Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 "Cicha schizma" - problemy austriackiej diecezji L Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:50, 25 Sty 2010 Powrót do góry

O problemach diecezji Linz i buncie na wyświęcenie ks. Gerharda Marii Wagnera na nowego biskupa pomocniczego pisaliśmy tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/austria-proboszcz-ustepuje-buntownikom,1361.html

Poniżej nowe wiadomości i wywiad z ks. Wagnerem.


"Cicha schizma" - problemy austriackiej diecezji Linz

Głównym problemem austriackiej diecezji Linz jest stan jej duchowieństwa przesiąkniętego liberalizmem i podważającego katolickiej doktrynę w wielu jej punktach, szczególnie w dziedzinie eklezjologii i nauczanie moralnego, a także w karygodny sposób deformującego liturgię i nie zachowującego celibatu. A pochodną takiej kondycji kleru jest kryzys katolickiej tożsamości wiernych i liczne akty apostazji. Jednak wszelkie próby zmiany sytuacji napotykają na zdecydowany opór.

Stało się tak, gdy na początku ubiegłego roku nuncjusz apostolski w Austrii, biskup Edmund Farhat, ogłosił decyzję Benedykta XVI o mianowaniu ks. dra Gerharda Marii Wagnera nowym biskupem pomocniczym Linzu. Rozpętała się wówczas burza, bowiem poglądy nominata, konserwatysty i zwolennika zdecydowanych działań nie cieszyły się popularnością w austriackim Kościele. Prasa trąbiła o ciemnogrodzie i inkwizycji, biskupi wprost krytykowali „nie konsultowaną z nimi politykę kadrową Watykanu”, kler groził, że zbojkotuje uroczystości związane z sakrą nominata, a wierni podzielili się na milczącą większość i dwie grupy protestujących: jedni urządzali pikiety, a drudzy występowali z Kościoła w proteście przeciwko papieżowi. Zarzucali Benedyktowi XVI, że „odchodzi od ducha Soboru, zdejmuje ekskomunikę z biskupów Bractwa Św. Piusa X i w Linzu instaluje lefebrystę”. Tę falę apostazji prasa – jakże niesprawiedliwie – okrzyknęła „efektem Wagnera”. Po ponad miesięcznej nagonce duchowny poprosił Ojca Świętego o wycofanie nominacji. Prośba została przyjęta.

Rok po tych wydarzeniach niedoszły biskup wystąpił w programie telewizyjnym „Resonance” i udzielił wywiadu dziennikowi OeberOesterreichische Nachrichten. W „Resonance” ksiądz Wagner, mówił o sytuacji w diecezji Linz, gdzie na skutek otwartego buntu duchowieństwa i wiernych więź z Rzymem jest zagrożona. Krytykował także cały czas rosnącą liczbę świeckich „asystentów duszpasterskich” kwestionujących wiele punktów nauki Kościoła. „Wszystko to – mówił Wagner – skutkuje „utajoną, cichą schizmą”.

Z kolei w wywiadzie prasowym czytamy:

OeberOesterreichische Nachrichten: Księże Wagner, dlaczego diecezja Linz doświadczyła w ubiegłym roku największej od dziesięcioleci fali odejść wiernych z Kościoła?

Wagner: To sytuacja, która jest udziałem każdej austriackiej diecezji. Jako pierwsi odchodzą ludzie, których związek z Kościołem jest już i tak bardzo słaby.

OON: Ale w Kościele katolickim było kilka wydarzeń, które rozgniewały wiernych ...

Wagner: Musimy spojrzeć na to w szerszym kontekście: wobec Bractwa Św. Piusa X zostały podjęte decyzje, które pewnym ludziom się nie spodobały. Ale nie należy ignorować konfliktów w Kościele lokalnym. To jasne, że powodem tej sytuacji była również moja nominacja biskupia.

OON: I na takim tle pojawiła się krytyka Księdza nominacji. W wielu parafiach odnoszono wrażenie, że decyzje były podejmowane ponad ich głowami. Czy Kościół popełnił błędy?

Wagner: Nie. Nie wiem, kto mówi, że decyzje zapadły ponad głowami ludzi. Dlaczego procedura jest zła w moim przypadku, ale dobra w przypadku innej osoby? Trzeba powiedzieć to, że znaleźli się ludzie, którzy nie byli zadowoleni z mojej nominacji i od razu zaczęli rozniecać konflikt. Może ktoś powinien choć raz zapytać, jakie to wszystko było trudne dla mnie. Ale każdy wie, że jestem twardy. To wszystko jest walką o władzę w Kościele.

OON: Czy walka o władzę ustała, gdy zrezygnował Ksiądz z przyjęcia nominacji?

Wagner: Jedno jest jasne: nawet jeśli sprawy w diecezji przycichły, to problemy wciąż są dalekie od rozwiązania.

OON: Czy to oznacza, że diecezja ma przed sobą kolejny burzliwy rok?

Wagner: Należy być ponad to. Jeśli powiem ludziom coś, czego nie będą chcieli słyszeć, to niebezpieczeństwo, że opuszczą Kościół nadal istnieje. Wydaje się, że strasznie narzekam, ale nie jest dobrze, gdy milczy się na temat wszystkich trudnych spraw z przeszłości z powodu strachu przed statystykami. Nie chcę, aby grobowe milczenie było jedynym przekazem Kościoła. (…) Słowo Boże powinno służyć podsycaniu gorliwości ludzi i zachęcać ich do myślenia. I dlatego mam nadzieję, że w tym roku biskupi będą mieli odwagę głosić je wyraźnie. Nawet wiedząc, że może to być brzemienne w skutki.

OON: Czego Ksiądz życzy nowemu biskupowi pomocniczemu?

Wagner: Życzę mu odwagi i śmiałości.

Reakcją na słowa ks. Wagnera jest oświadczenie ordynariusza Linzu, biskupa Ludwiga Schwarza, który krytykuje duchownego za „niekonstruktywną postawę” i zapowiada, że w najbliższym wydaniu diecezjalnej gazety odpowie na jego zarzuty. „W dialogu z papieżem, do którego czujemy przywiązanie – mówił biskup Shwartz - kładziemy nacisk na znaczenie otwartości. Potrzebna jest trzeźwa i obiektywna dyskusja, a nie podsycanie emocji, jakie zaprezentował w wiedeńskim programu ojciec Wagner. W trakcie ostatniego roku zauważyliśmy, że jesteśmy w diecezji gotowi do pojednania i dialogu. I powinniśmy dołożyć ku temu starań”.

Symptomatyczne, że biskup mówi o „dialogu z papieżem”, „dyskusji”, „otwartości” i „pojednaniu”, a ani słowem nie wspomina o posłuszeństwie, obowiązku, doktrynie... Widać udzieliła mu się atmosfera Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 17:47, 13 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 22:00, 24 Mar 2010 Powrót do góry

Dyskusje teologiczne w Linz

Austriaccy katolicy mają pomysł, jak zachęcić swoich rodaków, którzy rzadko chodzą do kościoła, do zastanowienia się nad wiarą. Chcą dyskutować o Bogu i teologii w piwiarniach, nad kuflem chłodnego złocistego napoju.

- Coraz mniej ludzi chodzi dziś do kościoła – dlatego Kościół musi wyjść do ludzi – twierdzi organizator akcji Gerhard P. Augeneder. Z jego inicjatywy w lokalu „Josef” w Linz mają odbywać się dyskusje z cyklu „Teologia z beczki”. Cykl ma rozpocząć się 13 kwietnia.

Zaplanowane tematy spotkań to m.in. „Czy Bóg jest rzeczywiście martwy? Zastanówmy się nad najważniejszymi pytaniami” i „Miłość, pożądanie i życie. Czy są granice, które czynią wolnym?”. Rozmowę na temat „Jezus Tak! Kościół Nie!” rozpocznie biskup pomocniczy diecezji Linz Andreas Laun. Nieodłączną częścią spotkań będzie konsumpcja złocistego napoju, a także niezobowiązująca atmosfera.

Źródło: Kath.net
[link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 17:53, 13 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)