Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papieska audiencja dla metropolity Hilariona. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:25, 14 Lis 2013 Powrót do góry

Papieska audiencja dla metropolity Hilariona. Na wieczornym koncercie jego kompozycja dedykowana Papieżowi

Image

W Domu św. Marty Papież przyjął prawosławnego metropolitę wołokołamskiego Hilariona Ałfiejewa. Jako przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, które obejmują również relacje z katolikami, jest on szczególnie znaną na świecie osobistością rosyjskiego prawosławia. Z racji pełnionej funkcji niejednokrotnie odwiedzał Rzym. Był na Mszy inaugurującej obecny pontyfikat i również wówczas przyjął go Ojciec Święty.

Hilarion jest nie tylko teologiem, hierarchą i cerkiewnym dyplomatą, ale także muzykiem. Właśnie dziś wieczorem jego utwór dedykowany Papieżowi Franciszkowi znajdzie się w programie koncertu, który rozpocznie się o godz. 21:00 w położonej niedaleko Watykanu sali koncertowej Auditorium Concilazione. Utwory dawnych i współczesnych kompozytorów włoskich i rosyjskich wykona śpiewaczka operowa Swietłana Kasjan. „Koncert na rzecz Pokoju” nawiązuje do apeli Ojca Świętego o modlitwę za ofiary trwających wciąż wojen. Na ich potrzeby zostanie przekazany dochód ze sprzedaży biletów. Organizatorem jest katolicko-prawosławna fundacja ekumeniczna Urbi et Orbi przy współpracy dwóch innych fundacji, amerykańskiej i rosyjskiej, a patronat objęli: Papieska Rada Kultury, patriarchat moskiewski i prezydent Włoch.

Dzisiejszy rosyjsko-włoski koncert wpisuje się niewątpliwie w popularność, jaką Papież Franciszek zyskał sobie również w Rosji. Wielu Rosjanom podoba się jego wrażliwość na problemy społeczne i także prosty styl bycia, tak zresztą odmienny od przyjętej tam powszechnie bizantyjskiej hierarchiczności.

Obecny pobyt prawosławnego metropolity w Rzymie łączy się też z dzisiejszą prezentacją włosko-rosyjskiego wydania książki zmarłego przed prawie 10 laty rosyjskiego myśliciela Siergieja Awierincewa. Nosi ona tytuł „Słowo Boże i słowo ludzkie”. Natomiast jutro rosyjski hierarcha weźmie udział w sympozjum „Prawosławni i katolicy razem na rzecz rodziny”. Odbędzie się ono w siedzibie Papieskiej Rady ds. Rodziny, która jest jego współorganizatorem razem z watykańską dykasterią ds. ekumenizmu i z kierowanym przez Hilariona wydziałem patriarchalnym.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:46, 14 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:36, 15 Cze 2015 Powrót do góry

Papież przyjął metropolitę Hilariona z Patriarchatu Moskiewskiego

Image

Metropolita Hilarion u Papieża

Ojciec Święty przyjął na audiencji metropolitę Hilariona Ałfiejewa, przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Rosyjski hierarcha jest częstym gościem w Watykanie. Ostatnio był tu na październikowym synodzie biskupów o rodzinie, jako delegat ekumeniczny. Spotkał się wówczas nie tylko z Franciszkiem, ale również z Papieżem Seniorem. Oczywistym kontekstem aktualnej wizyty jest spotkanie Franciszka z prezydentem Putinem w ubiegłą środę.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:49, 14 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:53, 14 Lut 2020 Powrót do góry

A.D. 2020 rok

Metropolita Hilarion u Papieża

Image

Ojciec Święty przyjął metropolitę Hiliariona, przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego. Przebywa on w Watykanie z okazji 4. rocznicy spotkania między Papieżem i Patriarchą Moskwy na Kubie.

Jak przypomniał w rozmowie z Radiem Watykańskim, bezpośrednim motywem zbliżenia między dwoma Kościołami i spotkania jego zwierzchników, są postępujące prześladowania chrześcijan. W takim kontekście jesteśmy wezwani do zacieśnienia wzajemnej współpracy – mówi metropolita Hilarion.

Musimy współpracować, aby bronić chrześcijan


„Ja nazywam tę współpracę przymierzem strategicznym między katolikami i prawosławnymi. Chcę przez to powiedzieć, że dziś nie możemy rozwiązać wszystkich problemów, które odziedziczyliśmy z przeszłości, problemów o charakterze teologicznym i kościelnym, ale to nie oznacza, że nie możemy ze sobą współpracować i uważać się za sprzymierzeńców i przyjaciół. Do tego nie są potrzebne żadne umowy, kompromisy czy jedność kościelna. Wystarczy dobra wola. Musimy zrozumieć, że przyszłość chrześcijaństwa jest w naszym ręku. Jednakże dzisiaj chrześcijaństwo doświadcza wrogości w różnych częściach świata. Aby zachować chrześcijaństwo, musimy się nauczyć współpracy. Dotyczy to nie tylko Bliskiego Wschodu, ale również Europy i Ameryki Północnej, gdzie wartości chrześcijańskie bardzo często są kwestionowane czy wręcz eliminowane z przestrzeni publicznej – powiedział Radiu Watykańskiemu przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego. – Musimy bronić naszych wartości, choćby takich jak małżeństwo rozumiane jako związek mężczyzny i kobiety ukierunkowany na prokreację. Musimy bronić świętości ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci. Wspólnie musimy stawić czoła propagowaniu niemoralnego stylu życia przy poparciu mediów i wysokich przedstawicieli życia społecznego. To tylko niektóre dziedziny, w których perspektywy współpracy są dziś bardzo rozległe.“

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:24, 14 Gru 2021 Powrót do góry

A.D. 2021 rok

Metropolita Hilarion: nie ma mowy o zjednoczeniu prawosławnych i katolików

Image

Nie ma mowy o zjednoczeniu prawosławnych i katolików – oświadczył metropolita Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, komentując w telewizji niedawne spotkanie papieża Franciszka z arcybiskupem ateńskim i całej Grecji Hieronimem II.

Podczas tego spotkania, które odbyło się w Atenach 4 grudnia, papież przeprosił za błędy katolików, które przyczyniły się do podziału Kościoła. „Ze wstydem – przyznaję to w odniesieniu do Kościoła katolickiego – działania i decyzje, które mają niewiele lub nic wspólnego z Jezusem i Ewangelią, naznaczone raczej żądzą zysku i władzy, doprowadziły do osłabienia komunii. W ten sposób pozwoliliśmy, aby zdolność owocowania została skalana podziałami. Historia ma swój ciężar i dzisiaj odczuwam potrzebę ponowienia tutaj mojej prośby o przebaczenie, skierowanej do Boga i do moich braci za błędy popełnione przez wielu katolików” – powiedział Franciszek.

Pytany, czy te słowa stanowią krok w kierunku zjednoczenia prawosławnych i katolików i czy takie zjednoczenie jest możliwe, Hilarion stwierdził, że „nikt nie mówi o zjednoczeniu obu Kościołów, bo podziały istnieją od bardzo dawna” i „nagromadziły się sprzeczności”, w wyniku czego „oba Kościoły żyły niezależnie od siebie przez niemal dziesięć wieków”. Wskazał, że „są różnice w rozumieniu podstawowych dogmatów chrześcijańskich” i w kulcie świętych – są święci czczeni w jednym Kościele i nieuznawani w drugim i na odwrót. Dlatego „nie ma mowy o zjednoczeniu”, natomiast można „położyć kres rywalizacji, współzawodnictwu, wrogości, które trwają od wielu stuleci”.

Hierarcha przypomniał, że słowa Franciszka nie są pierwszymi papieskimi przeprosinami w stosunku do prawosławnych, gdyż o licznych błędach katolików mówili już poprzedni papieże. Wśród tych błędów wymienił przemoc wobec prawosławnych oraz uniatyzm, który uznał za czynnik dzielący ludzi wierzących. – Kiedy patriarcha Cyryl spotkał się z papieżem Franciszkiem w Hawanie, wydali wspólne oświadczenie, które stwierdza, że unia nie jest metodą osiągania jedności – przypomniał Hilarion.

Słowa Franciszka wypowiedziane w Atenach uznał za ważny wkład w normalizację relacji katolicko-prawosławnych.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)