Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Libia: aresztowania za krzewienie chrześcijaństwa Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:14, 17 Lut 2013 Powrót do góry

Libia: Obcokrajowcy aresztowani za krzewienie chrześcijaństwa

Czterech obcokrajowców aresztowano w Bengazi we wschodniej części Libii, pod zarzutem, że są chrześcijańskimi misjonarzami wydającymi książki o tematyce religijnej - poinformowały w sobotę źródła w libijskich służbach bezpieczeństwa.

Wśród aresztowanych jest Egipcjanin, obywatel RPA, Koreańczyk oraz Szwed podróżujący z amerykańskim paszportem.

– Zostali oni aresztowani we wtorek w wydawnictwie, w którym drukowali tysiące egzemplarzy książek wzywających do przejścia na chrześcijaństwo – wyjaśnił Husejn Bin Hmeid, który jest rzecznikiem współpracującego z rządem aparatu bezpieczeństwa, tzw. prewencyjnego bezpieczeństwa.

Jednocześnie podkreślił, że w Libii, która „jest w 100 proc. krajem muzułmańskim, prozelityzm jest zakazany, gdyż szkodzi on bezpieczeństwu narodowemu”.

– W dalszym ciągu zatrzymani obcokrajowcy są przesłuchiwani. W ciągu kilku dni zostaną oni przekazani libijskim służbom wywiadowczym – powiedział Hmeid.

Służby bezpieczeństwa zostały utworzone w czasie wojny domowej w 2011 roku, kiedy obalony i zabity został Muammar Kadafi. Tworzy je kilka rebelianckich brygad biorących udział w tym konflikcie. Od zakończenia libijskiej rewolucji centralny rząd nie był w stanie zapanować nad niezliczonymi ugrupowaniami rebelianckimi, które nie złożyły broni.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:45, 17 Lut 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:08, 23 Mar 2014 Powrót do góry

Libia: islamiści brutalnie zamordowali chrześcijanina

We wtorek 18 marca zginął w Syrcie – porcie w środkowej Libii 54-letni Adison Karcha, profesor medycyny na miejscowym uniwersytecie. Zastrzelono go, gdy udawał się do pracy swym samochodem. Był on chrześcijaninem, pochodzącym z Kirkuku w północnym Iraku. Jego ciało przeszyte licznymi kulami znaleziono w rejonie miasta, w którym działają bandy radykalnych islamistów pod dowództwem Ansara asz-Szariaha i to prawdopodobnie one odpowiadają za śmierć wykładowcy.

Jest to kolejny chrześcijanin spoza Libii, zabity w tym kraju w ostatnich miesiącach. 23 lutego zamordowano w Benghazi 7 pracujących tam koptów z Egiptu.

Po zabójstwie swego obywatela Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iraku poprosiło rząd libijski, aby uczynił wszystko, co w jego mocy, aby aresztować sprawców tej zbrodni.

Zdaniem chaldejskiego patriarchy Babilonii Louisa Raphaela I Sako, tragiczna śmierć profesora wpisuje się w ciągle jeszcze niespokojną sytuację na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Po upadku większości tamtejszych reżymów gwałtownie pogorszyło się położenie mieszkających tam chrześcijan, którym poprzednia stabilna, choć niedemokratyczna władza, zapewniała względne bezpieczeństwo – powiedział zwierzchnik katolickiego Kościoła chaldejskiego.

Zwrócił uwagę, że prof. Karcha wyemigrował do Libii wraz z żoną siedem lat temu z niespokojnego Iraku, „aby móc w spokoju nadal wykonywać swoją pracę”. Tymczasem obecnie, po upadku reżymu Kadafiego, również Libię zalewa fundamentalizm islamski. „Zjawisko to jest dla mnie nadal zagadką: najpierw przez długi czas dąży się do utworzenia państwa islamistycznego, po czym ich ideologia religijna jest wykorzystywana politycznie” – zauważył patriarcha Babilonii.

Podkreślił, że w każdym takim przypadku – Libii, Iraku i całego tego regionu – „wielkie pytanie pozostaje zawsze takie samo: czy kres [miejscowych] reżymów poprawił czy pogorszył sytuację?”. Według hierarchy, widać, że nie ma postępu w usługach, w zdobyciu pracy, w gospodarce ani w zapewnieniu bezpieczeństwa, a korupcja wydaje się nawet większa niż była a wszystko to staje się powodem walk sekciarskich.

„Oczekiwaliśmy wzrostu poczucia wspólnego obywatelstwa, tymczasem przybywa wciąż nowych podziałów wyznaniowych. Toteż zadajemy sobie pytanie, jaka będzie naprawdę przyszłość naszych narodów i naszych krajów” – powiedział patriarcha Sako.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:49, 17 Lut 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 15:23, 30 Sie 2014 Powrót do góry

Libia: Islamska telewizja i Muammar Kaddafi podbija Zachód
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/libia-islamska-telewizja-i-muammar-kaddafi-podbija-zachod,4497.htmlBp Magro: sytuacja w Libii jest dramatyczna

Image

Kościół w Libii apeluje do Organizacji Narodów Zjednoczonych, by pomogła przywrócić w tym kraju pokój i utworzyć rząd jedności narodowej. Pogrążona w chaosie Libia ma obecnie dwa rządy i dwa parlamenty – jeden z nich jest zdominowany przez ugrupowania islamistyczne. W Bengazi dżihadyści ogłosili wprowadzenie islamskiego kalifatu. „Dla Kościoła jest to czas wielkiej próby. Nie wiadomo bowiem, jak rozwinie się sytuacja i tak już bardzo niepewna” – mówi wikariusz apostolski Bengazi bp Sylwester Magro.

„Od kilku dni w centrum nie słychać już strzałów, walki koncentrują się na obrzeżach miasta. Ufamy, że powoli sytuacja się unormuje. Islamski kalifat nie stał się tu jeszcze faktem, ale poparcie dla dżihadystów jest ogromne. Sytuacja jest trudna, bo aktualnie mamy dwa rządy i dwa parlamenty – mówi bp Magro. - Mimo wszystko ludzie starają się jednak żyć normalnie, chodzą do pracy, sklepy są otwarte. Brakuje jednak bezpieczeństwa, dzieci nie mogą się uczyć, ponieważ w obawie przed atakami pozamykane są wszystkie szkoły. Dzięki Bogu u nas sytuacja jest o niebo lepsza niż w Iraku, nie było takich masakr. Ufamy, że dzięki pomocy ONZ uda się wypracować porozumienie i kraj wróci do normalności”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:42, 17 Lut 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:45, 14 Lut 2015 Powrót do góry

Libia: 21 chrześcijan porwało Państwo Islamskie

Image

Libijskie ugrupowania deklarujące związek z Państwem Islamskim przyznały się do porwania 21 chrześcijańskich Koptów z Egiptu, którzy pracowali na terenie Libii. Zostali oni pojmani przez islamistów 31 grudnia i 3 stycznia. Terroryści opublikowali zdjęcia, na których upokarzają chrześcijan, prowadząc ich na egzekucję. Zdaniem niektórych źródeł chrześcijanom obcięto głowy. Sami islamiści tego nie potwierdzają.

Państwo Islamskie działa na terenie Libii w sposób niejawny. Są to różne ugrupowania islamistów, które deklarują związek z kalifatem istniejącym na terenie Syrii i Iraku. W Libii korzystają oni z panującego tam chaosu i podziału kraju między zwalczające się nawzajem klanowe frakcje. Zdaniem specjalistów w najbliższej przyszłości można się spodziewać dynamicznego rozwoju Państwa Islamskiego w tym regionie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:40, 17 Lut 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 21:59, 14 Lut 2015 Powrót do góry

Libia: dżihadyści zamordowali 21 chrześcijan

Image

Libijski parlament oficjalnie potwierdził wiadomość o zamordowaniu w tym kraju 21 egipskich chrześcijan. Zginęli oni z ręki dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Wśród ofiar, które zostały ścięte przez islamistów, jest m.in. lekarz oraz jego żona i córka. Parlament Libii złożył kondolencje rodzinom zamordowanych chrześcijan i jednocześnie ogłosił, że kraj ten jest w stanie wojny przeciwko Państwu Islamskiemu. Wobec rosnącego zagrożenia ze strony dżihadystów także włoski rząd nie wykluczył możliwości zbrojnej interwencji w Libii.

Rodziny porwanych Koptów demonstrowały wczoraj w Kairze, żądając od władz jak najszybszego zajęcia się tą sprawą. W odpowiedzi rząd Egiptu zapewnił, że śledzi rozwój sytuacji, oraz wezwał wspólnotę międzynarodową do zwalczania terroryzmu. Premier Ibrahim Mahlab zaprosił ponadto rodziny uprowadzonych chrześcijan na spotkanie oraz zadecydował o wsparciu finansowym dla nich.

Z kolei koptyjskokatolicki biskup Gizy zaznaczył potrzebę jedności wszystkich Egipcjan wobec zaistniałej sytuacji. Jego zdaniem celem islamistów jest podzielenie opinii publicznej i wykorzystanie tych podziałów dla własnych celów. Tymczasem Koptowie zostali porwani w Libii w pierwszym rzędzie jako obywatele egipscy. Dodatkowy fakt, że byli to wyznawcy Chrystusa, był podstawą do dorobienia przez porywaczy ideologicznych motywów o walce z rzekomymi krzyżowcami. „Nie możemy dawać podstaw do ich majaczeń” – zaznaczył bp Antonios Aziz Mina.

Chrześcijańscy Koptowie z Egiptu pracowali w Libii, gdzie 31 grudnia i 3 stycznia zostali porwani przez bojowników Państwa Islamskiego. Do tej pory działało ono w tym kraju w sposób niejawny. Są to różne ugrupowania islamistów, które deklarują związek z kalifatem istniejącym na terenie Syrii i Iraku. W Libii dżihadyści korzystają z panującego tam chaosu i podziału kraju między zwalczające się nawzajem klanowe frakcje. Zdaniem specjalistów w najbliższej przyszłości można się spodziewać dynamicznego rozwoju Państwa Islamskiego w tym regionie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:39, 17 Lut 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:57, 16 Lut 2015 Powrót do góry

Papież zadzwonił do koptyjskiego Patriarchy

Image

Dziś po południu Ojciec Święty zadzwonił do zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchy Tawadrosa II, aby zapewnić go o głębokim współczuciu dla pogrążonego w bólu Kościoła koptyjskiego po barbarzyńskim zabójstwie egipskich chrześcijan przez muzułmańskich fundamentalistów w Libii. Papież zapewnił go o swej modlitwie. Jak poinformował watykański rzecznik ks. Federico Lombardi, również jutro w dniu pogrzebu ofiar, Ojciec Święty będzie uczestniczył duchowo w modlitwach i bólu Kościoła koptyjskiego, sprawując poranną Eucharystię.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:36, 17 Lut 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 15:44, 15 Mar 2015 Powrót do góry

Arcybiskup Tunisu nie opuści prześladowanych chrześcijan

Image

abp Ilario Antoniazzi

[link widoczny dla zalogowanych]


„Nie zostawię Libii i Libijczyków. Będę z nimi także wtedy, gdy zostanie tam nawet jeden chrześcijanin” – podkreślił arcybiskup Ilario Antoniazzi. Hierarcha podkreśla, że domy wyznawców Chrystusa z Algierii są zawsze otwarte dla prześladowanych braci.

Sytuacja w Libii, szczególnie po bestialskim zamordowaniu 21 Koptów, komplikuje się z dnia na dzień. Życie dość licznej mniejszości chrześcijańskiej zaczyna w coraz większym stopniu przypominać koszmar chrześcijan w Iraku i Syrii.

W ostatnim wywiadzie arcybiskup Ilario Antoniazzi podkreślił, że mord na Koptach w Libii to jeden z wielu epizodów codziennego terroru, jakim poddawani są chrześcijanie na obszarze, na którym pełni posługę od roku 2013. – Chrześcijanie w krajach Afryki Północnej nie mogą swobodnie praktykować wiary w swoich domach. Ale nasze drzwi zawsze pozostaną otwarte dla wszystkich chrześcijan szukających Boga. I nie ma tu znaczenia, czy są to wieloletni nasi parafianie czy ludzie przychodzący do nas i nierzadko szukający pomocy po raz pierwszy. Mam na myśli przede wszystkim studentów i ludzi młodych – podkreślił włoski duchowny.

Abp Ilario ocenia obecną sytuacją chrześcijan w Tunezji jako wciąż znacznie lepszą niż w sąsiedniej Libii. – Stosunkowo stabilne i bezpieczne życie tunezyjskich chrześcijan może zostać jednak zburzone szybciej niż się wielu wydaje. Granica z Libią jest coraz bardziej dziurawa. Dosłownie i w przenośni. Z dnia na dzień w jej okolicy gromadzą się coraz liczniejsze grupy dżihadystów. Ale chyba sprawą najgorszą jest możliwość edukacji tunezyjskiej młodzieży w sąsiedniej Libii czy Algierii – uważa metropolita Tunisu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:34, 17 Lut 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:58, 20 Kwi 2015 Powrót do góry

Libia: kolejna egzekucja chrześcijan z rąk dżihadystów

Image

„Chylę głowę przed męczennikami, którzy swą wierność Chrystusowi potwierdzili przelaniem za Niego krwi”. Te słowa kard. Leonardo Sandriego stanowią wymowny komentarz do kolejnej krwawej masakry chrześcijan dokonanej przez dżihadystów. Wczoraj członkowie tzw. Państwa Islamskiego opublikowali w internecie nagranie przedstawiające egzekucję 29 mężczyzn w Libii. Zostało ono opatrzone napisem: „Wyznawcy krzyża z wrogiego Kościoła Etiopii”. Na filmie słychać jak oprawcy proponują chrześcijanom darowanie życia w zamian za przejście na islam. Prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich wskazuje, że nasza postawa wobec działań dżihadystów zadecyduje o dalszych losach ludzkości.

„Chciałbym oddać hołd tym męczennikom – powiedział kard. Sandri. – Złożyć całą naszą nędzę i słabość u stóp tych naszych braci-chrześcijan, którzy byli gotowi głosić imię Chrystusa aż po ofiarę z życia. Czynili to bez lęku, mimo wielkiego okrucieństwa swych oprawców, których serca są znieprawione, niepodległe Bogu. Chylę głowę przed tymi męczennikami. Składając kondolencje ich rodzinom wyrażam najwyższy podziw dla tych synów Etiopii, którzy swą wierność Chrystusowi potwierdzili przelaniem za Niego krwi. Czynimy wszystko, co w naszej mocy, by wziąć w obronę naszych braci chrześcijan w Syrii, Iraku czy Egipcie. Gdy chodzi o przyszłość ludzkości otwiera się dramatyczny scenariusz, który woła do sumień ludzi odpowiedzialnych za losy świata, by położyli kres szerzącej się przemocy i prześladowaniu chrześcijan. Powiedziałbym, że jest to prześladowanie człowieka, jego godności i tego, jak wyglądać będzie przyszłość ludzkości”.

Wciąż nie wiadomo, kim są zamordowani chrześcijanie. Najprawdopodobniej chodzi o ubogich ludzi, którzy wyemigrowali z Etiopii w poszukiwaniu lepszego życia. W połowie lutego dżihadyści dokonali na plaży pod Trypolisem egzekucji 21 koptyjskich chrześcijan z Egiptu, także oni przybyli do Libii za pracą.

Zwierzchnik katolickiego Kościoła koptyjskiego wskazał, że dramatyczne wydarzenia przypominają, iż męczeństwo, choć świat próbuje je ukryć, wciąż wpisane jest w życie wyznawców Chrystusa. Wyraził jednocześnie niepokój z tego powodu, że dżihadyści określają Kościół w Etiopii swoim wrogiem.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:32, 17 Lut 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:53, 09 Sty 2019 Powrót do góry

Znaleziono ciała 34 chrześcijan zamordowanych ISIS

Image

W Libii odkryto masowy grób zawierający szczątki 34 etiopskich chrześcijan zamordowanych przez terrorystów „Państwa Islamskiego”. Według władz libijskich masowy grób znajduje się w pobliżu nadmorskiego miasta Sirte, kontrolowanego w 2015 roku przez „Państwo Islamskie”. Szczątki ofiar zostaną przekazane do Etiopii po zakończeniu ekshumacji.

W kwietniu 2015 terroryści opublikowali w Internecie nagranie wideo pokazujące brutalną egzekucję dwóch grup etiopskich chrześcijan w Libii. Nagraniu towarzyszyły obraźliwe teksty skierowane przeciwko „ludowi krzyża” oraz zdjęcia zburzonych kościołów, ikon i cmentarzy chrześcijańskich. Ofiary tej zbrodni określono jako członków „wrogiego Kościoła etiopskiego”. A byli to ubodzy młodzi migranci, którzy przybyli do Libii w nadziei, że albo znajdą tam pracę albo możliwość przedostania się do Europy.

Kilka miesięcy wcześniej, w tym samym 2015 roku, terroryści Państwa Islamskiego zamordowali 20 koptyjskich migrantów i ich kolegę z Ghany. Tych 21 męczenników koptyjski Kościół prawosławny ogłosił niedawno świętymi. Ich pamięci poświęcił też nowo zbudowane sanktuarium w Our w regionie Samalut. We wrześniu 2017 doczesne szczątki tych męczenników odkryto w masowym grobie również w pobliżu Sirte.

Image

Pustynia w okolicy Syrty

[link widoczny dla zalogowanych]

Podczas gdy los 21 koptyjskich męczenników znany jest na świecie, o zamordowaniu męczenników etiopskich wiedziano głównie w Afryce wschodniej i północnej. Kiedy rozpowszechniono nagranie wideo ukazujące egzekucję grupy etiopskich chrześcijan na plaży w pobliżu Sirte, a drugiej, w nieznanym miejscu zabitej strzałami w tył głowy, etiopskie ministerstwo spraw zagranicznych powołało specjalną komisję dla zbadania zbrodni.

Licząca ponad 90 milionów mieszkańców Etiopia jest drugim co do liczby ludności krajem Afryki. Ponad dwie trzecie Etiopczyków to chrześcijanie, głównie członkowie etiopskiego Kościoła prawosławnego. Powodem ataków islamistów jest zaangażowanie militarne Addis Abeby w zagrożonej rozpadem sąsiedniej Somalii.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:53, 17 Lut 2021 Powrót do góry

Teresa napisał:
Papież zadzwonił do koptyjskiego Patriarchy

Image

Dziś po południu Ojciec Święty zadzwonił do zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchy Tawadrosa II, aby zapewnić go o głębokim współczuciu dla pogrążonego w bólu Kościoła koptyjskiego po barbarzyńskim zabójstwie egipskich chrześcijan przez muzułmańskich fundamentalistów w Libii. Papież zapewnił go o swej modlitwie. Jak poinformował watykański rzecznik ks. Federico Lombardi, również jutro w dniu pogrzebu ofiar, Ojciec Święty będzie uczestniczył duchowo w modlitwach i bólu Kościoła koptyjskiego, sprawując poranną Eucharystię.

[link widoczny dla zalogowanych]


Papież przypomina męczeństwo koptyjskich chrześcijan

Image

Papież skierował przesłanie z okazji 6. rocznicy męczeństwa chrześcijan koptyjskich, zabitych na plaży w Libii w lutym 2015 roku. Franciszek wspomniał, że nosi w sercu tych dwudziestu jeden mężczyzn ochrzczonych jako chrześcijanie wodą i Duchem Świętym, a tamtego dnia ochrzczonych również krwią. Podkreślił, że są oni świętymi wszystkich chrześcijan, wszystkich wyznań i tradycji chrześcijańskich.

Ojciec Święty zaznaczył, że ci ludzie wyjechali do pracy za granicę, aby utrzymać swoje rodziny: byli to zwykli mężczyźni, ojcowie rodzin, mężczyźni pragnący mieć dzieci; mężczyźni z godnością pracowników, którzy nie tylko starają się mieć chleb w domu, ale przynieść go do domu z godnością wykonywanej pracy. I ci ludzie dawali świadectwo o Jezusie Chrystusie. Kiedy byli brutalnie mordowani przez bandytów z tzw. Państwa Islamskiego, umierali wyznając imię Jezusa.

Papież dziękuje za świadectwo męczenników


„To prawda, że doszło do tragedii, że ci ludzie zostawili swoje życie na plaży, ale prawdą jest również, że ta plaża została pobłogosławiona ich krwią. Ale jeszcze bardziej prawdziwe jest to, że z ich prostoty, z ich prostej, ale konsekwentnej wiary otrzymali największy dar, jaki może otrzymać chrześcijanin: świadectwo o Jezusie Chrystusie aż do oddania życia. Dziękuję Bogu, naszemu Ojcu, że dał nam tych odważnych braci - podkreślił Papież. - Dziękuję Duchowi Świętemu, ponieważ On dał im siłę i konsekwencję, aby dojść do wyznania Jezusa Chrystusa aż po przelanie krwi. Dziękuję biskupom, kapłanom bratniego Kościoła koptyjskiego, którzy ich wychowali, nauczyli wzrastać w wierze. I dziękuję matkom tych osób, tych dwudziestu jeden mężczyzn, które „pielęgnowały” ich wiarę: są to matki świętego ludu Bożego, który przekazuje wiarę „w dialekcie”, dialekcie, który wykracza poza języki, w dialekcie przynależności.“

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:38, 11 Maj 2023 Powrót do góry

Franciszek do Tawadrosa: koptowie zabici w Libii męczennikami także dla Kościoła katolickiego

Image

21 egipskich chrześcijan – Koptów, ściętych w 2015 roku przez dżihadystów na libijskiej plaży zostanie włączonych do Martyrologium Rzymskiego na znak duchowej komunii – oświadczył Franciszek podczas dzisiejszego spotkania z patriarchą Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tawadrosem II w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Franciszek przyjął hierarchę, którego dziś – ale także wczoraj i przy innych okazjach – nazwał „drogim bratem”, na prywatnej rozmowie, po której nastąpiła wspólna modlitwa w kaplicy Redemptoris Mater.

Dzisiejsza audiencja i cała podróż Tawadrosa do Rzymu, trwająca do niedzieli 14 maja, wpisuje się w kontekst historii, czyli spotkania w 1973 r. Szenudy III i Pawła VI, pierwszego „między papieżem Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego a Biskupem Rzymu”, które zakończyło również kontrowersje teologiczne sięgające Soboru Chalcedońskiego, dzięki podpisaniu przez nich 10 maja 1973 roku wspólnej deklaracji chrystologicznej. Dokument ten posłużył później jako „inspiracja dla podobnych porozumień z innymi wschodnimi Kościołami ortodoksyjnymi, przedchalcedońskimi.

Witając zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Franciszek przytoczył słowa Pawła VI: „Oto dzień, który Pan uczynił, Weselmy się i radujmy się w nim” dziękując patriarsze za cenny dar relikwii koptyjskich męczenników, ściętych przez dżihadystów w Libii 15 lutego 2015 roku. Papież już wczoraj podczas audiencji ogólnej stwierdził „to nasi święci, święci wszystkich chrześcijan, święci wszystkich wyznań i tradycji”.

Ojciec Święty wyznał, iż z radością ogłasza, że „za zgodą Waszej Świątobliwości tych 21 męczenników zostanie włączonych do Martyrologium Rzymskiego jako znak duchowej komunii, która łączy nasze dwa Kościoły”. Wydarzenie to wpisuje się w „ekumenizm krwi”, zapoczątkowany już w 2001 roku, za pontyfikatu św. Jana Pawła II, kiedy to Kościół katolicki włączył do Ogólnego Martyrologium Rzymskiego niektórych świętych z Kościołów prawosławnych i orientalnych, którzy żyli po rozdzieleniu Kościołów.

Jest to zatem nowy rozdział w procesie ekumenicznym, w którym – jak podkreślił Franciszek – „ważne jest, by zawsze patrzeć w przyszłość, pielęgnując w sercu zdrową niecierpliwość i żarliwe pragnienie jedności”. Przede wszystkim jedności, powtórzył papież, zadając pytanie: „Jak długą drogę trzeba jeszcze przejść?”. Jednocześnie zachęcił, aby dziękować Bogu za już przebytą drogę i błagać Go o dar upragnionej jedności.

„Dziękczynienie i błaganie” jest zatem celem dzisiejszej uroczystości, podkreślił papież, przypominając ponownie spotkanie poprzedników, „historyczny krok w stosunkach między Stolicą św. Piotra a Stolicą św. Marka”, który doprowadził do utworzenia Międzynarodowej Komisji Mieszanej między Kościołem katolickim a Koptyjskim Kościołem Ortodoksyjnym. W 1979 roku organ ten przyjął pionierskie zasady poszukiwaniem jedności między Kościołem katolickim a Koptyjskim Kościołem Ortodoksyjnym, podpisane przez św. Jana Pawła II i Szenudę III, i utorował drogę do narodzin „owocnego dialogu teologicznego między Kościołem katolickim a całą rodziną wschodnich Kościołów ortodoksyjnych”: pierwsze jego spotkanie miało miejsce w 2004 roku w Kairze.

Franciszek zauważył, że spotkanie Pawła VI i Szenudy „nieustannie przynosiło owoce na drodze naszych Kościołów ku pełnej komunii”. Mówiąc o obchodzonym 10 maja od dziesięciu lat „Dniu przyjaźni między Koptami a katolikami”, papież wskazał, że dobrze ją przedstawia koptyjska ikona z VIII wieku, ukazująca Pana Jezusa spoczywającego na ramieniu swojego przyjaciela, świętego mnicha Meny z Egiptu.

Na zakończenie, przed wymianą darów i prezentacją obu delegacji, papież Franciszek wyraził serdeczne życzenie, aby „nasze Kościoły wzrastały w przyjaźni, aż do błogosławionego dnia, kiedy będziemy mogli wspólnie celebrować przy tym samym ołtarzu i mieć udział w tym samym Ciele i Krwi Zbawiciela”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)