Forum Nauka Kościoła Katolickiego Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Komunia święta na rękę - przywilej czy nadużycie? Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30874 Przeczytał: 108 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 22:39, 16 Cze 2020 Powrót do góry

Komunia święta na rękę – przywilej czy nadużycie?

Z instrukcji Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Redemptionis sacramentum z 25 marca 2004 r.:

183. Stosownie do możliwości każdego, wszyscy mają obowiązek wykazywać szczególną troskę o chronienie Najświętszego Sakramentu Eucharystii przed brakiem szacunku i wszelkiego rodzaju deformacjami oraz o dokładne usuwanie wszystkich nadużyć. Ten poważny obowiązek, zlecony wszystkim członkom Kościoła i każdemu z osobna, należy wypełniać z wykluczeniem wszelkiego względu na osobę.

Z Kodeksu Prawa Kanonicznego:

Kan. 212
§ 2. Wierni mają prawo, by przedstawiać pasterzom Kościoła swoje potrzeby, zwłaszcza duchowe, jak również swoje życzenia.
§ 3. Stosownie do posiadanej wiedzy, kompetencji i zdolności, jakie posiadają, przysługuje im prawo, a niekiedy nawet obowiązek wyjawiania swojego zdania świętym pasterzom w sprawach dotyczących dobra Kościoła, oraz – zachowując nienaruszalność wiary i obyczajów, szacunek wobec pasterzy, biorąc pod uwagę wspólny pożytek i godność osoby – podawania go do wiadomości innym wiernym.

W myśl powyższego prawa, kierując się troską o najwyższą cześć i szacunek do Najświętszego Sakramentu Eucharystii, postanowiliśmy do pewnych spraw się odnieść.

W świetle ostatnich wydarzeń związanych z pandemią staliśmy się świadkami rozpowszechnienia czegoś, co od samego początku było nadużyciem, po czasie przekształciło się w wyjątek, a następnie stało się normą w wielu miejscach KK - czyli przyjmowanie Komunii na rękę. Nasza osobista dezaprobata do przyjmowania Komunii na rękę oraz udowadnianie, iż najwłaściwszą i najgodniejszą postawą jest przyjmowanie Ciała Pańskiego na klęcząco i do ust, nie ma jakiegokolwiek znaczenia. Dokumenty Kościoła są jednoznaczne i tego chcę się trzymać i na tym oprzeć, jak to było od początku od Prymasa Wyszyńskiego po najnowsze dokumenty.

Zanim przejdę do konkretów

W chwili obecnej trwa oswajanie, a niekiedy wręcz nachalne wpajanie wiedzy, iż przyjmowanie Komunii na rękę jest równie godne, lub nawet bardziej godne od przyjmowania Ciała Pańskiego na klęcząco i do ust. Dotychczas w naszym kraju Komunia na rękę ograniczała się jedynie do niewielkich wspólnot charyzmatycznych jak Neokatechumenat czy Odnowa w Duchu Świętym lub sporadycznie udzielana na wyraźną prośbę wiernego. W odróżnieniu od tzw. „zachodu” polskim katolikom nie spieszyło się do przejęcia wszystkich rewelacji, które stopniowo doprowadziły do dramatycznego obrazu Katolicyzmu w obecnych czasach. Wybuch „euforii” i masowego nauczania na temat Komunii na rękę nastąpił wraz z pojawieniem się koronawirusa oraz wprowadzenia zaleceń sanitarnych w Kościele. Dzisiaj ogromna liczba kapłanów zachowuje się tak, jakby wybudziła się z wieloletniego letargu i złapała za głowę mówiąc „Jak to możliwe, że nie rozpowszechniliśmy tej postawy dotychczas? Przynosi ona tak wiele korzyści. Trzeba ten stracony czas nadrobić”. Wielu katolików, (tych którzy jeszcze chodzą do kościoła) przyjęła to nauczanie bardzo pozytywnie, niektórzy się wahają lecz tylko nieliczni wyrażają sprzeciw. Wydawać by się mogło, że ci ostatni nie mają nic do gadania, gdyż wszystko odbywa się legalnie, za zgodą władz Kościoła. Czy na pewno wszystko? Otóż nie. Ostatnią deską ratunku dla tych, którzy wyrażają pragnienie normalnego przyjmowania Komunii czyli do ust, jest polecenie biskupów mówiące o tym, iż nie można zmuszać wiernego do przyjmowania Komunii na rękę.


Jak zatem wygląda podstawowa i nadal obowiązująca postawa podczas przyjmowania Komunii? Wyjaśnienie znajdziemy chociażby w Przepisach wykonawczych do instrukcji Kongregacji ds. Sakramentów i Kultu Bożego - INAESTIMABILE DONUM z 3 IV 1980. Instrukcja ta powstała na polecenie ówczesnego papieża św. Jana Pawła II: „Ojciec święty zwrócił również uwagę na nadużycia, które się wkradły do kultu eucharystycznego i polecił przygotować Instrukcję, która pomogłaby je usunąć.”

ŚWIĘTA KONGREGACJA DLA SAKRAMENTÓW I KULTU BOŻEGO

INSTRUKCJA "INAESTIMABILE DONUM"


Uwagi wstępne
(...)
A śp. Papież Paweł VI przypomniał, że "Kto wykorzystuje reformę do przeprowadzania samowolnych eksperymentów, ten trwoni energię i obraża zmysł kościelny"(9).

9. Paweł VI, Przemówienie z dnia 23 sierpnia 1973 r.: "L`osservatore Romano", 23 sierpnia 1973 r.
(...)

11. Kościół zawsze żądał od wiernych szacunku i czci wobec Eucharystii w chwili, gdy ją przyjmują.

Gdy chodzi o sposób przystępowania do Komunii św., wierni mogą ją przyjmować zarówno w postawie klęczącej jak i stojącej, stosownie do norm ustalonych przez Konferencję Episkopatu. Kiedy wierni przyjmą Komunię św. klęcząc, nie wymaga się od nich żadnego innego znaku czci wobec Najświętszego Sakramentu, ponieważ samo klęczenie wyraża akt uwielbienia. Kiedy natomiast przyjmują Komunię św. na stojąco, winni - podchodząc procesjonalnie do ołtarza - uczynić akt czci zanim przyjmą Najświętszy Sakrament; powinni to uczynić w odpowiednim miejscu i w taki sposób, by nie zakłócić porządku w przystępowaniu do Komunii św.
(...)
Rzym, Wielki Czwartek, dnia 3 kwietnia 1980 r.

[link widoczny dla zalogowanych]


... całe opracowanie tu:

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:35, 19 Cze 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)