Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 ''To jest złe''- afrykańscy anglikanie nie chcą błogosławić Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:46, 14 Lut 2023 Powrót do góry

„To jest złe” – afrykańscy anglikanie nie chcą błogosławić par homoseksualnych

Image

W Afryce Kościoły anglikańskie sprzeciwiają się projektowi błogosławienia par homoseksualnych. „To jest złe i nie możemy tego zaakceptować” – oświadczył w miniony weekend arcybiskup Kościoła Ugandy Stephen Samuel Kaziimba. Zapowiedział odłączenie się od Kościoła Anglii w związku z liberalnym kursem zaproponowanym w Wielkiej Brytanii.

Podczas spotkania z dziennikarzami abp Kaziimba powiedział: „Wspólnota Anglikańska nie jest przedłużeniem Kościoła Anglii.” Ponadto oskarżył Kościół Anglii o „odejście od wiary anglikańskiej”. W ubiegły czwartek Synod Generalny Kościoła Anglii zgodził się m.in. na dopuszczenie ceremonii błogosławieństwa dla par tej samej płci, choć tzw. „małżeństwa” dla homoseksualistów są nadal odrzucane.

Anglikański Kościół Kenii również potępił działania „liberalnego przywództwa kościelnego” w Europie. „Utraciły wszelką legitymację teologiczną i dogmatyczną i nadużyły swojej politycznej supremacji w celu sekularyzacji Kościoła. Grzech jest w ten sposób `normalizowany`”, stwierdził w oświadczeniu anglikański arcybiskup Kenii, Jackson Ole Sapit.

Początkowo po decyzji Synodu Generalnego Kościoła Anglii nie było żadnej reakcji ze strony wpływowego Kościoła anglikańskiego w RPA. Kwestia homoseksualizmu od pewnego czasu stanowi wyzwanie dla wspólnoty anglikańskiej w tym kraju. W 2016 roku córka laureata Pokojowej Nagrody Nobla Desmonda Tutu musiała zrezygnować ze stanowiska urzędniczego w RPA po ślubie ze swoją wieloletnią partnerką z Holandii. Kościół anglikański we wrześniu ubiegłego roku zakazał Mpho Tutu van Furth prowadzenia nabożeństwa żałobnego za zmarłą przyjaciółkę. Fundacja Tutu dobitnie skrytykowała kościelne władze nazywając ich decyzję „bezdusznym” zachowaniem.

W kilku krajach afrykańskich kwestie moralności i tożsamości seksualnej mają istotny wymiar polityczny. Z 69 krajów na świecie, które uznają homoseksualizm za przestępstwo, około połowa znajduje się w Afryce.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:43, 15 Lut 2023 Powrót do góry

Abp Welby: parlament chce wymusić na Kościele Anglii „małżeństwa homoseksualne”

Image

Obrady Synodu Generalnego Kościoła Anglii, który zatwierdził błogosławienie par homoseksualnych.

Abp Justin Welby powiedział, że dwukrotnie był wzywany do brytyjskiego parlamentu w celu wymuszenia na Kościele Anglii zalegalizowania małżeństw osób tej samej płci. Honorowy prymas Wspólnoty Anglikańskiej wyznał, że „grożono mu działaniami parlamentarnymi”, ponieważ publicznie obwiniał postępujący sekularyzm za wywołanie historycznej debaty na temat błogosławieństwa dla par gejów i lesbijek.

Komentarz abp. Welby’ego pojawił się po przełomowym głosowaniu Synodu Generalnego Kościoła Anglii, który w minionym tygodniu opowiedział się za udzielaniem specjalnego błogosławieństwa dla par homoseksualnych. Decyzja ta grozi podziałem zarówno samego Kościoła Anglii, jak i światowej Wspólnoty Anglikańskiej, tym bardziej, że wiele środowisk obawia się, iż jest to pierwszy krok ku zgodzie na tzw. małżeństwa dla osób tej samej płci.

Jako pierwsi swój sprzeciw wobec projektu błogosławienia par homoseksualnych zgłosiły Kościoły anglikańskie w Afryce. „To jest złe i nie możemy tego zaakceptować” - oświadczył arcybiskup Kościoła Ugandy Stephen Samuel Kaziimba. Zapowiedział odłączenie się od Kościoła Anglii w związku z liberalnym kursem zaproponowanym w Wielkiej Brytanii. Potępiając działania „liberalnego przywództwa kościelnego” w Europie, wskazał, że błogosławienie par homoseksualnych oznacza „odejście od wiary anglikańskiej”.

O wpływie ateizmu na współczesną moralność abp Welby mówił podczas spotkania Anglikańskiej Rady Konsultacyjnej, które odbyło się w Ghanie. To właśnie tam ujawnił, że był wyzwany do parlamentu brytyjskiego w celu wymuszenia na Kościele Anglii wprowadzenia tzw. małżeństw homoseksualnych. Powiedział tam m.in., że „posłuszeństwo Bogu wyprzedza lojalność wobec kraju”, co zostało źle przyjęte. W czasie spotkania w Izbie Gmin zaznaczył, że wolałby, aby Kościół Anglii stracił swój uprzywilejowany status, niż miałby ryzykować globalny podział w Kościele z powodu małżeństw osób tej samej płci. Podczas spotkania Anglikańskiej Rady Konsultacyjnej abp Welby podkreślił, że przyszłość Wspólnoty Anglikańskiej nie może być dyktowana przez ludzi z zewnątrz. Nie można ulegać również szantażom, ani też dać się przekupić.

Tymczasem kolejne wspólnoty Afryki krytykują decyzję o błogosławieniu par homoseksualnych, podjętą przez synod. Anglikański arcybiskup Kenii stwierdził, że jest „zasmucony odejściem Kościoła macierzystego od prawdziwej Ewangelii”. Oświadczenie w podobnym duchu zapowiadają biskupi z Nigerii, która jest domem dla jednej trzeciej wszystkich anglikanów na świecie.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 14:36, 19 Lut 2023 Powrót do góry

Anglikańscy biskupi z Afryki: Kościół Anglii stał się fałszywym nauczycielem

Image

Kościół Anglii porzucił wiarę anglikańską, a jego przedstawiciele są fałszywymi nauczycielami – oświadczył anglikański arcybiskup z Ugandy, Stephen Samuel Kaziimba Mugalu po synodalnej decyzji o błogosławieniu par homoseksualnych. Jego przekonanie podzielą także inni hierarchowie afrykańscy m.in. anglikańscy prymasi Nigerii i Kenii.

Anglikański Synod Generalny 9 lutego przegłosował deklaracje, w której wyraził skruchę za porażkę Kościoła w przyjęciu osób LGBTI+. Jednocześnie postanowił dopuścić do udzielania specjalnego błogosławieństwa osobom homoseksualnym żyjącym w związku cywilnym. Synod zastrzegł, że nie zmienia to kościelnej nauki o małżeństwie.

Jednak abp Kaziimba Mugalu zaznacza, że choć „Kościół Anglii podkreśla, iż nie zmienia nauczania w kwestii małżeństwa, to w praktyce właśnie to robi”. Wskazuje, że różnica między nowym błogosławieństwem, a rytem małżeństwa jest jedynie w terminologii. Więcej, uważa, że decyzja synodu jest de facto legitymizowaniem grzechu i w konsekwencji wzywa do pokuty. Ugandyjski duchowny zaznacza, że Kościół od zawsze był przeciwny pozamałżeńskim aktom seksualnym. Mimo, że jest świadomy, że występują one dosyć powszechnie, to nieustannie mówi tak, jak Jezus do cudzołożnicy: „Idź i nie grzesz już więcej”. Jak podkreśla hierarcha, w Kościele Anglii „mówią teraz: «idź i grzesz trochę więcej»”.

Ugandyjski arcybiskup jest częścią licznej opozycji. Szacuje się, że reprezentuje ona nawet 35 mln wiernych z Wspólnoty Anglikańskiej. Już w 2008 r. wielu z biskupów anglikańskich przeciwnych wobec kierunku zmian w Kościele zgromadziło się w ramach jednej organizacji - Globalna Konferencja dotycząca Przyszłości Anglikanów (GAFON)- i odtąd regularnie spotykają się na konferencjach. Podkreślają, że nie są separatystami, lecz, że to Kościoły odchodzące od wiary anglikańskiej same stawiają siebie poza wspólnotą.

Przywódca anglikańskiego Kościoła w Nigerii, abp Henry Chukwudum Ndukuba zaznaczył: „Historia się powtarza. Kościół Anglikański stoi na progu kolejnej reformacji, która musi zmieść bezbożne przywództwo wspierające grzech, zwodzące wiernych anglikańskich na całym świecie”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 15:51, 23 Lut 2023 Powrót do góry

12 prymasów oświadcza, że Kościół Anglii porzucił ortodoksję

Image

Abp Welby podczas obrad synodalnych, 07.02.2023 r.

Pogłębia się konflikt we Wspólnocie Anglikańskiej po tym, jak synod Kościoła Anglii przyjął specjalną formułę błogosławieństwa par homoseksualnych. Tym samym „zdecydował się zerwać komunię z prowincjami, które są wierne historycznej wierze biblijnej wyrażonej w anglikańskich formułach [wiary]” – napisali episkopalni prymasi dwunastu krajów. We wspólnym oświadczeniu ogłosili też, że tym samym ustała przewodnicza rola arcybiskupa Canterbury.

Przywódcy kościelni zgromadzeni w ramach Wspólnoty Kościołów Anglikańskich Globalnego Południa wyznają, że sytuacja „łamie ich serca”. Pragną zachować jedność, lecz sumienie nie pozwala im podążać razem z fałszywymi nauczycielami. Modlą się, aby ich bracia i siostry wrócili do pierwotnej wiary.

Nowa sytuacja zmusza prymasów do ustalenia nowego porządku. Szczególnie pragną ustalić problem przywództwa, po tym jak ustała przewodnicza rola arcybiskupa Canterbury z powodu sprzeniewierzenia się wierze. Wzywają do współpracy wszystkie prowincje anglikańskie, które zachowały ortodoksję.

Oświadczenie podpisali m.in. przywódcy Kościoła anglikańskiego w Ameryce Północnej, Kongu, Sudanie Południowym i Chile. Sygnatariusze łącznie reprezentują ok. 25 proc. prowincji składających się na Wspólnotę Anglikańską.

Rzecznik biskupa Canterbury w odpowiedzi na wystąpienie powiedział, że w pełni szanuje stanowisko prymasów. Przypomniał jednak, że „żadne zmiany w formalnej strukturze Wspólnoty Anglikańskiej nie mogą nastąpić, jeżeli nie zostaną uzgodnione przez jej organy”. Rzecznik zaapelował, aby „w świecie [pełnym] konfliktów, cierpienia i niepewności” pamiętać, że więcej łączy członków Kościoła anglikańskiego niż ich dzieli. Dodał także, że choć wszystkie Kościoły lokalne wewnątrz Wspólnoty Anglikańskiej są niepodległe i autonomiczne, to pozostają one jednak współzależne między sobą. Oznacza to, że żadna prowincja nie ma władzy nad drugą, a organy Wspólnoty nie mają władzy sądowniczej nad członkami.

Obecny arcybiskup Canterbury Justin Welby od początku starał się zachować jedność Kościoła w obliczu konfliktu dotyczącego seksualności. Podkreślał konieczność podążania razem pomimo różnic i przypominał o pragnieniu Jezusa „aby wszyscy byli jedno” (J 17, 21). Obecnie jednak podczas gdy część Kościołów uznała, że porzucił ortodoksję, druga część krytykuje go za to, że pozwolił, aby pary jednopłciowe zostały potraktowane jako ludzie drugiej klasy. Błogosławieństwu par homoseksualnych nie przyznano bowiem rangi małżeństwa.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)