Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Dokument o antropologii biblijnej nie zmiania nauki o homose Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 22:36, 24 Gru 2019 Powrót do góry

Dokument o antropologii biblijnej nie zmiania nauki o homoseksualizmie

Image

W nowym dokumencie Papieskiej Komisji Biblijnej o antropologii nie ma otwarcia ani na związki gejowskie, ani na rozwody – zapewnia sekretarz Kongregacji Nauki Wiary. W ubiegły poniedziałek po ogłoszeniu dokumentu o antropologii biblijnej we włoskiej prasie pojawiły się głosy sugerujące, że tekst ten umożliwia relatywizację biblijnego nauczania, w tym sensie, że negatywna ocena homoseksualizmu miałaby wynikać jedynie z uwarunkowań historycznych i kulturowych.

Abp Giacomo Morandi stwierdza jednoznacznie, że jest to stronnicza i ideologiczna interpretacja, przejaw obecnej już od jakiegoś czasu w świecie zachodnim kontestacji biblijnej wizji człowieka. Nie ma żadnego otwarcia na związki jednopłciowe – zapewnia sekretarz Kongregacji Nauki Wiary. – Potwierdza to sam dokument, który stwierdza, że małżeństwo jako stały związek kobiety i mężczyzny, jest normą dla całej tradycji biblijnej.

Również w kwestii nierozerwalności małżeństwa dokument Papieskiej Komisji Biblijnej jest w pełni zgodny z Katechizmem Kościoła Katolickiego. Pokazuje, że są sytuacje, w których małżonkowie mają prawo do separacji, ale nie oznacza to rozwodu, bo małżeństwo ważnie zawarte nie może być anulowane żadnym innym aktem. Małżonkowie żyjący w separacji nie mają prawa do zawarcia nowego związku – przypomina abp Morandi.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:28, 12 Sty 2022 Powrót do góry

Dotychczasowy sekretarz Kongregacji Nauki Wiary biskupem diecezjalnym

Image

Ojciec Święty przyjął rezygnację z pasterskiego zarządzania diecezją Reggio Emilia-Guastalla (Włochy), złożoną przez bp. Massimo Camisasca, FSCB i mianował biskupem tej diecezji abp. Giacomo Morandiego, dotychczas arcybiskupa tytularnego Cerveteri i sekretarza Kongregacji Nauki Wiary, nadając mu tytuł arcybiskupa ad personam – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Morandi ma 56 lat i od lipca 2017 r. był sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary. Opuszcza to stanowisko na kilka miesięcy przed końcem swojej pięcioletniej kadencji. Wcześniej był podsekretarzem w tej samej dykasterii. Urodził się w 24 sierpnia 1965 r. w Modenie. Święcenia kapłańskie dla archidiecezji Modena-Nonantola przyjął 11 kwietnia 1990 r. Uzyskał licencjat kanoniczny w dziedzinie nauk biblijnych na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie w 1992 roku. Ponadto uzyskał licencjat i doktorat z teologii ewangelizacji (misjologii) na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w 2008 roku.

Pracował w duszpasterstwie , a następnie był wikariuszem biskupim ds. katechezy, ewangelizacji, kultury, i archiprezbiterem Kapituły Katedralnej oraz wikariuszem generalnym archidiecezji Modena-Nonantola. Był wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Instytucie Nauk Religijnych w Modenie a także egzegezy patrystycznej Centrum Aletti w Rzymie, związanym z Papieskim Instytutem Wschodnim.

27 października 2015 r. papież Franciszek mianował go podsekretarzem Kongregacji Nauki Wiary, a 18 lipca 2017 jej sekretarzem, przydzielając jemu stolicę tytularną Cerveteri i wynosząc do godności arcybiskupa.

W Kongregacji Nauki Wiary pozostaje Maltańczyk 62- letni abp Charles Scicluna, arcybiskup Valletty i zastępca sekretarza tej dykasterii a także drugi zastępca sekretarza 78 letni Amerykanin abp Joseph Augustine Di Noia, OP.

Jedocześnie przypomina się, że prefekt tej Kongregacji, hiszpański jezuita Luis Francisco Ladaria Ferrer w kwietniu skończy 78 lat i już znacznie przekroczył granicę wyznaczoną przez normy kanoniczne, które wskazują 75 lat jako wiek przejścia na emeryturę, a w lipcu zakończy swoją pięcioletnią kadencję.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 16:28, 12 Sty 2022 Powrót do góry

Decyzja o usunięciu abp. Giacomo Morandiego ze stanowiska sekretarza Kongregacji Nauki Wiary wywołała różne spekulacje na temat przyczyn tego ruchu. U nas w Polsce też można o tych spekulacjach przeczytać i posłuchać na YT widziałam nagranie. Spekulanci piszą i mówią, że powodem usunięcia abp. Morandiego były jego konserwatywne zapatrywania na kwestię akceptacji ideologii LGBT przez Kościół oraz brak entuzjazmu dla procederu ograniczania dostępu do tradycyjnych sakramentów przez papieża Franciszka, etc ....

Na stronie Catolic News Agency jest spory artykuł z 11 stycznia 2022 r. w tym temacie. I co tam możemy też przeczytać?


Czy Kongregacja Nauki Wiary przechodzi gruntowny remont?

Image

10 stycznia papież Franciszek mianował arcybiskupa Giacomo Morandi, który od 2017 roku pełnił funkcję sekretarza Kongregacji Nauki Wiary, biskupem diecezji Reggio Emilia-Guastalla.

Ten ruch wywołał różne spekulacje na temat tego, dlaczego papież podjął tę decyzję. Jednak, bardziej niż wybór ideologiczny, decyzja papieża Franciszka powinna być ujęta w kontekście zmiany pokoleniowej w Zgromadzeniu, w perspektywie ostatecznej finalizacji reformy Kurii.

Według różnych spekulacji przeniesienie Morandiego było spowodowane jego sprzeciwem wobec restrykcyjnego stosowania motu proprio Traditionis custodes , które skutecznie unieważnia liberalizację przyznaną odprawianiu mszy według starożytnego rytu. Inne spekulacje podkreślają, że Morandi był autorem zatwierdzonego przez papieża dokumentu, w którym podkreślano, że księża nie mogą błogosławić związków homoseksualnych. Artykuł był responsum , odpowiedzią Kongregacji Nauki Wiary, ogłoszonym publicznie, ponieważ do Kongregacji dotarło wiele pytań na ten temat.

Jednak źródła w Kongregacji zaprzeczają, że Morandi kiedykolwiek pokazał się w jakikolwiek sposób jako przeciwny linii papieża Franciszka. Wręcz przeciwnie, jeden z jego współpracowników nazwał go „pokornym, cichym i doktrynalnie ugruntowanym”.

Według osoby, która pracowała w Kongregacji Doktryny Wiary, „przy wyborze przeniesienia arcybiskupa Morandiego mogły również zaważyć pewne plotki na temat jego konserwatywnych stanowisk. Wątpię jednak w to. Morandi nigdy nie był konfrontacyjny i zawsze był dyskretny. I nigdy nie był nielojalny wobec papieża”.

Ta obserwacja sugeruje, że istnieją inne powody przeniesienia.

Pierwszy powód: Morandi zakończył swoją pięcioletnią kadencję sekretarza Zgromadzenia, do której wszedł siedem lat temu jako podsekretarz. W związku z tym wyszedł poza pięcioletni mandat, a papież Franciszek postanowił nie zatrzymywać go na stanowisku, aby nadać Zgromadzeniu nowy profil. Jedna z reform zalecanych przez papieża polega na tym, by przez ponad dwie pięcioletnie kadencje nie obsadzać wysokich urzędników Watykanu. Papież od jakiegoś czasu stosuje tę niepisaną normę. Norma powinna formalnie pojawić się w nadchodzącej reformie kurii.

Drugi powód tkwi w samej naturze Kongregacji Nauki Wiary. Zgromadzenie było nazywane „Najwyższym” i uważane za najważniejsze ze Zgromadzeń. Założona w 1542 r. jako „Święta Powszechna Kongregacja Świętej Inkwizycji”, została zreorganizowana w 1908 r. jako Święta Kongregacja Świętego Oficjum przez Piusa X. Paweł VI w 1965 r. zmienił nazwę na Świętą Kongregację Doktryny Wiara. Do 1968 r. prefektem Zgromadzenia był papież. Od tego dnia prefekt jest kardynałem na czele Zgromadzenia.

W Watykanie krąży dość rozpowszechniona pogłoska, że ​​papież Franciszek chciałby formalnie wznowić przewodnictwo Kongregacji Nauki Wiary i że ta decyzja o powrocie do przeszłości zostanie zawarta w omawianym obecnie projekcie reformy Kurii .

Reforma powinna zawierać także reformę kompetencji Kongregacji Nauki Wiary. Już w Evangelii gaudium , uważanym przez papieża za jego manifest programowy, papież Franciszek odniósł się do chaosu przenoszenia niektórych kompetencji Zgromadzenia na Konferencje Episkopatów.

Papież Franciszek zmieni wszystkie nazwiska na szczycie dykasterii, aby przeprowadzić reformę. Dlatego mianowanie Morandiego na biskupa Reggio Emilia jest dopiero pierwszym z serii posunięć. Kardynał Luis Ladaria, prefekt Kongregacji, przekroczył już 75 lat, wiek, w którym biskup składa rezygnację, i w kwietniu skończy 78 lat. Mógłby jednak pozostać na czele Zgromadzenia do czerwca przyszłego roku, kiedy to sfinalizowane zostaną planowane fuzje dykasterii watykańskich. Jego odejście zbiegnie się z nową strukturą Zgromadzenia.

Odejście Morandiego pozostawia otwartą grę w jego sukcesji jako nr 2 w Zgromadzeniu. Do tej pory papież prowadził wewnętrzne promocje. Sam Ladaria był pierwszym sekretarzem Zgromadzenia, a Morandi awansował, gdy został prefektem.

Obecnie Kongregacja ma zastępcę sekretarza, abp Charles J. Scicluna, który nadal jest arcybiskupem Malty. Jest też dwóch podsekretarzy: prałat Armando Matteo, bardzo szanowany przez papieża Franciszka, który mówił o nim w pochlebnych słowach pod koniec przemówienia powitalnego do Kurii 23 grudnia; i o. Matteo Visioli. Pierwszy został podsekretarzem stanu w 2021 r., a Visioli zastąpił Morandiego jako podsekretarz stanu w 2017 r.

Jeśli papież przejmie funkcję formalnego szefa Kongregacji, jest bardzo prawdopodobne, że Scicluna zostanie mianowany sekretarzem i powołany do pracy na pełen etat w Rzymie. Ale jest też możliwość, że Scicluna zostanie przewodniczącym Kongregacji. W takim przypadku nowym sekretarzem zostaliby Matteo i Visioli. W tym kontekście źródło watykańskie podkreśla, że ​​Matteo dał do zrozumienia, że ​​nie popiera żadnej promocji.

W każdym razie wyjście Morandiego z Kurii Rzymskiej jest preludium do generalnego wstrząsu Kurii, który dotyczy nie tylko Kongregacji Nauki Wiary.

Sprzeczne pogłoski i różne narracje dotyczące decyzji papieża niejako świadczą o ogólnym zamieszaniu, jakiego doświadczano w oczekiwaniu na zakończenie reformy Kurii. Każdego roku spekuluje się datę jego ostatecznej publikacji, ale jest to stale przesuwane.

Jednocześnie papież Franciszek zainicjował już w praktyce kilka reform zawartych w projekcie Konstytucji. Obejmują one połączenie dykasterii i wygasające nominacje w Kurii, które mają się odbyć nie dłużej niż przez dwie pięcioletnie kadencje, aby odesłać biskupów z powrotem do diecezji. W końcu Morandi znalazł się wśród tych, którzy zakończyli swój mandat, a zatem kwalifikują się do wysłania do pracy duszpasterskiej.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 16:43, 12 Sty 2022 Powrót do góry

Powyższą decyzję papieża Franciszka spekulanci łączą ze sprawą o której jest tu:

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,117/usa-kard-george-ostrzega-przed-pseudokatolicka-organizacja,3564.html

... ale czy to świadczy, że papież zmienił zdanie czy naukę Kościoła w temacie homoseksualizmu? Mamy trochę zacytowanych wypowiedzi papieża w tym temacie, np tu:

Watykan: nie wolno błogosławić związków homoseksualnych
(...)
http://www.traditia.fora.pl/nauczanie-papiezy-magisterium-i-ojcow-kosciola-katolickiego,113/watykan-nie-wolno-blogoslawic-zwiazkow-homoseksualnych,17129.html


Tu w tym wątku podtytuł: Papież a homoseksualiści
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-2013-r,153/dzis-franciszek-obchodzi-50-lecie-kaplanstwa-co-jako-papiez,16363.html#80313


Dla mnie to są spekulacje, aby dołożyć papieżowi za całokształt który nie pasuje. A do tego pisane, że: (cytuję) abp. Charlesa Scicluny, metropolity Malty, który jest głośnym orędownikiem ideologii LGBT i otwarcie współpracuje z reprezentującymi ją organizacjami, twierdząc przy tym, że homoseksualizm „nie stanowi predyspozycji do grzechu”.

Tego nie jestem taka pewna, są tu wątki z wpisami abp Scicluny ale jakoś nie kojarzę. Wszystko do sprawdzenia.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)