Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Izrael: Podpalono kościół Rozmnożenia Chleba w Tabdze Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:27, 18 Cze 2015 Powrót do góry

Podpalono kościół Rozmnożenia Chleba w Tabdze

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

W Tabdze nad jeziorem Galilejskim w Izraelu podpalono dziś w nocy kościół Rozmnożenia Chleba. Dwie osoby zostały ranne, a straty materialne są poważne, sięgające kilku milionów szekli.

Sprawcy zostawili ma ścianie napisy w języku hebrajskim, pochodzące z modlitwy odmawianej trzy razy dziennie przez praktykujących żydów, w której znajduje się prośba do Boga o unicestwienie bożków i pogan.

Ten sam kościół był już zaatakowany w kwietniu 2014 r. Wówczas grupa nastolatków obrzuciła kamieniami i opluwała krzyże i ołtarz świątyni.

- To nowe zdarzenie nie sprzyja pokojowi między wyznawcami różnych religii. Nie zachęca zwłaszcza pielgrzymów i turystów, licznie obecnych w Tabdze, do przyjeżdżania do Ziemi Świętej - głosi komunikat na stronie internetowej Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy.

Minister spraw zagranicznych Izraela Tzipi Hotovely potępiła zdecydowania podpalenie świątyni - donosi izraelski dziennik "Haaretz". „Izrael respektuje wolność kultu wszystkich religii" - zaznaczył izraelska polityk. Wyraziła przekonanie, że policja zrobi wszystko, aby aresztować sprawców i zapobieganie takim zdarzeniom w przyszłość.

Malowniczo położona w północnym Izraelu Tabgha z fundamentami bizantyjskiej bazyliki należy do ważnych celów pielgrzymkowych chrześcijan. Na całym świecie znana jest znajdująca się tam mozaika ukazująca pięć chlebów i dwie ryby. Ułożona jest ona przed skałą, na której - jak mówi tradycja - Jezus dokonał cudownego rozmnożenia chleba i ryb.

Świątynia i działka, na której jest położona, są własnością Związku Niemców w Ziemi Świętej. Oni też prowadzą znajdujący się tam od 2002 r. dom pielgrzymkowy. Opiekujące się nim siostry benedyktynki z Filipin nieustannie modlą się o pokój.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 16:56, 15 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:07, 19 Cze 2015 Powrót do góry

Tabgha: podpalono kompleks klasztorny

Image

Podpalony kompleks klasztorny

Do kolejnego antychrześcijańskiego incydentu doszło w Izraelu. Nieznani sprawcy podłożyli w nocy ogień pod sanktuarium nad brzegami Jeziora Galilejskiego, w miejscu, gdzie Pan Jezus dokonał cudu rozmnożenia chlebów i ryb. Sama świątynia w Tabgha nie ucierpiała, zniszczeń dokonano jednak w budynkach klasztornych, które należą do opiekujących się tym miejscem benedyktynów. Straty są poważne.

Na murze otaczającym kompleks klasztorny znaleziono także napis po hebrajsku, wzywający do usunięcia z Izraela bogów pogańskich. Jest to fragment tradycyjnej modlitwy żydowskiej. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie. Przy okazji przypomina się, że ostatnio nieznani sprawcy sprofanowali chrześcijański cmentarz w Kufr Birim. „To nowe zdarzenie nie sprzyja pokojowi między wyznawcami różnych religii. Nie zachęca zwłaszcza pielgrzymów i turystów, licznie przybywających do miejscowości Tabgha, do odwiedzania Ziemi Świętej” – głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej katolickiego Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 16:57, 15 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 15:46, 22 Cze 2015 Powrót do góry

Izrael: Podpalacze kościoła już na wolności

Image

Grupa izraelskich ekstremistów podpaliła wczoraj jedną a najświętszych świątyń chrześcijaństwa - Kościół Rozmnożenia Chleba w Tabdze. Jak to zwykle bywa wandale zostali potraktowani raczej łagodnie.

Mająca prawie 1700 lat świątynia stoi nad Jeziorem Tyberiadzkim w miejscu gdzie Chrystus dokonał cudownego rozmnożenia chleba i ryb. Pożar sowodował znaczne zniszczenia. Zawaleniu uległa między innymi część dachu. Był to jeden z aktów tak zwanego ruchu "Price Tag". To proceder "miękkiego terroryzmu" czyli niszczenia mienia osób i insytucji identyfikowanych przez fanatycznych Izraelczyków jako wrogów. Zainicjowany na terytoriach okupowanych, gdzie mieszkańcy nielegalnych izraelsich osiedli zaczęli podpalać meczety i domy Palestyńczyków, z czasem obrócił się także przeciw chrześcijanom.

Wkrótce po wybuchu pożaru izraelska policja zatrzymała w pobliżu płonącego kościoła 16 młodych osadników. Jak oświadczyła dziś Luba Sarmi rzeczniczka policji Izraela, zostali oni zwolnienie po przesłuchaniu, bez żadnych środków prewencyjnych zabezpieczających ich udział w dalszym śledztwie i ewentualnym procesie. Ojciec Dżamal Kharer rektor katolickiego seminarium przypomniał, że już w zeszłym roku żydowscu ekstremiści obrzucili Kościół Rozmnożenia Chleba kamieniami, a "władze nic nie zrobiły w tej sprawie".

Zarówno palestyńskie media jak i izraelska organizacja praw człowieka Tag Meir przypominają, że żaden akt wandalizmu i czy nawet poważnych zniszczeń dokonanych w ciągu kilku lat trwania ruchu "Price Tag" nie doczekał się kary w izraelskich sądach.

Image Image Image Image

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 17:00, 15 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:14, 23 Cze 2015 Powrót do góry

Ziemia Święta: protest przeciw podpalaczom

Image

Ponad 3 tys. arabskich chrześcijan manifestowało w minioną niedzielę przed zespołem klasztornym w miejscowości Tabgha nad Jeziorem Galilejskim. Benedyktyński ośrodek, gdzie mieści się sanktuarium upamiętniające rozmnożenie przez Jezusa chlebów i ryb, padł w ubiegłym tygodniu ofiarą podpalenia. Dokonali go najprawdopodobniej żydowscy ekstremiści, co można sądzić po umieszczonych przez napastników napisach.

W niedzielę sanktuarium ponownie otwarto dla wiernych, a uroczystej Mszy z tej okazji przewodniczył były patriarcha łaciński Jerozolimy abp Michel Sabbah. Po liturgii odbyła się demonstracja, której uczestnicy żądali od policji i władz izraelskich wyjaśnienia tego zajścia i ukarania sprawców. Zwracano uwagę na rasistowski charakter wandalskiego ataku, który mógł narazić na szwank również ludzkie życie.

Łaciński patriarchat Jerozolimy przypomniał przy tej okazji, że nie był to pierwszy tego typu incydent wymierzony w chrześcijan zamieszkujących Ziemię Świętą. Niestety izraelska policja w takich przypadkach działa nadzwyczaj opieszale i rzadko dochodzi do wykrycia sprawców.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 17:01, 15 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:17, 16 Lip 2015 Powrót do góry

Żydowska kolekta na podpalone sanktuarium Tabgha

Image

Zniszczenia po podpaleniu w Tabgha

Składkę na pomoc w odbudowie katolickiego sanktuarium w miejscowości Tabgha w Galilei ogłosił izraelski rabin Alon Goshen-Gottstein, założyciel i dyrektor jerozolimskiego Instytutu Międzyreligijnego Elijah. Klasztor benedyktynów z kościołem Rozmnożenia Chleba nad Jeziorem Galilejskim został podpalony przed dwoma tygodniami, 18 czerwca, najprawdopodobniej przez żydowskich fanatyków religijnych. Zniszczeniu uległ m.in. magazyn z książkami i spaliła się część dachu. Żydowską inicjatywę składki na odbudowę poparły dwie izraelskie organizacje międzyreligijne zabiegające o dialog i ustanie aktów nienawiści ze względu na religię (Tag Meir i Mosaica). Pierwszy czek złożył symbolicznie przewodniczący izraelskiego parlamentu Yuli Edelstein.

Również wielu żydowskich sąsiadów klasztoru w miejscowości Tabgha wyraziło benedyktynom solidarność. Tym niemniej obawy tamtejszych chrześcijan budzi fakt, że izraelska policja nie ujęła dotąd podpalaczy. Niektórzy uważają, że siły bezpieczeństwa wiedzą, kto jest sprawcą pożaru, ale nie chcą tego ujawnić. Niepokojące jest, że podobne ataki na chrześcijańskie miejsca kultu w ostatnim czasie w Izraelu często się powtarzają.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 17:02, 15 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 9:35, 04 Sie 2015 Powrót do góry

Dwaj Żydzi oskarżeni o podpalenie kościoła

Image

Katolicki kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabgha nad Jeziorem Tyberiadzkim

Dwóch żydowskich ekstremistów, jak określiły ich władze, zostało w środę oskarżonych o podpalenie kościoła w Tabdze, w miejscu, gdzie miało dojść do opisanego w Ewangeliach cudownego rozmnożenia pięciu bochenków chleba i dwóch ryb dla 5 tys. wiernych.

W oświadczeniu izraelska agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet napisała, że podejrzani, mężczyźni w wieku 19 i 20 lat, którzy w sądzie pojawili się w jarmułkach, są zwolennikami "ideologii ekstremistycznej", uznającej, że "jedynie ktoś, kto walczy z chrześcijaństwem, (...) może nazywać się Żydem".

Katolicki kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabdze nad Jeziorem Tyberiadzkim (Genezaret) został poważnie uszkodzony przez pożar z nocy 17 na 18 czerwca. Za podpaleniem przemawiało to, że na ścianie ktoś wypisał czerwonym sprayem werset z hebrajskiej modlitwy, krytykujący "oddawanie czci fałszywym bogom".

Pozostający pod opieką benedyktynów kościół przy szlaku łączącym Galileę z Damaszkiem zbudowano w latach 80. XX wieku na pozostałościach świątyń z IV i V wieku. Z pożaru, który zniszczył dach, ocalała odrestaurowana posadzka z V wieku ze słynną mozaiką przedstawiającą kosz z bochenkami chleba i dwie ryby. Ułożono ją przed ołtarzem, gdzie położono obrobioną i zmniejszoną skałę, przy której - jak mówi tradycja - Jezus dokonał cudownego rozmnożenia pokarmu.

Tabga, cel pielgrzymkowy chrześcijan, to dolina na wysokości ok. 210 m p.p.m. na północno-zachodnim brzegu jeziora Genezaret. Obok cudu bochenków tradycja umiejscawia tam Kazanie na Górze oraz ukazanie się apostołom zmartwychwstałego Jezusa i przekazanie władzy Piotrowi. Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb odwiedza codziennie 5 tys. pielgrzymów.

W ostatnich latach kościoły i meczety w Izraelu często stawały się celem podobnych aktów wandalizmu. Według danych organizacji Rabini na rzecz Praw Człowieka, od 2009 roku w Izraelu, Jerozolimie Wschodniej i na terytorium okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu doszło do 43 motywowanych nienawiścią ataków na kościoły, klasztory i meczety.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 17:03, 15 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 9:36, 04 Sie 2015 Powrót do góry

O innych aktach wandalizmu w Ziemi Świętej:

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/akty-wandalizmu-w-ziemi-swietej,9034.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:22, 08 Sie 2015 Powrót do góry

Izrael: biskupi protestują przeciwko podżeganiu do ataków na kościoły

Image

Rabin Bentzi Gopstein

Kościół w Izraelu protestuje przeciwko podżeganiu do zamachów na chrześcijańskie miejsca kultu religijnego. Zgromadzenie Katolickich Biskupów Ziemi Świętej złożyło dziś oficjalne zażalenie na rabina Bentziego Gopsteina i jego ruch Lehava. W jednej z niedawnych debat rabin ten stwierdził, że izraelskie prawo zaleca tępienie bałwochwalstwa w Izraelu, co oznacza, że można podpalać kościoły i meczety.

Biskupi przypominają, że słowa te padają w kontekście serii niepokojących aktów wandalizmu przeciwko obiektom sakralnym w Izraelu. Podżegają one do nienawiści i stanowią realne zagrożenie dla chrześcijańskich kościołów w tym kraju. Zgromadzenie Katolickich Biskupów Ziemi Świętej apeluje zatem do władz Izraela, aby zapewniły skuteczną ochronę tak chrześcijanom, jak i ich świątyniom.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 17:05, 15 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:47, 25 Gru 2015 Powrót do góry

Rabin Bentzi Gopstein, wezwał do wypędzenia chrześcijan z Izraela.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/wydarzenia-wywiady-wiadomosci,12/rabin-b-gopstein-wezwal-do-wypedzenia-chrzescijan-z-izraela,13972.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 17:06, 15 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:46, 16 Lut 2017 Powrót do góry

Ziemia Święta: podpalony kościół Rozmnożenia Chleba znów otwarty

Image

Kościół Rozmnożenia Chleba w miejscowości Tabgha nad Jeziorem Galilejskim, podpalony ponad półtora roku temu przez żydowskich ekstremistów, został ponownie otwarty dla kultu. Uroczystej Mszy przewodniczył tam 12 lutego arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki, który stoi na czele Niemieckiego Stowarzyszenia Ziemi Świętej. Sanktuarium jest bowiem pod opieką benedyktynów tej narodowości. Z okazji otwarcia odprawiono w nim również nabożeństwo międzywyznaniowe.

W uroczystościach wziął też udział prezydent Izraela Re’uwen Riwlin, który odwiedził już to miejsce krótko po wspomnianym ataku, aby wyrazić chrześcijanom solidarność. Pożar zniszczył wtedy część kościelnych budynków, ale ocalały na szczęście mozaiki z V wieku, z których najbardziej znana przedstawia chleby i ryby cudownie rozmnożone przez Pana Jezusa. W sfinansowaniu odbudowy katolickiej świątyni uczestniczyła też grupa rabinów. Szereg umiarkowanych środowisk izraelskich wyrażało ubolewanie z powodu jej podpalenia przez ekstremistów, którzy dokonali w ostatnich latach wielu podobnych aktów względem miejsc kultu tak chrześcijańskich, jak i muzułmańskich.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)