Forum Nauka Kościoła Katolickiego Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Niedługo Positio o heroiczności cnót Schumana Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30810 Przeczytał: 188 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:42, 26 Gru 2012 Powrót do góry

Niedługo Positio o heroiczności cnót Schumana

Rok Schumana organizuje Instytut św. Benedykta, który powstał w celu doprowadzenia do wyniesienia francuskiego polityka na ołtarze.

Image

Sługa Boży Robert Schuman (w środku) z Alcide de Gasperim (po prawej), ojcowie założyciele wspólnej Europy. Reprodukcja z archiwum Fundacji de Gasperrich.

W 2013 r. powinna być gotowa Positio - obszerny dokument udowadniający, na podstawie zeznań świadków, że Robert Schuman kierował się w swym życiu cnotami ludzkimi i chrześcijańskimi w stopniu heroicznym. W związku z 50. rocznicą śmierci tego sługi Bożego, jednego z ojców zjednoczonej Europy, od 29 września 2012 r. do 8 września 2013 r. trwać będzie Rok Roberta Schumana. Jego obchody organizuje Instytut św. Benedykta, który powstał w celu doprowadzenia do wyniesienia francuskiego polityka na ołtarze. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczęła w 1990 r. diecezja Metz.

Rok rozpocznie 29 września Msza św. w kościele parafialnym w miejscowości Scy-Chazelles, w której 4 września 1963 r. Schuman zmarł i gdzie jest pochowany. Liturgię odprawi ordynariusz diecezji Metz, bp Pierre Raffin, w koncelebrze z wicepostulatorem sprawy beatyfikacyjnej, ks. Josephem Jostem.

Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym zakończył się w 2002 r. i jego akta zostały przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Postulatorem sprawy w Rzymie jest o. Bernard Ardura, przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych.

Celem obchodów jest ukazanie postaci Schumana i wniesienie decydującego wkładu w szerzenie opinii o jego świętości (fama sanctitatis), co może przyczynić się do jego beatyfikacji. Jacques Paragon, sekretarz generalny Instytutu św. Benedykta podkreśla, że Rok Schumana, ma także pokazać na jego przykładzie, iż „działania polityczne można doskonale pogodzić z wiernością najbardziej wymagającym wartościom moralnym, zgodnym z autentycznym życiem chrześcijańskim”. Organizatorzy mają nadzieję, że obchody potwierdzą, iż zaangażowanie polityczne świeckiego katolika nie wyklucza jego świętości, która jest powołaniem każdego chrześcijanina.

Robert Schuman (1886-1963) był premierem (1947-1948) i ministrem spraw zagranicznych (1948-1953) Francji. W maju 1950 r. z Jeanem Monnetem i Konradem Adenauerem doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. Powstała wówczas Europejska Wspólnota Węgla i Stali, która z czasem przekształciła się w Europejską Wspólnotę Gospodarczą, a ta w Unię Europejską. W latach 1958-1960 Schuman był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 11:17, 11 Maj 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30810 Przeczytał: 188 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:06, 08 Wrz 2013 Powrót do góry

Metz: obchody 50. rocznicy śmierci Roberta Schumana

Image

Pięciodniowe uroczystości związane z 50. rocznicą śmierci jednego z „ojców założycieli” zjednoczonej Europy, sługi Bożego Roberta Schumana, zakończyły się dzisiaj w Metzu we Francji. To właśnie w tej diecezji zmarł w 1963 r. ten wybitny francuski polityk. Tu także był prowadzony od 1990 r. jego proces beatyfikacyjny, zakończony na szczeblu diecezjalnym w 2004 r.

Pieczę nad jubileuszem objął Instytut św. Benedykta, który stara się pokazać na przykładzie Schumana, że także zajmując się polityką można dojść do świętości. W uroczystościach wzięli udział m.in. prymas Francji kard. Philippe Barbarin oraz prymas Węgier kard. Péter Erdö, który 8 września w katedrze w Metzu odprawił uroczystą Eucharystię, a po południu wygłosił referat wieńczący jubileusz.

Przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy przypomniał sylwetkę francuskiego polityka w kontekście zmian, które dokonały się po wojnie w Europie. Podkreślił, że Robert Schuman, który był w 1950 r. ministrem spraw zagranicznych Francji, „zapraszając demokratyczne narody europejskie do włączenia się w sposób wolny do «wspólnoty przeznaczenia», wykonał bez wątpienia gest, który bardzo silnie wpłynął na historię naszego kontynentu”.

Hierarcha przypomniał także istotę przemian, które doprowadziły do powstania wspólnotowych instytucji, a w końcu do utworzenia Unii Europejskiej. Podkreślił, że solidarność i braterstwo między narodami pozwoliły na rozszerzenie tej instytucji także na kraje dawnego bloku komunistycznego. „Jeśli obserwujemy specyficzne właściwości Europy, zobaczymy, że jednym z fenomenów typowo europejskich jest istnienie narodów z ich kulturą i polityką, posiadających własne języki, własne doświadczenie historyczne i bogactwo kulturowe. To są elementy, które stanowią ważną wartość dla całej ludzkości” – podkreślił kard. Erdö.

Wielu współczesnych polityków zajmujących się kwestiami europejskimi podziela opinię o kluczowej roli Roberta Schumana w dążeniu do powstania nowej Europy, opartej przede wszystkim na wartościach, które zaszczepiło na naszym kontynencie chrześcijaństwo. Tak o Schumanie mówi europoseł Czesław Siekierski:

„W tej chwili mamy proces beatyfikacji Roberta Szumana. Myślę, że nawet to skromne życie, które prowadził, jest wyrazem dobrego przykładu. Kiedy zamieszkał znowu w swojej rodzinnej miejscowości codziennie uczestniczył we Mszy świętej. Był takim Europejczykiem, który bardzo dobrze widział wizję Europy, ale w tej wizji były także wartości” – powiedział Siekierski.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:42, 05 Cze 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30810 Przeczytał: 188 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 17:31, 02 Lip 2016 Powrót do góry

Aktualność ideałów chrześcijanina Roberta Schumana

Image

Fundament, o który upomniał się Robert Schuman dla polityki i ekonomii w wymiarze teoretycznym i praktycznym, to miłość – powiedział ks. prof. Tadeusz Guz.

W czwartek, 21 czerwca 2016 r., ks. prof. Tadeusz Guz uczestniczył w uroczystym otwarciu Instytutu Myśli Schumana połączonym ze 130. rocznicą urodzin Roberta Schumana. Podczas wydarzenia wygłosił prelekcję pt. „W czym tkwi aktualność ideałów chrześcijanina Roberta Schumana dla narodów i państw Europy?”. – Na palcach jednej ręki można policzyć dni, w których w swoim życiu Robert Schuman opuścił Mszę Świętą. Nawet gdy odbywał podróże zagraniczne, szukał kościoła katolickiego. […] Wielkiej nauki, polityki i ekonomii w wielkim wydaniu człowiek może się nauczyć tylko przy bycie niebiańskim, czyli Boskim. Taka była wielka tradycja Europy – podkreśla ks. prof. Tadeusz Guz.

Cały wykład znajdziesz [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 11:12, 11 Maj 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30810 Przeczytał: 188 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:16, 11 Maj 2019 Powrót do góry

12 maja III Europejski Festiwal Schumana

Image

Oczekiwania obywateli wobec europosłów, formacja “świętych w garniturach” w polityce czy odpowiedzialne kształtowanie instytucji europejskich – to tylko niektóre zagadnienia, które zostaną poruszone na zbliżającym się III Europejskim Festiwalu Schumana. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 12 maja na terenie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

III Europejski Schumana odbędzie się w ramach świętowanej w tym roku 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Poruszane w trakcie wydarzenia tematy dotyczyć będą kluczowych obecnie problemów związanych z funkcjonowaniem UE i roli Polski w Europie.

Na program trzeciej edycji Festiwalu Schumana złoży się sześć paneli tematycznych, które w godzinach porannych 12 maja odbywać się będą w salach konferencyjnych Centrum Opatrzności Bożej obok świątyni. Tematy dyskusji to: “Misja i działanie Europosłów a oczekiwania obywateli”, “Władza duchowna i cywilna w służbie człowiekowi”, “Dzieła Schumana w budowaniu relacji między ludźmi”, “Wspólnota Narodów Trójmorza a Europa Schumana”, “Frakcja Schumana w Parlamencie Europejskim” oraz “Solidaryzm a myśl chrześcijańsko-społeczna”.

W ramach Festiwalu zaplanowano także warsztatowe spotkania Grup Schumana, Eucharystię, koncert charytatywny “Wspólnoty Serca” oraz modlitwę w intencji powrotu Europy do chrześcijańskich korzeni i o beatyfikację Sługi Bożego Roberta Schumana.

“Idźmy kształtować Europę pod sztandarem Sługi Bożego Roberta Schumana przez budowanie Jedności, Solidarności i Pokoju w Polsce, Europie i świecie opartych na wartościach chrześcijańskich i ideach Sługi Bożego Roberta Schumana. To jest nie tylko hasło tegorocznego festiwalu, ale wezwanie do Nas wszystkich, abyśmy mając na uwadze, szczególnie w maju, przyszłość Europy, umacniali w sercu wiarę i z mocą miłości decydowali się na budowanie w naszych życiowych wyborach Jedności, Solidarności i Pokoju na fundamentach chrześcijańskich” – wyjaśnia prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, który jest organizatorem wydarzenia.

Patronat honorowy nad III Europejskim Festiwalem Schumana objął Marszałek Senatu RP.

Robert Schuman (1886-1963) uważany jest za jednego z trzech – obok Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera – tzw. ojców-założycieli Europy. Był dwukrotnym premierem Francji, ministrem finansów i ministrem spraw zagranicznych, w latach 1958-1960 przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, jedną z kluczowych postaci w procesie kształtowania powojennej Europy.

W 1950 r. wraz z francuskim politykiem i ekonomistą Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem doprowadził do francusko-niemieckiego porozumienia w sprawie wspólnego zarządzania przemysłem stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, poprzedzająca powstanie Wspólnoty Europejskiej, a później Unii Europejskiej.

14 maja 2004 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Roberta Schumana.

Instytut Myśli Schumana jest fundacją założoną przez prof. Zbigniewa Krysiaka 13 kwietnia 2016 r. Fundacja ma na celu m.in. popularyzację myśli Roberta Schumana, propagowanie wartości chrześcijańskich w życiu publicznym, wspieranie działań społecznych związanych z rozwojem demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Europie.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30810 Przeczytał: 188 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:46, 05 Cze 2019 Powrót do góry

Kard. Ouellet w Normandii: zapomnieliście, jak powstała Unia

Image

Europejczycy już zapomnieli w jakich okolicznościach powstała Unia Europejska. Zapomnieli o wielkiej tragedii, jaką była II wojna światowa i o decyzji ojców założycieli, by powrócić do chrześcijańskiej tożsamości kontynentu. Wskazuje na to kard. Marc Ouellet, który będzie reprezentował Stolicę Apostolską na uroczystościach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów jest Kanadyjczykiem i sam, jak zaznacza urodził się 2 dni, po rozpoczęciu tej operacji wojskowej. Zginęli w niej również Kanadyjczycy. Jednakże nasze straty są niczym w porównaniu z milionami ofiar na Starym Kontynencie. Te liczby mnie przerażają – mówi kard. Ouellet.

Zauważa on, że jeśli Europa przeżywa dzisiaj kryzys, to dzieje się tak dlatego, że młodych za mało uczy się historii, a Unia wyparła się chrześcijaństwa. Do tego trzeba powrócić – mówi kard. Ouellet.

Kiedy Jan Paweł II mówił o chrześcijańskich korzeniach, wszyscy udawali głuchych


“Dziś Unia Europejska w kryzysie musi odnaleźć swe duchowe korzenie. Tego brakuje dziś Europie, duchowych korzeni, a konkretnie: Biblii, wiary katolickiej, wiary chrześcijańskiej. Trzeba, aby ponownie uznano to za element jej kulturowego dziedzictwa. Jan Paweł II, a za nim wszyscy kolejni papieże bardzo o to zabiegali – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ouellet. - Tymczasem w Europie w wszyscy udawali głuchych i dlatego dziś mamy kryzys, który nie zostanie przezwyciężony, jeśli nie zdamy sobie sprawy, że to również w oparciu o wartości duchowe, czyli wiarę, nadzieję i miłość, można odbudować Europę i zapewnić jej przyszłość.”

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30810 Przeczytał: 188 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:30, 05 Cze 2019 Powrót do góry

Bez Boga Europa i ludzkość popadną w nieludzką utopię - ostrzegł papież Benedykt XVI w 2008 roku:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-benedykt-xvi-komunikaty-wypowiedzi-nauki-etc,21/benedykt-xvi-o-prawach-czlowieka-bez-boga-upadna,15783.html#78015


Warto przypomnieć i te słowa, Europo dokąd zmierzasz?

Podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II we Włocławku skierował do nas bardzo ważne przesłanie o Europie i europejskości...

https://www.youtube.com/watch?v=u7S1hMMt4Ns
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)