Forum Nauka Kościoła Katolickiego Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Anioł Pański z Papieżem: nie dyskutować z szatanem, ale ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30980 Przeczytał: 120 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:11, 09 Mar 2014 Powrót do góry

Anioł Pański z Papieżem: nie dyskutować z szatanem, ale stosować Słowo Boże

Image

Scena kuszenia Jezusa na pustyni, którą słyszymy w Ewangelii pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, była przedmiotem papieskiego rozważania na Anioł Pański. Franciszek zwrócił uwagę, że szatańskie zakusy mają miejsce na samym początku publicznej działalności Jezusa, jednak dotyczą całości Jego zbawczej misji. Kusiciel stara się odwieść Jezusa od planu Ojca, czyli od drogi krzyża i przekonać Go do łatwiejszej drogi sukcesu i siły. Przedstawia Mu zatem oszukańcze nadzieje mesjańskie: dobrobyt, wskazując możliwość przemienienia kamieni w chleb; widowiskowy styl z propozycją rzucenia się w dół z narożnika świątyni jerozolimskiej, by zostać uratowanym przez aniołów; i wreszcie drogę władzy i panowania w zamian za oddanie pokłonu Szatanowi. Jak zaznaczył Ojciec Święty, wszystkie te propozycje Jezus odpiera argumentami świadczącymi o Jego determinacji co do postępowania drogą wytyczoną przez Ojca.

„Zauważcie, jak odpowiada Jezus: On nie prowadzi dialogu z szatanem, jak uczyniła Ewa w ziemskim raju. Jezus dobrze wie, że nie da się prowadzić dialogu z szatanem, bo ten jest bardzo przebiegły. Dlatego Jezus, zamiast wchodzić w dialog na wzór Ewy, wybiera schronienie w Słowie Bożym i odpowiada z mocą tego Słowa. Pamiętajmy o tym w chwilach pokus, jakie na nas przychodzą: żadnych argumentów wobec szatana, ale zawsze obrona Słowem Bożym. To nas uratuje” – powiedział Ojciec Święty.

I tak, jak przypomniał Papież, na głód chleba Jezus odpowiada potrzebą słuchania słowa wychodzącego z ust Bożych. To znak, że człowiek nie może ograniczać się do zaspokajania najprostszych potrzeb, bo utraci to, co naprawdę jest prawdziwe, dobre i piękne. Z kolei zakaz wystawiania Boga na próbę to przypomnienie, że droga wiary wiedzie także przez mrok i niepewność, a więc mamy tu uznanie dla cnoty cierpliwości. Wreszcie oddanie czci Bogu jedynemu to odrzucenie bożków i próżności, a budowanie życia na tym, co istotne.

„Te słowa Jezusa znajdą potem konkretne potwierdzenie w czynach. Jego absolutna wierność wobec planu miłości Ojca doprowadzi Go po trzech latach do ostatecznego pojedynku z «księciem tego świata» w godzinie męki i krzyża. I tam Jezus odniesie ostateczne zwycięstwo, zwycięstwo miłości! Drodzy bracia, Wielki Post jest dla nas wszystkich dobrą okazją, aby odbyć drogę nawrócenia, stając szczerze przed tą kartą Ewangelii. Odnówmy nasze przyrzeczenia chrzcielne: wyrzeknijmy się szatana i wszelkich jego spraw i zwodzenia – bo przecież to jest zwodziciel – a podążajmy Bożymi drogami, abyśmy w radości Ducha Świętego dotarli do świąt wielkanocnych»” – powiedział Franciszek.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 22:08, 09 Paź 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30980 Przeczytał: 120 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:28, 13 Lut 2017 Powrót do góry

Inne rozważania papieża o nie wchodzeniu w dialog z diabłem tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/audiencje-ogolne-katechezy-srodowe-homilie-franciszka,90/papiez-na-mszy-w-piatek-nie-wchodzic-w-dialog-z-diablem,15165.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30980 Przeczytał: 120 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 8:13, 09 Maj 2018 Powrót do góry

A.D. 2018 rok


Papież: nie wchodzić w dialog z szatanem, nie zbliżać się do niego, jest ojcem kłamstwa

Image

W homilii wygłoszonej w Domu św. Marty Papież skupił się na działaniu szatana, który zwodzi i oszukuje. Choć został pokonany, wciąż jest niebezpieczny. Zwrócił także uwagę na to, jak walczyć i wygrywać z pokusami.

Z szatanem nie wolno wchodzić w dialog ani nawet zbliżać się do niego – to wezwanie, które Franciszek skierował do wiernych w czasie porannej Mszy komentując fragment Ewagelii św. Jana (16, 5-11), który czyta się we Włoszech, gdzie kalendarz liturgiczny nie przewiduje dziś lektur związanych z uroczystością św. Stanisława, obchodzoną w Polsce. Co prawda można powiedzieć, że szatan jest umierający, został pokonany. Ale nie łatwo go zwyciężyć, bo on uwodzi, kusi, wie, jakich użyć słów, bo ludzie lubią być oszukiwani.

“ I on to potrafi; wie jak kusić – mówił Ojciec Święty. - Dlatego trudno jest zrozumieć, że został już pokonany, gdyż szatan ciągle ukazuje się z wielką mocą, obiecuje wiele rzeczy, przynosi prezenty, ładne, dobrze opakowane. «O, jaki piekny!» - ale nie wiesz, co jest wewnątrz - «Ale opakowany jest bardzo pięknie». Kusi opakowaniem bez pokazywania, co znajduje się wewnątrz. Wie, jak zaspokoić naszą próżność, naszą ciekawość. ”

Franciszek porównał działanie szatana do krokodyla, który zdychając, może jeszcze zadać śmiertelny cios ogonem. Diabeł jest równie niebezpieczny, wszystkie jego podszepty są kłamstwem, a my, naiwni, wierzymy mu. On jest bowiem ojcem kłamstwa, pod płaszykiem dobra potrafi nas oszukać; świeci ostrym światłem, jak sztuczne ognie, ale to trwa chwilę, znika. Jezus natomiast jest cichy, ale trwa. Trzeba więc czuwać, modlić się i pokutować, bo tak zwycięża się pokusę.

Zdaniem Papieża zachowanie diabła jest podobne do zachowania wściekłego psa, który jest przywiązany, ale do którego nie wolno się zbliżać, aby go pogłaskać.

“Jeżeli wiem, że duchowo zbliżam się do tej myśli, do tego pragnienia, idę w jedną lub drugą stronę, to zbliżam się do rozwścieczonego psa, który jest na łańcuchu – stwierdził Papież. - Ale proszę, nie rób tego. «Mam dużą ranę...» - «Kto ci ją zrobił?» - «Pies». - «Był przywiązany?» - «Tak, był, poszedłem go pogłaskać». «To sam się o to prosiłeś». Nie zbliżajmy się nigdy do szatana, jest przywiązany. Pozostawmy go tak.”

Franciszek przestrzegł, aby nigdy nie wdawać się w dialog z szatanem, bo podobnie jak Ewa, czując się silni, przegramy. Nie zapominajmy, że jest silniejszy od nas i zwycięża. Pan Jezus uczy nas czegoś przeciwnego: nigdy nie dilogował z nim, na pustyni odpowiada mu Słowem Bożym.

Trzeba uważać – dodał Papież – bo szatan przebiera się w anioła światła, ale tak naprawdę jest aniołem śmierci i ciemności.

“Jest potępiony, zwyciężony, przywiązany do łańcucha i umiera, ale może zrobić masakrę. Musimy się modlić, pokutować, nie zbliżać się, nie wchodzić z nim w dialog – przestrzegał Papież. - A w ostateczności iść do matki, tak jak dzieci. Kiedy się boją idą do mamy: «Mamo, mamo... boję się!», kiedy zdarzają się im złe sny idą do mamy. Iść do Maryi, Ona nas obroni. Ojcowie Kościoła, przede wszystkim mistycy rosyjscy mówią: kiedy przeżywasz duchowe problemy, skryj się pod płaszczem Matki Boga. Idź do Matki. Ona ci pomoże w walce przeciw temu, który został pokonany, przeciw temu psu na łańcuchu, Ona pomoże go zwyciężyć.”

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30980 Przeczytał: 120 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 16:23, 13 Lis 2019 Powrót do góry

A.D. 2019 rok.

To diabeł niszczy człowieka, bo Bóg stał się człowiekiem

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Na nienawiść diabła, która tkwi u źródeł cywilizacji śmierci wskazał papież podczas wczorajszej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (Mdr 2,23-3,9), gdzie autor natchniony stwierdza, że „śmierć weszła na świat przez zawiść diabła” Ojciec Święty zaznaczył, iż przyczyną tej zazdrości jest wcielenie Syna Bożego, tego że Pan Jezus stał się człowiekiem. Dlatego szatan próbuje zniszczyć ludzkość.

Franciszek przytoczył fragment cytowanej Księgi, gdzie czytamy, że Bóg uczynił człowieka obrazem swej własnej wieczności, a jej autor przypomina, że jesteśmy dziećmi Bożymi i dodaje, że „śmierć weszła na świat przez zawiść diabła”. Wskazał, że to szatan inspiruje w człowieku zazdrość, zawiść, rywalizację, chociaż „moglibyśmy żyć jak bracia, wszyscy w pokoju”. To tkwi u źródeł walki i chęci zniszczenia bliźniego, z takiej postawy rodzą się wojny i zniszczenia.

Papież przypomniał 30. rocznicę upadku zrodzonego z nienawiści muru berlińskiego, ale także nazistów i prześladowania wszystkich, którzy nie byli „czystej rasy ” oraz inne okrucieństwa wojen. Zauważył, że także dzisiaj jest wielu siewców nienawiści, którzy niszczą.

Ojciec Święty zauważył, że często w doniesieniach medialnych mowa jest o nienawiści, zniszczeniach, napaściach i wojnach. O wielu dzieciach umierających z głodu, z powodu chorób, bo nie mają wody, edukacji ani opieki zdrowotnej. Podkreślił, że przyczyną tych nieszczęść jest przeznaczanie pieniędzy na broń, która ma niszczyć. Dodał, że cywilizacja śmierci dociera także do ludzkiej duszy, ponieważ kryje się za nią diabeł, niewidzący człowieka, dlatego, że Syn Boży stał się jednym z nas. “Nie może tego tolerować” – zaznaczył Franciszek. Papież zauważył, że ten język nienawiści wkracza także do świata polityki, kiedy dochodzi do obmowy drugiego, by go poniżyć.

„Chciałbym, aby wszyscy dzisiaj o tym pomyśleli: dlaczego jest dziś na świecie tyle nienawiści? W rodzinach, które czasami nie mogą się pogodzić, w środowisku sąsiedzkim, w miejscu pracy, w polityce … Oto siewca nienawiści. Śmierć weszła na świat przez zawiść diabła. Niektórzy mówią: ale Ojcze, diabeł nie istnieje, to zło, takie eteryczne zło … Ale Słowo Boże jest jasne. To diabeł zwrócił się przeciwko Jezusowi” – stwierdził Ojciec Święty.

„Módlmy się do Pana, aby sprawił w naszym sercu wzrost wiary w Jezusa Chrystusa, Jego Syna, który przyjął naszą ludzką naturę, by walczyć z naszym ciałem i pokonać nasze ciało, szatana i zło. Niech ta wiara da nam moc, by nie wejść do gry tego wielkiego nienawistnika, wielkiego kłamcy, siewcy nienawiści” – powiedział Franciszek na zakończenie swej homilii.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30980 Przeczytał: 120 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:01, 18 Lut 2020 Powrót do góry

A.D. 2020 rok


Papież Franciszek o istnieniu szatana

Image

Obecność szatana w naszym życiu jest realna. Niektórzy twierdzą, że szatan nie istnieje, lecz że to my sami mamy w sobie na skutek różnych schorzeń tę tendencję do zła. To prawda, że jesteśmy zranieni, ale prawdą jest również to, że szatan istnieje i nas zwodzi – powiedział Papież w pierwszym odcinku nowego cyklu rozważań we włoskiej telewizji katolickiej TV2000. Tym razem są one poświęcone wyznaniu wiary: Credo.

Franciszek odniósł się do faktu, że chrzcielnemu wyznaniu wiary towarzyszy też wyrzeczenie się szatana. Zaznaczył, że przy tej okazji, nie mówimy, że wierzymy w szatana, bo to by oznaczało, że się mu zawierzamy. Wierzę jednak, że szatan istnieje, wiem że istnieje i muszę się przed nim bronić, przed jego zwodzeniem – dodał Papież.

Pierwszy odcinek papieskich rozważań nad Credo zaczyna się od pytania, czy w obliczu postępującej sekularyzacji wiara ma w ogóle szansę na przetrwanie. Franciszek przypomniał, że wielokrotnie w historii wydawało się, że chrześcijaństwo musi przeminąć. Wystarczy wspomnieć oświecenie czy nawet prześladowania chrześcijan w starożytnym Rzymie, kiedy sądzono, że pierwsi chrześcijanie będą też ostatnimi. Dzieje się tak – mówił Franciszek – bo stale trwa proces wymierzony w chrześcijaństwo, chcący je unicestwić, bo chrześcijaństwo jest postrzegane jako zagrożenie, „zagrożenie zaczynu”. Chrześcijaństwo tymczasem przetrwało, jednakże nie dzięki odniesionym sukcesom, lecz dzięki wytrwałości chrześcijan w konfrontacji ze światowością, z duchem tego świata.

Franciszek podkreślił, że rozwój chrześcijaństwa zależy od świętych, którzy zrozumieli, że Bóg jest ojcem, a nie jakimś czarodziejem z cudowną różdżką. Zaznaczył, że bardzo ważne jest, jaki obraz Boga przekazujemy naszym dzieciom. Jak najwcześniej muszą zrozumieć, że Bóg jest kochającym ojcem. Odwołując się do swego duszpasterskiego doświadczenia, Papież przyznał, że dziś wielu ludziom trudno się zwracać do Boga jak do ojca, bo ich doświadczenie ojca nie jest dobre, często zostali przez niego porzuceni.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30980 Przeczytał: 120 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:53, 02 Mar 2020 Powrót do góry

Inne wcześniejsze wypowiedzi:

Papież na Mszy: codziennie toczymy walkę z szatanem
(...)
http://www.traditia.fora.pl/audiencje-ogolne-katechezy-srodowe-homilie-franciszka-stare,90/papiez-na-mszy-codziennie-toczymy-walke-z-szatanem,13636.htmlPapieska Msza w piątek: diabeł istnieje, nie bądźmy naiwni!
(...)
http://www.traditia.fora.pl/audiencje-ogolne-katechezy-srodowe-homilie-franciszka-stare,90/papieska-msza-diabel-istnieje-nie-badzmy-naiwni,11332.html#53096
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30980 Przeczytał: 120 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:59, 02 Mar 2020 Powrót do góry

Franciszek: nigdy nie wchodźmy w dialog z diabłem

Image

Także dzisiaj szatan wdziera się w życie ludzi, kusząc ich swoimi nęcącymi propozycjami i starając się omamić sumienie. Jednak im bardziej oddalamy się od Boga, tym bardziej czujemy się bezbronni i bezsilni wobec wielkich problemów życiowych. Wyraźnie przeziębiony Franciszek mówił o tym w rozważaniu na „Anioł Pański”. Nawiązując do Ewangelii I Niedzieli Wielkiego Postu zachęcił, by w walce ze złem podążać za Jezusem i nigdy nie wchodzić w dialog z diabłem.

Papież przypomniał, że przygotowując się do rozpoczęcia swej misji, jako zwiastuna królestwa niebieskiego, Jezus udał się na pustynię, gdzie podjął czterdziestodniowy post. Był tam trzykrotnie kuszony przez szatana, który za każdym razem stawał się coraz bardziej przebiegły. Odwoływał się do tego, że Jezus był głody, instrumentalnie cytował Pismo Święte, a ostatecznie zaproponował Mu wszystkie królestwa świata, byle tylko oddał mu pokłon. Jezus ostatecznie odpędził kusiciela, mówiąc: „Idź precz, szatanie!”. W tym momencie do Jezusa, wiernego przykazaniu Ojca, przystąpili aniołowie aby Mu służyć.

Franciszek zauważył, że postawa Jezusa uczy nas tego, żeby nigdy nie wchodzić w dialog z diabłem. „Jezus odpowiada diabłu jedynie Słowem Bożym, a nie swoim słowem. Tymczasem my, w pokusach, niejednokrotnie zaczynamy dialogować z pokusą, prowadzić dialog z diabłem: «Tak, mogę to zrobić, bo później się wyspowiadam». Nigdy nie dialogujmy z diabłem” – mówił Franciszek. Podkreślił, że Jezus przyjmuje wobec diabła dwie postawy: albo go przepędza, albo odpowiada mu Słowem Bożym. „Uważajcie: nigdy nie dialogujcie z pokusą, nigdy nie prowadźcie dialogu z diabłem” – przestrzegał Papież.


„Także dzisiaj szatan wdziera się w życie ludzi, aby kusić ich swoimi nęcącymi propozycjami; miesza swój głos z wieloma innymi, które próbują omamić sumienie. Z wielu stron napływają wiadomości zachęcające «by dać się skusić», aby doświadczyć upojenia przekraczaniem granic – mówił Franciszek. – Doświadczenie Jezusa uczy nas, że pokusa jest próbą podążania drogami alternatywnymi wobec dróg Bożych: «Zrób to, nie ma problemu, przecież Bóg później wybaczy! Zrób sobie dzień uciech..» - «Ale to jest grzech!» -«Nie, to nic takiego». Drogi alternatywne, drogi dające nam poczucie samowystarczalności i cieszenia się życiem, będącym celem samym w sobie. Ale wszystko to jest iluzoryczne: bardzo szybko zdajemy sobie sprawę, że im bardziej oddalamy się od Boga, tym bardziej czujemy się bezbronni i bezsilni wobec wielkich problemów życiowych.“

Wielkopostny czas Franciszek zawierzył Dziewicy Maryi, Matce Tego, który zmiażdżył głowę węża. Prosił, by pomogła nam zachować czujność wobec pokus, nie poddawać się żadnemu bożkowi tego świata, iść za Jezusem w walce ze złem. „Wówczas –wskazał Papież – także my będziemy zwycięzcami tak, jak On”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)