Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kard. Levada o potrzebie nowej apologetyki Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 18:42, 30 Kwi 2010 Powrót do góry

Kard. Levada o potrzebie nowej apologetyki

Kościół potrzebuje dziś nowej apologetyki, a zatem jasnej, choć bynajmniej nie agresywnej odpowiedzi na argumenty tych, którzy podważają katolicką wiarę – uważa prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Kard. William Levada zabrał głos na forum kongresu, który poświęcony jest temu zagadnieniu. Odbywa się on w Rzymie w Papieskim Ateneum Regina Apostolorum.

Amerykański purpurat przypomniał, że apologetyka została zarzucona po Soborze Watykańskim II. Wydawało się bowiem, że jest zbyt defensywna i agresywna. Jeszcze przed Soborem rozpoczęła się dyskusja nad przekształcaniem jej w teologię fundamentalną. Natomiast po Soborze, w przeciągu zaledwie kilku lat, zniknęła z programu nauczania. Tymczasem misja obrony wiary i wyjaśniania jej motywów jest zawsze aktualna – zauważył kard. Levada.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaznaczył, że do apologetyki zaczęto powracać pod koniec ubiegłego wieku i to najczęściej w kontekście nowej ewangelizacji. W 1999 r. wezwał do niej kanadyjskich biskupów Jan Paweł II. 9 lat później Benedykt XVI zalecił ją biskupom amerykańskim, kiedy w czasie wizyty w USA zapytali się go, jak stawić czoła postępującej sekularyzacji i relatywizmowi. „W społeczeństwie, które słusznie ceni wartość osobistej wolności – powiedział wówczas Papież – Kościół musi promować na wszystkich szczeblach swego nauczania apologetykę, której celem jest potwierdzanie prawdziwości chrześcijańskiego Objawienia, harmonii między wiarą i rozumem oraz poprawnego rozumienia wolności”.

Jak zauważył kard. Levada, o aktualności nowej apologetyki świadczy dziś coraz dynamiczniejsza kampania tzw. nowego ateizmu, który w bestsellerowych książkach i na masowych kursach dla młodzieży szerzy wypaczoną wizję chrześcijaństwa. „Nowa apologetyka na nowe tysiąclecie – powiedział prefekt watykańskiej dykasterii – powinna się skupić na pięknie Bożego stworzenia. Aby być wiarygodnymi, musimy też zwracać większą uwagę na tajemnicę i piękno katolickiej liturgii, sakramentalnej wizji świata, który pozwala nam dostrzec wartość piękna stworzenia jako zapowiedzi nowego nieba i nowej ziemi”.

Zdaniem amerykańskiego kardynała naukową podstawą apologetyki może być odnowiona teologia fundamentalna, w której wiara i rozum, wiarygodność i prawda są niezbędnymi fundamentami katolickiej wiary. Nowi apologeci powinni się również zaangażować w dialog z nauką i techniką, uznając ich właściwą autonomię, lecz bynajmniej nie hegemonię. Kard. Levada zauważył, że wielu naukowców to ludzie wierzący. Stąd dialog na tym polu może być bardzo owocny – podkreślił prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:50, 05 Lip 2020, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 18:54, 30 Kwi 2010 Powrót do góry

Uważam, że u nas w Polsce aktualne, jasne i nie agresywne jest to:

Apologetyka podręczna - ks. Stanisław Bartynowski SI
(...)
http://www.traditia.fora.pl/ciekawe-ksiazki-i-multimedia,9/apologetyka-podreczna-ks-stanislaw-bartynowski-si,3508.html

Apologetyczny katechizm katolicki
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Jeżeli każdemu katolikowi wystarczy wiedzieć o nauce Kościoła w ogólności, to katolik wykształcony powinien ponadto bliżej poznać dowody, na których opiera się jego wiara, aby według słów św. Pawła „wiedział, jako ma każdemu odpowiedzieć” (Kol 4, 6). Zapoznać czytelnika z tymi dowodami jest właśnie zadaniem apologetyki. Katechizm apologetyczny ks. Gadowskiego jest doskonałym wykładem świętej Wiary katolickiej, napisanym przystępnym językiem w prosty, przekonujący sposób. Książka będzie dobrze służyć wszystkim, którzy pośród zalewu modernistycznych treści chcą poznać, w co naprawdę zobowiązani są wierzyć jako rzymscy katolicy.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 18:01, 07 Sty 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:35, 16 Gru 2016 Powrót do góry

Po sześciu latach od słów kard. Levady, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego kard. Sarah mówi w podobnym tonie, może nawet bardziej dobitnie;

"Adwent i Boże Narodzenie ulegają postępującej sekularyzacji, bo zatraciliśmy centralne przesłanie tych wydarzeń, jakim jest przyjście Odkupiciela, który nas wyzwala z niewoli grzechu – uważa kard. Robert Sarah. Jego zdaniem przejawia się w tym o wiele głębszy problem, jakim jest zatracenie poczucia grzechu. Dziś mówi się już tylko o zranieniach. Wszyscy są zranieni, ale nikt nie jest grzesznikiem. My, kapłani i biskupi, nie jesteśmy niewinni. Zaniedbana została katechizacja. Szerzy się zamęt co do nauczania Kościoła. Biskupi przeczą sobie nawzajem, ludzie nie wiedzą, w co mają wierzyć."

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/kard-sarah-adwent-i-boze-narodzenie-juz-nie-ciesza,15217.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:10, 01 Paź 2017 Powrót do góry

Teresa napisał:

Amerykański purpurat przypomniał, że apologetyka została zarzucona po Soborze Watykańskim II i po Soborze, w przeciągu zaledwie kilku lat, zniknęła z programu nauczania i należy do tego wrócić. A dziś w ramach nowej ewangelizacji co się proponuje? - nadal tworzenie jakiś nowych szkół liderów ewangelizacji.


Siostra Michaela Pawlik mówi o potrzebie apologetyki, o Maryi i mistyce. Nagranie przedstawia apel s. Michaeli Pawlik dotyczący potrzeby apologetyki współcześnie, obrony kultu Maryjnego i czytania mistyków katolickich.

https://www.youtube.com/watch?v=2_xEitb_aGE&feature=em-uploademail

Katolicy nie umieją odpierać ataków innowierców. Tego nie uczą ani na katechezie, ani w kazaniach i zapewne w seminariach, gdzie kładzie się bardziej nacisk na ekumenizm bardzo wypaczony.

W 2011 roku papież Benedykt XVI się wypowiadał ostro o o ekumenizmie. Wpis o tym jest tu:

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/benedykt-xvi-surowo-o-ekumenizmie,5668.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:17, 21 Mar 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 15:47, 21 Paź 2018 Powrót do góry

Reforma katechezy zawiodła: brak treści i porządku

Image

Po Soborze Kościół próbował zreformować katechizację. Dziś trzeba powiedzieć, że reforma ta w większości wypadków się nie powiodła – uważa bp Thomas Dowd z Kanady. Na zgromadzeniu synodalnym mówił on właśnie o szwankującej katechizacji, która odgrywa kluczową rolę w kryzysie wiary młodego pokolenia.

Odwołując się do własnych doświadczeń z Kanady, bp Dowd przyznaje, że stan wiedzy religijnej wśród młodzieży po katechizacji jest przerażający.

Bp Dowd: biskupi przyznają, że katechizacja szwankuje

"Sam jestem produktem posoborowej katechizacji. Urodziłem się bowiem w 1970 r. I muszę powiedzieć, że przynajmniej w naszym kontekście, katechizacja w dużej mierze zawiodła. Próbowano ją odnowić, odchodząc od klasycznego modelu pytań i odpowiedzi, których uczono się na pamięć. Ale przynajmniej w czasach, kiedy ja dorastałem, katechezy były pozbawione treści albo panował w nich zamęt. Nie pokazano młodym, jak te różne kawałki puzzli złożyć w jedną całość. Nie mieli wzorcowego obrazka na pudełku, by wiedzieć, jak wygląda całość – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Dowd. – Dlatego uważam, że musimy popracować zarówno nad treścią, jak i metodą katechizacji, bo również inni biskupi mówili, że katechizacja zawiodła, po prostu nie działa tak jak powinna. Musimy odnowić katechezę. Musimy pokazać młodym, od czego zacząć. Tak jak w puzzlach: zaczynamy od rogów, ramki i potem dopełniamy resztę. Tak samo w katechezie. Trzeba przywrócić pewien porządek, uznać, że niektóre kwestie są bardziej podstawowe."

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:44, 27 Wrz 2019 Powrót do góry

Zmarł były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. William Joseph Levada

Image

Wieku 83 lat zmarł 26 września w Rzymie były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. William Joseph Levada. Był on pierwszym następcą kard. Jospeha Ratzingera na tym urzędzie, kierując tą dykasterią od 13 maja 2005 do 2 lipca 2012 roku.

William Joseph Levada urodził się w Long Beach w Kalifornii 15 czerwca 1936 r. Uczył się w szkole podstawowej i średniej w swym mieście rodzinnym, po czym wstąpił do seminarium archidiecezji Los Angeles. Następnie kontynuował studia w Kolegium Północnoamerykańskim w Rzymie i na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskm, uzyskując doktorat z teologii.

Święcenia kapłańskie przyjął w Bazylice św. Piotra w Watykanie 20 grudnia 1961 r. Potem pracował 5 lat duszpastersko w swej rodzimej archidiecezji Los Angeles, jednocześnie ucząc w szkole i kolegium. W 1976 r. Paweł VI mianował go oficjałem w Kongregacji Nauki Wiary i tam przyszły arcybiskup przepracował 6 lat, wykładając jednocześnie na Gregorianum.

W 1983 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Los Angeles, a 1 lipca 1986 r. arcybiskupem Portland w stanie Oregon. W latach 1999-2000 był dodatkowo administratorem apostolskim diecezji Santa Rosa. W 2000 r. został współprzewodniczącym ze strony katolickiej Komisji ds. Dialogu Anglikańsko-Rzymskokatolickiego w USA. Od listopada tegoż roku był członkiem Kongregacji Nauki Wiary, której prefektem został w 13 maja 2005 r. a kierował nią do ukończenia 75 lat – 2 lipca 2012 roku. Benedykt XVI włączył go do Kolegium Kardynalskiego na swoim pierwszym konsystorzu – 24 marca 2006 roku.

Zmarły purpurat kilkakrotnie odwiedził Polskę, uczestnicząc między innymi w beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki 4 czerwca 2010 roku a także w Międzynarodowej Konferencji Biblijnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 21 października 2010 r.

Po śmierci kard. Williama Levady i planowanym na 5 października ustanowieniu nowych członków do Kolegium Kardynalskiego będzie należało 225 purpuratów, w tym 128 elektorów, z prawem udziału w przyszłym konklawe.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)