Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Watykan: awantura wokół kard. Pella Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 23:01, 16 Gru 2020 Powrót do góry

Kard. Pell: zawsze wiedziałem, że papież wierzy w moją niewinność

Image

Zawsze wiedziałem, że papież mnie wspiera, że wierzy w moją niewinność i ma nadzieję na moje rychłe uwolnienie. Dla mnie było to wielkim pocieszeniem. Papież zawsze mnie wspierał podczas tych trudności – powiedział kard. Geroge Pell w wywiadzie dla włoskiej telewizji RAI. Australijski purpurat opowiedział o swych więziennych doświadczeniach, a także o reformach watykańskich finansów.

Kard. Pell przyznał, że uznanie go winnym molestowania nieletnich było dla niego wielkim zaskoczeniem, a pobyt w więzieniu, zwłaszcza pierwszy dzień w celi bolesnym ciosem. Pozwolono mu jednak zachować brewiarz i ta modlitwa była dla niego wielką pomocą.

Kiedy po uniewinnieniu przyjechał do Rzymu i został przyjęty na audiencji w Pałacu Apostolskim, papież, jak podkreśla, był bardzo zadowolony z jego powrotu do Watykanu. W pierwszych słowach podziękował mu za jego świadectwo. Później, jak opowiada kard. Pell, Franciszek przyznał, że w wielu kwestiach miał rację. Zdaniem australijskiego purpurata chodzi tu o kwestie ekonomiczne, co do których nie ma już dzisiaj wielu wątpliwości.

Kard. Pell przyznał, że jest zadowolony z tego, czego dokonał w Watykanie, kiedy był prefektem Sekretariatu ds. Gospodarki. Nie udało się zrobić wszystkiego, ale dzięki reformom wiadomo przynajmniej, jaka jest realna sytuacja watykańskich finansów i co zrobić, by ją naprawić. Kard. Pell potwierdził, że pod względem finansowym Watykan przeżywa dziś trudne chwile.

Przypomina on, że przed reformą nikt prawdopodobnie nie był w stanie ocenić w sposób całościowy sytuacji watykańskich finansów. Wie o tym, bo zanim został prefektem Sekretariatu ds. Gospodarki przez wiele lat zasiadał w radzie 15 kardynałów, którzy zajmowali się watykańskimi finansami.

Kard. Pell przyznaje, że w Australii wszyscy jego współpracownicy są przekonani, że istnieje oczywisty związek między podjętą przez niego reformą a posądzeniem go molestowanie nieletnich. W tym kontekście przypomina los włoskich bankierów Calviego i Sindony. Jeden powiesił się z rękoma założonymi za plecami, drugi został otruty w więzieniu. „To są dawne czasy – mówi kard. Pell – Dziś niszczy się ludziom reputację”. Zaznacza, że wszystkie ważniejsze osobistości, które współpracowały z nim w reformie finansowej były atakowane przez media, niszczono ich reputację. A jednemu z nich, australijskiemu biznesmenowi podpalono nawet przed domem samochód. Mając na względzie dobro Kościoła kard. Pell ma jednak nadzieję, że nigdy nie znajdą się dowody na to, że użyto pieniędzy z Watykanu, nie tylko po, by wprost korumpować, lecz nawet podburzać opinię publiczną przeciwko niemu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 23:11, 11 Sty 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 23:21, 11 Sty 2023 Powrót do góry

Teresa napisał:
Kard. Becciu płacił za zdyskredytowanie kard. Pella? Tajemnicze przelewy do Australii
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,109/kard-becciu-placil-za-zdyskredytowanie-kard-pella,16789.html


A.D. 2023 rok

Niesłusznie oskarżony o molestowanie seksualne, spędził 400 dni w więzieniu o zaostrzonym rygorze.
"Wiedziałem, że jestem niewinny. Byłem świadomy, że najważniejszy osąd czeka mnie przed obliczem Stwórcy" - mówił kard. George Pell. Zmarł dziś, 10 stycznia 2023 r., o 20:50 miało miejsce zatrzymanie akcji serca.


Zmarł kard. George Pell

Image

Zmarł kard. George Pell, były arcybiskup Sydney i były prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. O śmierci purpurata poinformował najpierw w mediach społecznościowych amerykański watykanista Edward Pentin a następnie katolicka agencja prasowa CNA, dodając, że kard. Pell zmarł 10 stycznia o godz. 20.50 „po zatrzymaniu akcji serca” w wieku 81 lat.

Kardynał George Pell (ur. 8 czerwca 1941) był kardynałem Kościoła Katolickiego z Australii. Pełnił funkcję prefekta Sekretariatu ds. Gospodarki Stolicy Apostolskiej w latach 2014-2019, a w latach 2013-2018 był członkiem Rady Kardynałów Doradców Ojca Świętego Franciszka. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1966, biskupie w 1987, a kardynałem został w 2003. George Pell był arcybiskupem Sydney (2001–2014), arcybiskupem Melbourne (1996–2001) i biskupem pomocniczym Melbourne (1987–1996). Był autorem, publicystą i mówcą publicznym. Posiadał licencjat z teologii na Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie oraz doktorat z teologii na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Niesłusznie oskarżony o molestowanie seksualne, spędził 400 dni w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Ostatecznie został oczyszczony z zarzutów jednomyślną decyzją australijskiego Sądu Najwyższego. Owocem tych trudnych chwil stała się książka „Dziennik więzienny”, która w Polsce ukazała się w 2021 r.

Kard. Pell zdążył kilka dni temu skomentować odejście papieża seniora Benedykta XVI. „Był człowiekiem wiary i modlitwy jako pisarz i myśliciel. I był spektakularnie dobrym uczestnikiem dyskusji, na przykład w Kongregacji Nauki Wiary. Jego umiejętność syntetyzowania tego, co usłyszał i analizowania tego, a następnie przedstawiania punktu widzenia – nie sądzę, żebym kiedykolwiek słyszał kogoś, kto był w tym lepszy od niego” – przyznał kard. Pell.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 23:26, 11 Sty 2023 Powrót do góry

Kościół w szoku po śmierci kardynała Pella na atak serca po rutynowej operacji

Image

Kardynał George Pell zmarł na zawał serca w Rzymie po komplikacjach po operacji biodra.

Były arcybiskup Melbourne i Sydney oraz emerytowany prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Gospodarki zmarł niespodziewanie o godzinie 20:50, gdy wracał do zdrowia po operacji.

Do tego momentu operację uważano za udaną, a 81-letni kardynał Pell był przytomny i rozmawiał z opiekującymi się nim pielęgniarkami.

Watykan News poinformował, że kardynał Pell cierpiał na problemy z sercem „od pewnego czasu” i że w 2010 roku wszczepiono mu rozrusznik serca.

Jednak w dniach poprzedzających jego śmierć nie było żadnych oznak problemów z sercem, ponieważ zaledwie pięć dni wcześniej kardynał koncelebrował mszę żałobną za papieża Benedykta XVI.

Kardynał Pell jest podziwiany w całym Kościele jako przywódca o wysokim statusie i teologicznej ortodoksji, ale wielu niekatolikom kojarzy się z jego przekonaniem i późniejszym oczyszczeniem z sfabrykowanych zarzutów wykorzystywania dzieci.

Katolicy w jego rodzinnej Australii złożyli mu hołd, a były premier Tony Abbott powiedział na Twitterze, platformie mediów społecznościowych, że kraj „stracił wspaniałego syna, a Kościół stracił wielkiego przywódcę”.

Arcybiskup Anthony Fisher z Sydney powiedział na Facebooku, że „ta wiadomość jest dla nas wszystkich wielkim szokiem”.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]... cytat z powyższego artykułu:

Cytat:
Jednak w dniach poprzedzających jego śmierć nie było żadnych oznak problemów z sercem, ponieważ zaledwie pięć dni wcześniej kardynał koncelebrował mszę żałobną za papieża Benedykta XVI.


Image

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 19:24, 12 Sty 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:03, 12 Sty 2023 Powrót do góry

Kiedy odbędzie się pogrzeb kard. Pella?

Image

W sobotę 14 stycznia 2023 r., o godz. 11.30, przy Ołtarzu Katedry Bazyliki św. Piotra, odbędzie się liturgia pogrzebowa kardynała George’a Pella, emerytowanego arcybiskupa Sydney i emerytowanego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarki – poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Liturgię pogrzebową będzie sprawował kardynał Giovanni Battista Re, Dziekan Kolegium Kardynalskiego, wraz z kardynałami oraz arcybiskupami i biskupami. Na zakończenie celebracji eucharystycznej Ojciec Święty Franciszek będzie przewodniczył obrzędowi ostatniego pożegnania.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:28, 12 Sty 2023 Powrót do góry

W sobotę pogrzeb kard. Pella, kapelani więzienni dziękują za świadectwo

Image

Kardynał Pell podczas inauguracji Domus Australia w Rzymie, 19 października 2011 r

(...)

Fałszywie oskarżony o molestowanie nieletnich kard. Pell spędził w australijskim więzieniu 404 dni. Świadectwo wiary, jakie dał w tych dramatycznych okolicznościach, jest dziś szczególnym umocnieniem dla więźniów – twierdzi ks. Raffaele Grimaldi, przełożony kapelanów więziennych we Włoszech.

„Kard. Pell dał wielkie świadectwo i jest ono wielką pomocą przede wszystkim dla wielu ludzi, którzy zostali niesprawiedliwie uwięzieni. Wszystko to, o czym pisze w swym dzienniku więziennym, jego droga wiary, modlitwa, oparcie, które znajdował w spotkaniu z Panem Bogiem, ta relacja z Panem, która nigdy nie słabła, nawet w chwilach odosobnienia, przez ponad 400 długich dni w dwóch więzieniach, wszystko to dodaje dziś siły tym, którzy nadal znajdują się w więzieniu, zarówno niewinnym, jak i przestępcom. (…) Kiedy opowiadamy te historie naszym więźniom, czują się pokrzepieni. I to również ci, którzy słusznie zostali osądzeni, lecz odbywają karę nie tylko po to, by odpokutować za popełnione zło, lecz by się podnieść. Świadectwo kard. Pella jest źródłem siły i zachętą dla wszystkich, którzy cierpią w więzieniu.“

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:53, 14 Sty 2023 Powrót do góry

Pogrzeb kard. Pella: człowiek głębokiej wiary, wierny Chrystusowi

Image

W Bazylice Watykańskiej odbył się pogrzeb kard. George’a Pella. Mszy przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego. Papież uczestniczył w końcowej części obrzędów. „Człowiek głębokiej wiary i niezłomnej wierności nauczaniu Kościoła, którego zawsze odważnie bronił. (…) Zależało mu tylko na tym, by być wiernym Chrystusowi” – mówił o nim w homilii kard. Giovanni Battista Re.

Przyznał, że w przypadku kard. Pella spełniają się słynne słowa Ewangelii: bądźcie gotowi, bo nie znacie dnia ani godziny. Jego śmierć dla wszystkich była zaskoczeniem. Kilka dni wcześniej uczestniczył bowiem w pogrzebie Benedykta XVI i pomimo swych 81 lat wydawał się w dobrej formie. Zmarł niespodziewanie po operacji stawu biodrowego na skutek powikłań kardiologicznych.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego przypomniał, że to właśnie w Bazylice św. Piotra kard. Pell został w roku 1966 wyświęcony na kapłana. Jako biskup przyjął za swe zawołanie słowa, którymi św. Jan Paweł II rozpoczął pontyfikat: „Nie lękajcie się!”. Jasno i z wielkim autorytetem kierował kolejno archidiecezjami Melbourne i Sydney, odznaczając się przy tym wielkim sercem i intelektem. Wielu pamięta jego duszpasterski zapał i umiejętność przemawiania do młodych, czemu dał wyraz jako gospodarz Światowych Dni Młodzieży w 2008 r.

Kard. Re przypomniał, że od 2013 r. australijski purpurat doradzał Franciszkowi w ramach Rady Kardynałów, a rok później został prefektem Sekretariatu ds. Ekonomii. Odgrywał kluczową rolę w wielu sytuacjach, był zdecydowany, miał mocną wolę i silny charakter, który niekiedy mógł się wydawać surowy – wspominał dziekan Kolegium Kardynalskiego.

„Ostatnie lata jego życia zostały naznaczone niesprawiedliwym i bolesnym wyrokiem skazującym. W czerwcu 2017 r. został oskarżony o nadużycia seksualne w Australii i proces zakończył się wyrokiem więzienia. Kard. Pell spędził aż 404 dni w celach dwóch więzień o podwyższonym rygorze w Melbourne, a następnie w Barwon, a także okres izolacji. W kwietniu 2020 r. Sąd Najwyższy w Australii uchylił wyrok, orzekając o jego całkowitej niewinności i kard. Pell mógł wreszcie wyjść z więzienia. Było to doświadczenie wielkiego cierpienia, które znosił, ufając w Boże wyroki i dając wzór tego, jak przyjmować również niesprawiedliwe kary z godnością i wewnętrznym pokojem. Wiara i modlitwa były dla niego wielkim pokrzepieniem i wsparciem w tej przykrej historii. Chcąc pokazać, jak wiara i modlitwa pomagają w trudnych chwilach życia, a także by wesprzeć tych, którzy znoszą niesprawiedliwe cierpienia, opublikował zapiski ze swych długich dni spędzonych w więzieniu. (…) Człowiek Boży i człowiek Kościoła, odznaczał się głęboką wiarą i niezłomną wiernością nauczaniu Kościoła, którego zawsze bez wahania i odważnie bronił, starając się tylko o to, by był wierny Chrystusowi. Często mówił o tym, że zasmucało go osłabienie wiary w świecie zachodnim i kryzys moralny w rodzinie.“

[link widoczny dla zalogowanych]„Zależało mu tylko na wierności Chrystusowi” – pogrzeb kard. Pella

Image

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)