Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Nowe dowody potwierdzające wkład Piusa XII w ratowanie Żydów Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32401 Przeczytał: 127 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:54, 05 Mar 2009 Powrót do góry

Relator procesu beatyfikacyjnego Piusa XII o nowych dowodach na papieskie zaangażowanie w ratowanie Żydów

W Rzymie odnaleziono pismo potwierdzające wkład Piusa XII w ratowanie Żydów. Chodzi o notę z diariusza rzymskiego klasztoru sióstr augustianek pod wezwaniem św. Czterech Męczenników. W listopadzie 1943 r. klasztorna kronikarka zapisała: „Ojciec Święty pragnie ocalić swe dzieci, także Żydów, i nakazuje, aby w klasztorach udzielano tym prześladowanym gościny”. Do noty dołączona jest lista 24 osób przyjętych – jak zaznaczono – zgodnie z wolą Papieża. „Dokument jest rzadkim świadectwem” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Peter Gumpel SJ, relator w procesie kanonizacyjnym Piusa XII.

P. Gumpel SJ: Chodzi o dokument, który otrzymałem osobiście od sióstr augustianek: pisemny i dlatego ważny. Nie jest to jedyne takie świadectwo. Istnieje wiele ustnych przekazów, nie tylko sióstr czy księży, ale i innych ludzi. Brak jednak współczesnych relacji na piśmie. Dało to niektórym okazję do powtarzania ataków na Piusa XII, kontestowania jego postawy i twierdzeń, jakoby nie było dokumentów na to, że cokolwiek zrobił podczas łapanki rzymskich Żydów 16 października 1942 r. Opinie te są całkowicie fałszywe. Trzeba pamiętać, że w czasach prześladowań i w sytuacji, jaka wówczas panowała w Rzymie, człowiek roztropny nie zostawiał zbyt wielu śladów „czarno na białym”. Istniało niebezpieczeństwo, że mogłyby one wpaść w ręce wroga, co z kolei przyniosłoby większą szkodę Kościołowi katolickiemu. Pius XII realizował swe dzieło ratowania, poświadczone także w wielu źródłach hebrajskich, przez osobistych wysłanników. Posyłał księży do różnych instytucji i domów katolickich w Rzymie – uniwersytetów, seminariów, parafii, klasztorów żeńskich czy domów zakonnych – z przesłaniem: „Otwórzcie drzwi wszystkim prześladowanym przez nazistów”. W pierwszej kolejności odnosiło się to do Żydów.

- Skąd więc się bierze ten opór w uznaniu udowodnionej już prawdy historycznej?

P. Gumpel SJ: Mamy do czynienia z ludźmi, którzy wyszukując kruczków twierdzą: „Uwierzymy w pomoc Piusa XII Żydom tylko jeśli będziemy mieli dowód na piśmie”. Tymczasem istnieją dwa dokumenty pisemne. Pierwszy wysłany został do ordynariusza Asyżu, bp. Nicoliniego, który pokazał go swemu współpracownikowi, ks. Brugnazziemu. Obaj zresztą otrzymali później z Yad Vashem odznaczenia „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Tu w Rzymie mamy natomiast dokument z kroniki mniszek augustianek. Powtarzam: to kolejny dowód, użyteczny w stosunku do tych, którzy uporczywie oczerniają Piusa XII, atakując tym samym Kościół katolicki.

- Czy ten kolejny dowód może przyczynić się do postępu procesu kanonizacyjnego?

Ks. P. Gumpel SJ: Mam taką nadzieję! Ostatnie wydarzenie w procesie kanonizacyjnym Piusa XII miało miejsce 9 maja 2007 r. 13 kardynałów i biskupów tworzących najwyższy trybunał w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych jednomyślnie opowiedziało się wtedy w głosowaniu za heroicznością cnót Piusa XII. Od tego momentu czekamy na podpisanie dekretu przez Jego Świątobliwość.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:24, 26 Lut 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32401 Przeczytał: 127 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:01, 05 Mar 2009 Powrót do góry

Wcześniejsze wątki w temacie Pius XII to:

Pius XII bronił Żydów na wszelkie możliwe sposoby

Beatyfikacja Piusa XII pozostaje zablokowana

Benedykt XVI - o Piusie XII był darem od Boga


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 19:05, 24 Mar 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32401 Przeczytał: 127 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:13, 30 Gru 2009 Powrót do góry

"Kościół chce nawrócenia Żydów, a to oznacza brak akceptacji ich tożsamości"

Można przyjąć, że Pius XII w trakcie wojny nie chciał wypowiadać się głośno na temat zagłady narodu żydowskiego, bo bał się represji Hitlera. Ale dlaczego nie podjął działań po wojnie – pyta włoski historyk prof. Francesco Lucrezi.

Po Soborze, przede wszystkim w latach 80. i 90. niektóre śmiałe wypowiedzi i gesty ze strony kościelnej stworzyły wrażenie – bądź iluzję – że wkroczyliśmy na drogę nieodwracalnej przyjaźni i wzajemnego zrozumienia i że wszystkie złe wspomnienia odeszły do lamusa – stwierdził wykładowca prawa rzymskiego na Uniwersytecie w Salerno.

Według niego „ta iluzja” nie sprawdziła się w dialogu między religijnym, a także w kontaktach z państwem Izrael. - Kościół niedawno przypomniał w sposób nie pozostawiający wątpliwości, że nadal jego celem jest nawrócenie Żydów, co w zasadzie oznacza brak akceptacji dla żydowskiej tożsamości. Oczywiście nie musi to prowadzić do nienawiści czy prześladowań, ale pozostaje przeszkodą na drodze przyjaźni, jeśli ma ona być szczera, a nie tylko dyplomatyczna – powiedział prof. Lucrezi .

Historyk wydał we Włoszech swoją nową książkę „Judaizm i wiek XX – prawo, obywatelstwo i tożsamość”. Mówiąc o Piusie XII zwrócił uwagę, że że po wojnie, aż do śmierci papieża w 1958 roku, Stolica Apostolska „ani razu nie wypowiedziała się na temat tego, co wydarzyło się w Auschwitz i w innych obozach śmierci”.

W rozmowie z portalem Fronda.pl zaraz po ogłoszeniu, że papież Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót Piusa XII znawca judaizmu ks. prof. Waldemar Chrostowski podkreślał, że każda beatyfikacja to wewnętrzna sprawa Kościoła. Zaznaczył też, że pontyfikat Piusa XII badali historycy, nie ma przeszkód, by wynieść go na ołtarze.


[link widoczny dla zalogowanych]


Włoski historyk: dlaczego Pius XII nie chciał mówić o Zagładzie po wojnie?

Jest niezrozumiałe, dlaczego Pius XII nie wypowiedział się nt. Holokaustu nawet po wojnie – uważa prof. Francesco Lucrezi, wykładowca prawa rzymskiego na Uniwersytecie w Salerno w południowych Włoszech.

Można zgodzić się, że w czasie działań wojennych Pius XII nie chciał wypowiadać się głośno na temat zagłady narodu żydowskiego z obawy przed represjami ze strony Hitlera, niezrozumiałe jest jednak, że papież nie powrócił do tej sprawy po wojnie – twierdzi prof. Lucrezi.

W wywiadzie dla portalu internetowego włoskiego związku Żydów na temat jego najnowszej książki „Judaizm i wiek XX – prawo, obywatelstwo i tożsamość”, prof. Lucrezi wypowiada się na temat bliskiej wizyty Benedykta XVI w rzymskiej synagodze i polemiki wokół perspektywy beatyfikacji papieża Pacellego.

Jego zdaniem „po Soborze, przede wszystkim w latach 80. i 90, niektóre śmiałe wypowiedzi i gesty ze strony kościelnej stworzyły wrażenie – bądź iluzję – że wkroczyliśmy na drogę nieodwracalnej przyjaźni i wzajemnego zrozumienia i że wszystkie złe wspomnienia odeszły do lamusa”. „Według mnie iluzja ta nie sprawdziła się zarówno na płaszczyźnie dialogu między judaizmem i chrześcijaństwem, jak i w stosunkach z Państwem Izrael. Kościół niedawno przypomniał w sposób nie pozostawiający wątpliwości, że nadal jego celem jest nawrócenie Żydów, co w zasadzie oznacza brak akceptacji dla żydowskiej tożsamości. Oczywiście nie musi to prowadzić do nienawiści czy prześladowań, ale pozostaje przeszkodą na drodze przyjaźni, jeśli ma ona być szczera, a nie tylko dyplomatyczna” – powiedział prof. Lucrezi .

Mówiąc o Piusie XII włoski historyk zwraca uwagę, że po wojnie, aż do śmierci papieża w 1958 roku, Stolica Apostolska „ani razu nie wypowiedziała się na temat tego, co wydarzyło się w Auschwitz i w innych obozach śmierci”. „To smutne, że podobne uwagi pozostawiono Żydom, jak gdyby nie chodziło o kwestie, które powinny interesować całe społeczeństwo” – dodaje prof. Lucrezi.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 17:51, 26 Lut 2022, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32401 Przeczytał: 127 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:22, 29 Sty 2010 Powrót do góry

Prawda o Piusie XII wyjdzie na jaw

29-01-2010

Za pięć lat dokumenty z tajnych archiwów watykańskich dotyczące Piusa XII zostaną udostępnione badaczom - ujawnił prefekt archiwum, biskup Sergio Pagano

W wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero" wyjaśnił, że archiwa te nie zostały dotychczas otwarte z powodów "technicznych", a nie "politycznych".

Od lat środowiska żydowskie domagają się otwarcia archiwów na temat pontyfikatu papieża czasów wojny, któremu zarzucają brak stanowczej reakcji wobec holokaustu.

Swe apele ponawiają obecnie w związku z jego planowaną beatyfikacją. Twierdzą, że nie można wynieść Eugenio Pacellego na ołtarze bez analizy dokumentów. Mimo tych apeli w grudniu zeszłego roku Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót Piusa XII przybliżając tym samym jego beatyfikację.

- Stolica Apostolska skorzysta na udostępnieniu dokumentów pontyfikatu Piusa XII, który był decydujący w wielu aspektach, ale nie ma czego się obawiać - zapewnił biskup Pagano.

Wyjaśnił, że powody techniczne, uniemożliwiające do tej pory dostęp do dokumentacji wynikają z konieczności jej przygotowania, systematyzacji i inwentaryzacji. To ponad 16 milionów dokumentów - przypomniał.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 17:57, 26 Lut 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32401 Przeczytał: 127 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:04, 02 Lut 2010 Powrót do góry

Nowe dokumenty w sprawie Piusa XII

Czy dokumenty odnalezione w Londynie rzucają nowe światło na stosunek papieża do sowieckich i hitlerowskich zbrodni

Pierwszy dokument to streszczenie rozmowy Piusa XII z ambasadorem USA przy Watykanie z 19 października 1943 r., trzy dni po łapance w rzymskim getcie, w wyniku której ponad 1000 Żydów wywieziono do Auschwitz (przeżyło zaledwie 17 osób). Papież prosił ambasadora, by wyzwalający Włochy alianci nie zamieniali Rzymu w pole walki. Obawiał się też działań partyzantki komunistycznej. Nie wspomniał ani słowem o tragedii rzymskich Żydów.

Drugi dokument opisuje spotkanie papieża z ambasadorem brytyjskim z listopada 1944 r. Wobec obaw Piusa XII o skalę sowieckich zbrodni w Polsce i krajach bałtyckich ambasador zaapelował, by papież nie krytykował Sowietów, bo to sojusznicy. Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” skomentował wczoraj, że dokumenty nie wnoszą nic nowego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 17:58, 26 Lut 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32401 Przeczytał: 127 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:27, 17 Mar 2010 Powrót do góry

Żyd, który broni papieża Piusa XII

Był największym spośród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – uważa Garry Krupp. Jednak jego słowa wywołują protesty środowisk żydowskich

Krupp jest znanym w stanie Nowy Jork emerytowanym żydowskim biznesmenem zaangażowanym w działalność filantropijną. Ma własną fundację Pave the Way. Od pewnego czasu, ku zaskoczeniu członków swej społeczności, całkowicie poświęca się obronie dobrego imienia Piusa XII.

– To, co zrobiono z Piusem, to najgorszy przypadek zamachu na dobre imię człowieka w historii! – powiedział Krupp “Rz”. – Ludzie, którzy go oczerniają, nie mają pojęcia, o czym mówią, nie znają dokumentów, nie znają faktów. Po prostu podążają za stadem – dodał.

Jego fundacja wydaje zbiory źródeł i publikuje w Internecie dokumenty świadczące o tym, że Pius XII nie tylko nie patrzył obojętnie na Zagładę, ale robił wszystko, żeby ratować Żydów. Papiery dotyczą m.in. wysłania 12 tysięcy Żydów do Dominikany, mniej więcej takiej samej liczby do Brazylii czy 460 polskich rabinów do Szanghaju.

– A to tylko wierzchołek góry lodowej. Żydowski dyplomata Pinchas Lapide szacował, że w sumie papież ocalił 860 tysięcy Żydów – mówi Krupp. – Był największym spośród Sprawiedliwych. Jego portret powinien zawisnąć na zaszczytnym miejscu w Yad Vashem. To, że dziś w instytucie na poświęconej mu tablicy znalazł się oczerniający go napis, jest haniebne.

Poglądy głoszone przez Kruppa wzbudzają protesty w amerykańskiej społeczności żydowskiej. Znany nowojorski rabin Joseph Potasnik demonstracyjnie opuścił radę nadzorczą jego fundacji. Kruppa krytykują historycy Holokaustu, liberalni katolicy i zajmująca się zwalczaniem antysemityzmu Liga przeciwko Zniesławieniu (ADL).

– Krupp prowadzi kampanię dezinformacyjną. Dopóki Watykan nie otworzy tajnych archiwów, o postawie Piusa nie można powiedzieć nic pewnego – przekonywał “Rz” rabin Eric Greenberg, szef departamentu dialogu z innymi religiami w ADL. – To, co robi Krupp, to spekulacje, które nie służą prawdzie historycznej. Cytowane przez niego dokumenty są wyrwane z kontekstu – dodał.

Według Greenberga papież Benedykt XVI – który forsuje beatyfikację Piusa XII i przekonuje, że papież ratował Żydów za pomocą “tajnej dyplomacji” – znajduje się właśnie pod wpływem Kruppa. – Krupp spotykał się z papieżem w Castel Gandolfo. Benedykt XVI bardzo życzliwie przyjął jego ustalenia. Obawiamy się, że mógł zostać wprowadzony w błąd – uważa rabin.

Krupp przyznaje, że znajduje się pod wielką presją społeczności żydowskiej, ale zapowiada, że nie da za wygraną. – Niestety, wielu Żydów wypowiada się bardzo krytycznie o Piusie. To grzech, który będą musieli odpokutować – powiedział. – Co ciekawe, zaraz po wojnie wszyscy Żydzi wynosili papieża pod niebiosa, byli mu bardzo wdzięczni. Wszystko zmieniło się w latach 60., gdy KGB rozpoczęło kampanię oczerniania go. Niestety wielu Żydów dało się nabrać – dodał.

Rzeczpospolita
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 17:59, 26 Lut 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32401 Przeczytał: 127 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:06, 01 Sie 2013 Powrót do góry

Papież Franciszek kanonizuje Piusa XII?

Image

Papież Franciszek chciałby kanonizować także Piusa XII - poinformowała katolicka agencja ACI Prensa powołując się na anonimowe źródło w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Miałoby to nastąpić w taki sam sposób, jak zdecydowano o kanonizacji bł. Jana XXIII, czyli bez procesu kanonicznego dotyczącego autentyczności cudu za jego wstawiennictwem.

Jako najwyższy prawodawca w Kościele papież mógłby podjąć decyzję o kanonizacji bez cudu, zgodnie z formułą „scientia certa” (pewności wiedzy), „przeskakując w ten sposób stopień beatyfikacji”, poprzedzający kanonizację. - Tylko papież może to zrobić i zrobi, jeśli zechce - wyjaśnia źródło w Kongregacji. Dodaje też, że Franciszek bardzo interesuje się Piusem XII i uważa go za wielkiego papieża, podobnie jak Jana XXIII, „choć z różnych powodów”.

Zdaniem agencji, są też historyczne powody tego zainteresowania. Gdy bowiem w 1967 r. Paweł VI rozpoczął proces beatyfikacyjny Piusa XII, powołał komitet historyków, którzy mieli dogłębnie zbadać życie i postępowanie kandydata na ołtarze, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. W skład komitetu weszło czterech jezuitów: o. Pierre Blet (Francja), o. Angelo Martini (Włochy), o. Burkhart Schneider (Niemcy) i o. Robert A. Graham (USA). Ich praca doprowadziła do publikacji 11-tomowego dzieła „Actes et Documents du Saint Siège relatifs à la Seconde Guerre Mondiale” - kolekcji dokumentów z Tajnego Archiwum Watykańskiego z czasów II wojny światowej, gdy papieżem był Pius XII. Całość archiwów z tego okresu ma być dostępna w 2014 r., gdyż niezbędny jest czas na uporządkowanie 16 mln dokumentów z lat pontyfikatu Piusa XII (1939-1958).

Papież Benedykt XVI początkowo wstrzymał proces beatyfikacyjny Piusa XII, postanawiając zaczekać, aż watykańskie archiwa zostaną w 2014 r. otwarte dla uczonych. Jednak w 2009 r. zatwierdził ogłoszenie przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych heroiczności jego cnót. Wywołało to niezadowolenie części środowisk żydowskich, podnoszących zarzuty, że w czasie II wojny światowej milczał w obliczu zagłady Żydów.

Ponieważ zgłoszono już do Kongregacji niejeden cud przypisywany wstawiennictwu Piusa XII, papież Franciszek może zdecydować o pominięciu normalnej procedury i ogłosić go świętym, tak jak już postanowił w przypadku kanonizacji Jana XXIII, którą poddał pod głosowanie członków Kongregacji, choć nie zakończył się proces o uznanie cudu, do którego miało dojść po beatyfikacji - twierdzi źródło w Kongregacji. [Z tą różnicą, że Jan XXIII został jednak najpierw ogłoszony błogosławionym po normalnym procesie i uznaniu cudu przypisywanego jego wstawiennictwu - KAI.] Konieczność uznania drugiego cudu, wymaganego w prawie kościelnym do kanonizacji mogłoby bowiem spowodować konieczność dalszych prac procesowych, dlatego - według źródła ACI Prensy - Franciszek opowiada się za kanonizowaniem papieża Jana bez czekania na uznanie cudu.

Matteo Luigi Napolitano, delegat Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych w Międzynarodowym Komitecie Historii II Wojny Światowej uznaje taką decyzję papieską za możliwą. Jednak może wywołać ona kolejną dyskusję nad postawą Piusa XII w czasie wojny i oskarżenia o to, że był „papieżem Hitlera”. Według 51-letniego włoskiego historyka, „dyskusja o Piusie XII jest szerzej dyskusją o Szoah, czyli największej tragedii II wojny światowej”. Dlatego za normalne uważa on to, że bada się postawę Stolicy Apostolskiej w tym okresie.

Wielu innych historyków, w tym wspomniany o. Pierre Blet, od lat wskazuje, że Pius XII prowadził zakulisowe działania dla ratowania Żydów. Kazał m.in. otworzyć dla nich rzymskie klasztory, w których mogli się schronić. Także papiescy dyplomaci angażowali się w pomoc Żydom, m.in. abp Angelo Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, który wywalczył u władz tureckich przepuszczenie przez Bosfor statków z żydowskimi uchodźcami z Europy Wschodniej.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 18:04, 26 Lut 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32401 Przeczytał: 127 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 16:10, 01 Paź 2014 Powrót do góry

Teresa napisał:
Wcześniejsze wątki w temacie Pius XII to:

Pius XII bronił Żydów na wszelkie możliwe sposoby

Beatyfikacja Piusa XII pozostaje zablokowana

Benedykt XVI - o Piusie XII był darem od BogaKard. Burke odprawi Mszę Wszechczasów przy grobie Piusa XII

Image

Czwartego października kardynał Raymond Leo Burke odprawi przy grobie Piusa XII Mszę świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. W ten sposób uczczona zostanie 56. rocznica śmierci tego wielkiego papieża.

Uroczysta Msza św. w Grotach Watykańskich rozpocznie się w sobotę czwartego czerwca o godzinie 11:00. Najświętszą Ofiarę złoży kard. Raymond Leo Burke, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

W związku z rocznicą śmierci Piusa XII przygotowana została także konferencja naukowa, prelegenci podejmą kwestię aktywności dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej w czasie drugiej wojny światowej. Odbędzie się ona już 2 października w murach Uniwersytetu Guglielmo Marconiego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 18:05, 26 Lut 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32401 Przeczytał: 127 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:50, 09 Paź 2014 Powrót do góry

Image

Dziś upływa 56 lat od śmierci Sługi Bożego Piusa XII. Pamiętając o Jego wielkim pontyfikacie, módlmy się o Jego rychłą beatyfikację. Przypomnijmy fragment encykliki Musicae Sacrae Disciplina:

"Niektórzy wprowadzają do świątyń Bożych utwory pozbawione natchnienia Bożego..."

http://www.traditia.fora.pl/nauczanie-papiezy-magisterium-i-ojcow-kosciola-katolickiego,3/pius-x-motu-proprio-o-muzyce-koscielnej-i-pius-xii,6638.html#52672


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 18:07, 26 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32401 Przeczytał: 127 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:48, 10 Lis 2016 Powrót do góry

Zamrożona beatyfikacja

Image

Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli (1876–1958) był jako Pius XII papieżem od roku 1939.

Papież Franciszek w każdej chwili jest gotów do beatyfikacji papieża Piusa XII. Nie robi tego, gdyż przeciwnikami beatyfikacji są ważne środowiska żydowskie – twierdzi były prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins.

Portugalski kardynał, który w latach 1998–2008 stał na czele tej Kongregacji, w wywiadzie dla portalu Faro- diRoma przekonuje, że choć kolejni papieże: Paweł VI, Jan Paweł II oraz Benedykt XVI chcieli doprowadzić do tej beatyfikacji, protesty środowisk żydowskich skutecznie ją wstrzymywały. Kardynał jest kompetentnym świadkiem w tej sprawie, gdyż osobiście zajmował się procesem beatyfikacyjnym Piusa XII oraz nadzorował wszystkie prace z tym związane.

Jałowy trud komisji

Paweł VI ogłosił zamiar beatyfikacji Piusa XII 8 listopada 1965 r. podczas VIII sesji Soboru Watykańskiego II. Wiedział, że spotka się to z negatywną reakcją wielu środowisk, dlatego podjął bezprecedensową decyzję, aby przeprowadzić szeroką kwerendę w archiwach watykańskich i opublikować najważniejsze dokumenty dotyczące roli, jaką Stolica Apostolska odegrała w czasie II wojny światowej. Było to niezwykle trudne zadanie, ponieważ ogromna dokumentacja z tego okresu, szacowana na ponad 16 mln dokumentów, była nieuporządkowana i nie miała jakiegokolwiek katalogu. Po wielu latach wytężonej pracy czterech historyków jezuitów opublikowało zbiór najważniejszych dokumentów z tego okresu pt. „Actes et Documents du Saint-Siège relatifs à la seconde guerre mondiale” (Watykan, 1965–1981). Nikt do tej pory nie podważył prawdziwości zawartych tam informacji ani nie przedstawił dokumentów o innej wymowie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 18:08, 26 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32401 Przeczytał: 127 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:20, 09 Lut 2017 Powrót do góry

Co z ujawnieniem akt Piusa XII?

Image

Przedłuża się sprawa ujawnienia akt watykańskich, dotyczących Piusa XII [1939-58] z okresu II wojny światowej. Według biskupa Sergio Pagano, prefekta Tajnego Archiwum Watykańskiego, przygotowania do tego są już w „dobrym punkcie”. Jednocześnie uchylił się od podania choćby przybliżonej daty upublicznienia dokumentów a pytany o to przez dziennikarzy niemieckich zastrzegł się, że decyzja w tej sprawie zależy wyłącznie od papieża.

W związku z kontrowersyjną, według niektórych historyków i organizacji żydowskich, postawą Piusa XII wobec Holokaustu, od dawna domagają się oni ujawnienia akt z jego pontyfikatu. Początkowo Watykan zapowiedział, że zostaną one odtajnione w 2015 roku, potem jednak poinformował, że nastąpi to w późniejszym terminie. Franciszek kilkakrotnie wyrażał gotowość udostępnienia akt dla celów badawczych, gdy tylko zakończy się ich katalogowanie. Prace nad tym rozpoczęły się za pontyfikatu Benedykta XVI.

Podając rok 2015 nie zdawano sobie sprawy z tego, jak wiele archiwów watykańskich należy przejrzeć – oświadczył bp Pagano. Jego zdaniem obecnie w prace nad skatalogowaniem dokumentów dotyczących Piusa XII zaangażowanych jest kilkunastu spośród ogółem 50-60 pracowników Tajnego Archiwum. Podkreślił, że nie można jednak włączyć do tego wszystkich.

Biskup-prefekt nie zgodził się z zarzutami niemieckiego historyka Kościoła Huberta Wolfa, jakoby przepisy dotyczące Archiwów Watykańskich były zbyt restrykcyjne. Zwrócił uwagę, że Watykan jak każde państwo ma prawo nieudostępniania publicznie delikatnych dokumentów dotyczących osób i określonych procesów.

W wydanej niedawno książce „Konklawe” Wolf skrytykował fakt, że ustawa, która weszła w życie w 2005 roku, na krótko przed śmiercią Jana Pawła II, nie zezwala na wgląd w akta dotyczące wyboru papieża i mianowania biskupów.

W rozmowie z dziennikarzami niemieckimi bp Pagano wskazał, że już przed 2005 rokiem naukowcy mieli wgląd w akta dotyczące wyboru papieża, ale tylko do konklawe z 1922 roku. Przepisy z 2005 miały na celu uniemożliwienie wykorzystywania w publicznych dyskusjach szczegółów dotyczących wyboru papieża – tłumaczył włoski biskup. Wyjaśnił też, że gdy chodzi o dokumenty nt. nominacji biskupów, przepis ma na celu ochronę sfery prywatnej każdego z trzech zaproponowanych kandydatów.

Paweł VI już w 1964 powołał komisję historyków dla zbadania pontyfikatu Piusa XII. Materiały archiwalne mieli przejrzeć jezuici z czterech krajów, pracujący na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim pod kierownictwem o. Pierre Bleta SI. Po zakończeniu swych prac komisja wydała czterotomowe opracowanie zatytułowane „Actes et documents du Saint-Siège relatifs à la Seconde Guerre mondiale” (Akta i dokumenty Stolicy Świętej odnoszące się do drugiej wojny światowej), co jednak nie zadowoliło krytyków. Zarzucają oni Piusowi XII, że milczał w obliczu prześladowań ludności żydowskiej przez hitlerowców. Tymczasem według obrońców papieża uratował on wielu Żydów i wcale nie milczał.

Według obserwatorów ewentualna beatyfikacja Piusa XII jest ściśle związana z ujawnieniem jego akt. Uważają oni, że Watykan posunie naprzód proces beatyfikacyjny dopiero po udostępnieniu akt, chcąc w ten sposób uniknąć zarzutu, że ukrywa obciążające materiały.

W grudniu 2009 roku Watykan uznał „heroiczność cnót” Piusa XII, co stanowi ważny krok na drodze do beatyfikacji. Od tamtego czasu nic jednak nie słychać o postępach na drodze do tego celu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 18:13, 26 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)