Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Watykan: awantura wokół kard. Pella Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:36, 02 Cze 2015 Powrót do góry

Kardynał George Pell (1941), Australia, od 2014 roku stoi na czele Sekretariatu ds. Gospodarczych w Watykanie. Dziś na stronie Radia Watykańskiego czytamy o awanturze wokół kard. Pella.


Watykan: awantura wokół kard. Pella

Image

Kard. George Pell

Deklaracje jednego z członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich w odniesieniu do kard. George’a Pella mają charakter osobisty i nie są związane z kompetencjami rzeczonej komisji. W ten sposób watykański rzecznik skwitował wypowiedź telewizyjną Petera Saundersa należącego do wspomnianej komisji, powołanej przez Papieża celem wypracowania i wprowadzania w życie w Kościele zasad ochrony nieletnich przed nadużyciami. Angielski terapeuta zajmujący się ofiarami nadużyć seksualnych oskarżył prefekta watykańskiego Sekretariatu Ekonomicznego, że gdy ten pracował duszpastersko w Australii, zachowywał się „wręcz socjopatycznie” względem ofiar pedofilii.

W ten sposób Saunders włączył się w trwającą w Australii dyskusję nad domniemanym kryciem przez kard. Pella księży dokonujących nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Australijski purpurat zaprzeczył tym oskarżeniom i zapewnił o gotowości stanięcia przed specjalną komisją badającą przypadki pedofilii w instytucjach katolickich. Również zarzuty Saundersa rzecznik kardynała uznał za „fałszywe, wprowadzające w błąd i oburzające”, przypominając szereg posunięć ówczesnego arcybiskupa Sydney na rzecz wyjaśnienia i ukrócenia zjawiska tego rodzaju nadużyć w Kościele. Te fakty przypomniał także watykański rzecznik prasowy ks. Federico Lombardi, uznając oświadczenia kard. Pella za „zasługujące na szacunek i uwagę”.

[link widoczny dla zalogowanych]Na stronie RorateCaeli tez o tym piszą i jest zamieszczone oświadczenie rzecznika Kardynała George Pella.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:11, 07 Cze 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:47, 29 Cze 2017 Powrót do góry

Teresa napisał:

Watykan: awantura wokół kard. Pella

[link widoczny dla zalogowanych]


Na stronie RorateCaeli tez o tym piszą i jest zamieszczone oświadczenie rzecznika Kardynała George Pella.

[link widoczny dla zalogowanych]Ciąg dalszy tarapatów kard. Pella.

Kard. Pell oskarżony "o molestowanie seksualne nieletnich" - [link widoczny dla zalogowanych]

... i pod innym tytułem [link widoczny dla zalogowanych] - oskarżony o "przestępstwa o charakterze seksualnym"

Kardynał Pell zapewnił dziś rano, że jest niewinny. Powiedział też, że papież Franciszek udzielił mu urlopu i że zamierza stawić się przed australijskim sądem, by bronić swego dobrego imienia.Poniżej cały news:

Kard. Pell oskarżony o molestowanie seksualne nieletnich

Kardynał George Pell, jeden z najważniejszych hierarchów, którzy współpracują z papieżem, został oskarżony o molestowanie seksualne nieletnich.

"Świadomy zarzucanych mu czynów, kard. Pell, w pełni przestrzegając prawa cywilnego, zdecydował powrócić do swojego kraju, aby stawić czoła sformułowanym wobec niego zarzutom. Ojciec Święty, poinformowany przez kard. Pella, udzielił mu urlopu, aby mógł podjąć się obrony" - czytamy dzisiejszym komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Wydany dziś komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej związany jest z wezwaniem do stawienia się przed australijskim sądem w związku z zarzutami dotyczącymi przestępstw na tle seksualnym, sformułowanymi wobec kard. George'a Pella, 76-letniego emerytowanego metropolity Sydney i obecnego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej.

Podczas nieobecności kard. George'a Pella Sekretariat ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, będzie kontynuował swoje prace. Jak czytamy w komunikacie prasowym, Ojciec Święty jest wdzięczny za dotychczasowe trzyletnie zaangażowanie kard. Pella w prace na rzecz Rzymskiej Kurii, zwłaszcza w kontekście przeprowadzanych reform, a także Kolegium Kardynalskiego.

Stolica Apostolska wyraża także szacunek wobec australijskiego wymiaru sprawiedliwości. Przypomina także, że kard. Pell otwarcie uznał za niemoralne i nietolerowane akty nadużyć seksualnych względem nieletnich, w przeszłości współpracował w tym zakresie m.in. z australijskimi władzami i Papieską Komisją ds. Ochrony Nieletnich, a jako metropolita Sydney wprowadził mechanizmy przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich i pomocy ofiarom nadużyć.

Kard. George Pell urodził się 8 czerwca 1941 w Ballarat (płd. Australia). Święcenia kapłańskie przyjął 16 grudnia 1966. W 1987 został mianowany biskupem; od 16 lipca 1996 r. był arcybiskupem Melbourne, a 26 marca 2001 r. Jan Paweł II mianował go metropolitą Sydney na miejsce kard. Edwarda B. Clancy'ego, który ustąpił ze względu na wiek. Kard. Pell kierował archidiecezją Sydney do 2014 r. 21 października 2003 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem. Od 13 kwietnia 2013 r. zasiada w ośmioosobowej Radzie Kardynałów - grupie najbliższych doradców papieża Franciszka. Jest też pierwszym prefektem nowo powstałego Sekretariat ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej.

Zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw na tle seksualnym pojawiły się wobec ówczesnego metropolity Sydney już w 2002 r., jednak w tym samym roku został on uwolniony od podejrzeń. W 2016 r. ofiary nadużyć seksualnych, jakich dopuszczali się australijscy księża, zarzuciły kard. Pellowi ukrywanie przypadków pedofilii wśród księży. Kard. Pell był wówczas przesłuchiwany w Rzymie przez australijską Komisję Królewską ds. Udzielenia Instytucjonalnej Odpowiedzi na Seksualne Wykorzystywanie Nieletnich.

***

Jako wspólnota Kościoła Katolickiego, pamiętajmy o modlitwie nie tylko za ofiary nadużyć seksualnych, ale także za tych, którzy się ich dopuścili oraz zostali o nie oskarżeni, choć nie wiemy czy rzeczywiście są winni; powierzajmy ich Bożemu miłosierdziu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:22, 29 Cze 2017 Powrót do góry

To co tu piszą:

[link widoczny dla zalogowanych]


"W Ballarat, rodzinnym mieście Pella, dziesiątki dzieci były wykorzystywane przez kapłanów. To nadużycie wyszło na jaw, kapłani zeznali pod przysięgą, że Pell wiedział o nadużyciach podczas gdy był tam na miejscu.

Skala nadużyć w Ballarat była oszałamiająca: W jednej czwartej klasie 33 chłopców, 12 popełniło samobójstwo. [link widoczny dla zalogowanych] Pięciu księży, którzy pracowali w parafii zostali skazani za przestępstwa, w tym jeden, który został uznany za winnego molestowania więcej niż 50 dzieci."

... to niesamowite! Piszą o skali tych nadużyć, jest wprost oszałamiająca.


... czy też tu:

[link widoczny dla zalogowanych]

... bardzo wiele innych informacji.


Niech jedzie i zeznaje, albo dowiedzie swojej niewinności, albo kara i pokuta!
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:41, 29 Cze 2017 Powrót do góry

Kard. Pell powraca do Australii, by bronić dobrego imienia

Image

Ojciec Święty udzielił urlopu kard. George’owi Pellowi, aby mógł udać się do Australii i bronić się przed stawianymi mu zarzutami molestowania nieletnich. Były metropolita Melbourne od trzech lat kieruje reformami watykańskich finansów. Od dwóch lat w jego ojczyźnie prowadzone jest przeciw niemu dochodzenie. Zarzuty dotyczą lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy kard. Pell był zwykłym księdzem. Na zwołanej dziś w Watykanie konferencji prasowej australijski kardynał po raz kolejny zaprzeczył stawianym mu zarzutom.

„Nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł wreszcie stanąć przed sądem. Nie jestem winny zarzucanych mi czynów. Są to fałszywe oskarżenia. Nadużycia seksualne są dla mnie czymś odrażającym. Przez ostatnie miesiące regularnie informowałem Papieża o tej sprawie. Wielokrotnie rozmawialiśmy też o możliwości wzięcia urlopu, abym mógł bronić swego dobrego imienia. Jestem więc wdzięczny Ojcu Świętemu, że pozwolił mi powrócić do Australii. Procedury sądowe dają mi szansę, bym oczyścił swe dobre imię, a potem powrócił do Rzymu do pracy” – powiedział kard. Pell.

Kard. Pell powinien stawić się przed sądem 18 lipca. Stolica Apostolska zapewniła o pełnym poszanowaniu dla australijskiego wymiaru sprawiedliwości. Watykański komunikat wspomina ponadto o uznaniu Papieża dla prefekta Sekretariatu Ekonomicznego za jego uczciwość i energiczne zaangażowanie w reformy ekonomiczno-administracyjne, a także za jego czynny wkład w prace Rady Kardynałów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:12, 07 Cze 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:51, 15 Sie 2017 Powrót do góry

Australia: 7 proc. księży zarzucono nadużycia seksualne

Badania prowadzone przez specjalną komisję ds. nadużyć seksualnych wobec dzieci w Australii pokazują, że popełnienie takich czynów w latach 1950-2010 zarzucano 7 proc. księży - wynika z opublikowanych w poniedziałek statystyk.

Ukonstytuowana w roku 2013 komisja bada, jak na przestrzeni dziesięcioleci różne instytucje w Australii, w tym Kościół katolicki, reagowały na nadużycia seksualne wobec dzieci.

Komisja już wcześniej zebrała zeznania licznych osób, które padły ofiarą nadużyć ze strony kleru, lecz pełna skala problemu nie była jasna aż do opublikowania w poniedziałek danych statystycznych - piszą media.

Według danych komisji między rokiem 1980 a 2015 niemal 4500 osób twierdziło, że padło ofiarą nadużyć w ponad 1000 katolickich instytucji w Australii - powiedziała współpracująca z komisją adwokatka Gail Furness. Przeciętny wiek ofiar to 10,5 roku w przypadku dziewczynek i 11,5 w przypadku chłopców.

"Opowieści ofiar są przygnębiająco podobne - powiedziała Furness. - Dzieci ignorowano lub, co gorsza, karano. Oskarżenia nie były badane. Księża i inne osoby duchowne wysyłano do innych parafii i społeczności, gdzie nie wiedziano o przeszłości przybyłych".

Szef Rady koordynującej odpowiedź Kościoła katolickiego na dochodzenia Francis Sullivan oświadczył, że dane odzwierciedlają "wielką klęskę" Kościoła w kwestii obrony dzieci. "Te liczby są szokujące, tragiczne i niewybaczalne" - powiedział komisji Sullivan.

Stolica Apostolska pilnie monitoruje działania komisji. Australijski kardynał George Pell, który jest prefektem Sekretariatu ds. Ekonomii, czyli odpowiednikiem ministra finansów w Watykanie, już wcześniej zeznawał przed komisją, jak Kościół w Australii za czasów jego zwierzchnictwa reagował na doniesienia o seksualnych nadużyciach wobec dzieci. Pell przyznawał, że wiele wiarygodnych sygnałów o wykorzystywaniu dzieci w jego kraju zostało zlekceważonych w "skandalicznych okolicznościach".

W najbliższych tygodniach zeznania złożą inni australijscy hierarchowie. Ostateczny raport komisji ma być gotowy do końca roku.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]Australia: Komisja Królewska przeciw tajemnicy spowiedzi
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/abp-melbourne-denis-j-hart-nie-wolno-lekcewazyc,8314.html#76581
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:11, 26 Lut 2019 Powrót do góry

Kard. Pell uznany za winnego czynów pedofilii

Image[img][/img]

Decyzja ławy przysięgłych zapadła w grudniu, a ogłoszono ją po dwóch miesiącach.

Gdy w czerwcu 2017 roku kardynał George Pell został oskarżony o wielokrotne molestowanie seksualne nieletnich, papież udzielił mu urlopu i odesłał do Australii na czas procesu.

Według włoskiej agencji Ansa powołującej się na media w Australii 77-letniego kardynała Pella uznano winnym czynów wykorzystywania seksualnego wobec dwóch chłopców w wieku 13 lat.

Zarzuty wobec byłego metropolity Melbourne dotyczą roku 1996, gdy według aktu oskarżenia, molestował dwóch chłopców w miejscowej katedrze po tym, gdy odprawił tam mszę.

W środę ma rozpocząć się posiedzenie sądu, który wyda wyrok.

Australijskiemu kardynałowi, który w czasie swego procesu odrzucał zarzuty, grozi do 50 lat więzienia.

O decyzji ławy przysięgłych poinformowano tuż po zakończeniu w Watykanie historycznego spotkania przewodniczących episkopatów z całego świata na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:47, 02 Mar 2019 Powrót do góry

Jest wiele niedociągnięć w tym dochodzeniu i nie tylko George Weigel o tym pisze, ale też australijski jezuita prawnik o. Frank Brennan również zwrócił uwagę na liczne niedociągnięcia i wątpliwości w akcie oskarżenia przeciw kardynałowi, wyrażając przy tym przekonanie, że wiele z nich jest tak bardzo nieprawdopodobnych, że po prostu niemożliwych do zaistnienia.


Czy kard. G. Pell jest naprawdę winny? 10 wątpliwości wskazuje G. Weigel

Image

Znany amerykański publicysta katolicki i watykanista George Weigel uważa, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o winie australijskiego kardynała George’a Pella i o potępianiu go. W artykule na łamach amerykańskiego portalu „National Review” wykazał w 10 punktach wątpliwości dotyczące zarzutów pod adresem purpurata oskarżonego o przestępstwa seksualne wobec nieletnich.

Zdaniem autora sędziowie w Melbourne, gdzie rozpoczął się proces, mogą stwierdzić, że wyrok nie został racjonalnie wydany na podstawie dowodów. Po wydaniu przez sędziego zakazu ogłoszenia wyroku skazującego kardynała w grudniu ubiegłego roku, można ostatecznie uporządkować fakty dla tych, którzy chcą je rozważyć. Weigel przyznał przy okazji, że kardynał jest jego wieloletnim przyjacielem.

Zarzuty pod adresem kardynała dotyczą jego zachowania, gdy jeszcze jako arcybiskup Melbourne po jednej z niedzielnych Mszy św. pod koniec 1996 miał nagle przejść do zakrystii katedry i tam, nie zdejmując nawet szat liturgicznych, wykorzystać seksualnie dwóch chłopców, śpiewających w chórze katedralnym.

Autor przypomniał, że policja stanu Victoria (którego stolicą jest Melbourne) rozpoczęła dochodzenie przeciw Pellowi na rok przed pojawieniem się jakichkolwiek skarg na niego. W czasie tych czynności funkcjonariusze szukali w miejscowej prasie informacji o wszelkich niegodnych zachowaniach hierarchy wobec nieletnich w katedrze św. Patryka w Melbourne, nie znajdując jednak żadnych śladów takiego niewłaściwego postępowania.

Po wysunięciu oskarżeń i powrocie kardynała z Watykanu do Australii przesłuchano go, aby ustalić, czy stawiane mu zarzuty mogą być przedmiotem rozprawy sądowej. Prowadząca sprawę sędzia przedstawiła kilka zarzutów, ale pozwoliła innym sędziom wysunąć dalsze, chociaż sama zaznaczyła, że nie będzie głosować za skazaniem kardynała za kilka zarzutów, uznając zarazem, że i tak powinny one zostać sprawdzone.

Weigel przypomniał następnie, że podczas pierwszej rozprawy, odbywającej się pod wielkim naciskiem mediów, obrona obaliła zarzuty prokuratury, wykazując niedociągnięcia dochodzenia policyjnego. W efekcie zawieszono skład ławy przysięgłych, która niemal jednogłośnie (10 głosów „za”, 2 „przeciw”) opowiedziała się za uniewinnieniem hierarchy. Przewodniczący tego grona i kilku innych członków ławy ze łzami w oczach wysłuchało wyroku skazującego. Według Weigela podczas rozprawy apelacyjnej o niewinności oskarżonego było przekonanych wszystkich 12 przysięgłych.

Autor przytoczył z kolei 10 argumentów obrony, których jednak nie uwzględniono. Były wśród nich takie, jak „dziwne” znikanie domniemanych świadków poszczególnych zdarzeń, np. ceremoniarza katedralnego czy zakrystiana – obowiązkiem tego drugiego było stałe przebywanie w zakrystii, zwłaszcza podczas dużych uroczystości, łącznie z tymi sprawowanymi na zewnątrz katedry. W czasie, gdy ówczesny arcybiskup miał dokonywać swych niegodnych czynów, w zakrystii, której drzwi były zresztą szeroko otwarte, a obok przechadzali się ludzie, nie było też innych ministrantów, a ci, którzy po Mszy powinni byli przyjść do zakrystii, aby się przebrać, nie zrobili tego. Poza tym co najmniej 40 osób nie zauważyło, żeby dwóch małych chórzystów opuściło zespół w czasie trwania liturgii. Publicysta przedstawił też sporo innych niepodważalnych dowodów, które powinny – jego zdaniem – przynajmniej wzbudzić wątpliwości składu sędziowskiego.

Kończąc swe rozważania Amerykanin wyraża jeszcze raz zdumienie zarówno karami nałożonymi na 77-letniego purpurata (najnowsza z nich to niedawne zwolnienie go ze stanowiska prefekta Sekretariatu Spraw Gospodarczych Watykanu), jak i ogólną kampanią jawnej wrogości wobec Pella, przesądzającej z góry o jego winie.

W obronie swego rodaka wystąpił ostatnio także australijski jezuita, a przy tym znany i ceniony tam prawnik o. Frank Brennan. On również zwrócił uwagę na liczne niedociągnięcia i wątpliwości w akcie oskarżenia przeciw kardynałowi, wyrażając przy tym przekonanie, że wiele z nich jest tak bardzo nieprawdopodobnych, że po prostu niemożliwych do zaistnienia. Przede wszystkim jednak podkreślił, że abp Pell był znany ze swego rygoryzmu liturgicznego, toteż nie do pomyślenia jest, aby mógł tak po prostu wyjść z niedzielnej Mszy św, aby dopuścić się w tym czasie tak haniebnego postępku. Zdaniem jezuity zbyt wiele jest tu sytuacji nieprawdopodobnych czy wręcz niemożliwych, żeby można było mówić o jakimś szczególnym zbiegu tragicznych okoliczności.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:48, 02 Mar 2019 Powrót do góry

A tu ciekawa informacja:

Francja: wyrok za fałszywe oskarżenie księdza o pedofilię

Na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu i 500 euro grzywny zostało dziś skazane małżeństwo z Baye w północnej Francji, które fałszywie oskarżyło miejscowego kapłana o pedofilię.

W marcu ubiegłego roku państwo Marie-Jeanne i Jean-Louis Martin poinformowali policję i władze kościelne, że kapłan, który od 20 lat kieruje w tej miejscowości domem rekolekcyjnym molestował seksualnie czworo ich wnucząt. Miejscowy biskup usunął kapłana ze stanowiska i zakazał mu kontaktu z nieletnimi. Prokuratura zaś wszczęła dochodzenie, w wyniku którego okazało się jednak, że oskarżenia są bezpodstawne.

Prokurator nie zadowolił się jednak samym tylko oczyszczeniem kapłana z zarzutów. W stan oskarżenia postawił małżeństwo Martin, za składanie fałszywych zeznań. W trakcie śledztwa okazało się, że państwo Martin wynajmowali od Kościoła mieszkanie. Z dyrektorem domu rekolekcyjnego posprzeczali się w sprawie wysokości najmu, po czym postanowili się zemścić, oskarżając go bezpodstawnie o pedofilię.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 17:12, 03 Mar 2019 Powrót do góry

Abp Fisher wzywa wiernych do wstrzymania się od pochopnych sądów w sprawie kard. Pella

Image

Do wstrzymania się od pochopnych sądów po skazaniu kard. George'a Pella, obwinianego o wykorzystywanie seksualne małoletnich, i uzbrojenia się w cierpliwość, by sąd apelacyjny miał należy czas na rozpatrzenie sprawy, zaapelował do wiernych arcybiskup Sydney, Anthony Fisher OP. Jako jeden z pierwszych w australijskim Kościele odniósł się on podczas Mszy św. w katedrze Najświętszej Maryi Panny do tej bolesnej sprawy.

Abp Fisher zaznaczył, że nie chce komentować meritum sprawy, która ciągle nie jest definitywnie rozstrzygnięta. Dodał, że niektóre osoby zgłosiły do sądu apelacyjnego poważne kwestie domagające się zbadania. Przestrzegł przed pochopnymi osądami, wyrażając nadzieję, że prawda wyjdzie na jaw w czasie właściwym w oczach Boga. Jest on przekonany, że Kościół wyjdzie z obecnych prób „oczyszczony, pokorniejszy i bardziej współczujący”.

Zapewnił, że Kościół jest „absolutnie zdeterminowany”, aby stać się bezpiecznym miejscem dla młodych i bezbronnych. Jednocześnie zauważył, że wiele osób czuje się zniechęconym i nie ma pewności, jak dalej wierzyć, modlić się, żyć według Ewangelii.

„Ale ponieważ niektóre zbrodnie wołają o pomstę i oczyszczenie się do nieba, podobnie w nieba musimy szukać prawdy i naprawy. Nie powinniśmy się bać, aby przedstawić Bogu nasze zakłopotanie, gniew lub zgorszenie. Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci doniesieniami o haniebnych czynach lub zaniechaniach ludzi Kościoła wobec małoletnich i wrażliwych dorosłych. Oprócz straszliwej krzywdy wyrządzanej ofiarom, które są naszą pierwszą troską, wiemy również, że podważa to ludzką wiarę i zaufanie. Uczniowie Chrystusa muszą szanować każdą osobę ludzką, a zwłaszcza najbardziej bezbronną, musimy zaakceptować prawdę” – stwierdził abp Anthony Fisher.

Do sytuacji związanej z orzeczeniem winy kard. Pella odnieśli się także inni australijscy biskupi, wstrzymując się od jednostronnych ocen i podkreślając prawo oskarżonego do obrony oraz apelacji.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 17:44, 06 Mar 2019 Powrót do góry

Apelacja kard. Pella będzie rozpatrywana w czerwcu

Image

Apelacja od wyroku orzekającego winę kard. Georga Pella będzie rozpatrywana przez Sąd Najwyższy australijskiego stanu Wiktoria 5 i 6 czerwca b.r. – poinformował rzecznik tego trybunału.

Jak zaznaczono Sąd Najwyższy podejmie decyzję co do zasadności apelacji i czy sprawa może by rozpatrywana ponownie. Ława przysięgłych orzekła w grudniu ub. roku, że iczący obecnie 77 lat kard. Pell jest winien napaści seksualnej na dwóch chórzystów w 1996 i 1997 roku w zakrystii katedry w Melbourne. Chłopcy mieli wówczas 12 i 13 lat. Purpurat podtrzymuje, że jest niewinny. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 50 lat.

Aby zagwarantować sprawiedliwość, Ojciec Święty potwierdził środki ostrożności już ustanowione przeciwko kardynałowi Georgeowi Pellowi przez miejscowego ordynariusza od chwili powrotu kardynała Pella do Australii. W oczekiwaniu na ostateczną ocenę faktów, kardynałowi Pellowi nie wolno wykonywać publicznych posługi oraz zgodnie z normami kontaktować się w jakikolwiek sposób i formie z małoletnimi.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:24, 13 Mar 2019 Powrót do góry

Kard. Pell skazany na 6 lat więzienia, odwołał się od wyroku

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Kard. George Pell został skazany na 6 lat więzienia. Po 3 latach i 8 miesiącach będzie mógł się ubiegać o zwolnienie za kaucją. Były prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii zapewnia, że jest niewinny i odwołał się od wyroku.

Australijskiemu kardynałowi zarzuca się molestowanie dwóch 13-letnich chórzystów w katedrze w Melbourne. Do zdarzenia miało dojść w 1996 r. Kard. Pell zapewnia, że jest niewinny. Za jego niewinnością przemawiają zeznania matki jednego z chłopców, który zmarł przed 5 laty, a przed śmiercią wyznał, że nigdy nie był molestowany, a także nieprawdopodobne okoliczności domniemanego przestępstwa. Miało do niego dojść po uroczystej niedzielnej Mszy w zakrystii, w której przy takich okazjach zawsze panuje wielki ruch. W obronie kard. Pella zeznawał były ceremoniarz, który zapewnił, że towarzyszył celebransowi w zakrystii.

O winie kard. Pella orzekła już w grudniu ub. r. ława przysięgłych, opierając się wyłącznie na zeznaniach jednej z ofiar. Na podstawie tego orzeczenia sąd wydał wyrok. Adwokaci kardynała odwołali się od wyroku, który zostanie rozpatrzony tym razem już nie przez ławników, lecz kolegium sędziowskie 5 i 6 czerwca.

Od 27 lutego, kiedy to publicznie ogłoszono orzeczenie ławy przysięgłych, kard. Pell przebywa w areszcie w Melbourne.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:16, 07 Cze 2019 Powrót do góry

Proces apelacyjny kard. Pella, zakończyła się rozprawa

Image

W Melbourne zakończyła się dwudniowa rozprawa w procesie apelacyjnym kard. Georga Pella. Australijski purpurat powrócił do więzienia. Sędziowie nie poinformowali, kiedy podejmą decyzję w jego sprawie.

W grudniu były prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii został skazany na 6 lat więzienia za molestowanie dwóch nastoletnich chórzystów w 1996 r., kiedy był arcybiskupem Melbourne. Kard. Pell nie przyznał się do winy. Przysięgli orzekli winę wyłącznie na podstawie zeznań jednej z domniemanych ofiar. Druga zmarła 5 lat temu i przed śmiercią oświadczyła, że nigdy nie była molestowana. Za niewinnością kard. Pella przemawiają też zeznania ceremoniarza, który towarzyszył mu w zakrystii w czasie, gdy miało dojść do przestępstwa, oraz fakt, że w tym miejscu po uroczystej Mszy zawsze panuje wielki ruch.

Argumenty te przypomnieli wczoraj obrońcy kard. Pella. Uznali, że został on skazany na podstawie zeznań, które mogą budzić uzasadnione wątpliwości. Przypomnieli, że podczas rozprawy zeznania świadka obrony nie zostały wzięte pod uwagę.

W procesie apelacyjnym kard. Pell odpowiada już nie przed ławnikami, lecz trzyosobowym kolegium zawodowych sędziów. Swój werdykt mogli ogłosić już podczas rozprawy. Postanowili jednak, że uczynią to później.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:36, 10 Sie 2019 Powrót do góry

Wkrótce decyzja ws. pozostania w więzieniu kard. Pella

Image

Sędziowie Sądu Najwyższego australijskiego stanu Wiktoria w ciągu najbliższych dwóch tygodni ogłoszą decyzję w sprawie przetrzymywanego w więzieniu kard. Georga Pella, skazanego w grudniu ubiegłego roku przez ławę przysięgłych na sześć lat więzienia – donosi agencja CNA. Purpuratowi zarzucono molestowanie pięciu małoletnich.

Eksperci i komentatorzy prawni zauważyli, że wyrok skazujący opiera się wyłącznie na zeznaniach jednej z rzekomych ofiar kard. Pella. Miał on rzekomo molestować seksualnie dwóch nastoletnich chłopców jednocześnie w zakrystii w katedrze w Melbourne po Mszy św., gdy było tam wiele osób, a przestępstwo mogło być łatwo dostrzeżone przez osoby postronne. Od grudniowego wyroku natychmiast odwołali się obrońcy byłego arcybiskupa Sydney i bliskiego współpracownika Papieża Franciszka.

Jednocześnie agencja CNA podała, że 1 sierpnia z więzienia w Melbourne kardynał George Pell napisał list, w którym podziękował wiernym za ich modlitwy i zapewnił, że ofiarowuje swoje cierpienia w więzieniu dla dobra Kościoła. Stwierdził, że otrzymał około 2000 listów wyrażających poparcie i że zamierza odpowiedzieć na każdy z nich. Podkreślił, że modlitwy i listy wiernych „przynoszą jemu ogromne pocieszenie, ludzkie i duchowe”.

Jednocześnie kard. Pell wyraził swój niepokój tekstem Instrumentum laboris październikowego Synodu dla Amazonii. „To nie pierwszy dokument niskiej jakości, sporządzony przez sekretariat Synodu”, napisał australijski purpurat. Kardynał podkreślił potrzebę jedności. „Musimy zawsze pamiętać, że Kościół jest jeden, nie tylko w tym sensie, że dobre rodziny trzymają się razem, niezależnie od różnic w ich łonie, ale dlatego, że Kościół Chrystusa opiera się na Kościele katolickim, który jest ciałem Chrystusa”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:08, 21 Sie 2019 Powrót do góry

Kard. Pell skazany na 6 lat więzienia. Apelacja odrzucona

Image

Sędziowie Sądu Najwyższego australijskiego stanu Wiktoria stosunkiem głosów 2-1 odrzucili apelację złożoną przez obrońców kard. Georga Pella, byłego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej.

Od marca b.r. odbywa on karę 6 lat więzienia, z czego co najmniej trzy lata i osiem miesięcy spędza za kratkami, zanim będzie mógł wystąpić o ewentualne warunkowe zwolnienie. Obrońcy mogą jeszcze złożyć odwołanie od tego orzeczenia do Sądu Najwyższego Australii.

W grudniu ub. roku były arcybiskup Sydney oraz prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych został skazany przez ławę przysięgłych na sześć lat więzienia za molestowanie dwóch nastoletnich chórzystów w 1996 r., kiedy był arcybiskupem Melbourne. Kard. Pell nie przyznał się do winy.

Przysięgli orzekli winę wyłącznie na podstawie zeznań jednej z domniemanych ofiar. Druga zmarła pięć lat temu i przed śmiercią oświadczyła, że nigdy nie była molestowana. Za niewinnością kard. Pella przemawiają też zeznania ceremoniarza, który towarzyszył mu w zakrystii w czasie, gdy miało dojść do przestępstwa, oraz fakt, że w tym miejscu po uroczystej Mszy zawsze panuje wielki ruch.

Argumenty te przypomnieli obrońcy kard. Pella. Uznali, że został on skazany na podstawie zeznań, które mogą budzić uzasadnione wątpliwości. Przypomnieli, że podczas rozprawy obrona nie mogła przesłuchać domniemanej ofiary, a zeznania świadka obrony nie zostały wzięte pod uwagę.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32597 Przeczytał: 105 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:59, 21 Sie 2019 Powrót do góry

Sąd odrzucił apelację kard. Pella. Znamy stanowisko Stolicy Apostolskiej

Image

Sędziowie Sądu Najwyższego australijskiego stanu Wiktoria odrzucili apelację złożoną przez obrońców kard. Georga Pella, byłego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Od marca b.r. odbywa on karę 6 lat więzienia, z czego co najmniej trzy lata i osiem miesięcy spędza za kratkami, zanim będzie mógł wystąpić o ewentualne warunkowe zwolnienie. Obrońcy mogą jeszcze złożyć odwołanie od tego orzeczenia do Sądu Najwyższego Australii.

W grudniu ub. roku były arcybiskup Sydney oraz prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych został skazany przez ławę przysięgłych na sześć lat więzienia za molestowanie dwóch nastoletnich chórzystów w 1996 r., kiedy był arcybiskupem Melbourne. Kard. Pell nie przyznał się do winy.

Przysięgli orzekli winę wyłącznie na podstawie zeznań jednej z domniemanych ofiar. Druga zmarła pięć lat temu i przed śmiercią oświadczyła, że nigdy nie była molestowana. Za niewinnością kard. Pella przemawiają też zeznania ceremoniarza, który towarzyszył mu w zakrystii w czasie, gdy miało dojść do przestępstwa, oraz fakt, że w tym miejscu po uroczystej Mszy zawsze panuje wielki ruch.

Argumenty te przypomnieli obrońcy kard. Pella. Uznali, że został on skazany na podstawie zeznań, które mogą budzić uzasadnione wątpliwości. Przypomnieli, że podczas rozprawy obrona nie mogła przesłuchać domniemanej ofiary, a zeznania świadka obrony nie zostały wzięte pod uwagę.

Stolica Apostolska odniosła się do odrzucenia przez Sąd Najwyższy stanu Wiktoria apelacji kard. Georga Pella i przypomniała, że australijski purpurat niezmiennie podkreśla swoją niewinność oraz ma prawo do apelacji w Sądzie Najwyższym Australii.


Treść oświadczenia Stolicy Apostolskiej

Podkreślając swój szacunek dla australijskiego systemu sądowego, jak oświadczono 26 lutego po ogłoszeniu wyroku pierwszej instancji, Stolica Apostolska przyjmuje do wiadomości decyzję sądu o oddaleniu apelacji kardynała Pella.

Oczekując na zapoznanie się z ewentualnymi dalszymi krokami postępowania sądowego Stolica Apostolska przypomina, że kardynał zawsze podkreślał swoją niewinność i że ma prawo odwoływać się do Sądu Najwyższego.

Przy tej okazji Stolica Apostolska wraz z Kościołem w Australii potwierdza swoją bliskość wobec ofiar wykorzystywania seksualnego i staranie by kontynuować, za pośrednictwem właściwych władz kościelnych, ściganie tych członków duchowieństwa, którzy są za nie odpowiedzialni.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)