Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Patriar.Aleksandrii potępił wtargnięcie Kościoła rosyjskiego Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:57, 04 Sty 2022 Powrót do góry

Temat wydzielony stąd:

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,117/ukraina-krym-zawierzone-niepokalanemu-sercu-maryi,11250.html#83149



Podobnie w Aleksandrii:

Patriarcha Aleksandrii potępił wtargnięcie Kościoła rosyjskiego na swój obszar kanoniczny

Image

Prawosławny patriarcha Aleksandrii i całej Afryki Teodor II potępił postanowienie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) z 29 grudnia ub.r. o utworzeniu własnej struktury na Czarnym Lądzie. „Niech im Bóg wybaczy” – dodał. Jego wypowiedź na ten temat ogłoszono 2 stycznia w Kairze. Wcześniej Kościół aleksandryjski wyraził „głębokie ubolewanie” z tego powodu. Na swym najbliższym posiedzeniu Synod Patriarchatu Aleksandrii odniesie się oficjalnie do decyzji Moskwy sprzed kilku dni.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Skutki bizantynizmu.

"(...)Państwo Bizantyjskie upadło, a Cerkiew straciła całkiem swoje znaczenie. Pozostał tylko szumny tytuł Patriarchy Ekumenicznego, pozostała forma bez treści, Fanaron, rezydencja patriarchy w Konstantynopolu, bez żadnego wpływu. Duch Bizantyjski zdeprawował cały Wschód, sprowadziwszy rozkład życia duchowego.

Jednak on sam nie zaginął, przeniósł swoje panowanie gdzie indziej, a dokładnie do Rosji, gdzie jego panowanie doszło do pełnego rozkwitu. Tutaj cezaropapizm wykazał pełną swoją władzę.(...)"

... więcej tu:

http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,157/kolejny-kosciol-cerkiew-w-turcji-zamieniony-na-meczet,17137.html#83133
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:58, 04 Sty 2022 Powrót do góry

Religioznawca: duchowni afrykańscy przeszli pod jurysdykcję Moskwy dla pieniędzy

Image

To nie niezadowolenie z powodu autokefalii ukraińskiej, ale pieniądze były głównym powodem przejścia 102 afrykańskich duchownych prawosławnych z Patriarchatu Aleksandrii do Patriarchatu Moskiewskiego – napisał na portalu LB.ua ukraiński religioznawca Dmytro Horiewoj. Zauważył przy tym, że księża ci nie otrzymali od swego Kościoła żadnych listów, zwalniających ich z dotychczasowej przynależności eklezjalnej, a to oznacza, że Moskwa przyjęła ich bezprawnie.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:46, 05 Sty 2022 Powrót do góry

Patriarchat Moskiewski utworzy swój egzarchat na terenie Patriarchatu Konstantynopola?

Image

Kilka dni po utworzeniu swego egzarchatu na kanonicznym terytorium Patriarchatu Aleksandrii, Patriarchat Moskiewski nie wyklucza utworzenia podobnej rosyjskiej jednostki kościelnej na terenie Patriarchatu Konstantynopola – w Turcji.

W wywiadzie dla Ria Nowosti, metropolita Hilarion, kierujący Wydziałem Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego oświadczył, że „Rosyjski Kościół Prawosławny nie może odmówić opieki nad prawosławiem w Turcji”. Uzasadnił to tym, że tamtejszy patriarcha Bartłomiej „wziął udział w schizmie”.

Dotychczas z formalno-kanonicznego punktu widzenia cała Afryka stanowiła tzw. obszar kanoniczny Patriarchatu Aleksandrii, to znaczy, że inne lokalne Kościoły prawosławne nie miały prawa zakładać tam swoich placówek i tworzyć własnych jednostek organizacyjnych (diecezji, parafii itp.). Tymczasem Święty Synod RKP na posiedzeniu 29 grudnia ub.r. przyjął pod swoją jurysdykcję 102 księży aleksandryjskich z 8 krajów afrykańskich i utworzył własny egzarchat patriarszy, obejmujący cały kontynent, a w jego ramach powołał do życia dwie eparchie (diecezje): północno- i południowoafrykańską z siedzibami biskupów odpowiednio w Kairze i Johannesburgu.

Uzasadniając swe posunięcie Patriarchat Moskiewski zaznaczył, że zdecydował się na to z powodu „popadnięcia w rozłam” patriarchy aleksandryjskiego Teodora II, gdy ten w 2019 roku uznał autokefalię Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU), nadaną mu 6 stycznia tegoż roku przez patriarchę Konstantynopola Bartłomieja. Moskwa już wcześniej, bo 15 października 2018 roku, zerwała wspólnotę eucharystyczną z Konstantynopolem, gdy zapowiedział on, że udzieli autokefalii prawosławiu na Ukrainie. RKP za wszelką cenę usiłował nie dopuścić do tego, a gdy mimo wszystko Bartłomiej ogłosił tomos (dekret) w tej sprawie, Kościół rosyjski przy czynnym wsparciu władz państwowych rozpoczął wielką kampanię propagandową przeciw uznawaniu nowego Kościoła lokalnego przez świat prawosławny.

Dotychczas PKU został uznany, poza Konstantynopolem, także przez Kościoły Grecji, Cypru i Aleksandrii. Wobec nich Moskwa zastosowała nieco inną taktykę niż względem Fanaru [dzielnica Stambułu, gdzie mieści się siedziba patriarchy konstantynopolskiego – KAI]: nie zrywała już łączności z całym Kościołem lokalnym, ale jej hierarchowie z patriarchą Cyrylem na czele przestali wymieniać w czasie liturgii imiona głów tych Kościołów lokalnych, co w praktyce jest równoznaczne z brakiem wspólnoty z danym Kościołem.

[link widoczny dla zalogowanych]


Coraz ciekawiej się robi.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 17:09, 13 Lut 2022 Powrót do góry

Abp Eustracjusz krytykuje „głośne milczenie” Kościoła promoskiewskiego ws. Ukrainy

Image

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) otwarcie zdaje się nie dostrzegać, że nad Ukrainą zawisła rzeczywista groźba wtargnięcia do niej wojsk rosyjskich. Jego hierarchowie nie znaleźli nawet ani czasu, ani okazji, aby się pomodlić za armię ukraińską. Z tak ostrą krytyką kierownictwa UKP PM wystąpił na swym Facebooku rzecznik autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) abp Eustracjusz (Zoria).

„Czy zauważyliście, jak Patriarchat Moskiewski na Ukrainie, którego zwierzchnicy tak uparcie domagali / domagają się, wbrew prawu, umożliwienia im wysyłania swych kapelanów do wojska ukraińskiego, GŁOŚNO MILCZY [tak w oryginale – KAI] wtedy, gdy przed narodem i państwem stanęło wielkie wyzwanie nasilenia się agresji rosyjskiej?” – zapytał retorycznie arcybiskup czernihowski.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że – jak wynika z oficjalnej strony UKP PM – jedyne, co naprawdę ich obecnie poruszyło, to uczczenie pamięci żołnierzy, którzy musieli brać udział w interwencji zbrojnej ówczesnego ZSRR w Afganistanie i w działaniach zbrojnych w innych krajach. Wspomnienie takie zaplanowano na 15 lutego. „I to przedstawicieli Patriarchatu Moskiewskiego tak wzruszyło, że wojskowych i dowódców sowieckich, którzy często byli komsomolcami i komunistami, a więc oficjalnymi ateistami, nie wiadomo dlaczego zaczęli nazywać «miłującymi Chrystusa»” – ironizował rzecznik PKU. I dodał: „A na modlitwę za żołnierzy UKRAIŃSKICH, broniących obecnie naszego państwa przed agresorem rosyjskim, w PM nie znaleźli ani okazji, ani czasu, ani pięknych słów”.

Na zakończenie swego wpisu abp Eustracjusz zaznaczył, że „zapewne daremne jest odwoływanie się do rozsądku i sumienia Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie”, ale zwykli parafianie, mnisi i mniszki powinni zrozumieć na tych przykładach, że „są wykorzystywani w interesie «ruskiego świata»”. I że Putin gotów jest napaść [na Ukrainę] m.in. właśnie dlatego, iż liczy na to, że skoro są tu zwolennicy prawosławia rosyjskiego, to znaczy, że będą go tu chętnie witać jako „wyzwoliciela”. „I jest mu zupełnie obojętne, czy naprawdę czekacie na niego czy nie. Skoro w ósmym roku wojny Rosji z Ukrainą nadal jesteście w Kościele rosyjskim, to, według niego, «macie obowiązek oczekiwać» go” – zakończył swe rozważania rzecznik PKU.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:35, 24 Lut 2022 Powrót do góry

Patriarcha Cyryl: interwencja na Ukrainie „jedynie słusznym i prawidłowym wyborem”

Image

– Nasi wojskowi nie mogą mieć żadnych wątpliwości co do tego, że dokonali oni jedynie słusznego i prawidłowego wyboru – powiedział w nawiązaniu do obecnej sytuacji patriarcha Cyryl 23 lutego w ramach obchodów „Dnia Obrońców Ojczyzny”, w składając wieniec od Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przy Wiecznym Ogniu na Mogile Nieznanego Żołnierza w Aleksandrowskim Sadzie przy murach Kremla.

„Żyjemy w okresie pokoju, ale zdajemy sobie sprawę, że również w czasach pokoju powstają zagrożenia. Niestety i w obecnym momencie istnieją zagrożenia. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, co dzieje się na rubieżach naszej Ojczyzny. Dlatego myślę, że nasi wojskowi nie mogą mieć żadnych wątpliwości co do tego, że dokonali oni jedynie słusznego i prawidłowego wyboru w swoim życiu” – mówił patriarcha Moskwy i całej Rusi.

Przez rosyjskich, niezależnych komentatorów zostało to odebrane jako udzielenie błogosławieństwa dla rosyjskiej interwencji zbrojnej przeciwko Ukrainie.

Znany prawosławny dziennikarz, Sergiej Czapnin, do grudnia 2015 r. szef działu wydawnictw Patriarchatu Moskiewskiego, zauważył, że ”dzisiaj patriarcha Cyryl wypowiedział słowa, które wkrótce można będzie wyryć na kamieniu nagrobnym Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Z kolei zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita kijowski i całej Ukrainy Onufry (Berezowski) dziś rano opuścił Kijów.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:41, 24 Lut 2022 Powrót do góry

Bizantynizm schizmatyków. Bardzo dobrze opisane w książce "Dwa Królestwa" błogosławionego męczennika Grzegorza Chomyszyna - Biskup Stanisławowski (obrządku greko-katolickiego).

Cerkiew Wschodnia, zamiast poddać się prawemu następcy św. Piotra jako Namiestnika Chrystusowego i zachować swoją siłę i dostojeństwo, wpadła w poniżającą niewolę świeckich władców. Jednym słowem, zwierzchnikiem Cerkwi na Wschodzie stał się świecki władca, wytworzył się cezaropapizm, który podobny jest do dziwadła, bo z ludzkim ciałem, a z głową zwierzęcia.

Całkiem podobnie, jak kiedyś krzyczeli faryzeusze, że woleli cesarza rzymskiego niż Chrystusa Króla.

"O Bizantynizmie" większy fragment tu:

http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,157/kolejny-kosciol-cerkiew-w-turcji-zamieniony-na-meczet,17137.html#83133
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:25, 26 Lut 2022 Powrót do góry

Drugi wielebny prawosławny z Białorusi taki sam "mądry" jak Cyryl I z Rosji.

Białoruś – arcybiskup grodzieński nie zaleca modlitw o pokój na Ukrainie

Image

Prawosławny arcybiskup grodzieński i wołkowyski na Białorusi – Antoni (Doronin) polecił dziekanom, aby ci przekazali wszystkim księżom tej eparchii, że „nie zaleca się w czasie liturgii modlić się o pokój na Ukrainie”. Wiadomość tę ujawnił 25 lutego na swoim blogu Siergiej Czapnin, były redaktor naczelny oficjalnego organu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), a obecnie publicysta niezależny. Dodał, że „zarządzenie to jest, rzecz jasna, ustne”.

Komentując tę decyzję, dziennikarz wskazał, że „jest to taki sam przypadek, gdy autocenzura wyprzedza cenzurę”. Jego zdaniem postanowienie arcybiskupa wynika z „najzwyklejszego strachu przed władzą zarówno kościelną, jak i państwową”.

Jest to „decyzja haniebna i gdyby w Kościele białoruskim istniał normalnie działający Synod, to byłaby ona przedmiotem badania” – stwierdził Czapnin. Jego zdaniem Synod „jest czystą dekoracją, toteż nie można wykluczyć, że teraz także inni hierarchowie będą naśladować abp. Antoniego”. Strach ten jest rozlany po całym Kościele – dodał publicysta.

Urodzony w 1980 w Baku abp Antoni (Doronin) sprawuje swój obecny urząd od 9 czerwca ub.r., zastąpiwszy na nim abp. Artemiusza (Kiszczenkę), który kierował tą eparchią (diecezją) od 1996. Formalnym powodem odwołania go były „względy zdrowotne”, w rzeczywistości jednak cieszący się dużym autorytetem 69-letni wówczas hierarcha musiał ustąpić, gdyż jako jedyny w episkopacie Białoruskiego Kościoła Prawosławnego (BKP) krytykował krwawe rozprawy reżymu Alaksandra Łukaszenki z jego przeciwnikami. Decyzję tę już nazajutrz zatwierdził RKP, którego częścią jest BKP jako egzarchat białoruski.

Przed powołaniem go do Grodna abp Antoni był od 2014 biskupem słuckim i soligorskim. Jest znany jako dobry organizator, ale też z wielkorosyjskich poglądów szowinistycznych i uległości wobec reżymu, a także jako przeciwnik używania na co dzień języka białoruskiego, zwłaszcza w Kościele.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)