między społecznościami żydowską i chrześcijańską w obliczu trwającej wojny między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy.

„Piszemy jako żydowscy uczeni, przywódcy religijni i wieloletni praktycy dialogu żydowsko-chrześcijańskiego w Izraelu, Ameryce i Europie, aby przypomnieć naszym braciom i siostrom w Kościele katolickim o «więzi, która duchowo łączy lud Nowego Przymierza z rodem Abrahama” (Nostra Aetate nr. 4)» w czasie niepokoju i udręki Żydów na całym świecie” – podkreślili sygnatariusze listu.

Przypominano, że atak Hamasu na obywateli Izraela 7 października to masakra będąca „najbardziej przerażającym atakiem na Żydów od czasów Holokaustu. Był to pogrom, o którym wszyscy mieliśmy nadzieję, iż nie jest już możliwy – napisano.

„Kiedy Izrael odpowiedział wkroczeniem do Strefy Gazy w celu odzyskania zakładników i obrony przed egzystencjalnym zagrożeniem ze strony Hamasu, a także Hezbollahu, Iranu, Huti z Jemenu oraz ich sojuszników i zwolenników na całym świecie, wina za masakrę i wojnę zaczęła być coraz bardziej kierowana w stronę wszystkich Żydów. Wielu wykroczyło daleko poza granice krytyki politycznej wobec polityki Izraela, wyrażając protest przeciwko prawu Izraela do istnienia i sprzymierzając się z zamiarami Hamasu zniszczenia Izraela” – zaznaczono w liście.

Dodano, iż „globalny wzrost ataków na Żydów od 7 października – w tym zabójstw, napaści fizycznych, gróźb, nękania i wandalizmu – oznacza najgorszą falę antysemityzmu od 1945 roku”.

Sygnatariusze listu z uznaniem przyjęli fakt potępienia antysemityzmu przez Papieża i hierarchów Kościoła. „Podzielamy również żal Kościoła z powodu palestyńskich cywilów, którzy wbrew własnej woli dostali się pod rządy Hamasu i zostali zabici w wyniku wojny, nie popełniając żadnego przestępstwa”. Przywołali także słowa Papieża wypowiedziane zaraz po tym ataku w niedzielę 8 października po modlitwie Anioł Pański, iż „każda wojna jest porażką (…) a najtragiczniejszym kosztem wojny jest utrata niewinnych istnień ludzkich”.

„Rozumiemy również, że Kościół stara się zachować neutralność polityczną w sprawie wojny na Bliskim Wschodzie, w którą zaangażowanych jest tak wiele mocarstw, ze względów dyplomatycznych” – napisano w liście.

Podkreślono jednocześnie, że „kryzys, przed którym stoimy, wykracza poza politykę. Osiemdziesiąt lat po Holokauście zagrożenia, przed jakimi stoją Żydzi, są ponownie prawdziwie i wyraźnie egzystencjalne”.

W związku z tym zwrócono się z prośbą do Kościoła, aby „pamiętał o dziedzictwie, które dzieli z Żydami i kierował się nie względami politycznymi, ale duchową miłością Ewangelii”.

Wśród sygnatariuszy są: rabin Yitzi Greenberg, jeden z najbardziej autorytatywnych teologów w dialogu żydowsko-chrześcijańskim, Ami-Jill Levine, która wykładała w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, Paula Fredriksen, Mark Bretler i znani rabini, tacy jak Yehiel Roupko i David Rosen z American Jewish Committee.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32700 Przeczytał: 64 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:26, 19 Lis 2023 Powrót do góry

Polski punkt widzenia

Program publicystyczny realizowany na żywo z udziałem wybitnych gości ze świata nauki, polityki, mediów, religii oceniających najważniejsze wydarzenia z życia Kościoła, Polski i świata.

Rozmowa z prof. Piotrem Grochmalskim z Akademii wojennej - wojna izraelsko palestyńska. Bardzo ciekawe informacje.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32700 Przeczytał: 64 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:58, 05 Gru 2023 Powrót do góry

Opat Schnabel: solidna edukacja religijna najlepszym antidotum na antysemityzm

Image

„Najlepszym antidotum na antysemityzm jest solidna edukacja religijna. Co wspaniała religia judaizmu naprawdę oznacza dla naszego świata, dla naszej historii, a zwłaszcza teraz dla nas, chrześcijan” – uważa o. Nikodem Schnabel, opat Opactwa Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, w Jerozolimie. W podcaście „kannste glauben” niemieckiej diecezji Münster zakonnik opowiada o życiu w Izraelu po 7 października, antysemityzmie i o tym, jak będzie świętowane Boże Narodzenie w tych okolicznościach.

Po brutalnym ataku terrorystycznym Hamasu na Izrael 7 października, o. Schnabel był jedną z niewielu osób, które chciały dostać się do Izraela, a nie być z dala od tego co się stało. Dlatego krótko po 7 października – dniu inwazji Hamasu na Izrael opat stanął na przejściu granicznym z tylko jedną inną osobą, aby wjechać do kraju. Na przeciwległym pasie ruchu znajdowały się tłumy turystów, którzy chcieli opuścić kraj.

Krótko po 7 października strach w Jerozolimie był namacalny. O. Schnabel wyraźnie zdaje sobie z tego sprawę podczas wieczornych spacerów: „Przez pierwsze trzy tygodnie na ulicach było więcej kotów niż ludzi. A kiedy byli ludzie, przyglądali się sobie nawzajem z daleka i naprawdę zachowywali jak największy dystans. Naprawdę można było zauważyć ten sceptycyzm, ten strach przed sobą nawzajem” – powiedział benedyktyn.

Nawet jeśli życie powoli wraca do miasta to w wyniku ataku terrorystycznego Hamasu wiele relacji międzyludzkich zostało zniszczonych. 44-letni zakonnik wskazał również na odradzający się antysemityzm na całym świecie: „Najlepszym antidotum na antysemityzm jest solidna edukacja religijna. Co wspaniała religia judaizmu naprawdę oznacza dla naszego świata, dla naszej historii, a zwłaszcza teraz dla nas, chrześcijan” – zaznaczył benedyktyn.

Izrael odpowiedział na atak 7 października atakami na Strefę Gazy. Niedawno nastąpiło kilkudniowe zawieszenie broni, podczas którego wymieniono zakładników i wysłano pomoc humanitarną do Strefy Gazy. Jednak teraz walki zostały wznowione. Papież Franciszek po raz kolejny wezwał do pokoju podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański. Tymczasem, według doniesień medialnych, izraelskie wojska lądowe podjęły działania militarne na południu Strefy Gazy.

„Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą niewątpliwie inne ze względu na napiętą sytuację w Ziemi Świętej”, powiedział o. Schnabel. Jego zdaniem jednak właśnie dlatego świętowanie narodzin Księcia Pokoju, Jezusa Chrystusa, jest „ważniejsze niż kiedykolwiek”. „Mogę na przykład umieścić imiona ofiar w żłóbku Jezusa. Mogę to zrobić. Po prostu powierzam tych ludzi Bogu”, powiedział o. Schnabel w podcaście diecezji Münster.

Opat nadal wierzy w pokój w Izraelu, „nawet jeśli wielu ludzi będzie musiało przeskoczyć swój cień, aby go osiągnąć”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)