Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Hiszpania: Katechetce wolno grzeszyć ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:43, 17 Maj 2011 Powrót do góry

Hiszpania: TK uznał, że ślub cywilny z rozwodnikiem nie dyskwalifikuje w zawodzie katechety

Kościół protestuje przeciwko decyzji o przywróceniu do pracy nauczycielki religii, która wzięła ślub cywilny z rozwodnikiem – donosi dziennik „Rzeczpospolita”. Hiszpański Trybunał Konstytucyjny nakazał przywrócenie kobiety do pracy i wypłacenie jej zaległych poborów. Biskup Almerii zapowiedział złożenie apelacji.

Resurrección Galera miała 36 lat, gdy w roku 2001 biskup odmówił jej przedłużenia umowy o pracę po siedmiu latach nauczania religii. W 1999 roku katechetka zatrudniona w państwowej szkole im. Francisca Ferrera Guardii w andaluzyjskiej miejscowości Los Llanos de la Canada poznała starszego o 15 lat Niemca Johannesa Romesa. Rok później wzięli ślub cywilny. – Dochodziły nas słuchy, że żyje z żonatym mężczyzną. Nie mogliśmy tolerować takiej sytuacji – tłumaczył rzecznik biskupstwa cytowany przez gazetę „El Pais".

Pod koniec kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że katechetka padła ofiarą dyskryminacji, choć zawarła związek małżeński w sposób zgodny z hiszpańskim prawem. Zdaniem sędziów zostały naruszone artykuły 14 i 18 ustawy zasadniczej mówiące o równym traktowaniu i o prawie do prywatności – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

„Argumenty natury religijnej nie mogą przeważyć nad prawem każdego Hiszpana do swobodnego wyboru stanu cywilnego i osoby, z którą chce się związać” – stwierdził Trybunał. „Ślub cywilny z rozwodnikiem nie umniejszył wiedzy teologicznej katechetki ani jej kompetencji pedagogicznych” – uznali sędziowie.

Jako winnych wskazali Kościół, Ministerstwo Oświaty Hiszpanii i resort oświaty Andaluzji. Najbardziej zawiniło ich zdaniem ministerstwo i to ono ma wypłacić katechetce zaległe pobory i przywrócić ją do pracy.

Hierarchowie obawiają się, że wyrok w sprawie Galery zostanie potraktowany jako zachęta do walki z Kościołem przez coraz liczniejszych katechetów, którzy chcą być uważani za zwyczajnych nauczycieli.

Źródło: „Rzeczpospolita”

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 9:58, 04 Sie 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:51, 17 Maj 2011 Powrót do góry

Jaki przykład dawała podopiecznym? Życie w związku niesakramentalnym, to wg. niej co? - nie grzech? Temu Trybunałowi Konstytucyjnemu, też należało by, co nie co przypomnąć! Ale ... to Hiszpania! i premier Zappatero, lewactwo niesamowite.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 9:59, 04 Sie 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:20, 14 Sty 2012 Powrót do góry

Nauczycielka religii, która poślubiła rozwodnika, ma wrócić do szkoły i otrzymać 200 tys. euro.

Katechetka wygrała z Kościołem

Sprawa Resurrección Galery trwała 11 lat. Na ławie oskarżonych znalazł się Kościół katolicki, władze Andaluzji oraz hiszpańskie Ministerstwo Oświaty. Jak podaje gazeta „El Pais" Sąd Najwyższy Andaluzji właśnie nakazał ponowne przyjęcie katechetki do pracy w szkole w Almerii oraz wypłacenie jej zaległych pensji wraz z odsetkami za ostatnich 11 lat. Sędziowie orzekli, że wymienione wyżej instytucje dopuściły się „zamachu na podstawowe prawa" nauczycielki.

Pani Galera od 1994 roku uczyła religii i etyki katolickiej w kilku szkołach Almerii. Kiedy w 2000 roku w wieku 36 lat zdecydowała się na poślubienie rozwodnika, diecezja ostrzegła ją, że jeśli będzie trwać w potępianym przez Kościół związku, od nowego roku szkolnego nie zostanie przedłużona z nią umowa o pracę.

Tak się też stało. Zwolniona katechetka wystąpiła na drogę sądową. W 2002 roku Sąd Najwyższy Andaluzji przyznał rację biskupom, przyznając, że umowa Hiszpanii ze Stolicą Apostolską daje władzom kościelnym prawo do wystawiania nauczycielom religii katolickiej czegoś w rodzaju świadectwa moralności. Resort oświaty miał ograniczać się do sprawdzenia, czy mają odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi.

Jednak w maju zeszłego Trybunał Konstytucyjny nakazał sądowi Andaluzji ponowne rozpatrzenie sprawy i ten całkowicie zmienił swój wyrok.

Kościół już oświadczył, że nie pozwoli pani Galerze uczyć religii.

[link widoczny dla zalogowanych]


Boże! Shocked w jakim świecie już żyjemy, co się dzieje! Zakłamanie, obłuda, etc ... Kyrie Eleison!


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 9:52, 04 Sie 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:45, 17 Sty 2012 Powrót do góry

Teresa napisał:
... a powyższy obrazek jest rodem z Hiszpanii, niegdyś bardzo katolickiej, ale nie dziś. Prawo Boskie jest odrzucone.

A jak to jest dziś w Hiszpanii? kilka statystyk tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/hiszpania-tylko-niewielki-katolikow-chodzi-do-kosciola,7341.html#31879


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 10:00, 04 Sie 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:36, 02 Cze 2015 Powrót do góry

Nowy przypadek z katolickiej szkoły w Hiszpanii.

Hiszpania: 120 tys. euro kary dla katolickiej szkoły za homofobię

Image

Procesje pokutne w Hiszpanii

Jeśli rodzice dowiedzą się o pana orientacji, mogą robić problemy – to niewinne z pozoru ostrzeżenie kosztowało katolicką szkołę Dobrego Pasterza w Sanlúcar de Barrameda w Hiszpanii 123 tys. euro. Taką grzywną ukarał ją bowiem Najwyższy Sąd Andaluzji za rzekomą homofobię, której miał się dopuścić dyrektor względem nauczyciela homoseksualisty.

Został on zatrudniony na zastępstwo, do 12 grudnia 2013 r. Kiedy kontrakt wygasł, skierował sprawę do sądu odtwarzając nagraną potajemnie rozmowę z dyrektorem. Sąd dał szkole nauczkę. 123 tysiące euro to poważny cios dla każdej placówki oświatowej, zwłaszcza w dobie kryzysu. I katolickie szkoły na pewno to sobie dobrze zapamiętają. Rodzice też, zwłaszcza jeśli szkoła podniesie im czesne. Nie będzie już żadnych problemów.

[link widoczny dla zalogowanych]Szatański podstęp!


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 9:50, 04 Sie 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31650 Przeczytał: 247 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:19, 04 Sie 2021 Powrót do góry

A.D. 2021 rok.

Hiszpański Sąd Najwyższy wbrew konkordatowi każe przywrócić do pracy katechetkę

Image

Hiszpański Sąd Najwyższy orzekł, że katechetka pozbawiona misji kanonicznej niezbędnej do nauczania religii musi zostać przywrócona do pracy. Zgodnie z umową między państwem hiszpańskim a Stolicą Apostolską, kandydat na nauczyciela religii musi otrzymać misję kanoniczną od miejscowego biskupa, który może ją cofnąć z uzasadnionych powodów. Dotyczy to zarówno szkół publicznych, jak i katolickich.

W 2018 r. kilkoro rodziców uczniów szkoły, w której uczyła nauczycielka rozwiedziona, żyjąca w nowym związku, złożyło do arcybiskupa Valladolid skargę na jej styl życia. Katechetka była zamężna i urodziła dwie córki w wyniku zapłodnienia in vitro. Następnie usiłowała zawrzeć drugie małżeństwo bez uprzedniego złożenia wniosku o stwierdzenie nieważności pierwszego. W momencie zwolnienia z pracy nauczycielka żyła z trzecim partnerem, rozwiedzionym mężczyzną z trójką dzieci.

Osoba odpowiedzialna w archidiecezji Valladolid za katechezę zwróciła uwagę nauczycielce na nieprawidłowości w jej sytuacji i zachęcała do ubiegania się o stwierdzenie nieważności pierwszego małżeństwa oraz uregulowanie swojej sytuacji małżeńskiej. Nie podjęła ona jednak żadnych kroków w celu uregulowania swojej sytuacji, w związku z czym archidiecezja Valladolid cofnęła jej misję kanoniczną, niezbędną do nauczania religii, ponieważ jej życie „nie było zgodne z postulatami życia chrześcijańskiego”.

W związku z tym Ministerstwo Edukacji autonomicznego rządu regionalnego Kastylii i León postąpiło zgodnie z prawem i odwołało nauczycielkę ze stanowiska. Sąd Najwyższy uchylił jednak 28 lipca decyzję o zwolnieniu, orzekając, że Ministerstwo Edukacji będzie musiało przywrócić ją do pracy jako nauczycielkę religii, ponieważ zdaniem trybunału „naruszone zostały podstawowe prawa pracownika”. Decyzja Sądu Najwyższego zobowiązuje też Ministerstwo Edukacji do wypłacenia nauczycielce pensji, którą przestała otrzymywać po zwolnieniu.

Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi, że „ordynariusz miejsca powinien zatroszczyć się o to, ażeby osoby wyznaczone do nauczania religii także w szkołach niekatolickich, odznaczały się zdrową nauką, świadectwem życia chrześcijańskiego i umiejętnością pedagogiczną” (kan. 804 § 2). Ponadto „ordynariusz miejsca ma prawo mianowania lub zatwierdzania nauczycieli religii oraz usuwania lub żądania usunięcia, ilekroć wymaga tego dobro religii lub obyczajów” (kan. 805).

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)