Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Zmarł zwierzchnik Kościoła koptyjskiego Szenuda III Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 9:58, 18 Mar 2012 Powrót do góry

Zmarł zwierzchnik Kościoła koptyjskiego Szenuda III

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

W wieku 88 lat zmarł zwierzchnik egipskich Koptów, Szenuda III. Był papieżem Aleksandrii i Patriarchą Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego

Szenuda III (właściwie Nazir Gajed) kierował Kościołem koptyjskim, jednym z najstarszych na Wschodzie, od 1971 roku. Był 117. następcą jego założyciela, św. Marka Ewangelisty.

Agencja Associated Press pisze, że Szenuda III energicznie i autorytatywnie zarządzał wspólnotą koptyjską, do której - jak się oblicza - należy od 6 do 10 procent Egipcjan.

Podczas swego pontyfikatu Szenuda III mianował pierwszych koptyjskich biskupów w Stanach Zjednoczonych, Australii i Ameryce Południowej. Pracował również nad zbliżeniem różnych Kościołów chrześcijańskich.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:17, 12 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 8:58, 14 Sie 2012 Powrót do góry

17 kandydatów na nowego papieża koptyjskiego

W Egipcie ogłoszono nazwiska 17 kandydatów na nowego papieża Kościoła koptyjskiego. Siedmiu z nich jest biskupami, a dziesięciu mnichami.

Wybór następcy zmarłego 17 marca patriarchy koptyjskiego Szenudy III spodziewany jest w listopadzie.

Aby starać się o urząd papieża Aleksandrii i patriarchy całej Afryki - jak brzmi oficjalny tytuł zwierzchnika Kościoła koptyjskiego - kandydat musi mieć ponad 40 lat, z czego co najmniej 15 spędzonych w klasztorze, być celibatariuszem i otrzymać poparcie sześciu biskupów.

Ich listę, ustaloną już 30 maja przez komitet wyborczy, ogłosił tymczasowo kierujący sprawami Kościoła metropolita Pachomiusz. Są wśród nich: metropolita Damietty i sekretarz Świętego Synodu Kościoła - Biszoj, byli sekretarze zmarłego patriarchy - bp Jan i bp Piotr oraz biskup pomocniczy z Kairu i Heliopolis - Rafał. Pośród mnichów są m.in. o. Anastase El-Samuely z klasztoru Saint-Samuel w Minyi, o. Maximos Anthony z klasztoru św. Antoniego w gubernatoracie Morza Czerwonego, specjalista od restauracji ikon, a także o. Daniel El-Soria z klasztoru Matki Bożej w Wadi Natrun, który jest absolwentem uniwersytetu w Lyonie.

Gdy liczba kandydatów zostanie zmniejszona do siedmiu, wówczas 3000 elektorów zbierze się w salach przy katedrze św. Marka - Al-Morcossia - siedzibie patriarchatu koptyjskiego, aby głosować. Następnie z grona trzech kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów, zostanie wylosowany nowy zwierzchnik Kościoła koptyjskiego. Losowania dokonuje dziecko nie więcej niż dziewięcioletnie - symbol niewinności i czystości - z zawiązanymi oczami. Ma się ono odbyć dopiero w listopadzie br.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:21, 12 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:43, 30 Paź 2012 Powrót do góry

Koptowie wybierają nowego patriarchę

Zgromadzenie przedstawicieli chrześcijańskiej wspólnoty Koptów w Egipcie rozpoczęło wybór nowego patriarchy, następcy zmarłego Szenudy III. Intronizacja nowego zwierzchnika Koptów odbędzie się 18 listopada

Zgromadzenie złożone z ok. 2500 przedstawicieli wspólnoty, w tym duchownych oraz osobistości ze świata polityki, gospodarki i kultury, ma za zadanie wyłonić trzech spośród obecnych pięciu kandydatów, dwóch biskupów i trzech mnichów.

Trzy nazwiska zostaną następnie wypisane na osobnych kawałkach papieru i wrzucone do kielicha stojącego na ołtarzu w katedrze św. Marka Ewangelisty w Kairze. W specjalnej ceremonii, która odbędzie się 4 listopada, dziecko z zawiązanymi oczami wyjmie jedną z kartek, dokonując w ten sposób ostatecznego wyboru 119. patriarchy koptyjskiego. Ten stary zwyczaj służy podkreśleniu, że wybór powierza się woli Boskiej.

Intronizacja nowego Papieża Aleksandrii i Patriarchy Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, jak brzmi oficjalny tytuł duchowego zwierzchnika Koptów, odbędzie się 18 listopada.

Szenuda III (właśc. Nazir Gajed) zmarł 17 marca w wieku 88 lat. Kierował Kościołem koptyjskim od 1971 roku. Cieszył się popularnością i uznaniem wśród wielu chrześcijan, także spoza Kościoła koptyjskiego, oraz wśród wielu muzułmanów. Niektórzy wierni zarzucali mu jednak, że powinien był bardziej zdecydowanie walczyć z dyskryminacją chrześcijan w Egipcie.

Chrześcijanie, wśród których Koptowie są najliczniejszą społecznością, stanowią ok. 10 proc. w 80-milionowym Egipcie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:24, 12 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:35, 30 Paź 2012 Powrót do góry

Egipt: trzej kandydaci na patriarchę Aleksandrii

Image

W stolicy Egiptu Kairze wyłoniono wczoraj nazwiska trzech kandydatów na nowego patriarchę Aleksandrii i całej Afryki – zwierzchnika Kościoła koptyjskiego. Zastąpi on zmarłego w marcu Szenudę III.

Ponad 2400 elektorów zagłosowało w koptyjskiej katedrze na dwóch biskupów i jednego zakonnika. 54-letni biskup Rafał był doradcą patriarchy Szenudy. Starszy o pięć lat biskup Tawadros pomaga stojącemu tymczasowo na czele prawosławnych Koptów metropolicie Pachomiuszowi. Trzecim kandydatem jest o. Rafał Ava Mina, 70-letni mnich spod Aleksandrii.

Ostateczny wybór dokona się w niedzielę 3 listopada. Nazwisko 118. papieża Koptów wylosuje dziecko z zawiązanymi oczami. Ma to odzwierciedlać wolę Bożą.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:36, 12 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:18, 04 Lis 2012 Powrót do góry

Koptowie mają nowego przywódcę duchowego. Wyboru dokonał chłopiec, losując nazwisko papieża.

Papież na bardzo trudne czasy

Image

Dotychczasowy biskup Tawadros będzie stał na czele Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, największego z chrześcijańskich Kościołów Bliskiego Wschodu. Przypadnie mu trudna rola przewodzenia egipskim chrześcijanom w czasie, gdy w tym kraju władze mają islamiści z Bractwa Muzułmańskiego.

Jak wybory prezydenta

- Jesteśmy szczęśliwi. To świetnie zorganizowany człowiek, dobry w zarządzaniu i kwestiach duchowych. Odpowiednio mocny, by negocjować z rządem sprawy chrześcijan – mówi „Rz" Emad Sobhi, znany lekarz z Kairu, wierny Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Jak dodaje dr Sobhi, po czterech miesiącach władzy wywodzącego się z Bractwa prezydenta Mohameda Mursiego wielu chrześcijan myśli o emigracji, czują się prześladowani.

– Wyborowi papieża towarzyszyły niezwykłe emocje, nie było takich, gdy papieżem w 1971 roku zostawał Szenuda III. Miałem wtedy dziesięć lat i obserwowałem to w Kairze – mówi „Rz" Ashraf Benyamin, egipski dyrygent, koptyjski katolik. – Przypominało to wybory prezydenckie, kandydaci przedstawiali swoje programy, opowiadali, co zrobią, gdy zostaną wybrani.

Programy przedstawiało pięciu kandydatów, spośród nich licząca ponad 2400 osób grupa duchownych i świeckich, wybrała 29 października trójkę, dwóch biskupów i mnicha. Dziśwc odbyła się loteria przy ołtarzu w katedrze Świętego Marka w Kairze.

Ascetyczna wspólnota

W kryształowej misie były trzy kule, w każdej złożony papier z nazwiskiem kandydata. Tak ważnego dla Koptów wyboru dokonał chłopiec, który przeszedł długą selekcję. Najpierw z całego kraju zgłoszono kilkuset kandydatów, z których do niedzieli wybrano 12. W ostatniej chwili spośród nich pełniący obowiązki papieża wybrał ministranta Biszoja Gergesa. Z zawiązanymi oczami wyciągnął z misy kulę z nazwiskiem Tawadrosa, 60-letniego biskupa pomocniczego jednej z diecezji. Jego oficjalny tytuł to papież Aleksandrii i patriarcha Stolicy Świętego Marka.

– Mianem Koptów określano niegdyś rdzenną ludność Egiptu, teraz pojęcie to odnosi się do chrześcijan egipskich – mówi „Rz" koptolożka Iwona Antoniak. – Ich religijność jest ascetyczna, nawiązuje w niemal niezmienionej formie do wspólnot pierwszych chrześcijan. Ściśle przestrzegane są posty, powszechne jest obrzezanie siedmio-, ośmioletnich chłopców.

Nie wszyscy Koptowie, których w 80-milionowym Egipcie jest od dziesięciu do kilkunastu milionów, są wyznawcami Kościoła ortodoksyjnego. Są wśród nich i katolicy, i protestanci, ale jest ich znacznie mniej.

Co zrobi Mursi

Koptyjski papież uchodzi za przywódcę duchowego wszystkich chrześcijan. Reprezentuje ich wobec władzy świeckiej. Poprzednik, Szenuda III, do ostatnich chwil popierał Hosniego Mubaraka, obalonego w lutym 2011 r. przez rewolucję, która wyniosła do władzy Bractwo Muzułmańskie. W otoczeniu Mubaraka nie było chrześcijan. Prezydent Mohamed Mursi wprowadził do swojej ekipy kilku Koptów, są jego asystentami i doradcami. Ale najwyraźniej był to pusty gest. Dziś, kilka godzin po wyborze ani Mursi, ani rząd nie złożyli gratulacji Tawadrosowi.

Emad Sobhi powątpiewał, czy prezydent pojawi się na inauguracji nowego papieża
18 listopada. Dziennik „Al Ahram" napisał wcześniej, że Mursi obiecał, iż pojawi się na inauguracji albo „złoży mu później wizytę".

Rzeczpospolita

[link widoczny dla zalogowanych]Koptowie wybrali nowego patriarchę
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:42, 12 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:53, 19 Lis 2012 Powrót do góry

Biskup Tawadros II został uroczyście intronizowany w katedrze św. Marka Ewangelisty w Kairze na duchowego zwierzchnika egipskich Koptów. Koptowie to największa mniejszość chrześcijańska na Bliskim Wschodzie.

Nowy zwierzchnik Koptów intronizowany

Image

Patriarcha Tawadros podczas intronizacji

Biskup Tawadros II został w niedzielę uroczyście intronizowany w katedrze św. Marka Ewangelisty w Kairze na duchowego zwierzchnika egipskich Koptów. Stanowią oni 6-10 proc. ludności 80-milionowego Egiptu.

W czasie ceremonii z udziałem kilkudziesięciu osobistości religijnych, a także państwowych, w tym egipskiego premiera Hiszama Mohammeda Kandila, który jest muzułmaninem (zaproszenia nie przyjął egipski prezydent Mohamed Morsi), Tawadros otrzymał tiarę i złoty krzyż - patriarsze insygnia oraz zasiadł na tronie św. Marka, założyciela tamtejszego Kościoła. Oprawę uroczystości stanowiły śpiewy i psalmy po arabsku, grecku, angielsku, a także w języku koptyjskim, używanym w liturgii.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 22:52, 22 Kwi 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 12:11, 06 Kwi 2013 Powrót do góry

Zwierzchnik prawosławnych Koptów w Egipcie chce odwiedzić Papieża Franciszka.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/informacje-z-watykanu,86/zwierzchnik-prawoslawnych-koptow-chce-odwiedzic-papieza,9483.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:51, 12 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)