Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Rekolekcje dla Papieża i Kurii: pozwólmy Bogu mówić do nas Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 16:24, 04 Mar 2020 Powrót do góry

Rekolekcje dla Papieża i Kurii: pozwólmy Bogu mówić do nas

Image

„Zapewniam o mojej duchowej łączności z wami i modlitwie. Błogosławię wszystkich uczestników” – napisał Papież do o. Pietra Bovatiego SJ, który w Aricci prowadzi wielkopostne rekolekcje dla członków Kurii Rzymskiej. W tym roku Franciszek ze względu na przeziębienie śledzi je w Watykanie, w swoim pokoju. Poinformował o tym w czasie wczorajszego spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański”.


W pierwszej nauce rekolekcyjnej, wygłoszonej wczoraj wieczorem, o. Bovati skupił się na temacie modlitwy i osobie Mojżesza, który rozmawiał z Bogiem „twarzą w twarz”. „Oto czym jest modlitwa – mówił włoski jezuita i bilista – to przede wszystkim Bóg, który mówi, ale nie w sposób ogólny, do wszystkich, ale w intymności, osobiście do każdego człowieka. Jeżeli modlitwa jest autentyczna, tworzy szczególną «rodzinną» atmosferę, która jest prawdziwym spotkaniem z «ogniem», który czyni człowieka, z natury kruchego i słabego, zdolnym do prorockiej misji i autentycznego świadectwa”.

Wskazując na Mojżesza o. Bovati zaznaczył, że jest on posłuszny nakazowi Pana i nie idzie gdziekolwiek, gdyż jest tylko jedna droga i jeden kierunek. Jest nim Chrystus, który może wysłać nas do braci oczekujących wyzwolenia i zbawienia.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 16:28, 04 Mar 2020 Powrót do góry

O. Bovati do Papieża i Kurii: zachwyćmy się cudem życia!

Image

Opór, jaki człowiek stawia łasce oraz brak wiary to tematy, które w trzecim dniu rekolekcji w Domu Boskiego Mistrza w Aricci, pod Rzymem, dla Papieża i Kurii Rzymskiej, porusza prowadzący o. Pietro Bovati SJ. Ze względu na przeziębienie Franciszek bierze w nich udział pozostając w swoim pokoju w Domu św. Marty.


Wcześniejsze dwie konferencje włoski jezuita, sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, poświęcił cudowi narodzin oraz powołaniu. Podkreślił, że nigdy nie możemy zapominać, że każdy człowiek został stworzony na Boży obraz i podobieństwo. Jesteśmy więc od zawsze chciani przez Stworzyciela, w naszej niepowtarzalności i jedyności. „Jak więc nie uznać w postawie adoracji i wdzięczności, że urodziłem się i żyję dzięki cudownemu procesowi, który pozwala powiedzieć, że Bóg mnie chciał w mojej wyjątkowości, i wszystkim tak pokierował, abym mógł przyjść na świat?” – pytał o. Bovati. Nawet Boży Syn, Jezus Chrystus zechciał przyjąć ludzkie ciało i w podobnym procesie, jak każdy człowiek, przyszedł na świat.

Natomiast odnosząc się do tematu powołania włoski biblista wskazał, że najważniejsze jest w nim spotkanie z Bogiem, który przemówił do człowieka. Odpowiadając Bogu, człowiek niejako rodzi się na nowo, zaczyna się nowa historia jego życia. Dlatego każde powołanie rodzi się w sercu człowieka, nie jest wynikiem wspólnej decyzji. Bóg bowiem powołuje po imieniu i objawia się powoływanemu, a więc nie jest to oświecona samoświadomość ani samookreślenie się. Bóg przychodzi zawsze niezapowiedziany, do człowieka nieprzygotowanego. „Zaskoczenie jest w rzeczywistości znakiem Boga, a także dysproporcją między tym, co jest uważane za właściwe, a nawet konieczne w oczach ludzi, a tym, co Bóg wybiera jako pośrednictwo: jako sługa swego zbawczego dzieła” – stwierdził o. Bovati.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 16:31, 04 Mar 2020 Powrót do góry

O. Bovati na rekolekcjach: wystrzegajmy się skostnienia i pewników

Image

Papież codziennie celebruje Mszę i ze swego pokoju bierze udział w rekolekcjach, które jego współpracownicy z Kurii Rzymskiej odprawiają w Domu Boskiego Mistrza w Aricci pod Rzymem – poinformował w specjalnym komunikacie dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie stwierdził, że leczenie Franciszka przebiega zgodnie z planem, bez symptomów innej choroby niż zwykłe przeziębienie.


Trzeci dzień rekolekcyjny poświęcony był tematowi odrzucanej łaski oraz utraty wiary. O. Pietro Bovati podkreślił, że we współczesnym świecie odrzucenie Boga dokonuje się poprzez gloryfikowanie samostanowienia i absolutyzowanie wolności jednostki, a więc własnych odczuć, wyborów, opinii. Rozprzestrzenia się także ideologia nieposłuszeństwa Bogu, odrzucenia nauczania Kościoła i chrześcijaństwa. Włoski jezuita przestrzegł także przed jeszcze inną formą przeciwstawiania się łasce. Jest nią całkowite przywiązanie do ustalonego porządku, obowiązującego prawa, utartych zwyczajów, co blokuje jakiekolwiek zmiany i rozwój.

Odnosząc się do kwestii wiary o. Bovatti zaznaczył, że każdemu grozi jakaś forma ślepoty, bałwochwalstwa, a więc odrzucania Boga. Grzech bowiem należy bardziej postrzegać jako nieuznanie Boga, a nie przekroczenie Jego prawa. „Bałwochwalstwo jest kłamstwem – mówił sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej – gdyż zastępuje dobre uczynki pozorem dobroci, zamiast być «na chwałę Boga» jest nakierowane na wywyższenie człowieka. Bałwochwalstwo nie potrafi oceniać, nie wie, czym jest prawdziwe rozeznanie, jest ślepe, nie zna sprawiedliwości, miłosierdzia, wierności, dobro utożsamia z tym, co materialne”.

O. Bovati wskazał, że bałwochwalstwo rodzi się z pragnienia tego, co jest pewne, co można zobaczyć, a tym samym nie chce wsłuchiwać się w głos niewidzialnego Boga. „Jeżeli zastąpi się wiarę wiedzą, jeśli przestanie się ufać Bogu, to oczywiście uwierzy się w posiadanie prawdy, zamiast jej szukać i słuchać jej w pokornej uległości” – przestrzegł kaznodzieja.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:23, 06 Mar 2020 Powrót do góry

O. Bovati do Papieża i kurialistów: w nocy próby Bóg nie pozostawia nas samych

Image

W Aricci pod Rzymem trwają rekolekcje dla Papieża i pracowników Kurii Rzymskiej. Ze względu na lekkie przeziębienie Franciszek nie pojechał do domu rekolekcyjnego, ale pozostał w Watykanie i odprawia je w swoim mieszkaniu. Prowadzący je włoski jezuita o. Pietro Bovati mówi dziś o modlitwie i wstawiennictwie. Natomiast wczorajsze rozważania poświęcił tematowi nocy i pustyni.

Sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej wskazał, że noc, a więc i ciemność, z jednej strony kojarzy się z niepokojem, stratą, ale z drugiej jest także miejscem tajemnicy, w której objawia się Pan. Noc to także przejście, podobnie jak noc Paschalna. „Ostatecznie – stwierdził o. Bovati – są to tematy, które dotyczą ludzkiego serca, procesów zachodzących w człowieku przeżywającym wątpliwości, a więc domagają się one pomocy ze strony Słowa Bożego i człowieka, którego posyła Bóg, aby był pomocą w tej nocnej wędrówce”.

O. Pietro Bovati zaznaczył, że pustynia, jak ukazuje to „Księga Wyjścia”, jest miejscem, gdzie objawia się Bóg. Tam zawiera przymierze z Izraelem i jest wierny zawartemu przymierzu. Jednak jest ona także symbolem naszego ziemskiego życia, gdzie człowiek cierpi i może być wystawiony na próbę, aby wzrastać w wierze. W próbie jednak człowiek nie pozostaje sam, gdyż Pan go nie opuszcza i posyła ludzi, aby byli pomocą i wsparciem w tych trudnych chwilach.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:13, 07 Mar 2020 Powrót do góry

O. Bovati: Pan pozostaje z nami aż do skończenia świata

Image

Chrystus obecny jest tam, gdzie uczniowie wypełniają swoją misję, a nie są więźniami swojej małej owczarni. To zadanie powierzone ludziom, którzy doświadczają swej kruchości jest możliwe do wypełnienia tylko dzięki temu, że Jezus zapewnia ich, że będzie z nimi aż do końca czasów. To główna myśl ostatniej medytacji wygłoszonej przez o. Pietro Bovatiego. Dziś w Aricci pod Rzymem zakończyły się rekolekcje dla Papieża i pracowników Kurii Rzymskiej. Franciszek ze względu na chorobę uczestniczył w nich przebywając w swoim mieszkaniu w Watykanie.


Wczorajszy dzień rekolekcyjny rozpoczął się od tematu modlitwy. „Współczesny Kościół jest bardziej lub mniej otwarcie ciągle atakowany i odpowiedzią na taki stan rzeczy powinno być połączenie autentycznego światectwa z prawdziwą modlitwą. Bez zmęczenia, bez strachu i nigdy sami, oraz co więcej, z ukrytą bronią, którą jest wiara, która naprawdę góry przenosi” – mówił o. Pietro Bovati. Dodał, że modlitwa jest osobistym zaangażowaniem, którego Pan oczekuje od każdego wierzącego. Pozostaje też wsłuchiwaniem się w głos Boga i ze swej istoty jest apostolska w przyjmowaniu i rozpoznawaniu łaski.

Popołudniową medytację rekolekcyjną włoski biblista poświęcił wstawiennictwu, jako szczególnej, pełnej miłości pomocy, która kierowana jest do osób potrzebujących przebaczenia i pojednania z Bogiem. Chodzi więc o bardziej duchowe wsparcie, posługę, która dotyka serca człowieka, tego, co nosi on głęboko ukryte w swym wnętrzu. Do tej posługi wezwani są kapłani i powinni spełniać ją w sakramencie pojednania w duchu miłości, oddania i poświęcenia. Ta posługa domaga się od nich modlitwy wstawienniczej, aby przyjść z pomocą grzesznikowi pragnącemu przebaczenia.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)