Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Haiti - klęska trzęsienia ziemi - Dies irae...? Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31666 Przeczytał: 285 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:02, 10 Paź 2016 Powrót do góry

krolik-szaleniec napisał:
Myslicie ze ta katastrofa to oczyszczenie przez to vodoo?

Nie wiem czy to oczyszczenie. Zło nie jest zamysłem Boga, czy celem Bożego działania , lecz czymś na co Bóg jedynie dopuszcza, zezwala i zgadza się w całym zamyśle i planie zbawienia ludzkości. Nie możemy czynić Boga odpowiedzialnym za każdą sytuację: każdą decyzję człowieka, każde przypadkowe działanie sił natury. To co jest zgodne z naszymi oczekiwaniami i logiką nazywamy Bożą wolą, a to co jest z nimi sprzeczne określamy jako dopust Boży. W ten sposób zwalniamy się od odpowiedzialności za swoje życie i urządzanie świata, za przezwyciężanie zła i solidarność w cierpieniach.

Poniżej ciekawy tekst do poczytania:

Kto pierwszy wymyślił dopust Boży i oddzielił go od woli Boga?

Dopust Boży należy rozumieć jako Opatrzność Bożą. "Dopuścić coś", to nie to samo, co "sprawić". Spotykając się z czyimś nieszczęściem, możemy, co najwyżej powiedzieć, iż z pewnych względów Bóg pozwolił, aby kogoś to spotkało. Ale to nie On był autorem zła, On tylko je dopuścił. To jednak, co Bóg dopuszcza, jest małą częścią tego, co mogłoby nas spotkać, gdyby nas w ogóle nie bronił przed złem. Wszystko, co nas spotyka, i dobrego, i złego, dzieje się za Jego wiedzą, Bóg w tajemniczy sposób jest obecny w całym naszym życiu.

Opatrzność Boża bywa błędnie rozumiana, i to w dwojaki sposób. Człowiekowi cierpiącemu można powiedzieć: "Bóg nie ma z tym nic wspólnego, za nic cię nie karze", albo też: "Bóg to wszystko zdziałał, to On cię karze". Oba podejścia są fałszywe, są próbą wygodnego dla nas uproszczenia. Naszą odpowiedzią na nieszczęścia, jakie spotykają innych, może być tylko milczenie. Mamy bardzo mały dostęp do wnętrza cierpiących ludzi i ich relacji z Bogiem. Nie wiemy, jak w konkretnym przypadku działa Boża Opatrzność i nie mamy prawa komukolwiek powiedzieć: "To kara za twoje grzechy". Tak samo w przypadku wielkich katastrof, takich jak tsunami czy powódź w Nowym Orleanie. Czy możemy powiedzieć, że były to kary za nieprawość ludzką, albo z całą pewnością stwierdzić, że tak nie było? W Biblii wyraźnie widać, że odpowiedzialność za grzech jest osobista, a nie zbiorowa. Bóg każdego prowadzi indywidualną drogą, dla innych najczęściej niepojętą.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/modlitwa-i-duchowosc-katolicka,4/nowenna-do-opatrznosci-boskiej-opatrznosc-boza,4635.html#73627
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31666 Przeczytał: 285 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:23, 10 Paź 2016 Powrót do góry

Na Haiti znów nieszczęście. Niszczycielski huragan "Matthew" zabił ponad 800 ludzi i rośnie liczba ofiar huraganu Matthew.

Huragan Matthew zabił 842 ludzi na Haiti. Żywioł atakuje Florydę

Liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych na Haiti przez huragan Matthew wzrosła w piątek do 842, a żywioł dotarł do zachodniego wybrzeża USA, objawiając się na Florydzie deszczem i wichurami.

Image

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]Haiti: Rośnie liczba ofiar huraganu Matthew.

Image

Image

zniszczony kościół

spora galeria zdjęc do obejrzenia Sad

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 0:24, 17 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31666 Przeczytał: 285 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:35, 10 Paź 2016 Powrót do góry

Papież solidaryzuje się z ofiarami huraganu

Image

Wyrazy smutku i współczucia przekazał Franciszek mieszkańcom Haiti, doświadczonym niszczycielskim huraganem „Matthew”. W depeszy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin zapewnił, że papież łączy się w modlitwie z bólem wszystkich, którzy stracili swych bliskich i swoje mienie w wyniku kataklizmu.

Depeszę przesłano na ręce przewodniczącego episkopatu tego kraju kard. Chibly’ego Langloisa.

„Pozdrawiając i zachęcając do solidarności w działaniu w czasie tej nowej próby, której doznał Wasz kraj, Ojciec Święty powierza wszystkich Haitańczyków macierzyńskiej opiece Matki Bożej Wieczystej Pomocy i udziela im, jako gwarancji pociechy i nadziei, błogosławieństwa apostolskiego” – czytamy w depeszy z Watykanu.

Huragan „Matthew”, który kilka dni temu uderzył na Haiti, spowodował, jak dotychczas, śmierć 283 osób, ale liczba ta z pewnością wzrośnie, gdyż ekipy ratunkowe nie dotarły jeszcze do obszarów całkowicie odciętych od świata. Silne wiatry i towarzyszące im ulewne deszcze zniszczyły wiele domów, zrywały dachy i zalewały mieszkania, zmuszając ponad 14 tys. ludzi do opuszczenia swych domostw.

W sąsiedniej Dominikanie stwierdzono na razie 4 ofiary śmiertelne, ale tam również nie są to dane ostateczne.

W rozmowie z watykańską agencją misyjną Fides radca generalny redemptorystów br. Jeffrey Rolle zaznaczył, że najbardziej poszkodowane są domy i trzy wspólnoty ich zgromadzenia na południu kraju i jeszcze do 4 września można było dotrzeć do nich jedynie śmigłowcem.

Z kolei ks. Kénol Chéry, przełożony regionalny redemptorystów na Haiti, oświadczył, że południe jest w praktyce odcięte od reszty kraju. „Z braćmi w Les Cayes udało się zamienić jedynie kilka słów przez telefon, ale z tych krótkich rozmów wynika, że są tam powodzie, obsunięcia ziemi i wielkie szkody” – powiedział ks. Chéry. Dodał, że całkowicie zniszczony jest kościół parafialny w Château, a dachy tamtejszych domów „fruwały w kawałkach”. „Dzięki Bogu nie odnotowaliśmy zmarłych ani rannych” – podkreślił zakonnik.

W niektórych rejonach kraju zaczęto znajdywać ciała zatopionych ofiar, gdy wody opadły w prawie dwa dni po przejściu huraganu, dlatego liczba zabitych jest stosunkowo niska. Obecnie to najgwałtowniejsze od 10 lat w tym regionie tornado kieruje się w stronę wybrzeży amerykańskich.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 0:26, 17 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31666 Przeczytał: 285 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:36, 10 Paź 2016 Powrót do góry

Matthew jest coraz słabszy, stracił miano huraganu. Jest teraz post-tropikalnym cyklonem. Żywioł przeszedł w sobotę nad amerykańskim stanem Karolina Południowa, powodując powodzie i zrywając sieć energetyczną. Na Haiti skażona woda śmiertelnie truje ludzi.

Cholera na Haiti. To skutek przejścia huraganu Matthew

Image

Huragan Matthew na Haiti zabił blisko 900 osób i wciąż odnajdywane są zwłoki kolejnych ofiar. Wśród ofiar na Haiti 13 osób w południowo-zachodniej części wyspy zmarło w wyniku cholery (sześć w miejscowości Randel i siedem w Anse-d'Ainault). Do zachorowania doszło po zatruciu wodą pitną.

- Cholera zaczęła się rozprzestrzeniać z powodu braku higieny oraz mieszaniem się wód gruntowych z powodziami - powiedział minister zdrowia Haiti, Eli Pierre Celestin. - Na wyspie są pielęgniarki, ale brakuje lekarzy - dodał.

Najbardziej dramatyczna sytuacja po przejściu Matthew, panuje właśnie na Haiti. Ten jeden z najuboższych krajów na świecie przyjął na siebie główne uderzenie huraganu w okresie jego największej siły. W niektórych rejonach na zachodzie kraju zniszczenia sięgają 90 proc. Brakuje bieżącej wody, żywności i lekarstw.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 0:28, 17 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31666 Przeczytał: 285 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:40, 10 Paź 2016 Powrót do góry

Papież modli się za ofiary huraganu na Karaibach

Image

Na zakończenie Mszy z okazji Jubileuszu Maryjnego Franciszek odmówił z wiernymi modlitwę Anioł Pański. W poprzedzającym ją krótkim słowie wyraził swą bliskość ze wszystkimi, którzy ucierpieli na skutek huraganu jaki nawiedził w ostatnich dniach Amerykę.

„Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o poważnych następstwach huraganu, który w minionych dniach uderzył na Karaibach, zwłaszcza na Haiti, pozostawiając po sobie wiele ofiar i osób wysiedlonych, jak również znaczne szkody materialne. Zapewniam o mojej bliskości z mieszkańcami tych terenów i wyrażam ufność w poczucie solidarności wspólnoty międzynarodowej, instytucji katolickich oraz ludzi dobrej woli. Zachęcam was, byście włączyli się do mojej modlitwy za tych braci i siostry tak boleśnie doświadczonych” – powiedział Papież.

Ojciec Święty nawiązał także do wczorajszej beatyfikacji ks. Jenaro Fueyo Castañóna i jego trzech towarzyszy świeckich, która miała miejsce w Oviedo w Hiszpanii. Raz jeszcze pozdrowił także wszystkich, którzy wzięli udział w Jubileuszu Maryjnym. Przypomniał przy tym słowa św. Jana Pawła II.

„Wraz z wami pragnę powtórzyć słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział 8 października 2000 r., w Jubileuszowym Akcie zawierzenia Maryi: „Matko ... Pragniemy Ci dzisiaj zawierzyć przyszłość, która nas czeka... Ludzkość dysponuje dziś niesłychanie skutecznymi środkami, którymi może zamienić świat w kwitnący ogród albo obrócić go w ruinę”. Niech na tym rozdrożu Panna Maryja pomoże nam wybierać życie, przyjmując i praktykując Ewangelię Chrystusa Zbawiciela” – powiedział Franciszek.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 0:29, 17 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31666 Przeczytał: 285 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:24, 15 Paź 2016 Powrót do góry

Papież Franciszek wspiera poszkodowanych na Haiti

Image

Skutki huraganu Matthew

Ojciec Święty za pośrednictwem Papieskiej Rady „Cor Unum” ofiarował 100 tys. dolarów na pomoc ofiarom huraganu Matthew, który w minionych dniach nawiedził Karaiby, a przede wszystkim Haiti. Pieniądze te, we współpracy z tamtejszą nuncjaturą apostolską, zostaną przekazane Kościołowi lokalnemu w diecezjach najbardziej dotkniętych tą tragedią.

W ten sposób – czytamy w watykańskim komunikacie – Franciszek pragnie wyrazić konkretnie swoją duchową bliskość ofiarom huraganu i po ojcowsku je umocnić. Według nieostatecznych jeszcze danych huragan Matthew spowodował śmierć ok. 1000 osób.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 0:30, 17 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31666 Przeczytał: 285 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:30, 13 Sty 2020 Powrót do góry

gosia7 napisał:
Ciekawe kiedy Haiti wreszcie stanie na nogi... (o ile jest to możliwe)

Poniżej piszą jak jest po 10 latach.

Haiti: po 10 latach od trzęsienia ziemi nie widać żadnej poprawy

Image

Na wyspie nie ma rodziny, która nie straciłaby kogoś bliskiego. Do dziś liczba ofiar nie jest znana. Na obrzeżach stolicy kraju znajduje się wielka fosa, w której pochowano ponad 100 tys. osób. Ludzie nie mają gdzie mieszkać, panuje dotkliwa bieda, wielu głoduje. Tak o sytuacji panującej na Haiti w 10 lat po wielkim trzęsieniu ziemi, które dotknęło ten kraj, mówi pracująca tam włoska misjonarka.

Maddalena Boschetti podkreśla, że prawie 60 procent ludności kraju żyje za niewiele ponad 2 dolary na dzień. Zagraniczne organizacje pomocowe, które przyszły z pomocą potrzebującym współpracowały tylko z oficjalnymi narodowymi strukturami, które istnieją wyłącznie na papierze, stąd ogromne ilości pieniędzy zniknęły. Jedynie Kościół stanął na wysokości zadania przeznaczając otrzymane środki na odbudowę kraju. Mówi Maddalena Boschetti.

„Wiele pieniędzy gdzieś się rozeszło, zniknęły. To sprawa, o której wszyscy tutaj wiedzą, ale nic się o tym nie mówi. Z drugiej strony sytuacja w ostatnich latach pogorszyła się, gdyż jest wielkie zamieszanie i to jest bardzo niebezpieczne, wyczuwa się ogromne napięcie, ukrytą agresję – zaznaczyła w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Maddalena Boschetti. - Ludzie na wsiach, a Haiti to prawie same wsie, głodują. Ostatni raport na temat głodu na świecie podaje, że na 117 państw Haiti znajduje się na 111 miejscu. Dlatego więc ten głód, brak środków do życia, lekarstw, opieki medycznej sprawia, że młodzi ludzie uciekają do stolicy, gdzie jednak nie ma dla nich pracy, ani miejsca do mieszkania. Potem wstępują do grup przestępczych tracąc jakikolwiek szacunek do człowieka. Sytuacja na wyspie jest więc naprawdę bardzo trudna i skomplikowana. Czekamy na to, co się wydarzy nie wiedząc, skąd może przyjść pomoc, rozwiązanie problemów, jakaś pozytywna droga, którą możnaby podążać.“

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)