Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Za dwa lata wszechprawosławny sobór w Stambule Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:15, 09 Mar 2014 Powrót do góry

Za dwa lata wszechprawosławny sobór w Stambule

Image

W Stambule obradują zwierzchnicy Kościołów prawosławnych. Głównym celem spotkania jest przygotowanie wszechprawosławnego soboru. Według nieoficjalnych jeszcze wiadomości miałby się on odbyć w 2016 r. przy katedrze Hagia Eirene w Stambule. Ustanowiona też została komisja przygotowawcza. Każdy Kościół będzie w niej reprezentowany przez jednego biskupa, na sobór natomiast będzie mógł wydelegować do 20 biskupów, ale będzie dysponował tylko jednym głosem. Decyzje będą wówczas podejmowane jednomyślnie. Będzie to pierwszy sobór wszechprawosławny. Za ostatni ważny sobór powszechny prawosławni uznają II Sobór Nicejski z 787 r.

Za szybkim zwołaniem soboru opowiadał się patriarchat Konstantynopola. Z kolei patriarchat moskiewski przypomina o potrzebie starannych przygotowań. Mówi Nicolas Kazarian, wykładowca w prawosławnym Instytucie św. Sergiusza w Paryżu:

„Myślę, że dziś patriarcha Bartłomiej dąży do zdecydowanego przyśpieszenia, tak aby ten sobór rzeczywiście mógł się odbyć. Myślę, że występuje on jako patriarcha całego prawosławia i może przejść do historii jako pierwszy z patriarchów, któremu udało się zwołać wszechprawosławny sobór. Wiadomo jednak, że w ostatnich miesiącach nasilił się spór między patriarchatami Konstantynopola i Moskwy odnośnie do prymatu w prawosławiu. Moskwa twierdzi, że ma on charakter wyłącznie honorowy. W każdym razie już sam fakt, że Bartłomiej zwołał na obrady wszystkich zwierzchników Kościołów prawosławnych, pokazuje, że posiada on pewien prymat, pewną władzę w prawosławiu, możliwość zwoływania wszystkich Kościołów na dialog, podejmowania inicjatyw dotyczących synodalnej natury Kościoła”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:40, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:19, 12 Mar 2014 Powrót do góry

Prawosławny metropolita Francji: sobór świadczy o jedności prawosławia pomimo braku struktur

Image

Choć Kościół prawosławny nie posiada centralnych struktur, zależy mu na faktycznej jedności prawosławia. Chcemy przemawiać jednym głosem, a nie jako jeden z 14 Kościołów autokefalicznych – powiedział Radiu Watykańskiemu prawosławny metropolita Francji Emanuel, komentując decyzję o zwołaniu wszechprawosławnego Soboru. Jest ona wymownym świadectwem jedności, tym bardziej, że decyzje postanowiono podejmować jednomyślnie – oświadczył francuski hierarcha. Wyjaśnił nam też, jak będą wyglądać przygotowania do Soboru.

„Od września do Wielkanocy w r. 2015 komitet przygotowawczy Soboru zrewiduje wszystkie wcześniejsze ustalenia – powiedział metropolita Emanuel. – Zostały one opracowane w ramach przygotowań do Soboru w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku, w całkiem innej epoce, kiedy wiele naszych Kościołów znajdowało się jeszcze pod jarzmem komunizmu. Dokumenty te trzeba zaktualizować. Dotyczą one między innymi ekumenizmu, kalendarza, duszpasterstwa młodzieży. Przygotowane też zostaną dokumenty, które najpierw w przyszłym roku zostaną przedłożone do aprobaty komisji przygotowawczej, a następnie zostaną przyjęte przez sam Święty Sobór, który jak sądzimy odbędzie się w pierwszym kwartale r. 2016”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:41, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:26, 19 Mar 2014 Powrót do góry

Patriarchat moskiewski: bez przedstawicieli Kościoła zachodniego w 2016 r. nie będzie Soboru Powszechnego

Image

W świecie prawosławnym wciąż nie ustaje dyskusja wokół zwołania na 2016 r. soboru wszechprawosławnego. Głos w tej sprawie zabrał metropolita Hilarion Ałfiejew, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Zwrócił uwagę, że „nie będzie to Sobór Powszechny, gdyż zabraknie na nim przedstawicieli Kościoła zachodniego”, a skoncentruje się on głównie na umocnieniu jedności między Cerkwiami prawosławnymi.

W prawosławiu obowiązuje zasada kolegialności-soborowości. Gwarancją zachowania i umocnienia jedności prawosławnej na soborze będzie system przyjmowania decyzji. Każdy lokalny Kościół Prawosławny posiadać będzie jeden głos. Tylko zgodność wszystkich reprezentantów prawosławnych Kościołów lokalnych uprawomocni podejmowaną decyzję, obowiązującą dla wszystkich. Po ostatnim VII Soborze Powszechnym w Nicei odbywały się sobory w Kościele zachodnim oraz w XIV i XVI wieku w Konstantynopolu, ale zdaniem metropolity Hilariona nie może im przysługiwać miano Powszechnych. Również sobory w Konstantynopolu nie były wszechprawosławnymi, lecz dotyczyły tylko tamtejszego patriarchatu, chociaż zapadały tam decyzje o sprawach innych lokalnych Kościołów prawosławnych. Wypowiedź przewodniczącego najważniejszej dykasterii patriarchatu moskiewskiego miała uspokoić niepokoje w związku z pojawiającymi się w Rosji pogłoskami, że najbliższy sobór wprowadzi unię z Watykanem i kalendarz gregoriański, zniesie posty i pogłębi rozpad światowego prawosławia.

Metropolita Hilarion Ałfiejew zaznaczył, że liczba wiernych i parafii danego Kościoła nie będzie miała znaczenia. Każdy Kościół lokalny ma jednakową godność i dlatego niezależnie od wielkości posiadać będzie na soborze jeden głos. Nie zapadnie tam żadna decyzja dogmatyczna. Rozpatrywane mają być jedynie problemy poruszane w lokalnych wspólnotach prawosławnych, a dotyczące ich wzajemnych stosunków. Przedstawiciel Cerkwi moskiewskiej przypomniał, że patriarcha Konstantynopola jest „pierwszym pośród równych i nie ma jurysdykcji nad lokalnymi Kościołami prawosławnymi”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:42, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:05, 28 Gru 2015 Powrót do góry

Moskwa: przeszkody w zwołaniu Powszechnego Soboru Prawoslawnego

Image

Metropolita Hilarion

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego ze sceptycyzmem wyraził się o możliwości zwołania Powszechnego Soboru Prawosławnego w planowanym czasie. Według metropolity Hilariona wiele przeszkadza temu, by mógł się on odbyć w Stambule w 2016 r.

Zdaniem oficjalnego przedstawiciela patriarchatu moskiewskiego przeszkodą do zwołania Soboru są konflikty między lokalnymi Kościołami prawosławnymi. Jedną z kwestii spornych jest nieuznawanie przez szereg lokalnych wspólnot prawosławnych legalności statusu zwierzchnika prawosławia Czech i Słowacji. Z przygotowanych ośmiu dokumentów soborowych udało się uzgodnić jedynie trzy. Między lokalnymi Kościołami prawosławnymi nie ma pełnej zgody w sprawie zasad pracy, funkcjonowania i przyjmowania końcowych postanowień Soboru. Metropolita Hilarion Ałfiejew podkreślił gotowość rosyjskiego prawosławia do udziału w przygotowaniach do Soboru, jak i w jego obradach, bez względu na piętrzące się trudności. Według niego do rozwiązania pozostaje jeszcze wiele problemów, o których w listach do patriarchy Konstantynopola Bartłomieja wielokrotnie wspominał patriarcha moskiewski Cyryl.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:44, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:29, 11 Sty 2016 Powrót do góry

Sobór Wszechprawosławny w Szwajcarii?

Planowany na 2016 rok Sobór Wszechprawosławny odbędzie się najprawdopodobniej w Szwajcarii, a nie – jak przewidywano – w siedzibie Patriarchatu Konstantynopolskiego w Stambule.

Wynika to z postawy Kościołów rosyjskiego i greckiego, niechętnych organizacji tego zgromadzenia w Turcji.

Już teraz przygotowujące sobór spotkanie zwierzchników Kościołów prawosławnych, zwołane na 21 stycznia, ma się odbyć nie w Stambule, lecz w ośrodku prawosławnym Patriarchatu Konstantynopolskiego w Chambésy koło Genewy, gdzie zresztą od lat mieści się sekretariat przygotowujący obrady soborowe.

Według prawosławnych mediów, patriarcha Bartłomiej z Konstantynopola, wielki promotor soboru, przygotowywanego od 1961 r., nie sprzeciwi się zmianie miejsca obrad, gdyż jego zdaniem trzeba usunąć wszystkie przeszkody, które mogłyby stanowić wymówkę dla któregoś z Kościołów do nieuczestniczenia w soborze.

Rosyjski Kościół Prawosławny nie chce soboru w Stambule z powodów politycznych: po zestrzeleniu w listopadzie ubiegłego roku rosyjskiego samolotu w Turcji władze rosyjskie odradzają swoim obywatelom podróże do tego kraju. Z kolei arcybiskup Aten Hieronim mógłby nie pojechać do Stambułu ze względu na różnice zdań z Bartłomiejem. Nie jest też pewna obecność przedstawicieli Patriarchatu Antiochii, który zerwał komunię eucharystyczną z Patriarchatem Jerozolimy z powodu sporu o jurysdykcję nad Katarem.

Gotowych jest już kilka projektów dokumentów, które mają być przyjęte dyskusji na soborze. Dotyczą one m.in. autonomii Kościołów prawosławnych, relacji z „resztą świata chrześcijańskiego”, znaczenia postu i jego zachowywania, a także misji Kościoła w świecie współczesnym. Ten ostatni jednak nie uzyskał zgody wszystkich Kościołów prawosławnych i nie został podpisany przez szefów delegacji z Rosji i Gruzji na ubiegłorocznej V Wszechprawosławnej Konferencji Przygotowawczej.

[link widoczny dla zalogowanych]Image

(Patriarcha Kirył (P) i patriarcha Bartłomiej (L).

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:47, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 15:08, 16 Sty 2016 Powrót do góry

Moskwa: opóźnienia w przygotowaniach Soboru panprawosławnego

Image

Moskwa, Rosja

Kolejny sygnał w sprawie opóźnienia planowanego na 21 stycznia spotkania zwierzchników wspólnot prawosławnych całego świata w Konstantynopolu-Stambule popłynął z Patriarchatu Moskiewskiego. Zdaniem przedstawiciela Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego ks. Igora Jakimczuka zebranie przygotowujące Powszechny Sobór Prawosławny powinno odbyć się w późniejszym terminie i nie w Konstantynopolu, ale w ośrodku tegoż patriarchatu znajdującym się na przedmieściu Genewy Chambésy.

Ks. Igor Jakimczuk wskazał na polityczne komplikacje w relacjach z Turcją jako przyczynę ewentualnego przeniesienia spotkania do Szwajcarii. Zastrzegł się, że na razie nie wydano żadnych oficjalnych oświadczeń w tej sprawie. Oficjalny dokument powinien ukazać się w najbliższych dniach. Ks. Jakimczuk przypomniał wypowiedzi swojego szefa metropolity Hilariona Ałfiejewa, który niejednokrotnie informował o trudnościach w przygotowaniach do Powszechnego Soboru Prawosławia. Również przewodniczący Wydziału ds. Kontaktów Kościoła ze Społeczeństwem i Mediami Władimir Legojda stwierdził brak porozumienia między patriarchatami w Moskwie i Konstantynopolu co do wielu ważnych kwestii w procesie przygotowawczym do rozpoczęcia Powszechnego Soboru Prawosławia mimo aktywnej wymiany poglądów i częstej korespondencji.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:49, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:24, 21 Sty 2016 Powrót do góry

Chambésy: spotkanie zwierzchników Kościołów prawosławnych świata

Image

Tesaloniki, Grecja

W ośrodku patriarchatu Konstantynopola w Chambésy pod Genewą rozpocznie się jutro spotkanie zwierzchników Kościołów prawosławnych z całego świata. Jego celem jest przygotowanie Powszechnego Soboru Prawosławia.

Na spotkaniu w Chambésy nie będzie trzech zwierzchników wspólnot prawosławnych z powodu stanu zdrowia lub innych ważnych przyczyn osobistych. Nie przyjedzie również metropolita warszawski Sawa. Nieobecnych zwierzchników reprezentować będą delegacje posiadające pełnomocnictwa.

Głównym tematem obrad pozostaje otwarcie Powszechnego Soboru Prawosławia, które zaplanowano na 19 czerwca bieżącego roku, czyli uroczystość Zesłania Ducha Świętego obchodzoną według kalendarza juliańskiego.

Według różnych komentatorów, zwłaszcza ze strony prawosławia rosyjskiego, wątpliwości budzi możliwość rozpoczęcia Soboru ze względu na różnice i konflikty między poszczególnymi Kościołami prawosławnymi oraz zaostrzenie sytuacji w stosunkach międzynarodowych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:50, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:23, 27 Sty 2016 Powrót do góry

Rosja: wątpliwości w sprawie zwołania Powszechnego Soboru Prawosławia

Image

Patriarcha Cyryl I

Na dobiegającym końca w Chambesi pod Genewą spotkaniu zwierzchników światowego prawosławia patriarcha moskiewski Cyryl wyraził wątpliwości w sprawie planowanego na ten rok zwołania Powszechnego Soboru Prawosławia w Konstantynopolu.

Cyryl I wymienił kilka powodów i trudności związanych ze zwołaniem Powszechnego Soboru Prawosławia. Jednym z nich jest miejsce obrad. Pojawiły się propozycje zwołania Soboru na świętej górze Atos. Nie rozwiązany pozostaje konflikt między patriarchatami w Jerozolimie i Antiochii. Kilka prawosławnych Kościołów lokalnych nie wypowiedziało się jeszcze w sprawie programu Soboru. Zdaniem zwierzchnika rosyjskiego prawosławia nieaktualny stał się też problem ustalenia dokładnej daty obchodów Wielkanocy.

W dokumencie na temat przeszkód zawarcia sakramentu małżeństwa zabrakło precyzyjnego określenia stanowiska Kościoła dotyczącego instytucji małżeństwa i rodziny we współczesnym świecie. Cyryl I wyraził przekonanie, że brak zgodności stanowisk lokalnych Kościołów Prawosławnych w stosunku do przygotowywanych dokumentów soborowych wynika z wadliwej metodologii przygotowań, pozbawionej jawności i otwartości. Nie ma bowiem powszechnego dostępu do projektów dokumentów, co wywołuje podejrzliwość i uniemożliwia dyskusję.

Patriarcha moskiewski powiedział, że decyzja z 2014 r. o zwołaniu Powszechnego Soboru Prawosławia w Stambule w roku 2016 opatrzona jest zastrzeżeniem: „o ile nie zaistnieją nieprzewidziane okoliczności stanowiące przeszkodę dla zwołania Soboru”. Zdaniem Cyryla I takie okoliczności zaistniały.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:51, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:38, 27 Sty 2016 Powrót do góry

Prawda jest tylko jedna i jedna tylko być może. A tylko katolicka wiara rodzi się z Ducha prawdy, z samego Boga.

"Biada tym, którzy mają przewrotne poglądy o Duchu Świętym! Przypomnij sobie Kościół prawosławny, który nie chciał uznać katolickiej nauki o Duchu Świętym. I oto w sam dzień Zielonych Świąt 1454 r. Mahomet II wjechał do Konstantynopola i położył krwawy koniec religii chrześcijańskiej. Św. Brygida powiada: "Słusznie przeszli Grecy pod ciężkie jarzmo tureckie, skoro nie chcieli nosić słodkiego jarzma Ducha Świętego".

http://www.traditia.fora.pl/modlitwa-i-duchowosc-katolicka,4/nadchodza-zielone-swieta-rozmyslania-z-bogiem,14528.html#8758Wielka schizma wschodnia: co podzieliło chrześcijan?
(...)
http://www.traditia.fora.pl/historia,41/wielka-schizma-wschodnia-okruchy-historii,13872.html

... i podany jest link do innego wątku, polecam.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:57, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:36, 28 Sty 2016 Powrót do góry

Moskwa: powszechny Sobór Prawosławia odbędzie się na Krecie

Image

Patriarcha Cyryl I

Na spotkaniu zwierzchników światowego prawosławia odbywającym się w Chambesi pod Genewą podjęto decyzję, że Powszechny Sobór Prawosławia rozpocznie się, jak wcześniej planowano 19 czerwca, czyli w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, obchodzoną zgodnie z kalendarzem juliańskim. Zgodnie z sugestią patriarchy moskiewskiego Cyryla zamieniono jednak jego miejsce ze Stambułu na grecką wyspę Kretę znajdującą się w jurysdykcji Patriarchatu Konstantynopola.

Konflikt turecko-rosyjski wpłynął na zmianę miejsca Soboru. Optowała za nią delegacja Patriarchatu Moskiewskiego na czele z Cyrylem I. Dzięki jego staraniom z programu obrady Soboru usunięto sprawę ustalenia jednej daty obchodów Wielkanocy przez wszystkich prawosławnych i chrześcijan innych wyznań. Niektóre Kościoły prawosławne przyjęły już kalendarz gregoriański. Inne, w tym największy liczący ponad 50 mln. wyznawców Rosyjski Kościół Prawosławny, używa tradycyjnie kalendarza juliańskiego. Jak powiedział Cyryl I, wielu wyznawców prawosławia związanych z tą tradycją niepokoiły próby obowiązkowego przyjęcia kalendarza gregoriańskiego. Na zebraniu w Chambesi kwestię te pozostawiono w gestii Kościołów lokalnych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:58, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:19, 31 Sty 2016 Powrót do góry

Sobór Wszechprawosłany 16-27 czerwca na Krecie

Image Image

[link widoczny dla zalogowanych]


Święty i Wielki Sobór Wszechprawosławny odbędzie się w dniach 16-27 czerwca br. w Akademii Prawosławnej na Krecie.

Mówi o tym oświadczenie ogłoszone 28 stycznia w Chambésy pod Genewą po spotkaniu (Synaksis) w tamtejszym Centrum Prawosławnym Patriarchatu Konstantynopolskiego głów i przedstawicieli lokalnych Kościołów. W dniach 21-28 stycznia obradowali oni nad ostatnimi szczegółami przyszłego zgromadzenia.

Dokument głosi, iż uczestnicy spotkania „zebrali się w celu ostatecznego zatwierdzenia tekstów przeznaczonych” na Sobór. W niedzielę 24 stycznia w cerkwi stauropigialnej św. Pawła w Chambésy odprawili oni świętą liturgię, której przewodniczył patriarcha konstantynopolski Bartłomiej.

W czasie Synaksis, „której sesje przebiegały w apostolskim duchu «wyznawania prawdy w miłości», w zgodzie i zrozumieniu, zwierzchnicy potwierdzili swą decyzję zwołania Świętego i Wielkiego Soboru” – stwierdza komunikat. Postanowiono, że odbędzie się on w Akademii Prawosławnej Krety w dniach 16-27 czerwca 2016 roku. „W tym celu przywołują oni pokornie łaski i błogosławieństwa Trójcy Świętej oraz wzywają gorąco cały Kościół – duchowieństwo i świeckich – do modlitwy w okresie poprzedzającym Święty i Wielki Sobór i w czasie jego trwania” – czytamy w oświadczeniu.

Poinformowano również o tym, jakie tematy przyszłych obrad oficjalnie zatwierdzono i przyjęto. Są to: misja Kościoła prawosławnego w świecie współczesnym; diaspora prawosławna; autonomia [kościelna] i sposób jej ogłaszania; sakrament małżeństwa i przeszkody na drodze do zawarcia go; ważność postu i jego stosowanie dzisiaj; stosunki prawosławia z pozostałym światem chrześcijańskim. Uczestnicy obrad postanowili również, iż wszystkie zatwierdzone dokumenty będą opublikowane.

Przedyskutowano także i określono ustanowienie sekretariatu wszechprawosławnego, wewnętrzny regulamin obrad soborowych, udział obserwatorów nieprawosławnych w sesjach otwierających i zamykających to zgromadzenie oraz wydatki związane z Soborem.

Ponadto obradujący wyrazili poparcie dla chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie, jak również swe ciągłe zatroskanie o dwóch uprowadzonych metropolitów: Pawła Jazidżiego z Patriarchatu Antiocheńskiego i Grzegorza Jana Ibrahima z archidiecezji syriackiej.

Na zakończenie spotkania 27 stycznia przemówienie zamykające wygłosił patriarcha Bartłomiej.

W Synaksis uczestniczyli: patriarchowie – Bartłomiej, Teodor z Aleksandrii, Teofil z Jerozolimy, Cyryl z Moskwy, Ireneusz z Serbii, Daniel z Rumunii, Neofit z Bułgarii i Eliasz z Gruzji, arcybiskupi – Chryzostom z Cypru, Anastazy z Alanii oraz metropolita Rościsław z Ziem Czeskich i Słowacji. Nieobecni byli: patriarcha Jan X z Antiochii i metropolita warszawski Sawa – ze względów zdrowotnych oraz arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim – z powodów osobistych, którzy jednak wydelegowali swoich przedstawicieli.

Przyszły Święty i Wielki Sobór Wszechprawosławny będzie pierwszym tego rodzaju zgromadzeniem świata prawosławnego od ponad 12 wieków. Przygotowania do niego rozpoczęły się w 1961 r., po czym wielokrotnie je przerywano a następnie wznawiano. Od początku odpowiedzialnym za cały ten proces był Patriarchat Konstantynopola.

Prawosławna Akademia Krety położona jest nad samym morzem, na zboczu góry, tuż obok XVII-wiecznego monasteru Gonias, w miejscowości Kolymbari, około 20 kilometrów od Chanii (drugiego co do wielkości miasta na Krety, położonego w zachodniej części wyspy). Otwarto ją w 1968 roku.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 13:02, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:07, 11 Lut 2016 Powrót do góry

Moskwa: nadzieje i oczekiwania Cyryla I wobec Soboru

Image

Patriaracha Cyryl I

Po zakończonym spotkaniu zwierzchników światowego prawosławia w Chambesi patriarcha moskiewski Cyryl wyraził swoje nadzieje i oczekiwania wobec zwołanego na 19 czerwca na Krecie Powszechnego Soboru Prawosławia.

Cyryl I z zadowoleniem przyjął decyzję o przeniesieniu miejsca Soboru ze Stambułu na Kretę oraz o usunięciu z porządku soborowych obrad kwestii ujednolicenia kalendarza liturgicznego oraz ewentualnego uznania przez światowe Prawosławie odłączonego od Moskwy Patriarchatu w Kijowie. Zaapelował aby wszystkie projekty dokumentów soborowych były ogólnodostępne. Podkreślił, że szczególnie dobrze i pieczołowicie powinny być przygotowane projekty dokumentów na temat misji światowego Prawosławia we współczesnym świecie oraz małżeństwa, rodziny i przeszkód w zawarciu sakramentu małżeństwa. Od zbliżającego się Soboru patriarcha moskiewski oczekuje konsolidacji, jak się wyraził, „światowego Prawosławia” i jasnego określenia jego roli we współczesnym świecie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 13:03, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:29, 24 Lut 2016 Powrót do góry

Moskwa: niepokój o zwołanie prawosławnego Soboru Powszechnego

Image

Metropolita Hilarion

Wśród wielu wiernych i duchownych Cerkwi rosyjskiej budzi niepokój planowane na czerwiec zwołanie Soboru Powszechnego. Obawiają się oni „zdrady” czystości prawosławia i zawarcia unii z katolikami. Wątpliwości usiłował rozwiać przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion Ałfiejew.

Hilarion Ałfiejew codziennie otrzymuje listy wzywające do odmowy udziału Soborze, który według ich autorów ma być modernistyczny i uniacki, czyli, jak to określają, będzie on „Soborem Antychrysta”. Metropolita zapewnił wszystkich wątpiących, że decyzje na Soborze będą zapadać jednogłośnie, a w porządku obrad nie pojawią się kwestie wcześniej nie uzgodnione i nie zaakceptowane przez wszystkie uczestniczące w nim Kościoły prawosławne.

Protesty wielu środowisk w Rosji ukazują na wewnętrzne podziały oraz nieprzychylność nie tylko wobec katolików, ale również wobec innych prawosławnych, nie zawsze zgadzających się z dążeniem rosyjskiego prawosławia do dominacji jako największej liczebnie Cerkwi na świecie. Nawet najlepsze chęci najwyższych hierarchów rosyjskiego prawosławia w sprawie pojednania z katolikami mogą zostać storpedowane przez niższą hierarchię lub doprowadzić do wewnętrznych poddziałów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 13:04, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:00, 30 Maj 2016 Powrót do góry

Przed synodem, który ma się odbyć w dniach 16-27 czerwca brak zgody i jedności w prawosławiu, a Kościół rzymskokatolicki nie jest Kościołem, ale jedynie wyznaniem lub wspólnotą chrześcijańską, podobnie jak anglikanie czy luteranie.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/kosciol-grecji-odmawia-uznania-katolicyzmu-za-kosciol,14639.html#71067
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:32, 13 Cze 2016 Powrót do góry

Trudności przed Wielkim Soborem Prawosławia

Image

Patriarcha Cyryl I z duchownymi prawosławnymi

Kolejne Kościoły prawosławne odmawiają uczestnictwa w Świętym i Wielkim Soborze Prawosławia zwołanym na Krecie w dniach od 18 do 27 czerwca. Do bułgarskiego i antiocheńskiego dołączyły gruziński i serbski.

Według rzecznika patriarchatu moskiewskiego Władimira Legojdy w projektach dokumentów soborowych zabrakło tematów nurtujących lokalne Kościoły prawosławne. Zdaniem Władimira Legojdy sześć tematów wniesionych do omówienia na Soborze niestety nie wyczerpuje bardzo ważnych problemów nurtujących lokalne Kościoły prawosławne. Np. zamiast omawiania praktyk postnych powinno się omówić problem prześladowania chrześcijan w świecie.

Pół wieku temu, kiedy rozpoczęły się starania o zwołanie Powszechnego Soboru Prawosławia, wysuwano około stu tematów do omówienia i jedynie patriarchat moskiewski przygotował projekty dokumentów związane z nimi wszystkimi. Niestety, w przygotowaniach Soboru ilość tematów do omówienia stopniała do sześciu. Status Soboru na Krecie utracił znaczenie powszechności, gdyż zabraknie na nim przynajmniej czterech Kościołów prawosławnych.

Do proponowanego przez patriarchat moskiewski spotkania przedsoborowego w celu rozwiązania spornych problemów nie doszło z powodu braku zainteresowania ze strony koordynującego przygotowania do Soboru patriarchatu Konstantynopola.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 13:21, 24 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)