Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Dom Trzech Religii powstanie w Berlinie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:27, 05 Cze 2014 Powrót do góry

Dom Trzech Religii powstanie w Berlinie

Będą się w nim mogli modlić chrześcijanie, żydzi i muzułmanie. Znajdą się tam też sale przeznaczone na imprezy oświatowe. Inicjatorzy przedsięwzięcia rozpoczęli w tych dniach kampanię reklamową. Zabiegają o to, aby osoby czy instytucje, wspierające projekt, wykupiły symbolicznie co najmniej jedną „cegiełkę” wartości 10 euro. Ogólny koszt budowy obiektu wyniesie 43,5 mln euro.

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Rozpoczęcie budowy zaplanowano na wiosnę 2016 roku - poinformował proboszcz berlińskiej parafii ewangelickiej św. Piotra i Maryi Panny ks. Gregor Hohberg. Dodał, że prace będą mogły się rozpocząć wtedy, gdy uda się zebrać pierwszych 10 milionów euro. Organizatorzy mają nadzieję, że budowa potrwa nie dłużej niż dwa lata.

Inicjatorem projektu jest wspólnota ewangelicka, do której należy działka oddana pod budowę na placu św. Piotra. W projekcie uczestniczą ponadto: ze strony żydowskiej - Gmina Żydowska Berlina i Kolegium Abrahama Geigera, a ze strony muzułmańskiej - Forum Dialogu Międzykulturowego, reprezentujące islam w rozumieniu ruchu Gülen.

W budynku wszystkie trzy religie będą dysponowały salami sakralnymi, które zbiegać się będą we wspólnym pomieszczeniu w centrum obiektu. Obok nabożeństw będą się tam odbywały przede wszystkim spotkania oświatowe i informacyjne, rozwijające wzajemne zrozumienie i porozumienie. Inicjatorzy wyraźnie podkreślają, że do dyskusji z przedstawicielami religii zapraszają także niewierzących i ateistów.

Ks. Hohberg nazwał projekt czymś, „na co nikt jeszcze się nie odważył”. Zwrócił uwagę, że porównywalna budowla z przeznaczeniem dla trzech religii jeszcze nie istnieje i podkreślił, że jego wspólnota zdecydowanie popiera ten projekt. Pozytywnie oceniają go także hierarchowie tego Kościoła. W projekcie nie będzie uczestniczył bezpośrednio Kościół katolicki.

Zdaniem rabina Tovia Ben-Chorina projekt ten oznacza “stan ducha” ewangelickiej wspólnoty kościelnej, która przekazała do dyspozycji historyczny teren należący do kościoła św. Piotra. Rabin wyraził wątpliwość, czy inni byliby równie wielkoduszni.

Imam Kadir Sanci podkreślił ze swej strony, że obiekt będzie służył lepszemu poznaniu się. Zwrócił jednocześnie uwagę, że na muzułmanów często patrzy się przez pryzmat aktów przemocy motywowanej religią.

Chcąc przeciwdziałać wywieraniu wpływu przez wielkich ofiarodawców, postanowiono nie przyjmować ofiar w wysokości wyższej niż 430 tysięcy euro, a więc 1 procenta planowanych kosztów. O ile ofiarodawca będzie chciał przeznaczyć więcej, pieniądze zostaną przekazane fundacji, która będzie odpowiedzialna za utrzymanie obiektu.

Petriplatz – Plac św. Piotra - jest jednym z najstarszych placów Berlina. Archeolodzy odkryli tam resztki wznoszonych przez stulecia różnych kościołów, a także szkoły łacińskiej. Projekt obecnej budowy przewiduje, że wykopaliska będą dostępne dla zwiedzających. Pierwszy kościół św. Piotra został zbudowany w tym miejscu w pierwszej połowie XIII wieku i był jedną z pierwszych budowli Berlina.

Warto przypomnieć, że podobny projekt wzniesienia międzywyznaniowej i międzyreligijnej "Świątyni Pokoju" rozważano w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku w odniesieniu do budowanego kościoła katolickiego na Majdanku. W założeniach miała to być świątynia zarówno parafialna, jak i ponad wyznaniowa, w której oddzielne pomieszczenia mieliby chrześcijanie różnych wyznań, judaiści, muzułmanie, buddyści i ewentualnie także członkowie innych religii. Rozważano nawet wygospodarowanie miejsca dla niewierzących. Pomysłodawcą i przez długi czas głównym propagatorem tego przedsięwzięcia był miejscowy proboszcz ks. Eugeniusz Kościółko. Ostatecznie jednak władze archidiecezji lubelskiej zrezygnowały z tego projektu i powstał zwykły kościół parafialny.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 9:03, 28 Maj 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:30, 05 Cze 2014 Powrót do góry

Dom trzech religii? Założyciel której z nich był zapowiedziany, czynił cuda, zmartwychwstał?


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 22:26, 17 Sty 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:36, 17 Sty 2019 Powrót do góry

A jednak. Po wieloletnich przygotowaniach 14 kwietnia 2020 ma zostać położony kamień węgielny pod budowę w Berlinie międzyreligijnego domu modlitwy i nauki „House of One”

“House of One” – synagoga, kościół i meczet w jednym

Image

Po wieloletnich przygotowaniach 14 kwietnia 2020 ma zostać położony kamień węgielny pod budowę w Berlinie międzyreligijnego domu modlitwy i nauki „House of One” – zapowiedziała 16 stycznia fundacja tego projektu. Wspomniana data wiąże się z 237. rocznicą prawykonania dramatu Gottholda Ephraima Lessinga (1729-81) „Natan Mędrzec”. Jest to opowieść o wierze i wartościach ponad podziałami – religijnymi, rasowymi, politycznymi, o potrzebie tolerancji i uznaniu równości poglądów.

Autor opowiada się za tolerancją między religiami w taki oto sposób: „Śmiej się, lecz zostaw jej choć to złudzenie, że oto się jednoczą żyd i chrześcijanin, i muzułmanin – taki słodki sen!”.

Wydany w 1779 „Natan mędrzec” to tekst, którego potrzebujemy tu i teraz – podkreślają przedstawiciele fundacji. Sztuka Lessinga w polskim tłumaczeniu Jacka Burasa, grana jest od czerwca 2018 w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Przyszły obiekt międzyreligijny, który ma stanąć na Petriplatz w centrum Berlina, pomieści w jednym budynku synagogę, kościół i meczet. Zdaniem autorów projektu, w tej formie projekt nie będzie miał odpowiedników na świecie. Planowana jest trzystopniowa budowla z cegły, formą nawiązująca do kubizmu. Projekt zajął w 2013 roku pierwsze miejsce w konkursie architektonicznym.

Przewodniczący Rady Fundacji rabin Andreas Nachama podkreślił, że położenie kamienia węgielnego jest jednym z ważnych kroków w tym pokojowym projekcie międzyreligijnym. Imam Kadir Sanci podziękował za wsparcie, jakim projekt cieszy się w stolicy Niemiec. Ewangelicki proboszcz Gregor Hohberg podkreślił, że do dialogu są zaproszone także inne religie „poszukujące pokoju” oraz ateiści. Trzej przedstawiciele religii przemawiali z okazji zamknięcia czynnego przez cały rok pawilonu, w którym prezentowany był projekt „House of One”.

Przed wmurowaniem kamienia węgielnego archeolodzy zbadają jeszcze działkę, na której stanie obiekt. Jego budowa rozpocznie się na fundamentach dawnego ewangelickiego kościoła św. Piotra (Petrikirche). Budowa potrwa ok. trzech lat, a jej koszty obliczane są na 43,5 mln euro.

Nazwa „House of One” (Dom Jednego) nawiązuje do wiary w jednego Boga, głoszonej przez trzy uczestniczące w projekcie religie. Dom Modlitwy i Nauki będą budować wspólnota ewangelicka Sankt Petri-Sankt Marien, gmina żydowska Berlina i rabiniczne Kolegium Adama Geigera oraz muzułmańskie stowarzyszenie Forum Dialog.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:13, 28 Maj 2021 Powrót do góry

Położono kamień węgielny pod budowę międzyreligijnego House of One

Image

W Berlinie położono kamień węgielny pod budowę House of One – wspólnego domu żydów, chrześcijan i muzułmanów. Na Petriplatz w centrum stolicy Niemiec przedstawiciele życia politycznego i wspólnot religijnych uroczyście zainaugurowali 27 maja planowaną od 10 lat budowę domu dla wszystkich religii.

Planuje się, że do roku 2024/25 powstanie unikalny w skali światowej obiekt – trzystopniowa budowla z cegły, formą nawiązująca do kubizmu. Pomieści ona synagogę, kościół i meczet oraz wspólną przestrzeń spotkań. Projekt zajął w 2013 roku pierwsze miejsce w konkursie architektonicznym.

Podczas uroczystości przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble (CDU) określił ideę projektu jako „ambitną teologicznie”. Pomysłodawcy opowiadają się za wzajemnym szacunkiem „nie roszcząc sobie prawa do reprezentowania ich religii w całości i nie rezygnując z własnej tożsamości”. Jest to zachęta dla religii, aby „wzięły na siebie odpowiedzialność za świat”, ważna w społeczeństwie, „w którym widoczne są coraz to nowe napięcia i podziały”, podkreślił Schäuble nawiązując do ostatnich reakcji antysemickich na konflikt bliskowschodni.

Burmistrz Berlina Michael Müller (SPD) nazwał projekt „symbolem tolerancji i udanego dialogu między religiami”. Podkreślił, że już teraz jest to uznawane na świecie za „model pokojowego współistnienia”. Müller apelował też do inicjatorów projektu o dalszy rozwój House of One jako „miejsca żywej różnorodności i ożywiających debat”. Przypomniał, że budynek powstaje na fundamentach dawnego protestanckiego kościoła św. Piotra, w jednym z „historycznych miejsc początków Berlina”.

W przesłaniu wideo z Nowego Jorku sekretarz generalna sieci Religie dla Pokoju Azza Karam określiła położenie kamienia węgielnego mianem „historycznej chwili”. Zaapelowała jednocześnie o włączenie do projektu także innych religii i osób niewierzących.

Ten wielowyznaniowy obiekt z uznaniem zaakceptowali czołowi przedstawiciele chrześcijaństwa, judaizmu i islamu obecni na inauguracji budowy. Projekt ten „wysyła teraz ważny sygnał”, powiedział przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) bp Heinrich Bedford-Strohm w wywiadzie dla Redaktionsnetzwerk Deutschland. Zwrócił uwagę, że antysemityzm i islamofobia coraz bardziej dają o sobie znać, a House of One stanowi przykład tego, „w jaki sposób religie mogą działać jako siły pokoju i pojednania w społeczeństwie”.

Przewodniczący Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików (ZdK) Thomas Sternberg podkreślił, że projekt ten może stanowić ilustrację, „jak członkowie trzech religii odwołujących się do Abrahama jako swego protoplasty, są motorem pokoju i porozumienia”.

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster podkreślił, że projekt promuje „rozmowę religii ze sobą, a nie o sobie nawzajem”. Taka „wymiana na poziomie oczu” jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek.

Również przewodniczący Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech Aiman Mazyek, stwierdził, że współpraca międzyreligijna, taka jak House of One, jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek.

Nazwa House of One (Dom Jednego) nawiązuje do wiary w jednego Boga, głoszonej przez trzy uczestniczące w projekcie religie. Dom Modlitwy i Nauki będą budować wspólnota ewangelicka Sankt Petri-Sankt Marien, gmina żydowska Berlina i rabiniczne Kolegium Adama Geigera oraz muzułmańskie stowarzyszenie Forum Dialog.

Szacuje się, że prace potrwają cztery lata, a koszt wyniesie około 47 milionów euro. Rząd federalny przeznacza na ten cel 20 milionów euro, a kraj związkowy Berlin 10 milionów euro. Dotychczas z darowizn i innych wpłat uzyskano dziesięć milionów euro, a fundacja chce jeszcze zebrać kolejne siedem milionów euro. Ma już swoich zwolenników w około 60 krajach na całym świecie.

Berlińska fundacja „House of One” dąży do dalszego międzynarodowego powiązania takich „domów wielowyznaniowych”. W tym duchu rabin Andreas Nachama, pastor Gregor Hohberg i imam Kadir Sanci, najbardziej prominentni przedstawiciele projektu, zaprosili w ubiegłym roku na internetową konferencję przedstawicieli podobnych instytucji z Berna, Monachium i Wiednia. W ramach konferencji Harald Gnilsen z archidiecezji wiedeńskiej przedstawił projekt Kampusu Religii w wiedeńskiej dzielnicy Seestadt.

Początkowo planowano, że kamień węgielny pod budowę w Berlinie międzyreligijnego domu modlitwy i nauki House of One będzie położony 14 kwietnia 2020 roku. Na przeszkodzie stanęła jednak pandemia koronawirusa. Wspomniana data wiąże się z 237. rocznicą prawykonania dramatu Gottholda Ephraima Lessinga (1729-81) „Natan Mędrzec”. Jest to opowieść o wierze i wartościach ponad podziałami – religijnymi, rasowymi, politycznymi, o potrzebie tolerancji i uznaniu równości poglądów. Autor opowiada się za tolerancją między religiami w taki oto sposób: „Śmiej się, lecz zostaw jej choć to złudzenie, że oto się jednoczą żyd i chrześcijanin, i muzułmanin – taki słodki sen!”.

Wydany w 1779 „Natan mędrzec” to tekst, którego potrzebujemy tu i teraz – podkreślali przedstawiciele fundacji. Sztuka Lessinga w polskim tłumaczeniu Jacka Burasa, grana była od czerwca 2018 roku w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:04, 20 Lut 2023 Powrót do góry

Image

Plac budowy "House of One", domu trzech religii w Berlinie

W miejscu, gdzie powstanie „House of One”, między Alexanderplatz i Potsdamer Platz, które zna każdy turysta odwiedzający Berlin, przez ponad 700 lat stał ważny dla historii dawnego Berlina kościół św. Piotra z najwyższą wieżą w mieście. W 1964 roku władze NRD kazały rozebrać wysokie mury świątyni, uszkodzone w czasie wojny. Archeolodzy, którzy badali miejsce po kościele, znaleźli szczątki ponad 3000 ludzi, niegdyś pochowanych wokół świątyni oraz pozostałości po czterech budowlach kościelnych.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)