Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Trybunał w Strasburgu: Nie istnieje ''powszechne prawo do... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
tosia
Użytkownik


Dołączył: 18 Sie 2010
Posty: 256 Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 14:08, 20 Gru 2010 Powrót do góry

Trybunał w Strasburgu: Nie istnieje "powszechne prawo do aborcji"

Image

Europejski Trybunał Praw Człowieka potwierdził w czwartek, 16 grudnia br., prawo poszczególnych państw do własnego ustawodawstwa regulującego warunku dopuszczalności przerywania ciąży. Trybunał orzekł również, że Europejska Konwencja Praw Człowieka nie zawiera „prawa do aborcji”.

Trybunał Strasburski wydał wyrok w sprawie, znanej jako „ABC przeciwko Irlandii”. Skargę złożyły trzy kobiety, którym odmówiono przerwania ciąży. Twierdziły one, że irlandzkie prawo, stojące na straży życia poczętego, naraziło na szwank ich „zdrowie i kondycję finansową”, ponieważ musiały wyjechać zagranicę, do Wielkiej Brytanii i tam poddać się aborcji. Odmawiając im aborcji Irlandia naruszyła artykuł 8 (prawo do życia prywatnego i rodzinnego) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

A, B i C, to dwie Irlandki i jedna Litwinka zamieszkała w Irlandii. U jednej z kobiet dziecko rozwijało się poza jamą macicy (przypadek ciąży ektopowej), druga była niewydolna wychowawczo – jej starsze dzieci zostały umieszczone w placówkach opiekuńczych, trzecia przechodziła chemioterapię.

Sąd odrzucił roszczenia dwóch pierwszych kobiet (sędziowie zagłosowali: 11 do 6) i stwierdził, że artykuł 8 nie został naruszony. W odniesieniu do trzeciej kobiety Trybunał uznał, że konstytucja Irlandii dopuszcza przerwanie ciąży w sytuacji zagrożenia życia matki, ale państwo nie zapewniło ram organizacyjnych, aby decyzja o wykonaniu tej procedury mogła zostać podjęta odpowiednio szybko. Irlandia musi więc wypłacić trzeciej skarżącej 15 tys. euro odszkodowania.

Europejski Trybunał Praw Człowieka podkreślił, że Irlandia i wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej mają pełne prawo do podejmowania suwerennych decyzji w sprawie ustaw regulujących dostępność aborcji.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Aktualna strona:
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32410 Przeczytał: 133 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:26, 15 Gru 2015 Powrót do góry

Kolejne, bardzo ważne orzeczenie Trybunału w Strasburgu.

Trybunał w Strasburgu: można porównywać aborcję do holocaustu!

Image Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Po ponad pięciu latach badania sprawy, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosił w czwartek 26 listopada przełomowy wyrok w sprawie Klausa Annena przeciwko Niemcom.

Klaus Annen jest niemieckim działaczem pro-life znanym głównie z akcji mających na celu napiętnowanie „lekarzy” wykonujących w tym kraju aborcje. Jego problemy z niemieckimi sądami zaczęły się, gdy rozdawał ulotki pod gabinetami aborterów. Na materiałach zamieścił informację „Dr M. i dr R. [sąd ocenzurował nazwiska aborterów] wykonują w swojej klinice nielegalne aborcje, które są jednak dopuszczalne w niemieckim prawie i nie są karane.” oraz link do strony [link widoczny dla zalogowanych] gdzie od lat publikował informacje o tym kto i gdzie wykonuje w Niemczech aborcje. Strona i ulotki porównywały także proceder aborcji z holokaustem wskazując, że w obu przypadkach prawo stało po stronie oprawców, usprawiedliwiając ich zbrodnie.

Dwóch z wymienionych na ulotkach aborterów skierowało sprawę do sądu pod zarzutem naruszenia ich dóbr osobistych i pomówienie o wykonywanie nielegalnych aborcji. Niemieckie sądy we wszystkich instancjach przyznały rację aborterom i zakazały dalszej dystrybucji ulotek oraz publikacji bazy „lekarzy” zabijających dzieci w Internecie. Klaus Annen nie poddał się cenzurze poprawnych politycznie sądów i złożył w 2010 roku skargę do ETPCz, wskazując, że wyroki naruszają m.in. jego prawo do wolności wypowiedzi, wynikające z art. 10. europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka.

Trybunał w orzeczeniu zauważył, że Klaus Annen miał prawo ocenić aborcje wykonywane w klinice dr. R i M jako „nielegalne”, ponieważ na ulotce w wystarczający sposób wytłumaczył swoje stanowisko. Odniósł się także do zarzutu, jakoby obrońca życia prowadził swoją akcję wyłącznie przeciwko dwóm wymienionym lekarzom, stwierdzając, że taka metoda działania pozwalała mu na zwiększenie skuteczności swojej działalności i jest całkowicie dopuszczalna.
Ponadto wskazał, że aborcja jest tematem bardzo kontrowersyjnym, a podnoszenie problemów moralnych i etycznych z nią związanych leży w interesie społecznym. W ten sam sposób ocenił także porównanie aborcji dokonywanych w Niemczech z doświadczeniami holokaustu, zaznaczając że Klaus Annen użył go w celu uświadomienia odbiorcy powszechnie znanego faktu, że „prawo może odbiegać od moralności”.

Orzeczenie Trybunału w Strasburgu stanowi duży przełom w kwestii walki o prawo do życia w Europie. Z podobnymi szykanami jak Klaus Annen, spotykają się nasi wolontariusze, którzy stanęli przed sądem za „naruszenie dóbr” szpitala Pro-Familia w Rzeszowie. Wiemy również o tym, że dyrekcja szpitala składa kolejne doniesienia na osoby wyrażające swoją krytyczną opinię na temat szpitala w Internecie. Wyrok ws. Klausa Annena daje jednak nadzieję, że na nadchodzących rozprawach zwycięży zdrowy rozsądek i prawo do nazywania rzeczy po imieniu. A aborcja jest odrażającym mordem na bezbronnym i niewinnym dziecku.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:16, 06 Cze 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32410 Przeczytał: 133 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 18:39, 19 Gru 2015 Powrót do góry

Kolejna dobra informacja.

Parlament Europejski chce zakazu macierzyństwa zastępczego

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Parlament Europejski zdecydowanie potępił praktykę macierzyństwa zastępczego. Uczynił to przyjmując doroczny raport nr. praw człowieka i demokracji w świecie w 2014 r. i polityki Unii Europejskiej w tej dziedzinie.

Paragraf 114 raportu potępia „praktykę macierzyństwa zastępczego, które podważa ludzką godność kobiety, skoro jej ciało i jej funkcje rozrodcze są używane jako towar”. Parlament Europejski uważa, że praktyka wynajmowania matek zastępczych, która pociąga za sobą „wykorzystywanie w celu reprodukcyjnym ludzkiego ciała dla finansowego lub innego zysku, szczególnie w przypadku ubogich kobiet w krajach rozwijających się, powinna być zakazana i traktowana jako pilna sprawa w ochronie praw człowieka”.

Witając z zadowoleniem tę decyzję Federacja Europejskich Stowarzyszeń Rodzin Katolickich (FAFCE) podkreśliła, że potwierdza ono jasne stanowisko Parlamentu zajęte już w 2011 r., gdy oświadczył on, że zjawisko matek-surogatek przyczynia się do wzmożenia handlu kobietami i dziećmi oraz nielegalnych adopcji ponad granicami państw. Obecnie Parlament uznał, że praktyka macierzyństwa zastępczego powinna być zakazana.

W raporcie znalazło się także wezwanie do zniesienia wszędzie kary śmierci. Jednocześnie, jak zauważył przewodniczący FAFCE Antoine Renard, jego tekst zawiera „kilka problematycznych” stwierdzeń, sprzecznych z zasadą solidarności i godnością człowieka. - Mimo to na dzisiejsze głosowanie patrzymy jak na znak nadziei, zauważając, że w łonie grup politycznych istnieją różne opinie na te tematy - stwierdził Renard.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 9:51, 04 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32410 Przeczytał: 133 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 8:35, 11 Sie 2022 Powrót do góry

Trybunał w Strasburgu odrzucił skargi polskich aktywistek aborcyjnych

Image

Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił odrzucenie pięciu pierwszych skarg polskich aktywistek aborcyjnych, które dążą do obalenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku. W każdej z tych spraw prawnicy Instytutu Ordo Iuris przekazali sędziom ETPC opinię „przyjaciela sądu”, w której wykazano, że szeroki zakres ochrony życia nienarodzonego w Polsce jest nie tylko zgodny z oczekiwaniami większości Polaków, ale stanowi przywrócenie ludzkiej godności i odpowiada przemilczanym często normom prawa międzynarodowego, które stoi po stronie ludzkiego życia – także nienarodzonego.

Weronika Przebierała – dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris w przesłanym komunikacie zauważa:

„Na tryumfalizm jest jednak za wcześnie. Prawdziwa wojna o ochronę życia dopiero przed nami. Pięć wspomnianych decyzji ETPC było możliwych dzięki zaniedbaniom samych aborcjonistów. Według komunikatu prasowego ETPC, podobnych postępowań może być… ponad tysiąc. W pozostałych sprawach skarżących wspierają całe sztaby prawników, pragnących podważyć konstytucyjną ochronę życia w Polsce.

Polskie feministki zorganizowały bowiem akcję dążącą do unieważnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wykorzystując do tego Europejski Trybunał Praw Człowieka. W tym celu przygotowały wzór skargi do ETPC i zachęcały kobiety do zalewania Trybunału w Strasburgu skargami na Polskę, w których twierdzą, że zakaz aborcji eugenicznej narusza między innymi art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, zakazujący tortur i nieludzkiego traktowania. Większość skarg zakomunikowanych już polskiemu rządowi nie dotyczy nawet kobiet, którym odmówiono przeprowadzenia eugenicznej aborcji. Skarżące za tortury i nieludzkie traktowanie uznają najczęściej… «stres i strach przed zajściem w ciążę».

Promotorzy aborcji nie chcą przy tym pamiętać o preambule najszerzej akceptowanego aktu prawa międzynarodowego na całym świecie – Konwencji o prawach dziecka – która stwierdza, że «dziecko, z uwagi na swoją niedojrzałość fizyczną oraz umysłową, wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony prawnej, zarówno przed, jak i po urodzeniu».

Jeśli sędziowie ETPC zgodzą się z absurdalnymi wywodami aborcjonistów, to Polska może zostać zmuszona do prawnego ograniczenia prawa do życia. Dlatego nie możemy pozostać bierni.

Wyrok uwzględniający choćby jedną skargę może zachwiać całym dotychczasowym dorobkiem prawa międzynarodowego i obalić orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, co będzie mieć, nomem omen, śmiertelne skutki dla polskich dzieci.
Skargi do Trybunału w Strasburgu to metoda, jaką lewica wybrała, aby podważyć konstytucyjny ład ponad głowami Polaków. Nie dotyczy to zresztą tylko obrony życia, ale też takich spraw jak tożsamość małżeństwa, dopuszczalność surogacyjnego handlu macierzyństwem, adopcja dzieci przez pary jednopłciowe, eutanazja, a nawet obecność krzyża w przestrzeni publicznej…

Dlatego bacznie obserwujemy wszystkie postępowania wszczynane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka i włączamy się w każde, w którym na szali leży ochrona życia w Polsce, konstytucyjna tożsamość małżeństwa i rodziny, wolność słowa czy wolność sumienia i wyznania.

Nierzadko jesteśmy jedyną organizacją w Europie, która w tych często precedensowych postępowaniach staje po stronie fundamentalnych dla całej cywilizacji europejskiej wartości – życia, rodziny i wolności. Z drugiej strony sędziowie ETPC spotykają się z presją szeregu skrajnie lewicowych organizacji, które dążą do światowej rewolucji ideologicznej i podważenia całego dotychczasowego, naturalnego porządku społecznego. Biorąc pod uwagę, że coraz częściej to nasze opinie są cytowane w orzeczeniach Trybunału, wierzę, że będziemy w stanie skutecznie przypominać sędziom ETPC, że ich zadaniem jest obrona praw człowieka, a nie zmuszanie państw do dostosowania swojego prawa wedle żądań radykałów.”

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)